Loading...

نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata) گیاهی است که دارای گل هایی خارق العاده می باشد. بوی آن هم خوب است و می توان آن را در باغ به خوبی پرورش داد. گل هایی بزرگ و پیچیده دارد که تنها شاید برای یک روز باز باشند اما خیلی خاص هستند.

می تواند در گلدان هم کاشته شود و در داخل گلدان هم بسیار متفاوت خواهد بود. می توانید با این کار از بوی خوب آن ها در داخل خانه ی خود بهره مند شوید. گیاه در داخل خانه در گلدان هایی که رشد ریشه را محدود می کنند می تواند با رشد مناسب تر منجر به گل دهی بیشتری شود.

گیاه چند ساله بوده و می تواند در زمین در مناطق معتدل هم کشت شود. گیاه در مورد خاک مورد استفاده برای کشت خود چندان حساس نیست، اما در مورد نیاز به نور آفتاب باید به میزان کافی به آن دسترسی داشته باشد. برای همین باید در محل مناسبی قرار داشته باشد تا بتواند با دریافت نور، به خوبی رشد کند.

گیاه همین که رشد کرد، دیگر نیاز به مراقبت چندانی نخواهد داشت و با قطع آن در هر زمستان می توان دوباره دوره جدیدی از رشد را شاهد بود. البته در ابتدای امر برای کشت آن نیاز به حساسیت بیشتری است. اما در پی رشد به اندازه ی مناسب، دیگر نیاز به توجه چندانی نخواهد داشت.

پروانه ها به گل های آن علاقه دارند و جانوران هم احتمال دارد که گیاه را بخورند. گل ساعتی رونده می تواند بر روس سطوح مختلف کشت شود. گل ساعتی خواص دیگری در کنار ویژگی های ذکر شده دارد که ما سعی می کنیم تا در مورد ان ها هم در ادامه صحبت کنیم. حتی می توانید از گل ساعتی خشک شده هم در کاربردهایی استفاده کنید.

ویژگی های ظاهری گیاه گل ساعتی

گیاهی چند ساله است که بومی آمریکا می باشد و در مناطق معتدل تا گرمسیری می تواند به طور چند ساله بروید. البته گیاه در زمستان می میرد و دوباره از ریشه های خود در بهار خواهد رویید. این گونه اگر چه قوی است اما به اندازه ی گونه های دیگر رشد نمی کند. گونه هایی از این گیاه تا ارتفاع ۱۲ فوت هم رشد می کنند.

برگ های این گیاه به رنگ سبز متوسط می باشند. برگ ها دارای سه لبه هستند. اندازه ی آن ها بین ۳ تا ۶ اینچ است و به همین مقدار هم پهنا دارند. آن ها به ساقه ی اصلی متصل بوده و ساقه های گل ها هم از همین ساقه ها رشد خواهند کرد. گل ها از گره های برگ ها رشد کرده و تا بالای ساقه ها دیده خواهند شد.

پس از بسته شدن هر گل، گل دیگری باز می شود. هر گل هم تنها برای یک روز دوام می اورد. گل ها بزرگ و در حدود ۴ تا ۵ اینچ اندازه دارند. در کنار این می توان شاهد بود که گل های گیاه پیچیده هستند و در بیرون خود گلبرگ های اسطوخودوسی کمرنگی دارند.

تعداد این گلبرگ ها به طور معمول برابر ۱۰ عدد می باشد. آن ها دارای کاسبرگ هایی به رنگ سبز روشن هستند. می توان گلبرگ ها را به همراه تاجی دید. این تاج مانند حاقه ای در اطراف گل دیده می شود. رنگ آن هم معمولا می تواند بنفش، سفید و یا دارای چند رنگ باشد.

مرکز گل ها دارای پرچم هایی می باشد و برآمدگی دارد. این برامدگی بر بالای سطح گل دیده می شود. شکل ظاهری این گل ها می تواند شما را به یاد آنتن های گیرنده و رادار ها بیندازد. گل ها بوی خوشی تولید می کنند. می توان آن ها را از فاصله هایی دور تشخیص داد.  گل ها از ابتدای تابستان تا اوخر پاییز هم شکوفه می دهند.

البته در زمانی که هنوز دمای هوا گردم است. با سرد شدن هوا، گلدهی گیاه به پایان می رسد. گل ها با میوه هایی همراه خواهند بود که به شکل و اندازه ی تخم مرغ هستند. ابتدا به رنگ سبز هستند. پس از ان هم به رنگ متمایل به زرد در زمان رسیدن خواهند رسید. وقتی که ان ها را باز می کنید، بذرها را می توان در داخل آن ها با طعم خوبی مشاهده کرد.

محل نگهداری و رشد گیاه گل ساعتی

یکی از ساده ترین چیزهایی که برای گیاه گل ساعتی معمولی نیاز می باشد، نور آفتاب است. نور کامل آفتاب باید در کنار خاک دارای زه کشی مناسب برای رشد بهتر گیاه فراهم باشد. فراهم کردن خاک غنی از مواد مغذی هم می تواند به رشد هر چه بیشتر آن کمک کند. اما این مواد مغذی به رشد گل ها ممکن است کمک چندانی نکند. بعد از در نظر گرفتن محل مناسب برای فراهم کردن شرایط باید به این فکر کنید که برای چه قصد رشد گیاه را دارید.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر مارچوبه – بهترین زمان کاشت مارچوبه چه زمانی است؟

هم چنین گیاه می تواند رشد کند و فضای بسیاری را در اطراف خود اشغال کند، باید به این نکته در زمان انتخاب محل مناسب برای رشد آن توجه کنید. فراهم کردن یک ساختار برای بالا رفتن و رشد گیاه می تواند لازم باشد. باید مطمئن شوید که این ساختار را می توانید از بخش های مرده گیاه تمیز کنید.

نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

زیرا که گیاه در زمستان می میرد و نیاز به تمیز کردن این ساختار خواهد بود. ساقه ها می توانند خیلی سخت باشند و به آسانی دیگر گیاهان نتوان آن ها را حذف نمود. در شرایط مناسب می توان شاهد رشد گیاه و میوه دادن آن در همان سال اول پس از کشت بذر بود.

رشد گیاه گل ساعتی به شرایط آب و هوایی بستگی دارد

این که شما چطور گیاه را رشد می دهید تا میزان زیادی به شرایط محل کشت آن بستگی دارد. در محل هایی که هوا گرم است می توان معمولا به خوبی گیاه را کشت نمود. گل ها و میوه های ان هم روی هر سطحی  قادر به رشد خواهند نمود. این سطوح می تواند روی حصارها و یا دیوارها باشد.

حتی بر روی درخت ها هم امکان رشد وجود خواهد داشت. در محل های سرد تر گیاه میوه نمی دهند، مگر این که ریشه های آن ها را محدود کرده باشید. برای همین باید بیشتر مواظب باشید و در مورد انچه هدف شما از کشت گیاه است بیشتر توجه کنید. حتی اگر هم در مناطق گرم زندگی می کنید و گیاه شما میوه نمی دهد، ممکن است که نیاز به محدود کردن ریشه های ان باشد.

برای این که بیشترین گل را از گیاه به دست آورید، ریشه های آن باید محدود شوند. برای همین هم باید گیاه را تحت استرس قرار دهید و خواهید دید که گل ها بیشتر رشد خواهند نمود. برای همین است که گیاه گل ساعتی، به طور معمول میوه ها و گل های بیشتری در گلدان ها و در داخل ظرف ها می دهد.

در مناطق گرم تر می توان این ظرف را در تمام طول سال در بیرون نگه داشت. اما در مکان های سرد تر برای این که گیاه یخ نزند، آن را در زمستان به داخل آورد. در مناطق سرد تر هم گاراژهایی که به خانه متصل هستند به دلیل دارا بودن دمای بیشتر برای نگه داری از گلدان حاوی گل ساعتی مناسب تر هستند.

طبقه ی هم کف هم می تواند گزینه ی مناسبی برای نگه داری از گیاه باشد. پس از این که خظر یخ زدگی رفع شد و با گرم شدن هوا می توان گلدان را به بیرون باز گرداند. از گلدان هایی استفاده کنید که تا ۱۴ اینچ پهنا دارند، اما از گلدان های بزرگ تر برای این کار استفاده نکنید.

برای این که گل ها را در حد متوسط رشد دهید، دیگر نیازی به کاشت آن ها در گلدان نخواهد بود. می توانید با کاشت گل ساعتی در زمین هم تا حدودی شاهد گلدهی آن باشید. گیاه را در محلی آفتابی بکارید و برای آن یک داربست فراهم کنید. داربست باید به اندازه ی کافی برای در بر گرفتن ساقه ها بزرگ باشد.

نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

اگر هم هنوز می خواهید تا گیاه گل های بیشتری بدهد، می توانید از یک گلدان در داخل زمین استفاده کنید و ته آن را جدا کنید. پس از ان گیاه را در داخل زمین و در گلدان پرورش دهید. گلدان ها در این حالت باید دارای قظری بین ۱۲ تا ۱۴ اینچ باشند و بیش از این بزرگ نباشند.

این کار می تواند برای شما گل های بیشتری را به بار اورد و دیگر نیازی به جا به جا کردن گلدان ها در هر زمستان هم نخواهد بود. اگر هم گیاه را بدون گلدان در زمین بکارید، می تواند تا اندازه ای بزرگ رشد کند و برگ های زیادی بدهد، اما گل های زیادی به بار نخواهد آورد.

در مکان های دارای زمستان های سرد باید گیاه را از روی زمین قطع کنید و روی زمین را در فصا پاییز مالچ بپاشید تا از ریشه ها در برابر سرما محافظت کند. برای این که از گیاهی که محدود نشده است بتوانید گل های بیشتری به بار آورید، باید آن ها را در نور کامل آفتاب و در خاک دارای زه کشی مناسب و فقیر کشت دهید.

اگر گیاه با این کار دچار استرس شود می تواند به احتمال بالا میزان بیشتری گل بدهد. اما اگر در خاک مواد ارگانیک بسیاری وجود داشته باشد، شما به طور حتم قادر به برداشت برگ ها خواهید بود. برای برداشت بیشتر برگ ها می توان گل ساعتی را در زمین بدون محدودیت کشت نمود.

البته در این حالت هم تعدادی گل خواهد داد. گل ها به احتمال زیاد در خاک های فقیر و با آبدهی کمتر بیشتر نمایان خواهند شد. در خاک های غنی و پر از مواد ارگانیک می توان با آب دادن بیشتر برگ های فراوانی را بر روی گیاه شاهد بود اما گل های کمتری خواهد داد یا این که هیچ گلی نخواهد داد.

در خاک غنی هم می توان با کم کردن میزان آب، آن را تشویق به گل دادن نمود. برای داشتن برگ های بیشتر هم می توان به جای داربست، گیاه را بر روی زمین پرورش داد. ایده ال ترین مکان ها هم در محل هایی است که بستر آن شنی رسی می باشد و در معرض نور افتاب قرار دارد.

برای به دست آوردن میوه های گیاه باید شرایط را به گونه ای مهیا کرد که گل های بیشتری بدهد. اما در این حالت باید حداقل دو گیاه متفاوت در حال گلدهی باشند. برای بهترین میوه هم باید حداقل ۴ گیاه را که از چهار بذر جدا پرورش یافته اند در کنار هم داشت.

میوه ها در حالتی که گیاهان را از شاخه های یک گیاه رشد داده باشید به وجود نخواهند آمد. زیرا که در این حالت در واقع همه ی آن ها گیاهان یکسانی خواهند بود. همه ی گیاهان در حالتی که این شرایط مهیا باشد میوه خواهند داد. میوه ها باید در زمانی به دست آیند که قبل از فرا رسیدن زمستان برسند و بتوان آن ها را برداشت نمود.

هرس کردن گل ساعتی

شاید برای کنترل رشد ساقه ها نیاز به هرس کردن باشد. برای آن هایی که بر روی زمین رشد کرده اند، می توان ساقه ها و برگ ها را چید و از آن ها استفاده نمود. اگر گیاه را کنترل نکنید، می تواند در صورت فراهم بودن شرایط و در نور آفتاب، رشد کرده و همه ی بستر را در بر بگیرد و درخت های کوچک و دیگر گل ها را هم احاطه کند. باید در این محل ها با هرس کردن گیاه را کنترل نمایید.

کاشت بذر گل ساعتی

به دلیل دارا بودن بذرهایی با پوسته هایی سخت شاید جوانه زدن گیاه به راحتی ممکن نباشد. برای کشت بذرها توصیه ها و روش های بسیار زیادی پیشنهاد شده است. هر منبعی هم به نظر می رسد که ایده ی خاص به خود را دارد. ما هم تعدادی از این راه ها را امتحان کرده ایم و پیشنهاد هایی برای شما داریم.

از بین بردن پوشش بذرها می تواند برای شما زمان زیادی نیاز داشته باشد. شاید در زمانی که ۵ بذر دارید به راحتی بتوانید آن ها را با روشی مناسب آماده کرده و پوشش آن ها را جدا کنید. اما در حالتی که ۶۰ بذر برای کاشت دارید، این کار می تواند سخت باشد و نیاز به زمان زیادی هم داشته باشد.

بهتر است بذرها را خیس کنید. این کار می تواند آب را به داخل پوشش هدایت کرده و موادی را که مانع جوانه زنی بذر می شوند را از بین ببرد. برای همین می تواند منجر به تحریک بذر برای جوانه زدن شود. عده ای هم استفاده از سرکه سیب را برای این کار توصیه می کنند. یا این که استفاده از آب نارنگی را برای خیس دادن بذرها توصیه می کنند تا این که هر یک از آن ها به پوسته ی بذر حمله کند.

اما عده ای هم توصیه می کنند تا بذرها را برای دوره ای زمانی در سرما قرار دهید. اما عده ای دیگر این کار چندان مناسب نمی دانند. اما با توجه به صحبت هایی که عده ای با پرورش دهندگان بومی کرده اند، می توان گفت که قرار دادن بذر ها برای دوره ای در سرما می تواند ضروری باشد.

نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

برای همین هم فروشنده هایی هستند که بذرهای خود را قبل از این که برای مشتری ها ارسال کنند، در یخچال نگه داری می کنند تا این که تا حدودی برای جوانه زدن آماده شده باشند. این کار می تواند به بذرها کمک کند تا زودتر از خواب بیدار شده و جوانه بزنند. دوره ای از سرما و رطوبت می تواند به خوبی در جوانه زدن بذرها جواب بدهد.

به نظر می رسد که بر اساس تجربه های ما مکان سرد و مرطوب می تواند کمک زیادی در این راه برای جوانه زنی بهتر به همراه داشته باشد. توصیه می شود که بذرها را در کیسه ای به همراه مقداری شن و کمپوست قرار داده و در آن را ببندید و آن ها را خوب مخلوط کنید. بعد کمی آب به منظور مرطوب شدن آن، به کیسه اضافه کنید.

آن را در یخچال برای مدت حداقل یک ماه نگه داری کنید. پس از این مدت کیسه را از یخچال خارج کرده و در سینی بذر کشت دهید. به دلیل این که بذرها تا حدودی بزرگ هستند بهتر است دو تا سه تا از آن ها را در هر سلول در سینی بذر یا در یک گلدان برای جوانه زدن قرار دهید.

در این مرحله نیاز به گرما برای جوانه زدن بذرها می باشد. بسیاری هم توصیه می کنند تا بذرها را از بخش پایین حرارت بدهید تا بهتر جوانه بزنند. ما هم در مورد نیاز به گرما با این افراد موافق هستیم و بهتر است که از یک پد برای این کار استفاده کنید. سعی کنید تا بذرها را در دمای بین ۲۰ تا ۲۴ درجه ی سانتی گراد یا ۶۸ تا ۷۵ درجه ی فارنهایت نگه داری نمایید.

اما باید در نظر داشته باشید که آب بیشتری به بذرها بدهید زیرا که با گرما دادن از زیر ظرف می توان شاهد خشک شدن سریع تر آن ها بود. این کار برای یک بار یا دو بار در روز توصیه می شود. اگر فکر می کنید که حرارت دادن از زیر با استفاده از یک پد کار مناسبی نیست، می توانید آن را در مکانی آفتاب گیر و یا در کنار رادیاتور قرار دهید.

بودن در کنار پنجره ی رو به جنوب هم می تواند گزینه ای دیگر برای شما باشد. گرما را در همه ی مدت سعی کنید تا به طور مداوم فراهم و رطوبت مناسب هم با آبدهی به سینی بذر در اختیار بذرها قرار دهید. عده ای هم توصیه به استفاده از پلاستیک بر روی سینی بذر می کنند.

نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

اما شاید استفاده از یک پاستیک برای حفظ رطوبت منجر به رشد قارچ ها شود. در این صورت بذرها شانسی برای جوانه زدن نخواهند داشت. برای همین ما توصیه می کنیم که از این روش استفاده نکنید. با این وجود هنوز هم جوانه زدن بذرها می تواند بسیار نا منظم باشد و تعدادی از بذرها در ظرف دو هفته رشد کنند و تعدادی دیگر هم تا پس از شش ماه هنوز جوانه نزده باشند.

این می تواند دلیلی خوب برای توصیه به کشت بذرها در سلول های جدا باشد. یا این که می توان به همین دلیل شما را توصیه به کشت بذرها در گلدان های جدا نمود. تا بتوان در زمان مناسب هر کدام از بذرها را که جوانه زده اند به گلدان بزرگ تر بدون مزاحمت برای دیگر بذرها منتقل نمود.

سینی بذر را در محلی گرم و دارای رطوبت نگه داری کنید و بذرها را با جوانه زدن به مکان مناسب دیگری انتقال دهید. این کار نیاز به صبر دارد اما در نهایت می توانید نتیجه ی خوبی از جوانه زنی و کشت بذرها ببینید. همین که بذرها جوانه زدند، آن ها را به طور مرتب آب داده و گرم نگه دارید.

آن ها را در گلدان بزرگ تری قرار دهید و همین که به اندازه ی ۲ اینچ رشد کردند، می توانید باز هم از گلدان های بزرگ و بزرگ تری استفاده کنید تا به اندازه ی ۱۲ تا ۱۴ اینچ برسند. گلدان های دارای این اندازه برای نگه داری از گیاهان بالغ مناسب هستند. برای انتخاب محل مناسب برای نگه داری گلدان هم از دستورات گفته شده در بالا پیروی کنید.

برداشت گیاه گل ساعتی

شاید شما هم بدانید که گل ساعتی چه خواصی دارد و برای همین می خواهید تا گیاه را در زمان مناسبی برداشت کنید تا از این خواص بهره مند شوید. برگ ها و ساقه های گیاه می توانند به محض توانمند شدن گیاه برداشت شوند. می توان برداشت و هرس کردن را در یک زمان انجام داد و گیاه را به خوبی سالم نگه داشت.

بهتر است برداشت را در زمانی انجام دهید که تعدادی از گل ها در حال شکفته شدن می باشند. اگر گیاه به خوبی تغذیه شود و آب کافی برای رشد داشته باشد می تواند در همه ی فصل برای شما برگ هایی جدید برای برداشت داشته باشد. باید گل های پژمرده و از بین رفته را قبل از خشک شدن از گیاه جدا کنید.

خواص گیاه گل ساعتی

گل ساعتی در طب سنتی دارای استفاده هایی است که ما در این بخش در مورد آن ها توضیح مختصری ارائه خواهیم نمود. می توان از آن برای درمان بی خوابی، استرس های عصبی، درد اعصاب، و هم چنین برای کاهش مشغله های ذهنی به کار برد. وقتی که فکر کردن زیاد افراد را از خوابیدن باز می دارد، گیاه می تواند با آرام کردن فرد منجر به خوابی بهتر برای او شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسم، افوربیا یا فرفیون (Asthma Herb-Euphorbia hurtia)

گیاه برای موارد مختلف دیگری هم کاربرد دارد. می تواند منجر به کاهش نسبی فشار خون شود ریشه های آن را هم می توان به عنوان ضماد برای درمان سوختگی، بریدگی و جراحات استفاده نمود. می توان از ریشه ها در درمان گوش درد، التهاب و به عنوان مقوی کبد هم استفاده نمود. نباید آن را با الکل ها مخلوط کرد که باعث حساسیت شدید می شود.

مصارف خوراکی گیاه گل ساعتی

میوه های گیاه مهم ترین بخش خوراکی گیاه هستند. شاید شما بپرسید که میوه ی گل ساعتی برای چی خوبه؟ خوب جواب سوال شاید کمی پیچیده باشد. زیرا که میوه ی گیاه مانند دیگر میوه ها چندان خوش طعم نیست. برای همین شاید تمایل به خوردن آن نداشته باشید. اما اگر بذرها را از دیگر بخش های گیاه جدا کنید.

می توانید از آن ها در طعم دادن به دسرها، نوشیدنی ها، مربا، ژله ها و دیگر مواد غذایی استفاده کنید. برگ های تازه و جوانه ها هم می توانند پخته و مصرف شوند و یا این که در سالاد به همراه دیگر سبزی ها مورد استفاده قرار گیرند. گل ها را هم می توان خورد اما چنان بوی قوی ای دارند که بهتر است به میزان کمی در کنار دیگر مواد غذایی مورد استفاده قرار گیرند.

گیاه نام خود را از شکل گل های خود دارد که برای اولین بار توسط اسپانیایی ها مورد بررسی قرار گرفت.  آن ها گل ها را به طور دقیق مورد کنکاش قرار دادند تا بتوانند از ویژگی ها و خواص آن آگاهی پیدا کنند. البته گیاه دارای نام های دیگری هست و در صورت تمایل می توانید در مورد نام های دیگر گل ساعتی به انگلیسی هم جست و جویی بنمایید.

نام های دیگر گیاه گل ساعتی

Wild passionflower, maypop, apricot vine, old field apricot, Holy-Trinity flower, mayapple, molly-pop, passion vine, pop-apple, granadilla, maycock, maracoc, maracock, white sarsaparilla, Passion Flower, Purple passionflower vine.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *