Loading...

نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds) که با نام marihuanilla هم شناخته می شود، دارای گل هایی بلند و سالانه با برگ هایی پراکنده است. می تواند تا ۶ فوت هم رشد کند و با این میزان رشد در سال می تواند منظره ای متفاوت را در کناره مرزها به وجود آورد.

نگه داری و پرورش آن آسان است و از بذر خود دوباره می تواند رشد کند. با این کار می تواند در طول یکسال تا دو نسل گیاه از گیاه اول به وجود آید. زنبورهای عسل به آن علاقه دارند و پروانه ها در اطراف آن جمع می شوند. به نظر می رسد که گیاه مزاحمت کمی از جانب جانوران داشته باشد.

ویژگی های ظاهری نعنای سیبری

گیاهان نا بالغ دارای برگ هایی گردتر و به رنگ سبز روشن می باشند. آن ها به طور معمول مدور و دارای لبه می باشند. همین که گیاه رشد می کند، این برگ ها تغییر کرده و لبه های آن بیشتر رشد می کنند. برگ ها دندانه دار شده و باعث به وجود آمدن یک فضای خالی بین جفت برگ ها در جهات مخالف در امتداد ساقه های ضخیم گیاه خواهند شد.

همین که به خوبی رشد کرد، هر یک از جفت برگ ها می تواند از گل های مجوف صورتی که ساقه ها را احاطه کرده اند محافظت کند. گل ها دارای اندازه ای بین یک سوم تا یک دوم اینچ هستند و به وفور شکفته می شوند.

نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

این شکفته شدن تنها برای چند روز طول می کشد و در نهایت آن ها یک کاسه گل را به جا می گذارند که بذر ها در داخل آن قرار دارند. گل دهی گیاه از پایین ساقه ها به سمت بالا خواهد بود و برای همین گل هایی که در پایین ساقه ها قرار دارند زودتر به بذر تبدیل می شوند و در حالی که در پایین ساقه ها بذرها در حال رسیدن هستند،

در قسمت بالای ساقه ها می توان گل های جدید را در حال شکفتن دید. ساقه ها و کاسه گل ها محکم و چوب مانند هستند و در طول زمستان نیاز به زمان زیادی برای تجزیه ی آن ها می باشد. اگر چه عده ای می گویند که تنها یک ساقه برای رشد گل ها وجود دارد. اما بر اساس تجربه های ما می توان شاهد انشعاب های متعددی بر روی گیاه بود. این شاخه ها باعث می شوند تا با رشد برگ ها و گل ها، گیاه مانند بوته ای به نظر برسد.

محل نگه داری و مراقبت از گیاه نعنای سیبری

گیاه نیاز به نور کامل آفتاب برای رشد نمودن دارد و باید در محلی دارای زه کشی مناسب کشت شود. اما به طور کلی در مورد خاک مورد استفاده برای کشت خود چندان حساس نیست. می توان گیاه را در خاک های کمی قلیایی یا کمی اسیدی هم پرورش داد و مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

اما نباید خاک بیش از حد قلیایی و یا اسیدی باشد. گیاه به خاک های اشباع شده از آب علاقه ای ندارد و به سرعت و به راحتی رشد می نماید. البته باید علف ها را از گیاه دور نگه دارید تا بتواند به خوبی رشد کند. گل ها بسیار جذاب هستند و برای استفاده در پشت حصارها و مرزها، گیاه را به گزینه ای مناسب برای انتخاب شدن تبدیل می کنند.

گیاه توان باز تولید خود با استفاده از بذر های پخش شده در اطراف را دارد و باید در این زمینه محتاط بود. زیرا که بذر ها می توانند در فاصله هایی دور تر از گیاه هم پخش شوند و به آسانی در محیط گسترش یافته و جوانه بزنند.

نعنای سیبری در برابر سرما مقاوم نیست و باید به عنوان گیاهی یک ساله در مناطق دارای زمستان های سرد کشت شود. در مکان هایی که در زمستان سرمای چندانی وجود ندارد، گیاه به رشد خود ادامه خواهد داد و برگ ها و گل های خود را در تمام طول سال رشد خواهد داد.

همین که گیاه به میزان کافی گل داده و این گل ها هم به بذر تبدیل شدند، گیاه می میرد و باید دوباره با استفاده از بذرهای ان کشت شود. اما نکته ی جالب رشد سریع آن است که در طول ۳ تا ۴ ماه می توان شاهد رشد کامل آن بود. این امر می تواند به ما این امکان را بدهد که در طول یک سال علاوه بر رشد گیاه اصلی، دو نسل دیگر از گیاه را با استفاده از بذر های آن پرورش دهیم.

نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

البته این امر در حالتی که به دلیل سرما گیاه از بین نمی رود ممکن می شود. کاشت بذر گیاه در اوایل بهار منجر به گل دادن گیاه در ماه ژوئن می شود و کشت دیرتر بذر هم منجر به تعویق گلدهی می شود تا این که سرما گیاه را از بین ببرد. اما در مکان هایی که زمستان هایی معتدل دارند، گیاه در تمام طول سال به گل دادن ادامه خواهد داد. در مکان های گرمسیر هم به نظر می رسد که گیاه نعنای سیبری می تواند برای چند سال دوام بیاورد.

اگر قصد کشت گیاه برای برداشت بذر های آن را دارید، باید توجه داشته باشید که برگ ها به صورت پراکنده بر روی ساقه ها قرار دارند و اگر چه ممکن است تا ۴ اینچ هم رشد کنند، اما تعداد زیادی از آن ها بر روی هر بوته ی گیاه وجود نخواهد داشت. برای همین باید تعداد زیادی گیاه را برای دست یافتن به میزان قابل توجهی برگ برای برداشت، در ابتدای بهار و یا در زمان مناسب دیگر کشت کنید.

به دلیل این که کشت گیاه در زمان های مختلفی امکان دارد، می توانید با کاشت مداوم آن ها، به طور مداوم از برگ های آن ها استفاده نمایید. برگ هایی که در قسمت پایه ی گیاه قرار دارند، به نظر می رسد که با افزایش ارتفاع گیاه می میرند و پژمرده می شوند. برای همین باید این برگ ها را زود تر برداشت کنید تا بتوانید میزان بیشتری محصول از هر گیاه به دست آورید.

خواص گیاه نعنای سیبری

با توجه به نام گیاه می توانید بفهمید که این گیاه متعلق به آسیا و مکانی در محدوده ی سیبری می باشد. گیاه بومی بخش های جنوبی سیبری، چین، کره، ژاپن، و ویتنام می باشد. با توجه به منشا گیاه می توان به این مطلب پی برد که در طب چینی مورد استفاده قرار می گرفته است.

این استفاده به هزاران سال پیش بر می گردد. گیاه در درمان و کاهش درد قاعدگی، خونریزی پس از زایمان، آماس، مشکلات کلیه، سنگ کلیه، اگزما و در آبسه ها کاربرد دارد. از تنتور به دست آمده از آن هم برای درمان تب روماتیسم استفاده می شود.

نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

هم چنین گفته می شود که گیاه کمی مسکن است و با دارا بودن حدود ۰.۰۵ درصد از آلکالوئیدی با نام لئونورین می تواند کمی مخدر باشد. این ماده می تواند بر روی سیستم عصبی تاثیر گذار بوده و در دوزهای پایین باعث تحریک سیستم تنفسی شود. اما در دوزهای بالا می تواند سیستم تنفسی را دچار مشکل نماید. از این گیاه به همراه گیاهان دیگر برای ایجاد مخلوطی گیاهی به عنوان سیگار استفاده می شود.

نام های دیگر گیاه نعنای سیبری

Chinese motherwort, Altamisa, amor mio, chinesischer lowenschwanz, chinesisches mutterkraut, coda di leone, gras zum segen der mutter, ich-mau-thao, i-mu-tsao, mahjiki ,203 marihuanilla, marijuanillo, mehajiki, motherwort, rangadoronphul, Siberian motherwort, sibirischer, lowenschwanz, sibirisches herzgespann, .sibirisches, mutterkraut, t’uei, yakumosos

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *