Loading...

نحوه پرورش قارچ مورل (Morel Mushrooms)

نحوه پرورش قارچ مورل (Morel Mushrooms)

در مقاله امروز هربال مارکت ما قصد داریم در مورد نحوه کاشت قارچ مورل (Morel Mushrooms) صحبت کنیم. رفتن به جنگل در بهار برای چیدن قارچ ها به نوعی تلاش اسطوره ای برای کسانی است که طعم گوشتی این ساکنان جنگل را می طلبند.

کلاهک قهوه ای قارچ ها باعث اسستار آنها در زیستگاه های جنگلی شده و قارچ ها از بستری که با برگ ها و چوب های پوسیده ترکیب شده اند تغذیه می کنند. در صورت کاشت قارچ ها در خانه نیاز به محیط های گسترده ای مانند جنگل ها نیست.

نام گیاه شناسی – Morchella spp

نام رایج – قارچ لومی

نوع گیاه – قارچ

اندازه قارچ در هنگام بلوغ – ۲ تا ۱۲ اینچ

نور مورد نیاز – سایه

نوع خاک – لومی و زهکشی خوب

pH خاک – ۶.۵ تا ۷.۰

بومی – مناطق جنگلی در سراسر نیمکره شمالی

مراقبت از قارچ مورل

در طبقه بندی ارگانیسم، قارچ مورل تحت دسته Fungi kingdom قرار می گیرد، نه دسته Plantae kingdom. قارچ ها ریشه ندارند و نمی توان آنها را از بذر تولید کرد. اگر شما برای یک کیت برای پرورش قارچ مورل خانگی هستید نامید نشوید؛

نحوه پرورش قارچ مورل (Morel Mushrooms)

کاشت قارچ در خانه تقریبا برای همه غیر ممکن است اما متخصصان با دسترسی به سخت ترین شرایط و تجهیزات آزمایشگاهی برای کاشت قارچ های بیشتر تلاش می کنند.

برای رشد قارچ باید سعی کنید شرایط مطلوب رشد آنها را در خارج از منزل فراهم آورید. اگر یک فصل موفقیت آمیز را تجربه نکردید دوباره امتحان کنید چونکه قارچ مورل عادات رشد غیر قابل پیش بینی دارد.

نور

قارچ مورل در نور فیلتر شده جنگل رشد می کند. آنها در زیر و اطراف درختان برگ ریز مانند نارون و بلوط رشد می کنند. برخلاف گیاهان، قارچ هایی مانند قارچ مورل باعث ایجاد کلروفیل نمی شود. نور خورشید به جای اینکه به رشد قارچ کمک کند در گرم کردن خاک نقش دارد.

خاک

اینکه گروه هایی از قارچ ها بیشتر در اطراف درختان سوخته، پوسیده و مرده رشد می کنند تصادفی نیت. مواد آزاد شده توسط درختان در حال مرگ و برگ درختان جنگل باعث ایجاد خاک لومی می شود که موجب رشد بیشتر قارچ ها می شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سبزی شوید (Anethum graveolens-Dill, Long Island Mammoth)

تراشه های چوب، خاکستر چوب، شن و ماسه نیز از افزودنیهای مطلوب خاک برای رشد بیشتر هستند.

آبیاری

رطوبت منظم برای رشد بیشتر قارچ بسیار مهم است. مساحت زیر کشت شما باید مرطوب باشد. آبیاری با آب باران نسبت به آب شیر کلر دار ترجیح داده می شود.

دما و رطوبت

قارچ مورل در هوای خنک و مرطوب بهترین رشد را دارد. هوای بهاری خنک در روزهای معتدل و عصرهایخنک با باران پراکنده و روزهای ابری باعث افزایش بیشتر فصل رشد و برداشت می شود. به طور عکس، وقتی فصل خشک و گرم است قارچ مورل به سرعت از بین می رود.

کوددهی

خاک خوب تمام نیازمندی قارچ مورل را تشکیل می دهد. خاکستر چوب و کود کمپوست همه غنی سازهای مناسبی برای بسترهای قارچ مورل هستند.

تکثر قارچ مورل

هر قارچ شامل چیزی بیش از صد هزار اسپور میکروسکوپی است که قادر به رشد قارچ جدید هستند. در طبیعت این اسپورها در هوا انتقال داده می شود، اما برای کاشت بیشتر در مناطق مورد نظر باید، قارچ های مورل تازه برداشت شده را یک شب در آب مقطر بخیسانید.

نحوه پرورش قارچ مورل (Morel Mushrooms)

این آب را در اطراف منطقه ای که قبلا قارچ مورل را مشاهده کرده اید پخش کنید و یا در اطراف پایه درخت نارون، بلوط و یا سیب پخش کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سالاد برنت ، یک سبزی کمیاب با خاصیت دارویی

این زمانی است که دوره سه تا پنج ساله از جموع آوری مواد مغذی شروع می شود. در این مدت در زیر زمین میسلیوم ها شکل می گیرند و قارچ که آخرین مرحله رشد است ایجاد می شود.

گونه های قارچ مورل

جنس Morchella دارای چند قارچ خوراکی با ظاهر و طعم مشابه است. مورل سیاه (Morchella elata) مکان هایی در اطراف درختان خاکستر شده را ترجیح می دهد و در کلونی های بزرگ رشد می کند.

چند هفته بعد مورل های رایج Morchella esculenta جوانه می زنند و به صورت مجزا یا در گروه های کوچک رشد می کنند. مورل های دیر رس یا Morchella deliciosa آخرین گزینه هستند اما اندازه کوچک و تعداد کمیاب آنها کسانی که از عطر و طعم این قارچ ها قدردانی می کنند را نامید نخواهد کرد.

برداشت قارچ مورل

برای رسیدن به دوره بلوغ، قارچ مورل نیازه ندارد تا به اندازه معینی برسد. قارچ های مورل همان نمونه های جوان بسیار خوشمزه هستند اما هر چه رشد آنها طولانی تر شود احتمال اینکه تحت تاثیر شرایط آب و هوایی آسیب ببیند و یا حیوانات آنها را از بین ببرد بیشتر می شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

با بریدن و تکان دادن آنها در سطح زمین میزان خاکی که در هنگام برداشت از زمین گرفته می شود کم می شود. در یک کیسه توری قارچ مورل را قرار دهید تا اسپورها به خاک برگردند. شما می توانید قارچ های مورل را بین یک پارچه نازک مرطوب قرار دهید و تا یک هفته در یخچال نگهداری کنید.

مقایسه قارچ مول با قارچ مورل کاذب

هنگام کاشت قارچ برای مصرف، شناسایی درست بسیار مهم است. در حقیقت زندگی شما می تواند به نحوه شناسایی قارچ بستگی داشته باشد. قارچ مورل دارای ظاهری متمایز است اما قارچ های مورل کاذب که دارای گونه های مختلفی از جمله Gyromitra هستند می توانند شما را به طور غیره منتظره ای فریب دهند.

نحوه پرورش قارچ مورل (Morel Mushrooms)

قارچ های مورل واقعی دارای کلاهک یکنواختی هستند که به ساقه وصل شده اند و یک فضای داخلی توخالی را تشکیل می دهند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر شنبلیله (Fenugreek seeds، Trigonella foenum-graecum)

قارچ های مورل کاذب دارای یک کلاهک مواج یا نامنظم هستند که ممکن است از ساقه اویزان شده باشند. هرگز قارچ نخوید مگر اینکه به شناخت درست آن اطمینان داشته باشید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه پرورش قارچ مورل (Morel Mushrooms)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *