Loading...

نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina) گیاهی است که بیشتر برای برگ های آن کشت می شود تا برای گل های آن و برای کشت در باغ ها و در محل های خنک مناسب است. به هوای معتدل عادت دارد و در مکان های گرم تر هم همواره سبز خواهد بود.

یک پوشش گیاهی نقره ای مانند زیبا را به وجود خواهد آورد که در محیط های آفتابی و دارای زه کشی مناسب بسیار زیباتر خواهد بود. در برابر خشکی بسیار مقاوم است و همین که به شرایط پایداری رسید نیاز به مراقبت چندانی نخواهد داشت.

بر روی صخره های گرم و نور گیر به خوبی رشد می کند. در حالی که کمتر گیاهی را می توان یافت که در این گونه مکان ها توان رشد داشته باشد. آهو ها و خرگوش ها آن را نمی خورند و برای کشت در باغ ها ایده ال به نظر می رسند. اگر می خواهید تا بیشتر در مورد خواص سنبله نقره ای بدانید با ما در ادامه ی این متن همراه باشید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

سعی ما بر این است که در مورد گیاه سنبله نقره ای و ویژگی های ان توضیح بیشتری بدهیم و در حد امکان شما را با کشت بذر گل سنبله نقره ای آشنا کنیم. می توانید با کشت آن به طور حتم از مزایای آن بهره مند شده و با توجه به خواص گیاه سنبله نقره ای از آن در مصارف مختلفی بهره مند شوید.

گیاه دارای گل هایی بنفش خواهد بود که جالب بوده و در کنار پوشش نقره ای برگ ها بسیار متفاوت هستند. می توان آن ها را در ظرف یا گلدان هم پرورش داد و در زیر درختان و بوته ها تا زمانی که به میزان کافی نور دریافت کنند قرار داد.

نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

گیاه توان تحمل رطوبت را به خوبی ندارد و برای همین برای باغ های دارای رطوبت فراوان مناسب نیست. برگ ها و پوشش نقره ای گیاه می تواند در زیر نور ماه هم بدرخشد و باغ های کوچک و مکان هایی که درخشش بیشتر باعث افزایش زیبایی محیط در طول شب می شود را روشن کند. همین که گیاه بر روی زمین گسترش یافت دیگر نیازی به مراقبت چندانی ندارد و تنها باید از زیبایی ان لذت ببرید.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

سنبله ای نقره ای به طور حتم در صورت فراهم بودن شرایط مورد نیاز برای پرورش آن در باغ شما، می تواند یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب برای کشت در کنار دیگر گیاهان موجود در باغ باشد. خواص دارویی سنبله نقره ای هم دلیل دیگری برای انتخاب آن خواهد بود که علاوه بر زیبایی ظاهری امکان استفاده از آن در مصارف متعدد را هم فراهم می نماید.

ویژگی های ظاهری گیاه گوش بره

گیاهی چند ساله است که در مناطق گرم همیشه سبز خواهد بود. در مناطق با زمستان های سرد هم گیاه در طول فصل سرما می میرد. اما به زودی در بهار دوباره رشد خواهد کرد. گیاه به آرامی رشد می کند و دارای برگ هایی بیضی شکل می باشد که با تراکم بالا در پوششی از پرز های نقره ای پشم مانند قرار می گیرند.

برگ ها محکم و لبه هایی موج دار دارند. برگ ها می توانند بین ۲ تا ۴ اینچ اندازه داشته باشند. عرض آن ها هم حدود یک اینچ خواهد بود. برگ ها دارای رنگ سبز تمایل به آبی هستند. آن ها به آرامی در اطراف به سمت بیرون رشد می کنند و به عرض گیاه اضافه می کنند.

در ابتدای تابستان هم گیاه ساقه هایی سفید را رشد می دهد که تا ۱۸ اینچ ارتفاع دارند و با جفت برگ هایی در امتداد خود در نهایت به یک بخش مخروطی مانند در بالای خود می رسد، که گل ها در بالای آن برای زمان کوتاهی باز می شوند. این گل ها به رنگ بنفش و دارای اندازه ای کوچک هستند.  گل دهی هم می تواند برای چند هفته به طول انجامد. اما در کل این گل ها، باعث افزوده شدن زیبایی برگ ها می شوند.

کاشت بذر گیاه گوش بره

گیاه را به آسانی می توان با استفاده از بذر های آن پرورش داد. فقط نباید روی بذر ها را بپوشانید. آن ها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند. بهتر است تا کاشت بذر ها را در داخل آغاز کنید و آن ها را در سینی بذر و یا در گلدانی بکارید. می توانید دستورات موجود در زمینه ی کشت بذر ها در سینی های بذر یا گلدان ها را دنبال کنید تا بهترین نتیجه را در این مورد به دست بیاورید.

نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

زمان مناسب برای کاشت بذر ها هم ۸ تا ۱۰ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری می باشد. جوانه زدن بذر ها بین ۱۵ تا ۳۰ روز بسته به شرایط دمایی طول خواهد کشید. می توانید بذر ها را در بیرون هم کشت کنید. در صورت تمایل به کشت آن ها در بیرون به طور مستقیم، باید منتظر بمانید تا خطر سرما زدگی در بهار رفع شود. بستر مورد نظر را برای این کار آماده کنید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

علف ها را از بستر مورد نظر حذف کنید و بذر ها را به آرامی در محل مناسب بپاشید. برای این که به خوبی بذرها با خاک تماس پیدا کنند، با دست خود بذر ها را فشار دهید. به طور مداوم به بذرها آب دهید تا با مرطوب باقی ماندن بستر بذرها، شاهد جوانه زدن آن ها باشید.

در صورت نیاز می توانید جوانه ها را تنک کنید. مراقب باشید که در مرحله ی کشت بذر روی ان را نپوشانید تا نور برای رشد دریافت کند. می توان بذرها را در اواخر پاییز یا در ابتدای زمستان هم برای جوانه زدن در فصل بهار کاشت.

محل کشت و نگه داری از گیاه گوش بره

در مناطق دارای آب و هوای معتدل گیاه به نور آفتاب و خاک دارای زه کشی مناسب علاقه دارد. به طور کلی در هر نوع خاکی رشد می کند. البته نباید خاک از آب اشباع شده باشد. اما گیاه توان تحمل گرما و خشکی را دارد. کشت آن در مکان های سنگلاخ و در کناره ی صخره ها هم ایده ال به نظر می رسد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

این ها محل هایی هستند که کمتر گیاهی را می توان برای کشت یافت. در محل های دارای آب و هوای گرم کشت گیاه کمی تفاوت دارد. اگر دارای آب و هوای خشک هستید مشکلی برای گیاه به وجود نخواهد آمد.

این رطوبت است که گیاه نمی تواند تحمل کند. برای همین مناطق گرم و مرطوب برای رشد آن مناسب نیستند. در مناطق گرم و مرطوب در دمای خنک تر و در هنگام شب، گیاه رطوبت را به صورت ذرات آب به خود جذب می کند که بیش از حد آن را مرطوب کرده و باعث پوسیده شدن ریشه ها می شود.

پوسیده شدن هم به دلیل رشد قارچ ها و کپک زدگی رخ خواهد داد. اگر می خواهید می توانید در این گونه مناطق گیاه را در فصل سرما بکارید، اما در فصل گرما گیاه در تابستان های گرم و مرطوب دوام نخواهد آورد و به طور یک ساله قابل کشت خواهد بود.

در محل هایی که گیاه به خوبی رشد می کند به نور آفتاب علاقه دارد. خاک های شنی را دوست دارد  و به طور کلی هر چیزی که از آب اشباع نشده باشد برای بستر آن مناسب است. اگر هم مقدار رس موجود در خاک زیاد است آن را با استفاده از کمپوست به خوبی اصلاح کنید.

نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

هر گیاه را از دیگری با فاصله ی ۱۶ اینچی بکارید و آن ها به زودی رشد کرده و به شرایط پایدار خواهند رسید. همین که زمین را پوشاندند، به خوبی توان از بین بردن علف های هرز را هم خواهند داشت. ساقه های گل ها ممکن است که پس از گل دادن آنها حذف شوند تا این که دید بهتری به گیاه با پوشش نقره ای آن داده شود.

آب دادن به آن هم در مناطقی که بارش کمی وجود دارد، یا در زمان خشکسالی، می تواند تا اندازه ای مناسب باشد. اگر امکان دارد از یک ظرف بر روی زمین و نه نزدیک برگ ها برای آب دادن به ریشه ها بهره ببرید. نباید در اثر این ظرف هیچ گونه رطوبتی در اطراف پوشش نقره ای رنگ گیاه به وجود آید. زیرا ممکن است گیاه را بیمار کند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دم شیر (Motherwort-Leonurus cardiaca)

بهتر است آب دادن به گیاه را در هنگام صبح انجام دهید تا آفتاب زمان لازم برای از بین بردن رطوبت به وجود آمده در هوا را داشته باشد. اگر هم هوا در محل زندگی شما به طور خاص مرطوب است، باید از یک محل دارای زه کشی خیلی خوب برای کشت استفاده نمایید. در مکان های ایده ال به خوبی رشد و گسترش می یابد. اما باید در اطراف آن فضای کافی وجود داشته باشد.

گیاه هر گونه گیاهی دیگری را در نزدیکی خود خواهد پوشاند. برای همین در محلی بکارید که می خواهید به خوبی رشد نماید و گیاهان کوچک دیگری در اطراف آن نباشد. اگر هم شاهد رشد تهاجمی آن بودید می توانید آن را محدود کنید. در کناره مرزها و در کنار درخت ها در مکان های آفتاب گیر امکان کشت وجود دارد.

گوش بره برای کاشته شدن به خصوص در کنار و زیر درخت های بزرگ مناسب است. اما می توان آن را به تنهایی هم در محل مناسبی کشت نمود. مراقبت از آن راحت هست و آب دهی به آن هم آسان می باشد. برای کشت در باغ های شب هم ایده ال است. در باغ هایی که نیاز به زیبایی محیط در طول شب است، می توان آن را در کنار دیگر گیاهان با توجه به پوشش نقره ای آن پرورش داد. پوشش نقره ای در شب درخشش خاصی خواهد داشت.

برداشت گیاه گوش بره یا سنبله نقره ای

برای بهره مند شدن از خواص سنبله نقره ای باید ابتدا آن را برداشت نمود. ساقه های گل های گیاه سنبله نقره ای می توانند برداشت و خشک شوند. تنها باید آن ها از محلی نزدیک به پایه آن ها برید و در وقتی که به خوبی شکفته شده اند، پس از آن می توان آن را در محیط مناسب برای خشک شدن آویزان نمود. برگ ها را هم می توان برداشت و خشک نمود. البته رطوبت می تواند باعث افتادن آن ها شود.

نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

برای همین بهتر است که در یک سطحی افقی آن ها را خشک کنید. نام گیاه گوش بره از شکل و حالت برگ های آن گرفته شده است که مانند گوش بره می باشد. این باعث جذابیت گیاه شده است.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

اگر چه گیاه گل های خوبی هم می دهد. گل ها بنفش کم رنگ بوده  و بر ساقه هایی بر بالای برگ ها نمایان می شوند. این گیاه چند ساله می تواند برگ های بر جسته ای در تمام جهات رشد دهد.

استفاده از گوش بره در پخت و پز

در مورد امکان استفاده از برگ های گیاه در پخت و پز گزارش هایی به دست رسیده است. می توان آن ها را در سالاد استفاده نمود. یا این که به آرامی آن را در آب جوشاند تا دم بکشند.

خواص گیاه سنبله نقره ای

برگ ها دارای خواص ضد باکتری و ضد عفونی کننده هستند. هم چنین ضدالتهاب بوده و به خوبی از لخته شدن خون هم جلوگیری می نمایند. برای همین در گذشته از آن ها در درمان زخم ها در میدان های نبرد استفاده می شده است.  چای تهیه شده از برگ های تازه برای تب مفید است و می توان از آن در درمان اسهال، زخم دهان، اسهال، گلو درد، خونریزی داخلی، و ضعف کبد و برای قلب استفاده نمود.

نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)

از همین چای می توان در مصارف خارجی برای شستن چشم و درمان مشکلات آن استفاده نمود. از برگ های خرد شده هم می توان در درمان گزیدگی حشرات به طور مستقیم بر روی موضع مورد نظر استفاده کرد. این کار به کاهش بر آمدگی محل نیش کمک می کند.

می توان برای درمان بواسیر هم از آن بهره برد. در بازیابی توان پس از زایمان هم موثر است. گل سنبله نقره ای هم می تواند در مواردی استفاده شود. اما بیشتر خواص گیاه سنبله نقره ای در برگ های آن وجود دارد.

کاربرد های دیگر گیاه گوش بره

برا اساس گزارش ها، می توان از برگ های بسیار نرم و احتمالا جاذب سنبله ای نقره ای به عنوان جایگزین دستمال کاغذی استفاده کرد. البته با توجه به این که گیاه در مناطق بومی می روید و در جنگل ها زیاد رشد نمی کند، این استفاده ها چندان عقلانی به نظر نمی رسد. اما در هر صورت می توان از خواص دارویی سنبله نقره ای در موارد ذکر شده در بالا بهره برد. گیاه سنبله نقره ای یا گوش بره بومی ترکیه، ارمنستان و ایران است.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت گوش بره یا سنبله نقره ای (Lambs Ear، Stachys byzantina)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *