Loading...

نحوه کاشت بذر بادرنجویه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

نحوه کاشت بذر بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds) گیاهی است که به خوبی به هر باغی با ایجاد تنوع بیشتر در کنار دیگر گیاهان اضافه می شود. بادرنجویه می تواند به آسانی رشد کند و بسیار هم به خشکی مقاوم است. با کشت آن در نور کامل آفتاب یا در محلی که دارای نیم سایه است به خوبی می توان گیاه را به خوبی رشد داد. کاشت آن در بخش شمالی ساختمان عالی است.

برگ های سبز روشن آن می توانند با ظاهر گیرای خود برای پرورش در گلدان ها هم مناسب باشند. به خوبی با بوی لیمویی خود رشد می کند و وقتی که برگ های آن خرد شد می توان این بو را بیشتر هم حس کرد. از آن در تهیه ی چای های نشاط آور استفاده می شود و برای قرن ها هم در بسیاری از نقاط دنیا شناخته شده بود.

گیاهی بسیار سر سخت و چند ساله که در شرایط آب و هوایی مختلف توان رشد دارد. کاری هم برای نگه داری از آن به جز بریدن سر شاخه های مرده ی آن در ابتدای بهار لازم نیست. برگ های روشن آن هر سال بر می گردند و دوباره باغچه ی خانه را تازه می کنند. به دلیل بوی زننده ی لیمویی آن جانورانی مثل آهو و خرگوش آن را نمی خورند. ما در این متن به شما کمک می کنیم تا با یادگیری مطالبی در مورد کاشت بادرنجبویه در خانه ی خود، از زیبایی آن لذت ببرید.

می توانید با کاشت بادرنجبویه در گلدان به خوبی آن را در محل مناسبی در داخل خانه پرورش داده و از برگ های زیبا و بوی خوش ان لذت ببرید. اما تنها  راه داشتن گیاه، با کاشت بادرنجبویه در خانه و در داخل گلدان نمی باشد، شما می توانید با بهره بردن از فضای موجود در باغچه، اقدام به کاشت بادرنجبویه در منزل در محیط بیرون نموده و شاهد رشد بیشتر آن در باغچه ی خود نسبت به گلدان باشید. البته شاید بتوان گیاه را در مکان های بسیار دیگری هم کاشت. با توجه به تمایل عده ای به کاشت بادرنجبویه در گلخانه، می توان آن را گزینه ی دیگری دانست که بسته به شرایط می تواند برای عده ای بهترین راه برای رشد آن باشد.

نحوه کاشت بذر بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

اما در هر صورت شما بذر گیاه را در هر محلی که بکارید، اصول کشت آن زیاد با هم تفاوت نخواهد کرد. کاشت داشت برداشت بادرنجبویه باید با در نظر گرفتن نکاتی صورت پذیرد که منجر به استفاده ی حداکثری از زیبایی گیاه شود و در نهایت بتوان از آن محصول مناسبی هم برداشت کرد. ما سعی می کنیم تا در ادامه در مورد ویژگی های ظاهری گیاه بیشتر توضیح داده و در ادامه هم در مورد نکات دیگر مرتبط با کاشت و پرورش بادرنجبویه بیشتر بحث خواهیم کرد.

ویژگی های ظاهری گیاه بادرنجویه

گیاهی سر سخت و مقاوم است که به طور چند سالانه می روید و در فصل زمستان می میرد. گیاه دارای برگ هایی روشن و به رنگ سبز می باشد که کمی پرزدار هستند. این برگ ها دارای لبه هایی دندانه دار هستند و به صورت جفت بر روی ساقه ها مرتب شده اند. هر یک از آن ها در یک سمت ساقه های مربعی شکل قرار دارند و بسیار جذاب نیز هستند.

برای همین استفاده از آن ها در بستر باغ می تواند در کنار دیگر گیاهان باعث شود تا منظره بسیار زیباتر به نظر برسد. می توانید آن را در کنار دیگر گل ها هم به خوبی پرورش دهید. گیاه بین دو تا سه فوت رشد می کند و اگر کنترل نشود در محیط اطراف پخش می شود. گل های آن کوچک، سفید و یاسی و یا زرد هستند و به طور نا منظم در حلقه هایی در گره های برگ ها بر روس ساقه هایی رو به بالا ظاهر می شوند.

نحوه کاشت بذر بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

این گل ها زیاد جلب توجه نمی کنند و گیاه بیشتر برای برگ های جالب آن پرورش داده می شود. هم چنین بوی لیمویی که توسط برگ های آن تولید می شود از دیگر دلایل محبوبیت گیاه می باشد. شما می توانید با مراجعه به منابعی که به شما نحوه ی پرورش گیاه را آموزش می دهند به خوبی موفق به کشت آن شوید.

البته ما به طور خلاصه و مفید به اموزش کاشت بادرنجبویه با معرفی آن و بیان نیازمندی های گیاه نموده ایم. در واقع در این متن و در ادامه انتخاب محل مناسب و زمان مناسب برای کشت بذر مورد بحث قرار گرفته است. پس اگر می خواهید تا بیشتر با اصول کاشت بادرنجبویه آشنا شوید، بهتر است تا ادامه ی متن را هم مورد مطالعه قرار دهید.

کاشت بذر بادرنجبویه

شاید یکی از مهم ترین مراحل رشد و پرورش گیاه بادرنجوبه کاشت بذر آن باشد. چگونگی کاشت بادرنجبویه با استفاده از بذر، به دلیل نیاز به کمی صبر برای جوانه زدن بذر های گیاه می تواند برای عده ای سخت باشد. اما می توان به سادگی با استفاده از یک سینی بذر، آن ها را در داخل هم رشد داد.

به دلیل آهسته بودن جوانه زنی بذرها، بهتر است تا در کنار دنبال کردن دستورات موجود در ارتباط با نحوه ی کشت بذر، به خوبی صبر کنید تا بتوانید شاهد جوانه زدن آن ها باشید. اما اگر می خواهید تا از روش کاشت بادرنجبویه با استفاده از کشت بذر به طور مستقیم در بیرون استفاده کنید، باید بدانید که به دلیل آهسته بودن جوانه زدن بذرها، علف ها را باید تا جوانه زدن و رشد گیاه به اندازه ی کافی حذف کنید تا مزاحم آن نشوند.

نحوه کاشت بذر بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

این کار می تواند باعث شود تا شما نیاز به صرف زمان بیشتری برای رشد گیاه داشته باشید. برای همین ما توصیه می کنیم تا بذرها را در سلول های جدا در سینی های بذر بکارید تا به خوبی بتوانید روی رشد و جوانه زدن ان ها کنترل داشته باشید. اگر هم می خواهید از گلدان استفاده کنید، می توانید با استفاده از روش کاشت بادرنجبویه در گلدان و با استفاده از بذر، به نحو مشابه آن را رشد دهید.

  • بیشتر بخوانید: گیاه خار مقدس چیست؟ نحوه کاشت بذر گیاه خار مقدس

در هر دو حالت باید توجه داشته باشید که بذرها آن قدر کوچک هستند که تنها باید لایه ای نازک از خاک را روی آن ها قرار دهید. نمی توان زمان دقیقی را برای جوانه زدن آن ها بیان کرد. شما تنها باید منتظر بمانید تا این که بذرها جوانه بزنند. پس از ان در صورت نیاز هر یک از آن ها را به گلدان بزرگ تر و یا به محیط بیرون برای نشا انتقال دهید.

محل نگه داری و مراقبت از گیاه بادرنجوبه

می توان گیاه بادرنجوبه را در محل های متفاوتی با شرایط آب و هوایی گوناگون پرورش داد. اما در مکان هایی که زمستان ها سرد است، برای این که گیاه بادرنجوبه در طول زمستان زنده بماند باید از مالچ پاشی بهره برد. محل مناسب و زمان کاشت بادرنجبویه هم تا حدودی، به محل زندگی شما و شرایط موجود در آن بستگی دارد.

به طور کلی گیاه به نور افتاب علاقه دارد. اما شرایط نیم سایه را هم به خوبی تحمل می کند. اما در سایه ی کامل بسیار بد رشد می کند. اگر می خواهید گیاه را برای برداشت برگ های آن پرورش دهید، نور کامل آفتاب برای داشتن برگ هایی بیشتر توصیه می شود. با این کار می توانید، در صورت کشت انبوه، سود کاشت بادرنجبویه را با توجه به افزایش محصول به دست آمده افزایش دهید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گل اخگر افشان (Blazing Stars-Gayfeather-Liatris spicata)

البته اگر شما در محیط های دارای آب و هوای گرمسیری زندگی می کنید، توصیه می شود تا از مقداری سایه برای حفاظت از گیاه در برابر نور شدید آفتاب بهره ببرید. زیرا که گیاه نمی تواند گرمای زیاد را تحمل کند. در این مناطق بخش شمالی ساختمان بهترین مکان برای رشد گیاه است. برای همین در صورت نیاز به کاشت سبزی بادرنجبویه در مناطق گرمسیری، بهتر است تا محلی را در این بخش از ساختمان برای رشد آن مهیا کنید. هر چه دما بالا رود، بهتر است تا میزان سایه هم بیشتر شود.

نحوه کاشت بذر بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

در زمینه ی خاک مورد استفاده هم گیاه بادرنجوبه چندان به بستر خود حساس نیست و در خاک های دارای زهکشی مناسب بهترین رشد را خواهد داشت. در خاک های فقیر هم به خوبی خاک های غنی رشد می کند. برای همین نیازی به استفاده از کود برای پرورش آن نمی باشد. بعضی از منابع هم می گویند که بوی لیمویی گیاه با کشت در خاک های فقیر قوی تر خواهد بود.

برای همین نیاز به استفاده ی بیش از حد از مواد مغذی برای ریشه ها نمی باشد. گیاه از آب دهی بیشتر در صورت عدم بارش باران لذت می برد. هم چنین در خاک های شنی به خوبی می تواند رشد کند. علاوه بر این در برابر خشکی هم مقاوم است.

با توجه به شرایط کاشت بادرنجبویه و آن چه گفته شد، می توان گفت که گیاه نیاز به مراقبت چندانی ندارد. البته در مراحل اولیه ی رشد و برای جوانه زدن آن، باید تلاش بیشتری به عمل آورد. اما در صورت رشد مناسب گیاه، دیگر نیاز به مراقبت چندانی نخواهد بود. فقط قسمت های مرده ی گیاه را در زمستان و یا در ابتدای بهار قطع کنید تا برگ های جدید بتوانند به خوبی رشد کنند.

بخش های مرده می توانند مانع رشد برگ های جدید شوند. هم چنین این کار باعث می شود تا گیاه زیبا تر به نظر برسد و بتوانید برگ ها را در هر زمانی که دوست دارید برداشت کنید. در حالی که بادرنجوبه عضوی از خانواده ی نعناها می باشد، اما مانند آن ها رشد و گسترش نمی یابد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سوسن چشم سیاه ، گل رودبکیا مایا یا گل کوکب کوهی

اگر چه گیاه می تواند از بذر خود دوباره بروید، اما می توان آن را به راحتی کنترل کرد. هم چنین گیاه گزینه ای عالی برای کشت و پرورش در داخل ظرف ها می باشد. طریقه کاشت بادرنجبویه در این محل ها و در گلدان ها هم تفاوت چندانی با کاشت آن در بیرون ندارد. زیرا که در هر دو حالت با استفاده از بذر، اقدام به جوانه زدن و نشای گیاه در ظرف بزرگ تر یا در محیط بیرون می کنید.

نحوه کاشت بذر بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

برای همین در  طرز کاشت بادرنجبویه تفاوت چندانی در دو حالت نیست و تنها تفاوت در میزان رشد گیاه و میزان برگ یا محصولی است که می توان از آن برداشت نمود. پس می توانید با پرورش بادرنجوبه در بیرون یا در گلدان، آن را در خانه رشد داده و از بو و منظره ی زیبایی که به وجود می آورد بهره ببرید. در بیشتر مناطق هم گیاه در گلدان در طول فصل زمستان به خوبی زنده می مانند. البته باید کمی از آن مراقبت بیشتری بنمایید.

استفاده از گیاه در پخت و پز بادرنجویه

برگ های تازه بادرنجوبه را می توان همین که از بوته چیده شدند به صورت تازه جویده و میل نمود. استفاده از آن ها در سالاد هم لذیذ خواهد بود. می تواند جایگزین برش ها لیمو در غذاها شود.

می توان با افزودن برگ ها به آب، یک چای عالی را تهیه نمود. برگ های خرد شده می توانند به ماهی و مرغ هم در غذا اضافه شوند. یا این که بر روی سبزی های تازه ریخته شوند. در شکلات و در انواع کیک هم می توان برای بهبود طعم از آن ها استفاده کرد. می توان برای تزیین غذا بر سر سفره هم از آن ها بهره برد.

خواص بادرنجوبه

از گیاه بادرنجوبه در طب گیاهی برای قرن ها استفاده شده است. این استفاده ها برای بسیاری از بیماری ها متداول بوده است. معمول ترین استفاده ها هم در درمان سرما خوردگی و تب به دلیل خواص ضد باکتری ان بوده است. هم چنین بسیار آرام بخش بوده و برای تسکین سر درد مفید واقع می شود. در بیخوابی و افسردگی هم که می توانند با تب همراه باشند موثر و برای درمان آن ها مفید هستند. روغن لیمویی قوی آن می تواند برای سیستم عصبی و خواص ضد اسپاسم آن مصرف شود.

نحوه کاشت بذر بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

روغن آن در بو درمانی و برای کاهش استرس و بهبود روحیه استفاده می شود. همین تاثیر را می توان با استشمام بوی ساقه ها و نوشیدن چای آن مشاهده کرد. بر اساس یافته ها استفاده از آن در کاهش ضربان قلب، انقباض رگ ها و فشار خون موثر است. در مصارف خارجی هم از آن برای درمان تب خال، زخم های سرمازدگی و نیش حشرات امکان استفاده وجود دارد.

کاربردهای دیگر گیاه بادرنجوبه

بوی قوی لیمویی بادرنجوبه می تواند باعث پراکنده شدن حشرات شود. با تمام آن چه گفته شد، شما حالا به خوبی توان رشد گیاه را خواهید داشت. به طور خلاصه می توانید تنها با انتخاب محل مناسب برای کاشت بذر و در نظر گرفتن عمق کاشت بادرنجبویه که باید زیر لایه ای نازک از خاک باشد، در فصل کاشت بادرنجبویه، آن را کشت دهید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه ریحان مقدس (Holy Basil-ocimum sanctum/ ocimum tenuiflorum)

پس از آن هم با در نظر گرفتن نکات گفته شد هدر مورد نحوه کاشت بادرنجبویه در گلدان، آن را کمی رشد دهید تا برای انتقال به بیرون آماده شود. در نهایت با نشا کردن آن در محل مناسب، به زودی قادر به برداشت محصول خواهید بود. در کل مراحل کاشت بادرنجبویه چندان سخت نیست و شما به راحتی با دنبال کردن توصیه های موجود در این متن می توانید با نحوه کاشت بادرنجبویه آشنا شده و آن را در مکان مناسب برای سال ها رشد دهید.

البته منابع بسیاری را می توان یافت که درباره ی نحوه ی کاشت بادرنجبویه به بیان مطالب مفیدی در این زمینه پرداخته اند. شما می توانید در صورت نیاز، از منابع دیگر هم برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر استفاده کنید تا با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه ی محل زندگی خود، بهتر بتوانید با کشت آن به مزایای بیشتری دست پیدا کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر بادرنجوبه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *