Loading...

کاشت بذر آرانتیس (Winter Aconite, Eranthis hyemalis)

کاشت بذر آرانتیس (Winter Aconite, Eranthis hyemalis)

 آرانتیس با نام علمی Eranthis hyemalis شناخته می شود. این گیاه برای کشت به عنوان یک گل بهاری عالی است. در زیر درخت های برگ ریز رشد می کند و به صورت بوته ای زیبا در خواهد آمد. گیاه در بهار نیاز به نور آفتاب دارد. در این زمان است که می توان شاهد برگ های انبوه آن بر روی بوته ی گیاه بود. آرانتیس در هر سال اوایل بهار خیلی زودتر از دیگر گیاهان شروع به رشد می کند و گل های زرد و زیبای خود را برای زیبایی هر منظره ای شکوفا می کند.

می توان این گل ها را در کنار برگ ها مانند فرشی روی زمین گسترده دید. گیاه ارانتیس خیلی زودتر از این که گیاهان دیگر گل بدهند شروع به گل دادن می کند. همین که برف ها ذوب شدند و در حالی که هنوز درخت ها به خوبی جوانه نزده اند می توان شاهد رشد گیاه بود.  گیاه برای رشد در مناطق سردسیر عالی است. نیاز به نگه داری فراوانی ندارد و همین که کمی رشد کرد می تواند به خوبی به حیات خود ادامه بدهد. البته نیاز به سرما دارد تا بذرها آماده شده و بتوانند جوانه بزنند.

بهترین راه هم برای رشد آن قرار دادن بذر ها در اواخر پاییز در داخل خاک است تا در سرمای زمستان بتوانند به طور طبیعی آماده شده و جوانه بزنند. در پی کشت بذرها در اواخر پاییز شاید نیاز باشد تا برای چند سال منتظر بمانید تا بتوانند جوانه بزنند و گل های خود را شکوفا کنند. گیاه ارانتیس می تواند با خود طراوت و نشاط را با رنگ های روشنی که دارد به همراه آورد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر پریلای سبز (Green Perilla ,Shiso seeds,Perilla frutescens)

برای کسانی که زمستان را نا امید کننده می دانند، نگاه کردن به گل های گیاه ارانتیس در اواخر زمستان می تواند نشاط را به همراه داشته باشد. گیاه آرانتیس در طول زمان از بذرهای خود دوباره رشد کرده و می تواند سطح گسترده ای را از گل های زیبای خود بپوشاند. چه کسی را می توان یافت که از چنین گل هایی خوشش نیاید.

مشخصات گیاه آرانتیس

اغلب از آرانتیس به عنوان اولین گل شکوفا شونده در بهار یاد می شود. به خاطر این که هر ساله خیلی زود گل می دهد. اما در مناطق گرم تر می توان شاهد گل های آن در اواخر فوریه و اوایل مارس بود. در این زمان هنوز بیش از یک ماه از فصل زمستان باقی مانده است. زمان گل دادن گیاه به شرایط آب و هوایی محل کشت آن بستگی دارد و می تواند کمی زودتر یا دیرتر گل بدهد.

در ابتدا گل ها را در دایره هایی مسطح از برگ ها می توان دید. اما در واقع این ها برگ نیستند، بلکه برگچه هایی هستند که زیر گل قرار دارند. این برگچه ها به خوبی دارای لبه می باشند. هر یک از انها می تواند تا ۴ اینچ عرض داشته باشد. بلندی آن ها هم تا ۶ اینچ خواهد بود. در وسط آن ها می توان یک گل زرد روشن را مشاهده کرد. این گل مانند فنجانی می باشد که دارای ۶ گلبرگ است.

اما این ها هم در واقع گلبرگ نیستند. این ها کاسبرگ های گل ها هستند و گلبرگ ها در واقع خیلی کوچک بوده و در کناره ی گل قرار دارند و بیشتر توسط پرچم های گل ها پوشانده می شوند. گل ها به طور معمول دارای پهنای حدود ۱ اینچ می باشند. در حالی که به طور معمول ۶ گلبرگ دارند. اما تعدادی از گل ها هم هستند که دارای ۵ گلبرگ هستند.

یا این که در مواردی می توان شاهد ۸ گلبرگ روی گل های گیاه آرانتیس بود. گل ها در برابر دما حساس هستند. گل های آرانتیس در صورت قرار گرفتن در هوای گرم تر باز می شوند. در برابر نور آفتاب هم شکفته می شوند و در روزهای سردتر و روز های ابری بسته می شوند. در حالی که بعضی از منابع می گویند که گل ها تا زمانی که دما به ده درجه ی سانتی گراد برسد بسته می مانند.

اما ما مشاهده کردیم که همین که خورشید رفت و یا این که هوا ابری شد گل ها بسته می شوند. هم چنین بر اساس تجربه هایی که ما به دست آورده ایم می توانیم بگوییم که گل ها در دمای پایین تر از ده درجه ی سانتی گراد هم در صورتی که به نور آفتاب دسترسی داشته باشند باز خواهند شد. بسته به شرایط آب و هوایی می توان شاهد بود که گل ها برای چند هفته بر روی بوته ی گیاه آرانتیس باقی می مانند.

در بهار در زمانی که هوا سرد است گل های می توانند تا ۶ هفته هم روی بوته ی گیاه باقی بمانند. اگر دما به سرعت بالا برود، ممکن است که گل ها طی ده روز از بین بروند. گل ها به دنبال خود محفظه های بذر را به همراه می آورند. این محفظه ها ستاره مانند است. اندازه ی آن ها کمتر از یک اینچ خواهد بود. برای همین زیاد به چشم نمی ایند. با فرا رسیدن تابستان همه ی گیاه می میرد و هیچ نشانه ای از آن تا بهار آینده به جا نمی ماند.

کاشت بذر گیاه آرانتیس

آرانتیس خیلی حساس است. بذرهای آن جوانه می زنند، اما نیاز به مراقبت های خاصی برای جوانه زدن دارند. اگر می خواهید آن را در سینی بذر بکارید، نیاز به مراقبت های خاص فراوانی دارید. بذرها ممکن است در هر زمانی بین یک ماه تا یک سال جوانه بزنند. مدتی در حدود چند سال و تا ۴ سال هم طول می کشد تا پیازهای گیاه بتوانند آن قدر رشد کنند که توان گل دادن داشته باشند.

بسیاری می پرسند که چرا باید این همه رنج را تحمل کنیم تا شاهد این گل ها باشیم؟ خوب اگر شما می خواهید تعداد زیادی از این گل ها را داشته باشید، زمان زیادی طول خواهد کشید تا به آن دست یابید. یک نفر ممکن است که تعداد کمی پیاز گیاه را بگیرد و بیست سال بعد بتواند یک توده ی کوچک از بوته ی گیاه را داشته باشد. در زمان حال هم مانند گذشته رشد گیاه بسیار آهسته و در طول زمان ممکن بوده است.

بسیاری از مردم نمی خواهند تا این مدت طولانی صبر کنند. شما می توانید به بیرون رفته و تعداد زیادی پیاز گیاه آرانتیس را خریداری کنید. اگر حاضر باشید تا چند هزار دلار برای این کار خرج کنید راه خوبی برای داشتن تعداد زیادی از این گل ها در باغ شما می باشد. اما بسیاری از مردم نمی خواهند این میزان پول خرج کنند.

برای همین است که بهترین راه برای این کار استفاده از بذر است که هزینه ی کمتری دارد. می توانید تعداد بسیار بیشتری بذر گیاه ارانتیس را با چند دلار خریداری کنید. این چند دلار در واقع تنها قیمت یک پیاز آرانتیس است. اگر چه ممکن است تا ۴ سال طول بکشد تا شما بتوانید شاهد گل ها بر روی بوته های گیاه باشید، اما در هر حال راه خوبی برای بهره مند شدن از بوته های انبوه گیاه ارانتیس می باشد.

یک راه دیگر هم خرید چند پیاز و کشت آن به همراه بذر ها می باشد. در کنار پیاز گیاه ارانتیس خرید بذر  و کشت آنها در مکان های دیگر می تواند به شما در آینده گل های بیشتری بدهد. این می تواند با استفاده ی همزمان از پیاز و بذر گیاه آرانتیس بستر رشد گیاه را گسترده تر از هر روش دیگری نماید.

پرورش گیاه آرانتیس با استفاده از بذر

بذرها نیاز دارند تا قبل از این که کشت شوند، در محیطی سرد و مرطوب آماده سازی شوند. برای این کار حداقل نیاز به یک ماه زمان است و این زمان می تواند تا یک سال هم طول بکشد. در حالی که می توانید آماده سازی را در شرایط مصنوعی انجام دهید، ما فکر می کنیم که این کار ارزش صرف وقت شما را ندارد. بهترین راه برای رشد گیاه آرانتیس قرار دادن بذر ها به طور دقیق در محلی می باشد که می خواهید گیاه در آن جا رشد نماید.

کشت بذر آرانتیس در بیرون

پیاز گل گیاه آرانتیس مانند بسیاری از دیگر پیاز های گل های دیگر دوست ندارد تا بعد از آن کاشته شدن با مزاحمتی رو به رو شود. برای همین محلی را برای کشت انتخاب کنید که هرگز آن را در آینده نمی خواهید زمین را بکنید یا خاک آن را زیرورو کنید. محلی در زیر درختان برگ ریز می تواند مکانی ایده ال برای کشت گیاه باشد. یا مکانی در کنار بوته هایی که گیاه بتواند به نور آفتاب دسترسی داشته باشد برای کشت بذر ایده ال است.

به دلیل این که گل ها در ابتدای بهار و خیلی زود در زمانی که هنوز برگی روی درخت ها ظاهر نشده است شروع به شکفته شدن می کنند، کشت آن ها در زیر درخت های برگ ریز از بهترین گزینه ها برای ایجاد منظره ای زیبا در زمستان می باشد. بستر مورد نظر را ابتدا آماده کنید. زمین را از هر گونه برگ و علفی پاک کنید. زمین را کمی شخم بزنید. اگر خاک فقیر است به آن کمی مواد ارگانیک اضافه کنید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل تاتوره – نحوه مراقبت و کاشت بذر گل داتوره سفید زینتی

کمپوست یا کود را با خاک مخلوط کنید.  بذرها را روی بستر مورد نظر پاشیده و روی انها را کمی بپوشانید. حدود یک دوم اینچ خاک روی بذرها می تواند برای جوانه زدن آن ها کافی باشد. پس از آن بذر ها را به حال خود رها کنید. اگر به دنبال کشت پیاز گل گیاه ارانتیس هستید، ابتدا پیاز ها را بکارید و پس از آن بذرها را در بستر مورد نظر کشت دهید. این تنها کاری است که لازم است انجام بدهید.

در طول زمان بذرها به خودی خود جوانه خواهند زد. پس از چند سال می توانید انبوهی از گل های زیبا را در ابتدای بهار داشته باشید. بهترین زمان برای کشت گیاه ارانتیس در اواخر پاییز و یا در ابتدای زمستان و در زمانی است که هنوز زمین یخ نزده است.  در این زمان می توان خاک را به خوبی برای کشت بذر اماده کرد. بذرهایی که در بهار کاشته می شوند ممکن است که نیاز به زمان خیلی بیشتری برای جوانه زدن داشته باشند.

زیرا که در سرمای زمستان آماده سازی نشده اند. اما می توانید بذر ها را در اوایل بهار هم کشت کنید. اما اگر به جز این زمان ها، می خواهید گیاه آرانتیس را در زمان دیگری بکارید، به خاطر داشته باشید که بذرها را در گرمای تابستان نکارید. زیرا که بذر آرانتیس علاقه ای به گرما ندارد. اگر بذرها را در تابستان خریداری می کنید، آن را در یخچال نگه داری کنید تا در پاییز و در موقع مناسبی آن ها را کشت دهید.

کشت بذر آراتیس در داخل سینی بذر

اگر می خواهید بذرها را در سینی بذر بکارید، امکان این کار وجود دارد. اما باید تلاش بیسار بیشتری بکنید تا بتوانید شاهد جوانه زدن بذرها باشید. چند روش در این حالت وجود دارد.کشت بذر گیاه آرانتیس با استفاده از یک خاک مرغوب و استریل و کشت در داخل در سینی بذر با سلول های مجزا یکی از این راه ها است. با استفاده از سلول های مجزا می توانید بهتر گیاه را نشا کنید. بذرها را با احتیاط در فاصله های ۱ اینچی از هم کشت کنید.

روی آن ها را با پوشش نازکی از خاک بپوشانید. در صورت نیاز می توانید به دستورات عمومی کشت بذر ها در سینی بذر مراجعه کنید تا نتیجه ی بهتری بگیرید. همین که بذرها را کاشتید، به آن آب بدهید تا مرطوب شود. البته نباید بستر گیاه را خیس کنید. در این زمان است که شما چند راه در پیش رو دارید:

یک راه این است که سینی بذر را در کنار پنجره ی گاراژ و یا در گلخانه ای سرد در فصل زمستان قرار دهید. راه دیگر این که سینی را در دل زمین در خاک در فصل سرما دفن کنید. اما این کار بیهوده است. زیرا که مثل این است که بذرها را به طور مستقیم در خاک بکارید. در نهایت می توانید سینی بذر را در یخچال قرار دهید. البته اگر فضای کافی در یخچال برای نگه داری از سینی بذر داشته باشید.

همین که محل مناسبی را برای سینی بذر پیدا کردید می توانید آن را فراموش کنید. اما ممکن است که سینی در این مدت خشک شود. در این صورت همه ی تلاش های شما هدر می رود. برای این که چنین اتفاقی نیفتد، شاید بهتر است که آن را در یک پلاستیک با رنگ روشن قرار دهید و ته آن را محکم ببندید تا رطوبت آن از دست نرود.

این می تواند به شما اطمینان دهد که سینی مرطوب می ماند. این کار برای زمانی که سینی را در گاراژ و یا در یخچال قرار می دهید ایده ال است. می توانید در نهایت سینی بذر را در محل مناسبی قرار داده و منتظر جوانه زدن بذرها بمانید. نباید سینی را به طور کامل فراموش کنید. زیرا که بذرها می توانند در این مدت جوانه بزنند.

نشای گیاه آرانتیس

بسیار مواظب باشید. نشاهای ظریف گیاه آرانتیس می توانند بسیار شکننده باشند. خیلی زود خواهند شکست. گیاه به آهستگی رشد می کند و تا دو سال طول می کشد تا بتواند دارای استقامت کافی شود. اگر امکان دارد با وسیله ای زیر گاه را با خاک بلند کنید تا نشا به همه ی پیاز خود و خاک همراه با آن برداشته و در مکان مناسب نشا شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گل راعی در گلدان

با این کار آسیبی به ساقه و یا برگ گیاه نخواهد رسید. گیاه را به بستر مناسب انتقال داده و پس از کشت آن به خوبی به نشا آب بدهید. پس از آن می توانید گیاه را به حال خود رها کنید. اگر چه کار جوانه زدن و نشای گیاه ارانتیس می تواند در ابتدا نیاز به حوصله ی زیادی داشته و زمان بر باشد. اما پس از آن نیاز به هیچ کار خاصی نیست.

محل کشت و مراقبت از گیاه آرانتیس

مکان مورد استفاده برای کشت گیاه بسیار مهم است. مهم تر از آن هم این است که محل کشت در جایی باشد که گیاه پس از رشد نتواند خیلی گسترده شود. کندن اطراف گیاه راهی ساده برای جلوگیری از گسترش آن است. می توان با این کار حتی گیاه را از بین برد. بهترین مکان برای کشت آرانتیس جایی است که بتواند در ابتدای بهار به خوبی نور آفتاب را دریافت کند.

کاشت بذر آرانتیس (Winter Aconite, Eranthis hyemalis)

برای همین هم زیر درختان برگ ریز بهترین محل برای این کار می باشد. در کناره ی درختان و بوته زارها هم می توان به خوبی آن را کشت داد. زیر درخت صنوبر گیاه را کشت نکنید که می تواند آن را از بین ببرد. زیر این گونه درختان همیشه سبز همواره سایه است و خاک می تواند خیلی اسیدی باشد. این می تواند پیاز گل را از بین ببرد.

کشت و پرورش آرانتیس در محلی که بتوانید آن را از پنجره ی اتاق ببینید خیلی عالی است.  به این شیوه می توانید از زیبایی فرا رسیدن بهار بهره مند شوید.  با این شیوه می توانید بدون این که احساس سرما کنید گل ها را ببنید و از زیبایی آن ها لذت ببرید. برای همین گیاه ارانتیس برای افزایش روحیه در ابتدای بهار خیلی خوب است.

بهترین خاک برای رشد آرانتیس

خاک بهتر است که غنی باشد تا گیاه بتواند در آن رشد خوبی را تجربه کند. این خاک می تواند در زیر درختانی که به طور سالانه برگ های خود را از دست می دهند به خوبی پیدا شود. می توانید با استفاده از کمپوست و کود هم خاک را تغذیه کنید. البته شاید زمان زیادی برای این کار نداشته باشید. گیاه ترجیح می دهد تا در طول سال در بستری مرطوب قرار داشته باشد.

خاکی که امکان داشته باشد به طور کامل خشک شود، می تواند گیاه را دچار پژمردگی کند و یا این که به طور کلی نابود کند. بسترهایی که خیلی از آب اشباع شده و خیس باشند هم می توانند ریشه ها و پیاز گل را دچار پوسیدگی کنند.

در حالی که عده ای می گویند که گیاه ترجیح می دهد تا در خاک های قلیایی باشد، ما گیاه را در خاکی با PH حدود ۵ کشت کردیم و مشکلی به وجود نیامد. اما در خاک های قلیایی گیاه آرانتیس گل های بیشتری خواهد داد. اضافه کردن کمی برگ به عنوان مالچ برای گیاه کافی می باشد.

مالچ در محل کشت آرانتیس

استفاده از برگ های درختان مالچی ایده ال برای گیاه است. به دلیل این که ارانتیس به طور معمول زیر درختان برگ ریز کاشته می شود می تواند مالچ خود را به طور طبیعی از برگ های درختان به دست اورد. اما اگر برگ ها را با خاک مخلوط کنید، دیگر هیچ مزیتی برای شما نخواهد داشت.

بهترین راه این است که برگ ها را برداشته و خرد کنید. پس از آن دوباره آن ها را در اطراف گیاه روی زمین بریزید. این می تواند به شما اطمینان دهد که برگ ها با وزش باد به اطراف پخش نمی شوند و گیاه هم مواد مغذی مورد نیاز خود را به دست خواهد آورد.

برای همین می توان در زیر درخت ها خاکی غنی داشت که به طور سالانه هم تغذیه می شود. باید یک تا دو اینچ مالچ بپاشید. بیش از این می تواند برگ ها را از جوانه زدن باز دارد. کود و یا برگ ها را با خاک مخلوط نکنید. زیرا که میزان بالایی از مواد مغذی را در اختیار پیاز گل قرار داده و گیاه را از بین می برد.

هرس کردن گیاه آرانتیس

همین که در اواخر بهار یا در ابتدای تابستان گیاه خشک شد می توانید آن را هرس کنید. برای همین می توان ارانتیس را گیاهی ایده ال برای کناره های چمن ها دانست. زیرا که از بین آن ها رشد می کنند و برگ داده و در طول زمان هم خود به خود ناپدید می شوند.

نیازهای گیاه در آینده

تا زمانی که گیاه آرانتیس به طور گسترده ای در محیط پخش نشده است نیازی به مراقبت یا کار خاصی نیست. گیاه تنها به طور سالانه رشد می کند و پس از آن هم دیگر به خودی خود نا پدید می شود. در اواسط بهار برگ ها از هم گسسته و پژمرده می شوند و برای همین به طور طبیعی شاید اثری از آن باقی نماند. به همین دلیل گیاه برای زیبایی آن در ابتدای بهار ایده ال محسوب می شود و نیاز خاصی هم در آینده ندارد.

آیا آرانتیس گیاهی سمی است؟

در حالی که بسیاری از سایت ها می گویند که گیاه سمی است، نشانه ای بر سمی بودن گیاه وجود ندارد. من در بین منابع علمی زمان زیادی را برای یافتن نشانه ای از سمی بودن گیاه صرف کردم، اما هیچ منبع علمی را نیافتم که بگوید این گیاه سمی می باشد. البته به جز این که گیاه برای حشره ها سمی است. به نظر می رسد که همه ی سایت ها در اینترنت از همدیگر کپی کرده باشند. برای همین این یک افسانه است و حقیقت ندارد.

به نظر می رسد که مشکل از ظاهر گیاه است و نه از باطن آن. در گذشته گیاهان را با ظاهر آن ها قضاوت می کردند. برای همین گونه هایی که به هم شباهت داشتند را دارای ویژگی های مشابهی می دانستند. به دلیل این که آرانتیس مشابه با گونه های اکونیتوم می باشد، به خصوص برگ ها که بسیار به هم شبیه هستند، به نظر می رسد که عده ای فکر می کنند که این گیاه هم سمی است.

این دسته بندی به نظر می رسد که گل های ارانتیس و میزان رشد آن را نادیده گرفته و صرفا به دلیل شباهت برگ های گیاه نتیجه گفته است که آرانتیس سمی است. در واقع گیاه اکونیتوم در حیات وحش رشد می کند و هیچ شباهتی با ارانتیس به جز در برگ های خود ندارد. این گونه ی گیاهی بر خلاف گیاه ارانتیس خیلی سمی است.

این دو گونه هیچ شباهتی با هم ندارند. هر دوی آن ها گل می دهند و شبیه با خانواده ی BUTTERCUP هستند. اما در دسته بندی ها تفاوت گل ها و دیگر ویژگی ها نادیده گرفته شده است. در واقع ارانتیس سمی نیست و به اشتباه در این دسته بندی قرار گرفته بود. حتی عده ای می گفتند که از آن برای سمی کردن تیر استفاده می شده است. اما منابع علمی هیچ اثری از سمی بودن گیاه برای جانوران بزرگ نیافته اند.

البته برای جانوران کوچک و حشره ها سمی است. مرکز سم شناسی بیمارستان سنت توماس گفته است که هیچ گزارشی مبنی بر سمی بودن گیاه بر روی انسان یا موجود دیگری با ارانتیس وجود ندارد. البته گزارش هایی وجود دارد که میزان زیاد ارانتیس می تواند باعث اختلال گوارش شود. اما به طور مستقیم سمی نمی باشد. پس به طور خلاصه می توان گفت که نه سمی نیست.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر آرانتیس (Winter Aconite, Eranthis hyemalis)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *