Loading...

انتقال گیاه همروکالیس یا سوسن یک روزه (Daylily)

انتقال گیاه همروکالیس یا سوسن یک روزه (Daylily)

وقتی که صحبت از کاشت گیاهان چند ساله در نقاط آفتابی باغ می شود، گیاهان معدودی را می توان پیدا کرد که یکی از آنها همروکالیس یا سوسن یک روزه (Daylily) است. سوسن یک روزه گیاهی به اندازه کافی مقاوم است و آفات و بیماری های کمی دارد و برخی از گونه ها مانند Stella D’Oro’ دارای زمان گل دهی هستند که تا ۴ ماه طول می کشد.

سوسن یک روزه هر ساله مشخصات رشد منحصر به فردی را به باغ اضافه می کند و به باغبانان گیاهان بیشتری را می دهد تا منظره ای زیبا را در باغ خود داشته باشند. گیاه همروکالیس به دلیل داشتن گل هایی که تنها یک روز عمر می کنند به سوسن یک روزه شهرت پیدا کرده است. برای باغبانانی که تازه می خواهند انتقال گیاه همروکالیس یا سوسن یک روزه را انجام دهند مقاله امروز را تهیه دیده ایم تا تکنیک های مهم انتقال را یاد بگیرند.

چرا انتقال گیاه همروکالیس یا سوسن یک روزه؟

داشتن یک منطقه پر از گل های سوسن یک روزه بسیار مطبوع و خوشایند است. با این حال با گسترش گیاه همروکالیس سیستم ریشه شلوغ می شود و گیاهان برای داشتن مواد مغذی و آب محدود در خاک اطراف با یکدیگر به رقابت می پردازند. شاخ و برگ ها هم شلوغ می شوند و باعث می شود که کل گیاهان به طور یکنواختی آفتاب دریافت نکنند.

انتقال گیاه همروکالیس یا سوسن یک روزه (Daylily)

با انتقال سوسن یک روزه می توانید توده های بزرگ را به گیاهان کوچکتر تقسیم کنید تا رقابت برای دریافت نور آفتاب، آب و مواد مغذی کاهش پیدا کند. اگر کاشت اصلی را در سایه درختان یا بوته هایی که بالغ شده اند انجام داده اید می توانید گیاه همروکالیس خود را به مکانی انتقال دهید که دارای نور آفتاب یا خاک بهتری است.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل تاتوره – نحوه مراقبت و کاشت بذر گل داتوره سفید زینتی

در نهایت اگر می خواهید گل سوسن یک روزه را به دوستان خود هدیه دهید و یا در حال نقل مکان هستید انتقال همروکالیس یا سوسن یک روزه به شما این امکان را می دهد که گنجینه خود را به مکان دیگری انتقال دهید.

چه موقع انتقال همروکالیس یا سوسن یک روزه را انجام دهیم؟

در تمام اقلیم ها، بهترین زمان برای انتقال همروکالیس فصل بهار و زمانی که شاخه های تازه شروع به ظاهر شدن می کنند می باشد. در این مدت، دمای خنک و باران های ملایم به گیاهان تازه انتقال داده شده کمک می کند تا شوک انتقال خود را پشت سر بگذارند.

انتقال گیاه همروکالیس یا سوسن یک روزه (Daylily)

اگر چه زمانبندی دقیقی برای انتقال گیاه وجود ندارد اما با انتقال همروکالیس در فصل بهار گیاه شما به اندازه کافی فرصت این را دارد که در فصل بعد شکوفه دهد. باغبانان جنوب در مناطق ۷ و یا بالا تر می توانند انتقال این گیاه را در پاییز انجام دهند. تا پایان ماه ستامبر صبر کنید، وقتی که موج گرم تابستان تمام شد برای انتقال گیاه همروکالیس اقدام کنید.

برای انتقال همروکالیس یا سوسن یک روزه اماده شوید!

قبل از انتقال سوسن یک روزه، شما باید محل کاشت جدید را انتخاب و آماده سازی کنید. این گیاه برای تولید گل به حداقل ۶ ساعت نور کامل آفتاب نیاز دارد. برای گونه های قرمز و بنفش، برخی از سایه های بعد از ظهر مطلوب است تا از سوختن شکوفه ها جلوگیری شود.

مقدار کمپوست را به خاک اضافه کنید و خاک را تا عمق ۱۲ اینچ سست کنید. با احتیاط عملیات حفاری را انجام دهید و حفره ای که به اندازه کافی برای جا دادن سیستم ریشه مناسب است را ایجاد کنید.

خاک را با دستان خود کنار بزنید و زمانی که احساس کردید حفره به اندازه کافی برای جا دادن گیاه ماسب است با استفاده از یک چاقوی تیز تمیز ریشه های گیاه را برش بزنید. قلمه خود را در یک مکان سایه دار قرار دهید و اجازه دهید قسمتی که با چاقو برش خرده است در معرض هوا خشک شود.

زمان کاشت سوسن یک روزه

بعد از اینکه حفره کمی بزرگتر از ریشه را حفر کردید مقدار حاک را با کمپوست مخلوط کنید و در حفره ای که ایجاد کرده اید بریزید، ریشه های گیاه را روی خاک قرار دهید و آن را با خاک بپوشانید.

حفره را با دقت پر کنید و کمی خاک را با دست فشار دهید. حالا می توانید از چای کمپوست و یا کود استفاده کنید و خاک را کاملا بخیسانید.

مراقبت از سوسن یک روزه بعد از انتقال

حالا که با موفقیت سوسن یک روزه خود را کاشتید باید مراقبت از انها را شروع کنید، گویی اینها گیاهان جدیدی هستند که تازه در باغ خود کاشته اید. هر گیاه که در محدوده ای قرار گرفته است که در معرض بادهای خشک قرار می گیرد و از آسیب ریشه رنج می برد برای بازگشت باشکوه خود نیاز به کمی TLC دارد.

آبیاری مداوم مهمترین عنصر برای دستیبای به سوسن یک روزه تازه کاشته شده است. در روز بهار برای تشکیل جوانه های جدید به آبیاری کافی و عمیق احتیاج دارید که ۸ تا ۱۰ اینچ از خاک را بخیساند و همچنین گیاه انتقال داده شده را برای تشکیل سیستم ریشه عمیق ترغیب کند. آبیاری از طریق پایه پیاه به جای آبیاری از بالا، احتمال ابتلا به بیماری های قارچی مانند زنگ زدگی را کاهش می دهد.

علف های هرزی که برای دریافت مواد مغذی و آب با گیاه رقابت می کنند را از بین ببرید. برای کاهش علف های هرز می توانید از کشیدن، سوزاندن و یا مالچ استفاده کنید. نگهداری سوسن یک روزه تحت علف های هرز مکانی برای ایجاد آفات و تولید مثل آنها ایجاد می کند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:انتقال گیاه همروکالیس یا سوسن یک روزه (Daylily)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *