Loading...

نحوه کاشت گل مینا (Ox-Eye Daisy – Leucanthemum vulgare)

نحوه کاشت گل مینا (Ox-Eye Daisy - Leucanthemum vulgare)

گل مینا به طور حتم گیاهی نشاط آور است که با نام علمی Ox-Eye Daisy (Leucanthemum vulgare) شناخته می شود. این گل می تواند به خوبی گل های سفید و زیبایی را در صورت رشد مناسب برای باغ شما فراهم کند.

علاوه بر این گیاهی مقاوم بوده و می توانند در مناطق آب و هوایی مختلف به خوبی دوام آورده و رشد کند.  نور کامل آفتاب را ترجیح می دهد و می توانید آن را در خاک های فقیر و دارای زهکشی مناسب بکارید.

لازم به ذکر است که می تواند انواع گل مینا را در طبیعت یافت که با نام های مختلفی شناخته می شوند. شاید تا به حال نام گل مینا چشم گاوی را شنیده باشید یا این که در مورد کاشت گل مینا چمنی در گلدان مطالبی شنیده باشید.

به هر حال هر گونه گیاهی دارای گونه های متنوعی باشد و هر کدام از آن ها هم می تواند در محل های مختلفی کشت داده شود. به عنوان مثال کاشت گل مینا در باغچه ی منزل شما می تواند گزینه ای باشد که برای بسیاری به بهتر شدن دید باغچه ی خانه و ایجاد تنوع در آن کمک خواهد کرد.

این گل گیاهی است که عمر کوتاهی دارد اما با توجه به امکان رشد دوباره از بذرهای تولید شده توسط گیاه، می تواند دوباره زیبایی را به باغچه ی خانه ی شما باز گرداند. هم چنین در برابر بیماری ها مقاوم است و نیاز چندانی به مراقبت ندارد. با توجه به این که از بذر ها گیاهان بیشتری می توانند رشد کنند، در صورتی که یکی از آن ها بمیرد چندان جلب توجه نخواهد کرد.

همین که گیاه به حالت پایدار رسید می تواند گل های زیبای سفیدی را به بار آورد که زیبایی و نشاط را به محل پرورش گل مینا هدیه خواهد کرد.  گیاه گرده افشانی عالی هم می باشد و می تواند پروانه ها را به خود جذب کند.

  • یشتر بخوانید: کاشت پنیرک در گلدان

زنبورهای عسل و تعداد بیشتری حشرات مفید هم از این گرده ها استقبال کرده و جذب آن خواهند شد. این گل می تواند در خاک های خشک هم دوام بیاورد. آهوها و خرگوش ها هم علاقه ای به خوردن آن ندارند و می توانید به راحتی آن را در هر مکانی بکارید.

شرح ویژگی های ظاهری گل مینا

گیاه گل مینا مقاوم است و برگ های سبز تیره ی آن می توانند در شرایط سخت هم به خوبی دوام بیاورند. برگ ها تنها ۰.۷۵ اینچ پهنا دارند ولی طول آن ها زیاد و برابر با حدود ۵ اینچ می باشد.

در اواخر بهار ساقه هایی نازک از میان برگ ها سر بر می آورند که با خود برگ های تازه ای را رشد می دهند. در ابتدا این ساقه ها به نظر می رسد که هیچ برگی ندارند اما برگ های کوچکی را می توان در فاصله های زیاد روی ان مشاهده کرد.

نحوه کاشت گل مینا (Ox-Eye Daisy - Leucanthemum vulgare)

در نهایت در انتهای این ساقه ها است که گل ها رشد می کنند. این گل ها دارای اندازه ای بزرگ بوده و رنگ آن ها هم سفید خواهد بود. هر گل بین ۱۵ تا ۳۴ گلبرگ خواهد داشت که اطراف مرکز گل را که به رنگ زرد می باشد احاطه کرده اند.

گیاه از اوایل یا اواسط تابستان گل دهی خود را شروع می کند و این گل ها ۳۰ تا ۴۵ روز بر روی گیاه قابل مشاهده خواهند بود. سیستم ریشه های گل مینا هم همبند بوده و متشکل از انشعاب های فراوان کوچکی می باشد که بین ۱ تا ۲ فوت گسترده می شوند. در مکان هایی که رشد گل مینا را کنترل نکنید، گیاه به خوبی از بذر های خود کلونی هایی از این گل را به وجود خواهد آورد.

نگهداری و مراقبت از گل مینا

برای نگه داری از انوع گل ها نیاز به در نظر گرفتن نکات خاصی می باشد. برای پرورش گل مینا چشم گاوی یا پرورش گل مینا چمنی هم توصیه هایی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

شاید اولین کار برای رشد آن در نظر گرفتن بهترین مکان برای کشت و انتخاب زمان کاشت گل مینا به نحوی باشد که بتوان به بهترین نحو از زیبایی آن بهره برد. به طور کلی دو راه برای کاشت این گیاه وجود دارد که شامل کاشت در داخل و یا در بیرون و در محیط باغ می باشد.

کاشت گل مینا در گلدان باید با استفاده از بذرهای آن انجام شود. گیاه برای این که بتواند از بذر جوانه بزند نیاز به مقداری نور دارد و تنها باید با پوشش نازکی آن را پوشاند تا این که بتوان کمی نور را به بذرها برای جوانه زدن رساند. این پوشش می تواند با استفاده از یک الک و ریختن کمی خاک نرم یا استفاده از کمپوست می تواند روی بستری محل کشت بذر به وجود آید.

نحوه کاشت گل مینا (Ox-Eye Daisy - Leucanthemum vulgare)

با کاشت بذر گل مینا به طور معمول بین ۱۰ تا ۳۰ روز باید منتظر ماند تا بذرها جوانه بزنند. دمای محل نگه داری از ان ها هم باید بین ۱۵ تا ۲۰ درجه ی سانتی گراد باشد. پس از جوانه زدن بذر می توان آن را در زمان مناسبی که نشاها به اندازه ی کافی بزرگ شده اند به مکان دیگری انتقال داد.

گیاه باید به تدریج به نور آفتاب در محیط بیرون عادت کند و در محلی پر نور کاشته شود. زمان انتقال نشا به بیرون باید در فصل بهار و پس از رفع خطر سرما زدگی انتخاب گردد. هر یک از نشاها را با فاصله ی ۱۲ تا ۱۸ اینچ از دیگری بکارید و حتی می توانید این فاصله را بیشتر هم انتخاب کنید زیرا که در آینده گیاهان بیشتری با استفاده از بذر در این فاصله ها به صورت خودرو رشد خواهند کرد.

کاشت مستقیم بذر در بیرون هم روش دیگری برای بهره بردن از زیبایی این گل در داخل باغ یا باغچه ی شما می باشد. برای این کار هم بسیار مهم است که در مورد انتخاب زمان کاشت بذر گل مینا در بیرون کمال دقت را به عمل آورید. البته می توانید بذرها را در بیرون هم در فصل پاییز و هم در بهار بکارید.

اما باید نسبت به آماده کردن بستر محل کشت گیاه قبل از هر کاری اقدام کنید تا ریشه های گیاه بهتر بتوانند در خاک رشد کنند. نحوه کاشت بذر گل مینا پس از آماده شدن زمین می تواند منجر به گرفتن بهترین نتیجه در زمان گل دهی شود.  با در نظر گرفتن فاصله ی مناسب بین بذرها می توانید آن ها ار در ردیف های جداگانه بکارید یا این که آن ها را در محل مورد نظر بپاشید.

باید در زمان کاشت بذرها به صورت ردیفی ابتدا گودالی به عمق کمتر از ۱۲ سانتی متر حفر کنید و بذر ها را در آن قرار دهید. برای روش دوم هم که می خواهید بذرها را در زمین بپاشید، باید پس از پاشیدن بذرها کمی خاک را الک کرده و روی ان ها بریزید.

در هر صورت باید در نهایت از نشانه گذاری محل کشت بذرها برای قادر بودن به شناسایی محل مورد نظر در آینده غافل نشوید. پس از کشت بذرها باید با استفاده از یک ظرف مناسب به آن ها آب بدهید. این کار باید به طور روزانه انجام شود تا زمانی که بذرها جوانه بزنند. وقتی که نشاها به اندازه ی ۳ اینچ رشد کردند آب دادن به گیاه می تواند کاهش یافته و در بازه هایی طولانی تر زمین را آبیاری کنید.

محل کاشت گل مینا

گیاه مکان های دارای نور آفتاب و خاک های فقیر و زه کشی شده را ترجیح می دهد. می توانید گل مینا را در چنین زمین هایی به خوبی پرورش دهید. البته گونه هایی از گیاه را می توان در گلدان هم پرورش داد. کاشت گل مینا چمنی در گلدان یکی از کارهایی است که بسیاری برای بهره بردن از زیبایی گل های گیاه در خانه ی خود انجام می دهند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت رازک در گلدان

اما در زمانی که می خواهید گیاه را در بیرون از خانه و در باغ و یا باغچه ی خود بکارید، بهتر است که از خاک های شنی استفاده کنید. باید بدانید که در هر صورت گل مینا از خاک های غنی خوشش نمی آید.

نحوه کاشت گل مینا (Ox-Eye Daisy - Leucanthemum vulgare)

در نهایت با توجه به نکات گفته شده در این متن شما قادر خواهید بود تا با کاشت گل مینا در باغچه یا باغ یا در داخل گلدان از زیبایی آن برای دوره ای نسبتا طولانی لذت ببرید اما فراموش نکنید که پس از این دوره گل دهی گیاه به پایان رسید بهتر است که آن ها را با یک ماشین چمن زنی قطع کنید.

این کار می تواند دوره دومی از گل ها را بر روی ساقه هایی کوتاه تر به بار آورد. اگر نحوه گسترش گل مینا مورد علاقه ی شما است می توانید از چیدن آن ها صرف نظر کنید و در غیر این صورت می توانید پس از پایان گل دهی آن ها را قطع کنید.

خواص درمانی گل مینا

با پرورش گل مینا شما نه تنها می توانید از زیبایی گل های آن لذت ببرید که می توانید از آن استفاده های درمانی هم ببرید. برگ های تازه ی گیاه می توانند در سالاد ها استفاده شوند و از همه ی بخش های گیاه هم یک چای تهیه می شود که به عنوان یک التیام بخش خانگی مورد استفاده قرار می گیرد.

می توان از آن برای درمان آسم و درمان سرفه و سیاه سرفه استفاده کرد. آب تقطیر شده از گل های گیاه هم برای استفاده به عنوان لوسیون چشم در درمان ورم ملتحمه مفید واقع می شود.

احتیاط

به دلیل اینکه گل مینا می تواند به خودی خود گسترش یابد و گل های جدید را به بار آورد، عده ای آن را گیاهی تهاجمی می دانند. برای همین در پرورش گل مینا باید دقت کافی داشته باشید.

البته کاشت بذر گل مینا به طور معمول تهدیدی برای چمنزارها و زمین های بی درخت و هموار نیست اما می تواند برای مکان هایی به منظور کشت مناسب نباشد و به طور تهاجمی و سریع گسترده شود.

اگر چه می توان از گل مینا برای تغذیه ی حیوانات خانگی استفاده کرد، اما توجه داشته باشید که روی طعم شیر تاثیر می گذارد. هم چنین گیاه ممکن است که دارای بویی باشد که برای عده ای در زمانی که قطع می شود ناخوشایند است.

نحوه کاشت گل مینا (Ox-Eye Daisy - Leucanthemum vulgare)

هم چنین می تواند به زمین های علوفه ای نفوذ کرده و گسترش یابد که به دلیل این که نسبت به چمن زنی هم مقاوم است می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد. باید در زمان کاشت گل مینا در گلدان هم نسبت به مکان نگه داری آن به منظور پخش نشدن بذرها در محیط توجه داشته باشید. در هر صورت کاشت بذر گل مینا در باغچه شخصی مشکل خاصی را برای شما به دنبال نخواهد داشت.

نام های دیگر گیاه

 marguerite, field daisy, white daisy, moon daisy, moon-penny, dog daisy

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت گل مینا (Ox-Eye Daisy – Leucanthemum vulgare)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید.
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *