Loading...

نحوه کاشت گیاه سرخدار ژاپنی یا آلو ژاپنی (Japanese Plum Yew)

نحوه کاشت گیاه سرخدار ژاپنی یا آلو ژاپنی (Japanese Plum Yew)

گیاه سرخدار ژاپنی یا آلو ژاپنی (Japanese Plum Yew/Cephalotaxus harringtonia) گیاهی بسیار جذاب است که میوه هایی مغذی را به بار می آورد.  این میوه ها به اندازه ی زیتون بوده و بسیار خوش مزه هستند و در مکان های دارای سایه بهتر رشد می کنند. برای همین بهتر است تا آن ها را در سمت شمال ساختمان پرورش دهید. این بخش از ساختمان آفتاب کم تری می گیرد و خنک تر است.

گیاه شبیه یک بوته ی عادی سرخدار به نظر می رسد. اما به آهستگی رشد می کند و نیاز به مراقبت کمی دارد. این گیاه انتخاب بسیار خوبی برای مکان هایی می باشد که نیاز به گیاهی برای مقاصد تزیینی دارند. اگر چه آهو ها گونه های مختلف سرخدار را تا ته آن می خورند اما به گیاه سرخدار ژاپنی کاری ندارند.

از طرف دیگر بیشتر جانوران دیگر هم کاری به میوه های گیاه سرخدار ژاپنی ندارند و آن را نمی خورند. برای همین بدون نیاز به مبارزه با جانوران می توان گیاه را به خوبی در مکان های مختلفی پرورش داد. این گیاهان همیشه سبز بوده و دارای جذابیت هستند. می توان در آن ها در گلدان ها هم استفاده کرد و شاید در این محل ها هم زیبا به نظر برسند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

مهم ترین مشکل در زمان رشد این گونه گیاهی جوانه زنی بذرهای آن است.  زیرا که جوانه زدن آن ها به سادگی امکان ندارد. دلیل آن هم نیاز به آماده سازی می باشد. از سوی دیگر رشد آن ها هم آهسته است. اما نتیجه ای که شما از کشت آن به دست می آورید می تواند بسیار جالب بوده و ارزش تلاشی که می کنید را داشته باشد. گیاه در دو جنس نر و ماده رشد می کند.

برای همین در صورتی که می خواهید میوه ای از آن به دست آورید باید از هر یک از این گونه ها یکی را داشته باشید. گیاه برای رشد در سایه ها بسیار عالی است و شما نیاز به یک گیاه نر و یک گیاه ماده برای به بار آمدن میوه های آن دارید. خاک مورد استفاده برای رشد آن ها باید دارای زه کشی مناسب باشد و مکان مورد نظر هم باید سایه داشته باشد. کنار مرز ها و در نزدیک حصار ها بهترین مکان ها در داخل باغ شما برای پرورش گیاه می باشند.

ویژگی های ظاهری گیاه سرخدار ژاپنی

به طور معمول گیاه سرخدار ژاپنی مانند بوته ها رشد می کند اما رشد آن آهسته تر از بسیاری از بوته ها خواهد بود. برای همین نیاز به زمان بیشتری برای رشد دارد. این زمان که برای رشد بهینه ی آن مورد نیاز است تا ده سال هم طول خواهد کشید.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

در طول این مدت البته گیاه تا حدود ۴ فوت هم رشد خواهد کرد که کمی بیش از یک متر می باشد. شاخه های آن همواره سبز هستند و رنگ آن ها به طور معمول سبز است.

زمانی در حدود چند سال طول می کشد تا رنگ این برگ ها به قرمز متمایل به قهوه ای و یا قهوه ای متمایل به خاکستری تغییر یابد. در نهایت می توان آن ها را در برگ هایی که به طور جفت در امتداد شاخه ها مرتب شده اند بر روی بوته ی گیاه مشاهده کرد. آن ها V شکل بوده و در جهت مخالف روی شاخه ها خواهند بود. می توان آن ها را روی ساقه ها در دو ردیف دید. گاهی این ردیف ها عمود بر هم و گاهی هم سطح هستند.

شکل آن ها مانند سوزن است و سبز تیره می باشند. البته رنگ آن ها در قسمت های تحتانی روشن تر است. دارای طولی در حدود ۲ اینچ می باشند. و پهنای آن ها هم حدود ۳ میلی متر می باشد. گل ها در اوایل بهار دیده می شوند و به دو گونه ی نر و ماده بر روی بوته ها قابل مشاهده خواهند بود.

برای همین گل ها با هم تفاوت خواهند داشت. برای این که میوه ای را بتوان برداشت نمود باید حتما هم گل های نر و هم گل های ماده وجود داشته باشند. به ازای هر گل نر می توان ۵ گل ماده را برای تولید میوه داشت. گل های ماده کوچک و کمی سبز بوده و دارای ساقه های دارای انحنا می باشند.

این گل ها در پایین برگ ها و در محل جوانه ها به وجود می آیند. به دلیل کوچک بودن آن ها امکان دارد که به چشم نیایند.  گل های نر هم قهوه ای رنگ بوده و در تمام طول ساقه ها می توان آن ها را شاهد بود. این گل ها خیلی به چشم می آیند.  این گل ها میزان زیادی گرده تولید می کنند که باعث جذب شدن گرده افشان ها خواهد شد.

 • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

میوه ها تنها بر روی گل های نر به وجود می آیند و دارای ۲ تا ۳ اینچ اندازه خواهند بود. رنگ آن ها هم قهوه ای می باشد. بر خلاف بسیاری از سرخدار های دیگر می توان آن ها را خورد. گیاهان در مکان های دارای هوای خنک تر بهتر رشد می کنند و آهو ها و خرگوش ها هم آن ها را نمی خورند.

کاشت بذر گیاه سرخدار ژاپنی

بذر گیاه سرخدار ژاپنی یکی از بذر هایی خواهد بود که برای کشت آن چالش های بسیاری وجود دارد. این بذر نیاز به آماده سازی دارد. جوانه زدن آن می تواند پس از آماده سازی صورت پذیرد. اما این جوانه زدن هم طول خواهد کشید و نا منظم خواهد بود. تعدادی از بذر ها بسیار سریع با فرا رسیدن بهار جوانه خواهند زد و تعدادی دیگر هم تا ۱۸ ماه بعد جوانه نخواهند زد و نیاز به تمام طول سال، با تغییر دمایی در فصل ها بین سرد و گرم خواهند داشت، تا بتوانند در نهایت جوانه بزنند.

به دلیل این که این بذر ها بسیار آهسته جوانه می زنند، استفاده از گلدان های جدا برای کشت آن ها بهترین راه برای کشت بذر های این گیاه می باشد. بذر ها به خوبی دارای اندازه ای هستند که استفاده از گلدان هایی با اندازه ای تا حدود دو اینچ مناسب می باشد.

با این گلدان ها می توان شاهد جوانه زدن آن ها و قادر به مراقبت از آن ها بود. برای این که بذر ها را در بیرون کشت نمایید، باید گلدان ها را در فصل پاییز به بیرون منتقل کنید. آن ها را در مکانی دارای سایه قرار دهید. با این کار می توانید مطمئن شوید، که گیاه در گلدان و در فصل زمستان در محیط بیرون با تابش آفتاب خشک نخواهد شد.

برف و باران در این فصل خو بوده و با بارش آن ها بر روی گلدان می توانند به مرطوب نگه داشتن خاک کمک کنند. گلدان ها را در مکان های دارای سایه قرار دهید و صبرکنید تا بتوانید جوانه ها را در آن ها مشاهده کنید. شاید برای این که بذر هایی که دیرتر جوانه می زنند در نهایت از خاک گلدان سر بر آورند باید بیش از دو سال هم صبر کنید.

فقط باید توجه داشته باشید که به آن ها اجازه ندهید تا در طول فصل تابستان خشک شوند. در این فصل شاید شما زودتر آن ها را فراموش کرده و امکان خشک شدن آن ها وجود دارد. اگر می خواهید تا بذر ها را در داخل و در گلدان یا سینی بذر آماده کنید، و در یکی از این مکان ها برای جوانه زدن کشت کنید می توانید از دستورات موجود در زمینه کشت انواع بذرها پیروی کنید.

بسیاری از فروشنده ها بذر های خود را در شرایط سرد و در داخل یخچال، قبل از ارسال آن ها برای مشتری نگه می دارند. برای همین شاید قسمتی از آماده سازی بذر ها قبل از ارسال آن ها برای شما انجام شده باشد. این امر به سالم ماندن بذر ها در زمان نگه داری و قبل از کشت هم کمک می کند. سرخدار ژاپنی بسیار آهسته رشد می کند و نگه داری از آن ها در گلدان تا زمانی که به خوبی رشد کنند می تواند به شما کمک کند تا بهتر آن ها را پرورش داده و در زمان مناسب آن ها را به بیرون نشا کنید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

این زمان هم می تواند یک سال و حتی بیشتر طول بکشد. بهتر است آن ها را در گلدان هایی بزرگ بکارید تا برای مدتی بیشتر و برای زمانی بین دو تا چهار سال از آن ها در گلدان ها  و قبل از انتقال به بیرون نگه داری کنید. زمان مناسب برای انتقال به بیرون هم در بهار و در زمانی که خظر هر گونه سرما زدگی رفع شده است می باشد.

محل نگه داری و شرایط مورد نیاز برای رشد آلو ژاپنی و یا سرخدار ژاپنی

این گونه سرخدار، گیاهی است که به سایه علاقه دارد. در مکان هایی که هوا گرم تر است در زیر سایه ی درختان به خوبی رشد می کند. در جنگل ها و در بین درختانی هم که آفتاب زیادی وجود ندارد به خوبی توان رشد را دارد. هر چه که هوا خنک تر شود می تواند نور آفتاب بیشتری را دریافت کند.

برای همین در مکان های خنک تر می تواند محل هایی که دارای سایه نسبی هستند را تحمل کند. در مکان هایی هم که هوا خیلی سرد است گیاه می تواند نور آفتاب را به طور کامل تحمل کند. اما باید در برابر سرمای بسیار زیاد در فصل زمستان محافظت شود.

نحوه کاشت گیاه سرخدار ژاپنی یا آلو ژاپنی (Japanese Plum Yew)

می توان آن را در مکان هایی که در دید هستند در باغ یا در محل های پر درخت کاشت. هم چنین مکان های دارای سایه را هم می توان برای رشد آن مورد استفاده قرار داد. می توان آن را به خوبی هرس هم کرد. و می تواند با هرس شدن به شکل دلخواه شما در آید.

برای این است که استفاده از آن در کناره های مسیره ها و در معبر ها هم می تواند در مکان های دارای سایه مانند زیرد درخت ها مناسب باشد. البته در زمانی که گیاه را هرس می کنید باید توجه داشته باشید. زیرا که اگر این کار را اشتباه انجام دهید رشد دوباره ی گیاه می تواند زمان بسیار زیادی را برای برگشتن به حالت اولیه نیاز داشته باشد.

اگر چه گیاه در برابر سرمای زمستان می تواند به خوبی دوام بیاورد اما باید توجه داشته باشید که در زمانی که جوانه ها در ابتدای بهار سر بر آورده اند می توانند در برابر سرما زده شدن در بهار حساس باشند. برای همین باید در مورد سرمای بهاری حساس باشید تا به جوانه های آن صدمه ای نزنند. می توان برای حل این مشکل روی گیاه از یک پوشش مناسب برای جلوگیری از یخ زدن جوانه ها استفاده نمود.

گیاه سرخدار ژاپنی به خاک های شنی علاقه ی بیشتری دارد. زیرا که این خاک ها دارای زه کشی مناسب تری هستند. اما استفاده از مواد ارگانیک هم می تواند به رشد بهتر آن ها کمک کند. در هر حال گیاه توان تحمل خاک های خیس را ندارد. هم چنین به خاک های خنثی علاقه ی بیشتری دارد.

اگر خاک ها کمی هم اسیدی باشند مشکلی پیش نمی آید. خاک های کمی قلیایی برای رشد آن اگر چه مشکل مهمی ندارند اما مناسب نیستند. در زمانی که گیاه را در کنار ساختمان کشت می کنید باید توجه داشته باشید، زیرا که در این مکان ها به دلیل استفاده از مصالح ساختمانی خاک ممکن است که بیش از حد قلیایی باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum – Oregano, Greek )

به دلیل رشد آهسته ی آن ها رشد گیاه سرخدار ژاپنی در گلدان در خارج خانه می تواند گزینه ای مناسب برای شما برای بهره بردن از زیبایی های آن باشد. می توانید آن ها را در کنار مسیرهای ورودی خانه و یا در باغ خود پرورش دهید. باید مطمئن شوید که در کف گلدان امکان خالی شدن آب های اضافه وجود دارد و خاک هم دارای زه کشی مناسب است. در مکان هایی که زمستان ها خیلی سرد است هم می توانید این گلدان ها را در فصل زمستان به داخل گاراژ ببرید تا این که برای گیاه مشکل خاصی به وجود نیاید.

نحوه کاشت گیاه سرخدار ژاپنی یا آلو ژاپنی (Japanese Plum Yew)

گیاه سرخدار ژاپنی به میزان بالایی از مواد مغذی نیاز ندارد و برای همین یک تا دو بار در سال کود دادن به آن می تواند برای رشد آن کافی باشد. اما در مکان هایی که گیاه را زیر سایه ی درخت پرورش می دهید نیاز به مواد مغذی نخواهد داشت.

هرس کردن گیاه سرخدار ژاپنی یا آلو ژاپنی

به دلیل این که گیاه سرخدار ژاپنی به آهستگی رشد می کند، نیاز به هرس کردن زیادی ندارد. اگر هم نیاز به هرس باشد بهتر است که در اواخر زمستان و یا در اوایل بهار انجام شود. این کار باید قبل از رشد جوانه های جدید بر روی بوته ی گیاه صورت پذیرد. البته هرس کردن به میزان کم برای شکل دادن به گیاه سرخدار ژاپنی می تواند در هر زمانی در طول سال انجام شود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

اما باید توجه داشته باشید که هرس کردن را به دقت انجام دهید. زیرا که اشتباه در بریدن شاخه ها می تواند با توجه به زمان مورد نیاز برای رشد دوباره، گیاه را دچار آسیب کند. کاشت گیاه برای درخت آرایی می تواند یک انتخاب عالی به دلیل رشد آهسته و نیاز به هرس کردن کم می باشد.

برداشت گیاه سرخدار زاپنی یا آلو ژاپنی

میوه ها در پاییز رسیده هستند و رنگ آن ها در این زمان قهوه ای می باشد و کمی هم باید قبل از رسیدن نرم شده باشند.

استفاده از گیاه سرخدار یا آلو ژاپنی در پخت و پز

میوه ها را می توان خام خورد یا این که آن ها پخت. آن ها بسیار شیرین و آبدار هستند و مانند آلو هستند. البته شکل آن ها بیشتر شبیه زیتون است. اندازه ی آن ها تا ۳ سانتی متر خواهد بود.

البته باید مواظب باشید که آن ها را در زمانی که رسیده اند برداشت کنید تا طعم بهتری داشته باشند. آن ها غذاهایی بسیار محبوب در ژاپن هستند و می توانند میوه هایی باشند که در آینده برای کشت بسیار مورد توجه قرار خواهند گرفت.

خواص درمانی و خواص سرخدار ژاپنی

گیاه سرخدار ژاپنی دارای میزان زیادی آلکالوئید ها می باشد و بذر های آن هم دارای اثرات ضد میکروبی فراوانی هستند. در مورد آن ها مطالعه هایی برای استفاده از آن ها در درمان سرطان مغز استخوان و خون و نیز دفع بلغم شده است.

نام گیاه

به دلیل این که گیاه سرخدار ژاپنی شبیه سرخدار است، در ابتدا با نام taxus harringtonii توسط اندریو توماس نامیده شد. با این وجود گیاه دارای خواص زیادی است که مشابه سرخدار ها نیست. مهم ترین آن ها میوه های آن می باشند. ترکیبات موجود در گیاه هم بسیار تفاوت دارد. بیشتر انواع سرخدار ها سمی فرض می شوند. اما این گیاه برای انسان ها سمی نیست. اما آهو ها که از انواع معمول سرخدار ها تغذیه می کنند، علاقه ای به این گیاه ندارند.

برای همین هم گیاه با نام دیگری شناخته شد. Cephalotaxus drupacea نامی است که در سال ۱۸۴۶ برای گیاه انتخاب شد. این نام دارای ریشه ای یونانی است. که به معنی سر سرخدار است که به دلیل شباهت آن با سرخدار انتخاب شده است.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

با این حال این نام جایگزین نامی شد که توسط کاشف گیاه انتخاب شده بود. نام گیاه در سال ۲۰۱۲ به Cephalotaxus harringtonii تغییر کرد. با این وجود این تغییر آخر در نام گیاه هم به طور کلی مورد قبول قرار نگرفته است. در حال حاضر نام Cephalotaxus harringtonia بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و بیشتر گیاه شناسان گیاه را با این نام می شناسند.

نام های دیگر گیاه سرخدار ژاپنی

Assam plum yew, cow-tail pine, Harrington plum yew, plum fruit yew, plum yew, and spreading plum yew.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت گیاه سرخدار ژاپنی یا آلو ژاپنی (Japanese Plum Yew)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *