Loading...

نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

سخت است که بتوان باغچه یا باغی را بدون یک گیاه اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds) تصور کرد. زیرا که این گیاه توان رشد در شرایط مختلفی را دارد. گیاه به خوبی در برابر خشکی مقاوم است و دارای گل هایی بسیار زیبا است که بوی خوبی از آن ها به مشام می رسد.

کاشت اسطوخودوس با بذر می تواند ساده ترین راه برای شما به منظور دست یافتن به زیبایی آن در باغچه یا باغ باشد. گیاه در برابر نور آفتاب به خوبی رشد می کند و همین که به شرایط پایداری رسید، می تواند بدون نیاز به مراقبت فراوانی رشد کند.

شاید تنها نیاز گیاه در زمان رشد آن، نیاز به هرس کردن آن باشد که با توجه به راحت بودن این کار هم زمان زیادی برای هرس کردن گیاه لازم نخواهد بود. هرس کردن برای یک بار در طول سال برای آن کافی است. با توجه به این نکات، شما تنها کاشت اسطوخودوس در مزرعه، می توانید با تلاش کمی از مزایای اقتصادی آن هم بهره مند شوید. دلیل آن هم استفاده ی گسترده از آن در مصارف دارویی می باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

شاید با توجه به این مصارف فراوان، کاشت اسطوخودوس در گلخانه هم روشی مناسب برای کشت آن و بهره بردن از مزایای آن باشد. در هر صورت در هر جایی که گیاه را بکارید و حتی اگر در حیات وحش آن را کشت دهید، به دلیل این که آهو ها و یا خرگوش ها، گیاه را نمی خورند، به خوبی می توانید آن را پرورش داده و محصول خود را در زمان مناسب برداشت کنید.

انواع مختلفی از این گونه ی گیاهی را می توان یافت. بسیاری از آن ها را می توان حتی در داخل خانه کاشت. کاشت اسطوخودوس در گلدان یکی از بهترین راه ها برای رشد آن برای افرادی است که امکان کاشت آن را در باغ یا در مرزعه ندارند. البته در صورت دارا بودن باغچه ای کوچک در حیات خانه هم می توان از کاشت اسطوخودوس در باغچه به عنوان گزینه ای مناسب برای بهره بردن از زیبایی های گیاه نام برد.

در هر صورت شما باید ابتدا با چگونگی کشت بذر آن آشنا شوید تا بتوانید در هر محلی که علاقه مند هستید، آن را کاشته و از زیبایی ها و مزایای آن بهره مند شوید. منابع بسیار زیادی را می توان یافت که اقدام به اموزش کاشت اسطوخودوس با استفاده از بذر نموده اند. ما در این متن قصد داریم تا با توجه به منابع موجود در این زمینه با شما در مورد نحوه کاشت بذر این گیاه صحبت کنیم.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

اگر شما برای اولین بار است که قصد این کار را دارید، ما به شما توصیه می کنیم تا با کاشت بذر اسطوخودوس در گلدان و در داخل خانه ی خود، با نحوه ی رشد و نگه داری از آن بیشتر آشنا شوید. در مورد مناسب ترین زمان کاشت بذر اسطوخودوس هم ما در ادامه توضیح بیشتری خواهیم داد.

هم چنین در کنار بیان نحوه کاشت بذر اسطوخودوس به مسائل مرتبط با آن و محل مناسب برای کشت آن هم خواهیم پرداخت. در کل تلاش ما بر این بوده است تا شما را به طور کلی با ویژگی های ظاهری گیاه و نکات لازم در ارتباط با کاشت داشت برداشت اسطوخودوس آشنا کنیم. شما به خوبی می توانید با تهیه ی مقداری بذر و دنبال کردن توصیه های داده شده موفق به کاشت و پرورش اسطوخودوس شوید.

ویژگی های ظاهری گیاه اسطوخودوس

گیاهی بوته ای شکل است که چند ساله بوده و می توان آن را به خوبی رشد داد. به نحوی که امکان رشد آن تا ارتفاع ۵ فوتی وجود دارد. برگ های سبز خاکستری آن باریک بوده و به طور مستقیم به ساقه ها متصل هستند. آن ها به طور مارپیچی در اطراف ساقه ها رشد می کنند.

ساقه های گل ها در اواخر بهار رشد می کنند و دارای اندازه های مختلفی از چند اینج تا دو فوت خواهند بود. گل ها می توانند دارای رنگ های متنوعی از بنفش تیره تا آبی و سفید باشند. بوته ها خیلی جذاب هستند و تعدادی از آن ها فشرده هستند و تعدادی دیگر هم در اطراف گسترده شده اند که باید هرس شوند. با این کار می توان آن ها را بهتر شکل دهی کرد.

مکان یابی و نگه داری از گیاه اسطوخودوس

پرورش کاشت اسطوخودوس نیاز به محل مناسبی برای رشد ریشه های گیاه دارد. با این کار همین که گیاه به وضعیت پایداری رسید، دیگر نیاز به مراقبت فراوانی نخواهد داشت. گیاه به نور آفتاب علاقه دارد اما در سایه هم تا حدودی دوام می آورد. البته در مکان هایی که دارای شرایط آب و هوایی گرم میباشند، وجود سایه نسبی برای رشد گیاه مناسب تر است.

نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

در برابر خشکی مقاوم است و نیاز به آب کمی برای رشد دارد. در خشکی های طولانی مدت هم آب دادن برای زنده نگه داشتن گیاه لازم است. گیاه در زمستان های مناطق گرم تر توان زنده ماندن را دارد. اما در مکان هایی با زمستان های سرد، نمی تواند از سرمای زمستان جان سالم به در برد.

امکان دارد که در یک محل، تعدادی از بوته ها از سرما عبور کنند و تعداد دیگر هم در سرمای زمستانی از بین بروند. خاک مورد استفاده برای کشت گیاه باید دارای زه کشی مناسب باشد. گیاه اسطوخودوس دوست ندارد تا ریشه های آن به طور مداوم مرطوب یا خیس باشند. اگر قصد کشت آن در خاک های رسی را دارید، ابتدا باید به فکر بهبود زه کشی خاک باشید.

بسیاری از منابع هم می گویند که خاک مورد استفاده برای کشت گیاه باید قلیایی باشد که این امر چندان هم درست نیست. بر اساس تجربه های به دست آمده گیاه می تواند در خاک های اسیدی با pH حدود ۵.۲ هم به خوبی رشد کند. البته آب و اسیدی بودن آن هم شاید بر روی گیاه تاثیر داشته باشد.

اما آب های کمی اسیدی هم برای ان مشکلی به وجود نمی اورند. نیاز به استفاده از میزان زیادی مواد ارگانیک و کود برای گیاه نمی باشد و می توان آن را نا دیده گرفت. زیرا که خاک های ملایم تر با میزان کمتر کود می توانند میزان بیشتری روغن فرار که دارای بوی بهتری هستند برای گیاه به همراه داشته باشند.

همین که گیاهان کوچک را نشا کردید، گیاه به سرعت رشد می کند. ما شاهد این بوده ایم که گیاه پس از نشا شدن به سرعت تا ارتفاع دو فوتی رشد کرد. در سال های بعد هم در صورتی که گیاه بتواند زمستان را پشت سر بگذارد، رشد گیاه بیشتر خواهد شد. برای همین در زمان کشت باید توجه داشته باشید که گیاه به خوبی فضای مورد نیاز برای کشت خود را در آینده داشته باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

اگر می خواهید تا آن را در لبه ها بکارید، هنوز هم باید بین ۳ تا ۴ فوت از گیاهان دیگر فاصله داشته باشد. می توان دید که بسیاری از گیاهانی که در لبه ها کاشته شده اند، پس از زمانی در حدود سه سال رشد کرده و با گیاهان دیگر یکی شده اند. برای همین شاید ۴ فوت هم در مکان هایی برای رشد گیاه لازم باشد. در سال اول باید به خوبی به گیاه آب بدهید تا به وضعیت پایداری برسند و پس از آن می توانید آب دادن به آن را کاهش داده و یا متوقف کنید.

کاشت بذر اسطوخودوس

ما روش کاشت و تکثیر اسطوخودوس با استفاده از بذر آن را در این قسمت برای شما بیان خواهیم کرد. چگونگی کاشت اسطوخودوس با استفاده از بذر می تواند با توجه به نکات گفته شده و کمی صبر به خوبی به شما کمک کند تا بتوانید بهترین گیاه را برداشت کنید. شاید منابع مختلف در زمینه ی روش مناسب برای این کار توصیه های فراوانی داشته باشند.

به عنوان مثال در مورد کاشت اسطوخودوس در خانه یا مطالب دیگر نکته های زیادی را بیان کرده باشند، اما در هر صورت انجام این کار نیاز به صبر دارد. با صبر کردن می توانید با کاشت دانه اسطوخودوس در هر محلی به خوبی قادر به گرفتن نتیجه ای رضایت بخش شوید. باید توجه داشته باشید که بذر ها به طور نا منظم جوانه خواهند زد.

تعدادی از آن ها ممکن است در اوایل بهار جوانه بزنند و تعدادی دیگر حتی تا نزدیک پاییز هم هنوز جوانه نزده باشند. از سوی دیگر نرخ جوانه زدن بذر ها به طور معمول پایین است. می توان دید که شاید تنها نیمی از بذر ها در نهایت موفق به جوانه زدن شوند. اما به نظر می رسد که دلیل اصلی این امر عدم صبور بودن پرورش دهندگان گیاه باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint – Pycnanthemum pilosum)

کاشت گیاه دارویی اسطوخودوس کمی سخت است و محصول برداشت شده هم با توجه به دلایل گفته شده دارای قیمت بالایی می باشد. اما اگر شما اقدام به کاشت بذر در داخل کنید، می توانید اولین جوانه ها را که در فصل بهار سر بر می آورند به بیرون انتقال داده و نشا کنید.

پس از آن می توانید شاهد رشد آن ها با سرعت بالایی باشید. حتی در سال اول می توان شاهد گل دادن آن ها بود. البته در هر صورت در سال اول گیاه نمی تواند به وفور گل بدهد. با کاشت بذر ها شما گیاهانی خواهید داشت که دارای گل هایی به رنگ های متفاوت خواهند بود.

این گل ها از سفید تا بنفش در تغییر خواهند بود. هم چنین تعدادی از بوته ها به هم فشرده و تعدادی دیگر گسترده خواهند شد. تعدادی از آن ها دارای ساقه گل هایی کوتاه و تعدادی دیگر هم می توانند ساقه های بسیار بلندی داشته باشند. اگر شما تنها می خواهید چند بوته داشته باشید.

می توانید با توجه به ویژگی هایی که به آن ها علاقه دارید، تعدادی از بوته ها را نگه دارید و تعدادی دیگر را هم دور بریزید. هم چنین می توانید با بریدن سر شاخه های گیاهانی که به آن ها علاقه دارید، تعداد شاخه های آن ها را افزایش دهید.

هرس کردن گیاه اسطوخودوس

روش کاشت اسطوخودوس و نحوه نگه داری از آن برای شما بیان شد و در مورد نیاز به صبور بودن در کشت بذرها نکته هایی بیان شد. ما در این بخش در مورد هرس کردن آن ها حرف خواهیم زد. البته در زمان برداشت گل ها به طور معمول مقداری از گیاه هرس می شود. این مقدار هرس کردن هم می تواند برای گیاه کافی باشد.

نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

اما گیاهان دارای ارتفاع بیشتر امکان دارد که نیاز به هرس کردن بیشتری داشته باشند. با این کار می توان ارتفاع آن ها را به یک سوم هم کاهش داد. هرس کردن در این حالت باید در بهار و قبل از بر آمدن ساقه های گل ها انجام شود. اگر شما در مکان هایی گیاه را پرورش می دهید که در زمستان می میرند، نباید گیاه را تا زمان ظاهر شدن برگ ها بر روی آن هرس کنید.

پس از ظاهر شدن برگ های جدید، بخش های قدیمی تر را ببرید. این بخش ها دیگر هیچ برگی نخواهند داد. نباید بخش هایی که برگ های تازه روی آن ها روییده است را قطع کنید. زیرا که امکان دارد کل گیاه از بین برود.

برداشت گیاه اسطوخودوس

با توجه به نکات مهم در زمینه ی انتخاب مناسب محل مورد نیاز برای کشت و در نظر گرفتن توصیه ها در مورد طرز کاشت اسطوخودوس، شما می توانید بهترین گیاه را پرورش داده و با مراقبت از آن موفق به برداشت محصول شوید. البته طریقه کاشت اسطوخودوس در محیط بیرون و در داخل می تواند تفاوت هایی داشته باشد. به عنوان مثال نحوه کاشت اسطوخودوس در گلدان می تواند برای شما بسیار آسان تر باشد.

اما در این حالت برداشت کمتری از گیاه برای شما ممکن خواهد بود. زمانی که شما می توانید گیاه را برداشت کنید به آن چه شما از گیاه انتظار دارید بستگی خواهد داشت. برای مثال به منظور استفاده از آن در پخت و پز، گل های گیاه هنگامی که هنوز به خوبی شکفته نشده اند چیده می شوند. یا این که می توانید صبر کنید تا به خوبی شکفته شوند و بعد آن ها را برداشت کنید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

این امر به دلخواه شما می تواند زمان برداشت را تغییر دهد. اما اگر می خواهید تا گل ها را همراه با ساقه ها برای مقاصد تزیینی برداشت کنید، بهترین زمان می تواند در موقعی باشد که تمام گل ها باز شده اند. در طول روز هم بهترین زمان برای برداشت آن ها، در ابتدای روز می باشد.

این کار را در روز های آفتابی در زمانی انجام دهید که شبنم ها از روی ساقه ها و گل ها محو شده اند. اما نباید خیلی دیر آن ها را برداشت کنید. زیرا که در زمانی که نور گرم آفتاب بر روی آن ها بتابد می تواند روغن های فرار موجود در گل ها را کاهش دهد. گل ها را از انتهای ساقه ی آن ها بچینید و مهم نیست اگر تعدادی از برگ ها هم چیده شوند  و فرض کنید که دارید گیاه را هرس می کنید.

نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

می توانید به سادگی به صورتی که گفته شد گیاه را برداشت کرده و از آن در مصارف مختلف استفاده کنید. به طور کلی بهترین برداشت را در زمانی خواهید داشت که به تمام نکته های گفته شده و حتی فاصله کاشت اسطوخودوس با دیگر گیاهان توجه کنید. این امر در محیط بیرون دارای اهمیت بیشتری می شود که گیاهان زیادی در کنار هم در داخل باغ یا باغچه کاشته می شوند.

اما در حالت های دیگر شاید توجه به توصیه های دیگر اهمیت بیشتری داشته باشد. برای مثال در زمان کاشت اسطوخودوس در منزل و در داخل گلدان، ساید توجه به فراهم نمودن نور آفتاب برای گیاه و انتخاب یک محل آفتاب گیر و در کنار پنجره دارای اهمیت بسیار بیشتری باشد.

در هر صورت مهم ترین نکته و مشکلی که در پرورش گیاه وجود دارد، مشکل موجود در زمینه ی جوانه زدن بذر ها می باشد. که آن هم با کمی صبر و به دست آوردن تجربه می تواند به خوبی حل شود.

استفاده ها و مصارف گیاه اسطوخودوس

گیاه دارای استفاده های بسیار زیادی است که نمی توان تمام آن ها را در یک متن بر شمرد. اولین استفاده هم می تواند برای به وجود آوردن یک بوی خاص در محیط خانه باشد. گیاه برای سال ها بوی خود را حفظ می کند. این بو به نظر می رسد که بسیار آرام بخش بوده و برای استفاده در خانه مناسب است. حتی می توان برای زمانی که به خوبی به خواب نمی روید، از بوی آن برای رفع این مشکل بهره ببرید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

نباید به مصارف آن در پخت و پز هم بی توجه باشید، تلاش کنید تا بتوانید برای یک بار از آن استفاده کنید. گیاه دارای طعم خاصی است و برای بسیاری خوشایند است. این طعم شاید اصلا با آن چه شما تصور می کنید بسیار متفاوت باشد. استفاده از آن در مربا، کره، ژل، بستنی و طعم دهی به غذا به خوبی امکان دارد.

خواص گیاه اسطوخودوس

مهم ترین هدف از کاشت و نگهداری اسطوخودوس تنها زیبایی گیاه نمی باشد و در اصل برای بهره بردن از خواص گیاه می باشد. البته گونه های متنوعی از گیاه را می توان یافت. حتی می توان گونه هایی را یافت که در بیابان های خشک رشد می کنند. تعدادی از آن ها شبیه به اسطوخودوس کشت شده در انگلیس می باشند و تعدادی هم بسیار فرق دارند.

شاید در زمینه ی کاشت و برداشت اسطوخودوس در هر یک از این گونه ها هم تفاوت های بسیاری وجود داشته باشد. هم چنین در اثر این تفاوت ها شاید خواص هر یک با دیگری متفاوت باشد. اما همه ی آن ها در یک چیز مشترک هستند و آن هم بوی آن ها می باشد. نباید با تعدد نام هایی که این گونه ها دارند گیج شوید.

نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)

این نام ها شاید متفاوت باشند و بوهای آن ها هم شاید یکسان باشند، اما به هر حال گونه های متداول اسطوخودوس که در مکان هایی مانند انگلیس رشد داده می شوند، برای زیبایی و مصارف دیگر ذکر شده مورد استفاده  قرار می گیرند. اسطوخودوس هایی که بیشتر در فرانسه رشد می کنند، دارای خواص مناسبی برای استفاده در محصولات آرایشی نیستند.

در این زمینه اشتباه های بسیاری هم رایج است. می توان دید که زمین هایی در فرانسه زیر کشت گیاه هستند که با نام اسطوخودوس فرانسوی شناخته می شوند، اما در واقع آن ها اسطوخودوس انگلیسی هستند که در فرانسه رشد یافته اند. در هر صورت نمی توان تنها با دیدن گیاه به گونه ی آن پی برد. یا این که با نام هایی که برای آن ها استفاده می شود دچار اشتباه شد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum – Oregano, Greek )

شاید با توجه به گونه ی گیاه مورد کشت، زمان و نحوه کاشت اسطوخودوس با هم تفاوت داشته باشد. ما در این متن در مورد گونه ی انگلیسی گیاه صحبت کردیم. استفاده ها و مصارفی هم که مورد اشاره قرار گرفت در ارتباط با این گونه بوده است. اگر شما می خواهید تا بیشتر با نحوه ی کاشت اسطوخودوس و گونه های آن بدانید، منابع بسیاری وجود دارد که می تواند به شما در این راه کمک بیشتری بنماید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر اسطوخودوس یا لاواندر (Lavandula angustifolia/Lavender Seeds)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *