Loading...

نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)

نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds - Impatiens pallida)

گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida) گیاهی واقعا دوست داشتنی است که به طور یک ساله می روید و محل های دارای رطوبت را دوست دارد. به سایه علاقه ی بیشتری دارد و در خاک های سنگین هم بسیار خوب عمل می کند. البته این خاک ها باید از مواد ارگانیک خالی نباشند. همین که کمی رشد کرد دیگر نیاز به مراقبت فراوانی ندارد و به خوبی رشد می کند.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

هم چنین دیگر نیاز به کود نخواهد داشت. از بذر خود دوباره توان روییدن را دارد و هر سال پس از سال دیگر رشد خواهد کرد. برای زمین های خیس و در کنار نهر ها عالی است و می تواند با گل های زیبای زرد خود به هر منظره ای تفاوت را اهدا کند. گل های آن از اواسط تایستان تا پاییز باز می شوند و باعث روشن شدن محیط می گردند. می توان از چای تهیه شده با آن در دفع سموم بهره برد و برای همین گزینه ای عالی برای رشد دادن در باغ است.

ویژگی های ظاهری گیاه گل رنگ پریده

گیاهی بومی و یک ساله است که تا ۶ فوت هم رشد می کند. البته به طور معمول تا ۳ فوت رشد می نماید. دارای برگ هایی ترد و سبز رنگ است و ساقه هایی دارد که شکننده بوده و به همین دلیل گیاه امکان دارد به زودی از بین برود. برگ ها بیضی شکل هستند و به طور متناوب در امتداد ساقه ها دیده خواهند شد.

نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds - Impatiens pallida)

برگ ها تا ۴ اینچ طول و دو اینچ هم عرض دارند. گل ها از اواسط تابستان تا پاییز بر روی گیاه شکفته می شوند و باعث زیباتر شدن محیط می گردند. گل ها را می توان با هم و به صورت خوشه هایی دو تا سه تایی دید. گل ها به رنگ زرد کمرنگ هستند و دارای پنج گلبرگ می باشند. هر گل دارای اندازه ای در حدود یک اینچ است و گلبرگ های پایینی آن دارای نقاطی به رنگ قرمز قهوه ای می باشند.

البته این نقطه ها تنها در گلوگاه گل وجود دارد و در بخش های دیگر آن دیده نمی شود. به دنبال گل ها می توان شاهد رشد بذر ها بود که در محفظه هایی رشد خواهد کرد که دارای اندازه ای برابر با ۲ اینچ می باشند و در وسط خود دارای عرض بیشتری بوده و در انتها کمی باریک تر هستند. وقتی که رسیدند باز شده و بذر ها را پخش می کند که تا حدودی در اطراف پخش می شوند.

محل نگه داری و مراقبت از گیاه گل رنگ پریده

گیاه به خاک های مرطوب علاقه دارد و دوست دارد تا در محیط های دارای سایه رشد کند. نیم سایه برای رشد آن بهترین محل است و در کنار نهر ها و در نزدیکی حصارها به خوبی می توان آن را رشد داد. به خاک های سنگین و رسی علاقه دارد و به مقداری مواد ارگانیک هم برای غنی کردن خاک نیاز دارد که در ابتدا به خاک اضافه می شوند و دیگر در طول دوره ی رشد نیازی به کود نخواهد داشت.

نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds - Impatiens pallida)

خاک های غنی به رشد آن بیشتر کمک خواهند کرد و در نور آفتاب در مکان های سردتر علاقه دارد اما در مکان های گرم تر باید سایه برای رشد بهتر ان فراهم باشد. محل کشت آن هم باید به خوبی گردش هوا وجود داشته باشد.  می تواند محل های سایه دار را روشن تر کند و همین که کمی رشد کرد، دیگر نیازی به مراقبت فراوانی نخواهد داشت.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

هر سال دوباره رشد می کند و کمی هم توان تحمل خاک های خشک را دارد. البته دوست ندارد خاک محل کشت آن به طور کامل خشک شود. برای مکان هایی که از آب اشباع شده اند ایده ال است و در خانه ها هم به دلیل رنگ زیبای خود قابل کشت خواهند بود. برای ماه ها گل خواهند داد و گیاهان می توانند  با بذر خود هم در محل های خیس دوباره رشد می کنند.

کاشت بذر گل رنگ پریده

بذر را در یک گلدان مناسب با خاک غنی و مرطوب بکارید و خواهید دید که پس از ۱۰ تا ۱۵ روز در دمای ۶۵ درجه ی فارنهایت جوانه خواهد زد. بذر ها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند و برای همین نباید روی آن ها را بپوشانید. باید در محل کاشت بذر از وجود جریان مناسب هوا مطمئن باشید. نباید روی ظراف را بپوشانید که بذرها خواهند پوسید.

مصارف خوراکی گل رنگ پریده

برگ ها و جوانه های تازه ی گیاه خوراکی بوده و در غذاها استفاده می شوند. می توان آن ها را به مقدار کم خورد و یا این که در پخت و پز استفاده نمود. بعضی می گویند که این گیاه دارای میزان بالایی از املاح می باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه مراقبت و کاشت بذر گل ختمی رنگارنگ

نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds - Impatiens pallida)

برای همین هم به دلیل وجود این املاح باید به میزان کم مصرف شود تا سمیت نداشته باشند.  اما در این زمینه مرجع مناسبی وجود ندارد. عده ای هم می گویند که ممکن است حاوی کلسیم اکسالات باشد. اگر چه این موارد قابل بررسی است، اما بهتر است به میزان زیاد از این گیاه مصرف نکنید.

خواص درمانی گل رنگ پریده

گیاهی عالی برای دفع سم پاپیتال است و برای این کار باید برگ های تازه را بر روی محل مورد نظر بمالید. هم چنین برای درمان دیگر گزیدگی ها کاربرد دارد و در سوختگی و انواع بیماری های پوستی قابل استفاده است.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

عصاره ی آن در پمادها استفاده می شود و برای درمان رگ به رگ شدن، زگیل، میخچه، عفونت های قارچی و دیگر بیماری های پوستی استفاده می شود. برگ ها را می توان جمع کرده و عصاره آن ها را به دست آورده و یا برای کاربردهای اینده آن ها را منجمد کرد.

نام های دیگر گیاه گل رنگ پریده

Wild Balsam, Balsam-weed, Impatiens pallida, Pale-touch-me-not, Spottedtouch-me-not, Slipperweed, Silverweed, Speckled Jewels, Quick-in-the-hand, . Yellow jewelweed, Snapweed, Slippers.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *