Loading...

کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

زوفا گیاهی شاداب است که با نام علمی Hyssopus officinalis شناخته می شود. می توان با کاشت گیاه زوفا به خوبی در باغ از زیبایی آن بهره برد. برای همین هم عده ی زیادی با کاشت گل زوفا سعی می کنند تا در محل زندگی یا در باغچه ی خانه ی خود از مزایای آن بهره مند شوند. شما هم می توانید با یادگیری نحوه کاشت زوفا، آن را در باغچه ی خانه ی خود و یا در باغ خود در کنار دیگر گیاهان پرورش دهید.

ما در این متن سعی می کنیم تا در مورد زمان کاشت زوفا و طریقه کاشت زوفا توضیحات کوتاهی را ارئه کنیم. البته کاشت این گیاه آسان است و نیاز به تلاش فراوانی ندارد. اما چند نکته در این زمینه می تواند شما را به بهره مند شدن هر چه بیشتر از زیبایی های گیاه کمک کند.

کاشت گیاه زوفا

به طور حتم هر گونه گیاهی می تواند با خود زیبایی را به محیط هدیه کند. آشنایی شما با روش کاشت زوفا هم خواهد توانست تا به شما در این راه کمک نماید. می توانید در ابتدای بهار با کمی تلاش اقدام به کاشت بذر زوفا کنید. گیاه در همان سال اول گل خواهد داد. با جوانه زدن بذرها می توانید ببینید که به مرور زمان با رشد آن، بوته ای ظاهر خواهد شد که دارای برگ هایی سبز رنگ می باشد.

کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

اما مهم تر از برگ های گیاه، بوی معطر آن است. این بوی خوش می تواند به خوبی از فاصله ها حس شود و با وزش باد بهاری بوی آن در تمام باغ خواهد پیچید. زیبایی و بوی خوش گیاه، بسیاری را بر آن داشته است تا با آموزش کاشت زوفا به دوستان و آشنایان خود، به آن ها هم توصیه کنند تا از آن در باغ خود بهره مند شوند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سوسن چشم سیاه ، گل رودبکیا مایا یا گل کوکب کوهی

به طور کلی کاشت داشت برداشت زوفا به راحتی در مناطق مختلفی با شرایط آب و هوایی مناسب امکان پذیر است. می توان در اواخر بهار شاهد شکفته شدن گل ها بود که به رنگ آبی بر روی ساقه هایی بلند ظاهر خواهند شد. زنبورها عاشق این گیاه هستند و پروانه ها هم جذب گل های آن خواهند شد.

گل ها تا فرا رسیدن فصل سرما هم به شکفته شده ادامه خواهند اد و در تمام طول این مدت می توانید از زیبایی آن ها لذت ببرید.  برگ های آن هم در طول زمستان سبز خواهند ماند. کاشت گیاه دارویی زوفا بهتر است که در نور کامل آفتاب صورت پذیرد. خاک مورد استفاده هم باید دارای زه کشی مناسبی باشد.

کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

اگر چه گیاه به آب علاقه دارد اما در برابر خشکی هم مقاوم است. البته در زمان جوانه زدن و در مراحل اولیه ی رشد به آب نیاز فراوان داشته و نمی تواند خشکی را تحمل کند. مرتب کردن آن هم می تواند در رشد آن موثر باشد. با این کار می توانید از آن در کاربردهای مختلف هم استفاده کنید.

با خرید مقداری بذر در فصل کاشت زوفا می توانید به راحتی پس از مدتی اقدام به برداشت آن و مرتب کردن ظاهر گیاه بپردازید. زوفا گیاه ایده الی برای کاشت در کناره های باغ و در باغ گیاهان دارویی می باشد. عده ای هم عمر آن را کوتاه می دانند و بر این باور هستند که برای استفاده ی حداکثری از آن باید هر چند سال با گیاه جدید جایگزین شود.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

در هر صورت باید در زمان کاشت آن، به نکاتی مانند فاصله کاشت زوفا توجه داشته باشید تا فضای کافی برای رشد آن وجود داشته باشد. کشت گیاه زوفا در کنار دیگر گیاهان و سبزیجات هم می تواند مفید باشد.

زوفا در کنار کلم می تواند به فریب دادن پروانه های اطراف کلم در زمان گل دهی و جذب آن ها کمک کند. منابع فراوانی در مورد مزایا و نحوه کاشت گیاه زوفا در کنار دیگر گیاهان پیدا می شوند که می توانند شما را در انتخاب بهترین گیاهانی که در کنار زوفا رشد می کنند کمک کنند.

کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

در هر صورت با آشنایی با روش کاشت گیاه زوفا می توانید آن را در باغچه ی خانه ی خود رشد داده و پس از برداشت آن، در سوپ ها سالادها و در غذاهای گوشتی به عنوان ادویه یا طعم دهنده استفاده کنید. برگ های گیاه دارای طعمی کمی زننده و تند می باشند که مانند نعنا می باشد. برای همین باید از آن ها به میزان نا چیز در غذا ها استفاده کنید. گل های آن هم می توانند برای تزیین سالاد ها مورد استفاده قرار گیرند.

خواص درمانی گیاه زوفا

آشنایی با نحوه کاشت گل زوفا شما را قادر خواهد کرد تا با استفاده از مقداری بذر، آن را با انتخاب مناسب زمان کاشت گیاه زوفا که به طور معمول در ابتدای بهار می باشد، به راحتی به طور مرتب برداشت کرده و از آن برای مصارف درمانی و بهبود وضعیت سلامتی خود هم بهره ببرید. کاشت و برداشت زوفا در همان سال اول امکان دارد و علاوه بر کاربردهای خوراکی و درمانی آن، می توانید از زیبایی گل های آن هم بهره ی کافی را ببرید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

برای قرن ها از زوفا برای درمان قولنج استفاده شده است. هم چنین برای بهبود هضم غذا و از بین بردن نفخ مفید است. هم چنین از آن به عنوان مقوی اعصاب استفاده شده است. برای افراد بیمار استفاده از آن می تواند برای بازیابی توان از دست رفته پس از بیماری مفید باشد. از غرغره ی آن می توان برای درمان درد گلو هم بهره برد.

علاوه بر موارد گفته شده کاشت داشت و برداشت زوفا در مناطق مختلفی که دارای شرایط آب و هوایی گوناگون می باشند امکان دارد و شما به راحتی با کشت بذر آن در فصل بهار قادر به برداشت آن به طور مرتب در همان سال خواهید بود.

کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

نکته: استفاده های درمانی که در این متن به آن ها اشاره شد به معنی امکان استفاده از گیاه به جای دارو های دیگر نمی باشد. در صورتی که هر یک از شما دارای بیماری خاصی می باشد در صورت نیاز به استفاده از آن به جای دارو ها، یا به عنوان درمان بیماری، باید با پزشک خود یا افراد متخصص در این زمینه مشورت کند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *