Loading...

نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)

نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)

گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare) گیاهی چند ساله با توانایی رشد در مناطق دارای آب و هوای گرم بدون نیاز به میزان بالایی آب می باشد. کاشت آن در باغ هایی که دارای سنگلاخ و سنگریزه هستند ایده ال است و می توان آن را در مکان های آفتاب گیر به خوبی رشد داد. برگ های سبز آن به خوبی جلب توجه کرده و دارای رنگ جالب و متمایزی از دیگر گیاهان خواهد بود. آهو ها و خرگوش ها گندنای کوهی را نمی خورند و در این زمینه نیاز به هیچ گونه نگرانی نمی باشد.

با توجه به این که واقعا گیاه سر سختی است و در شرایط مختلفی دوام می آورد نیاز به مراقبت چندانی ندارد. برای پرورش در باغ هایی که آب زیادی در آن ها در دسترس نیست هم ایده ال می باشند. پروانه ها و زنبور ها هم عاشق گل های گیاه بوده و در اطراف آن ها به وفور یافت می شوند. اگر هنوز هم می خواهید تا بیشتر در مورد آن بدانید و اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کنید، با دنبال کردن این متن خواهید توانست تا بدانید که گندنای کوهی چیست و با نحوه ی کشت آن هم آشنا خواهید شد.

ویژگی های ظاهری گیاه گندنای کوهی

قبل از این که در مورد خواص گندنای کوهی یا کشت آن توضح دهیم، در این بخش ویژگی های ظاهری آن را بیان خواهیم کرد.  می توان گیاه را در شرایط آب و هوایی مختلفی کشت داد و گیاه با رشد خود دارای ساقه هایی خواهد بود که پر از انبوه برگ ها خواهند بود. این برگ ها دندانه دار و d شکل هستند. رنگ آن ها سبز خاکستری و روی ساقه های مربعی شکل ظاهر می شوند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل پلاتیکدن گراندیفلوروس ،گل بالونی یا گل زنگوله ای چینی

برگ ها با پرزهایی پشم مانند پوشیده شده اند که آن ها را متمایز می کند. گل ها در دسته هایی مانند توپ به ترتیب دیده می شوند و حلقه مانند بوده و در زیر هر گروه از آن هم چند برگ وجود دارد. گل ها خودشان دارای رنگ سفید هستند اما خیلی به چشم نمی آیند. گیاه به خوبی در طول فصل تابستان گل میدهد و از ماه ژوئن تا سپتامبر می توان شاهد گل ها بر روی بوته ی گیاه بود. خاصیت گندنای کوهی که بسیار می تواند با نزدیک شدن به آن نمایان باشد، بوی آن است که معطر بوده و بسیار خوشایند است. این بو شبیه بوی مشک می باشد.

نحوه کاشت بذر فراسیون گندنای کوهی

اگر شما هم عکس گیاه گندنای کوهی را دیده باشید یا این که در محلی شاهد رشد آن بوده باشید، شاید دوست داشته باشید تا این گیاه را در داخل باغ خود پرورش دهید. اگر چنین قصدی دارید و می خواهید از مزایای گیاه دارویی گندنای کوهی بهره مند شوید، می توانید با استفاده از بذر آن به این کار اقدام کنید. ما در این بخش در مورد نحوه ی کشت گیاه با استفاده از بذر آن توضیح خواهیم داد. می توانید شما هم با استفاده از نام علمی گندنای کوهی، و تحقیق در مورد آن و مطالعه هایی که روی آن صورت گرفته است، بیشتر در مورد خواص و نحوه ی کاشت آن اطلاعات کسب کنید.

نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)

کاشت بذر گیاه کار سختی نیست ولی نیاز به کمی صبر دارد. زیرا که جوانه زدن بذر ها کمی آهسته و نا منظم است و برای همین ما توصیه می کنیم تا بذرها را در محیط داخل بکارید و پس از جوانه زدن آن ها را به بیرون انتقال دهید. برای این کار بذرها را در داخل یک گلدان با اندازه ی متوسط بکارید و در آن هم از خاکی استفاده کنید که زیاد غنی نباشد. جوانه زدن می تواند بین ۲ تا ۴ هفته به طول انجامد. این زمان به دما و دیگر شرایط بستگی خواهد داشت. می توان از سینی های بذر هم برای کشت آن ها استفاده کرده و با جوانه زدن هر یک از بذرها آن ها را به بیرون و یا گلدان بزرگ تری منتقل کرد. در نهایت می توان نشاهای گندنای کوهی را به بیرون انتقال داد. این کار باید با احتیاط و بدون صدمه زدن به جوانه های دیگر انجام شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسوگو یا مناردا (Bee Balm-Oswego Tea-Monarda didyma)

خاک را تا زمان جوانه زدن بذرها مرطوب نگه دارید. هم چنین به مرطوب نگه داشتن آن ها تا زمان رشد کافی نشاها ادامه داده و آن ها را به گلدان های مجزا منتقل کنید. در زمانی که هر یک از آن ها به اندازه ی ۶ اینچ رشد کرد، آن ها را در بیرون نشا کنید. یک روز ابری را برای نشا کردن انتخاب کنید و آن را به گونه ای نشا کنید که بتواند از بارش باران هم بهره مند شود. در این شرایط گیاه توان سازگار کردن خود با شرایط جدید را بهتر خواهد داشت. باید به طور روزانه به آن آب بدهید تا این که گیاه به شرایط پایدار در محل جدید خود برسد. پس از آن دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد و تنها حذف کردن علف های هرز لازم خواهد بود.

محل نگه داری و پرورش گیاه

حال که می دانید که گندنای کوهی چیست و چگونه می توان آن را از بذرهای آن تکثیر نمود، می توانید در مورد نحوه پرورش و نگه داری از آن بیشتر بدانید. گیاه گندنای کوهی را به راحتی می توان پرورش داد. گیاه نور کامل آفتاب را ترجیح می دهد و علاقه دارد تا در خاک های دارای زه کشی مناسب رشد کند. در خاک های فقیر بهتر رشد کرده و شاید خواص گندنای کوهی در این حالت بیشتر هم باشد.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر مارچوبه – بهترین زمان کاشت مارچوبه چه زمانی است؟

زیرا که گیاه به میزان بالایی از مواد مغذی علاقه ای ندارد. به خشکی مقاوم است و ترجیح می دهد که بین دوره های آبیاری بستر آن خشک شود. اما نمی تواند خاک های غرق شده از آب را تحمل کند. ترجیح می دهد تا در خاکی رشد کند که کمی قلیایی باشد. در خاک های خنثی هم به خوبی رشد می نماید اما می توان آن را در خاک های کمی اسیدی هم پرورش داد. اگر هم خاک خیلی اسیدی باشد نیاز دارد تا با استفاده از آهک اصلاح شود.

نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)

کشت گیاه در مکان های دارای دمای بالاتر و مناطق گرمسیری می تواند در حالی که دیگر گیاهان تحمل این شرایط را ندارند، حتی خاصیت گندنای کوهی را بیشتر کرده و رشد آن را بهتر نماید. فراسیون گندنای کوهی برای کشت در مکان های سخت و سنگلاخی مناسب است و همین که به شرایط پایدار رسید، توجه چندانی نیاز نخواهد داشت.  تا سال دوم گل نمی دهد و باید فضای کافی را برای رشد گیاه فراهم کنید. اگر نگاهی به عکس گیاه گندنای کوهی بیندازید یا اگر آن را از نزدیک دیده باشید خواهید دانست که گیاه می تواند در اندازه های بزرگی رشد کند .ریشه های آن هم به خوبی گسترش می یابند. برای همین باید هر یک از آن ها را از دیگر گیاهان با فاصله ی ۱۴ اینچی بکارید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه آرالیا (American Spikenard-Aralia racemosa)

بریدن ساقه های گل ها در زمانی که گیاه گل می دهد، می تواند منجر به تشویق گیاه برای گل دهی بیشتر و تولید برگ های انبوه تر بنماید. می توانید با این کار به رشد بهتر و برداشت بیشتر محصول از گیاه دارویی گندنای کوهی موفق شوید. در زمان چیدن ساقه های گل ها باید از یک دستکش چرمی استفاده کنید زیرا که ساقه های گل های گیاه که خشک شده اند دارای تیغ بوده و سر بذرها می تواند به هر جایی بچسبد. در فصل پاییز گل گیاه را تا نزدیک سطح زمین ببرید تا این که برای رشد دوباره در بهار بعد خود را آماده کند. برگ های سبز متمایل به خاکستری گیاه تمایز خاصی را در بین گیاهان در باغ محل کشت و به خصوص در زمین های سنگلاخی به وجود خواهد آورد.

برداشت گیاه گندنای کوهی

برگ های گیاه برای استفاده های درمانی برداشت می شوند. با جستجو در مورد نام علمی گندنای کوهی و خواص آن در مجلات علمی می توانید در مورد این استفاده های درمانی و خواص آن بیشتر بدانید. بهتر است برای بهره بردن از خاصیت گندنای کوهی، برگ ها را تازه و قبل از گل دادن بکنید. می توان برگ های ترد گیاه را به میزان کم برداشت نمود. این برداشت می تواند به صورت مدوام باشد. برداشت را پس از باز شدن گل ها انجام ندهید زیرا که ساقه ها در این زمان تیغ دار و نا خوشایند خواهند بود.

با رشد مناسب گیاه می توان برگ ها را از همان سال اول برداشت نمود. البته در صورتی که گیاه به خوبی رشد نکرده باشد چیدن برگ ها می تواند به آن آسیب بزند. هم چنین در زمانی که گیاه هنوز به اندازه ای رشد نکرده است که بتواند گل بدهد، برگ ها دارای ترکیبات مفید چندانی نخواهند بود. برای همین خاصیت گندنای کوهی در این حالت ها کمتر خواهد بود. به همین دلیل است که در سال اول شاید بهتر باشد که از برداشت برگ ها صرف نظر بنمایید. به ویژه اگر گیاه به آهستگی رشد می کند، صبر کنید تا در سال دوم برگ های آن را برداشت نمایید.

خواص گیاه گندنای کوهی

گیاه دارویی گندنای کوهی را می توان برای بهره بردن از خواص دارویی آن مورد استفاده قرار داد. برای قرن ها از آن برای درمان سرفه استفاده شده است و در سرماخوردگی و عفونت های ریه ای هم مفید واقع خواهد شد. این گیاه به نرم شدن خلط های سینه کمک می کند. برای همین به دفع کردن آن ها در زمان سرفه کمک می کند. گندنای کوهی خواص دیگری هم دارد. می تواند به عنوان مقوی و خلط اور در کودکان هم استفاده شود.

استفاده از آن در کودکان و افراد بالغ خطری در پی نخواهد داشت. به طور معمول از آن در شکلات ها و شربت ها استفاده می شود. این کار به این گونه محصولات طعم تند و متفاوتی خواهد داد. استفاده از آن ها در چای هم معمول است. می تواند در تحریک اشتها هم موثر باشد و از ساز و کار معده محافظت کند. برای نرمال کردن عملکرد قلب هم مفید واقع خواهد شد. از ریشه های گیاه هم در درمان گزیدگی مار زنگی استفاده می شود.

احتیاط: در دوز های بالا استفاده نشود. زیرا که ضربان قلب را تحت تاثیر قرار می دهد. هم چنین روی فشار خون، و سطح گلوکز خون تاثیر خواهد گذاشت. در طول بارداری منع مصرف دارد و در زنان شیر ده هم نباید استفاده شود. بیماران دیابتی نباید از آن برای کاهش سطح قند خون استفاده کنند.

کاربردهای دیگر

گیاه مورد علاقه ی زنبورها بوده و مورد توجه پرورش دهندگان آن ها و زنبورداران می باشد. کشت آن به همراه گوجه هم ایده ال است. وقتی که آن را در کنار گوجه در باغ خود می کارید، بوته های گوجه به نظر می رسد که تمایل دارند تا بار بیشتری بدهند. دوره ی بار دهی آن ها هم افزایش می یابد. دلیل این امر هم هنوز مشخص نشده است.

نام های دیگر گیاه گندنای کوهی

Common Horehound, Hashishat Al Kalib, Hoarhound, Horehound, Itsinegiotu, Malrove, Marrubio, Niga-Hakka, Qutainah, White Horehound, Wild Horehound, Woolly Horehound

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)a)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *