Loading...

نحوه کاشت بذر بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot)

نحوه کاشت بذر بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot)

بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot) گیاهی دوست داشتنی و چند ساله است که تا ۶ فوت هم می تواند رشد کند. برای همین پرورش آن در کناره مرزها و در نزدیکی حصارها بسیار مناسب است. گیاه به نور کامل آفتاب نیاز دارد و همین که کمی رشد کرد دیگر نیاز به مراقبت فراوانی ندارد.

به جز این که باید سالی یک بار ساقه های آن را قطع نمود. گل های سفید و زیبای آن از اوایل تابستان تا پاییز شکفته می شوند. به نظر می رسد که آهو ها و خرگوش ها تمایلی به خوردن گیاه ندارند ولی در عوض پروانه ها و زنبورها به آن علاقه ی وافری دارند.

ویژگی های ظاهری گیاه بلک روت

گیاهی چند ساله و زیبا است که تا ارتفاع ۶ فوت رشد می کند و در زمستان می میرد. در این زمان ساقه هایی بدون انشعاب را که مانند نیزه هستند از خود به جا می گذارد که بین ۳ تا ۷ فوت ارتفاع دارند. این ساقه ها در طول فصل رشد دارای برگ هایی نیزه مانند هستند که در اطراف ساقه ها به طور فراوان حلقه می زنند. هر یک از برگ ها هم تا ۸ اینچ درازا و حدود یک و نیم اینچ هم پهنا دارد. برگ ها در هر دو سر خود نوک تیز بوده و دندانه دار می باشند.

در اوایل تابستان ساقه ها در انتهای خود گل ها را رشد می دهند. هر یک از گل های ظاهر شده بر روی گیاه کوچک بوده و حدود یک چهارم اینچ است. رنگ گل ها سفید، متمایل به صورتی و گاهی هم آبی رنگ است که از پایین به سمت بالا شکفته می شوند. گیاه در اغلب اوقات می تواند به وفور گل بدهد و این گلدهی هم تا فرا رسین سرما ادامه خواهد داشت.

نحوه کاشت بذر بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot)

گیاه از کاشت بذر در همان سال اول گل داده ولی زمان زیادی طول می کشد تا به حداکثر رشد خود برسد. سیستم ریشه های آن هم متشکل از یک ریشه ی مرکزی می باشد که با تعدادی ریزوم احاطه شده است. برای همین امکان رشد بیشتر در سال های آینده را دارد.

محل کشت و نگه داری از گیاه بن سیاه

گیاه می تواند در مناطق مختلفی کشت داده شود. اما در مکان های دارای هوای گرم بهتر رشد می کند. نور کامل آفتاب را دوست دارد ولی در برابر مقداری سایه هم دوام می اورد. اگر سایه بیش از حد باشد باید از یک تکیه گاه برای نگه داشتن ساقه های آن استفاده نمود. اگر چه گیاه به خاک های غنی علاقه دارد اما به طور کلی در هر نوع خاکی می تواند رشد کند.

البته این رشد در صورتی ممکن است که مقدار کافی مواد ارگانیک در دسترس ریشه های آن قرار داده شود. اگر چه بدون مواد ارگانیک هم شاید توان رشد را داشته باشد، اما بدون مواد مغذی نمی تواند به حداکثر رشد خود برسد. اگر چه خاک های اشباع شده از آب را نمی تواند تحمل کند، اما خاک هایی که برای مدتی طولانی خشک شوند را هم دوام نمی آورد.

برای همین در طول رشد نیاز به آب دادن دارد. در غیر این صورت برگ های آن شکننده خواهند شد. از سوی دیگر به دلیل دارا بودن یک ریشه ی اصلی، دوست ندارد تا از جایی به جای دیگر منتقل شود و یا این که نشا نشود. برای رشد گیاه در باغ شما، نیاز به چند سال زمان می باشد تا بتواند به حداکثر ارتفاع خود برسد. هر سال گیاه بزرگ تر و بلند تر می شود که با استفاده از ریزوم های خود می تواند گسترش بیشتری هم پیدا کند.

نحوه کاشت بذر بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot)

اگر گیاه را با خارج کردن ریزوم های آن جا به جا کنید دچار شک می شود و ممکن است که چند سال طول بکشد تا بتواند به حالت عادی بر گردد. گیاهان بن سیاه بالغ ممکن است که تا ۴ فوت قطر داشته باشند. برای همین باید در زمان کندن بستر اطراف آن محتاط بود. به طور کلی این گونه گیاهان را نمی توان از جایی به جای دیگر منتقل نمود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه ریحان مقدس (Holy Basil-ocimum sanctum/ ocimum tenuiflorum)

از مواد مغذی و کودهای مناسب برای ۳ تا ۴ بار در سال استفاده کنید و به طور هفتگی به گیاه آب بدهید تا بتواند به خوبی خود را رشد دهد. می توان ساقه های گیاه را در طول فصل زمستان در باغ باقی گذاشت تا بتوانند پناهی برای جانوران باشند و حشرات مفید را محافظت کنند. علاوه بر این می توانند محیط را کمی متفاوت و زیبا کنند.

کاشت بذر گیاه بن سیاه یا بلک روت

بذرهای گیاه خیلی کوچک هستند. برای همین در صورتی که می خواهید آن را بکارید بهتر است در داخل کشت شوند. بذرها به دلیل اندازه ی خود در زمان جوانه زدن در بیرون، به دلیل مزاحمت های به وجود آمده در اثر وجود علف های هرز، به خوبی عمل نخواهند کرد. برای همین توصیه می شود که در داخل که کنترل بیشتری روی جوانه زنی آن ها می توان داشت کاشته شوند.

  • بیشتر بخوانید: گیاه یونجه زرد (Bird’s Foot Trefoil-Lotus corniculatus)

اما در هر صورت اگر می خواهید آنها را در بیرون بکارید صبر کنید تا خطر سرمازدگی رفع شود. بعد می توانید بذر ها را به سادگی روی زمین پخش کنید. به دلیل کوچک بودن آنها، ممکن است که در شکاف های موجود بین خاک ها قرار بگیرند و پس از مدتی جوانه بزنند.

نحوه کاشت بذر بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot)

بهتر است که بذر بن سیاه را برای دو تا سه ماه در مکانی سرد آماده سازی کنید. تعدادی از فروشنده ها را می توان یافت که قبل از ارسال بذرها برای مشتری های خود آنها را در مکانی سرد قرار می دهند تا برای جوانه زدن آماده شوند. پس از دریافت بذر ها می توانید آن ها را در سینی های بذر کشت دهید.

بستر آنها را مرطوب نگه دارید تا یتوانند بهتر جوانه بزنند. می توانید دستورات عمومی موجود در زمینه ی جوانه زنی و کاشت بذر ها را برای اطلاعات بیشتر مطالعه نمایید. اما در هر صورت جوانه زدن این بذرها می تواند نا منظم و آهسته صورت پذیرد. تعدادی ممکن است که خیلی زود جوانه بزنند و تعدادی دیگر هم تا ماه ها جوانه نزنند. برای همین باید صبور باشید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسوگو یا مناردا (Bee Balm-Oswego Tea-Monarda didyma)

بذر های جوانه زده نیاز به مدتی زمان دارند تا بتوانند به اندازه ای رشد کنند که امکان انتقال آن ها وجود داشته باشد. در این زمان می توانید با رشد مناسب بذر ها، گیاه را به داخل گلدان های بزرگ تری منتقل کنید تا برای انتقال به بیرون آماده شوند. مطمئن شوید که گیاه قبل از انتقال به بیرون به خوبی رشد کرده است و پس از نشا کردن آن هم به خوبی به گیاه آب بدهید تا بتواند خود را در محل جدید مستقر کند. بهتر است در هوای بارانی گیاه را در بیرون نشا کنید.

خواص درمانی گیاه بن سیاه یا بلک روت

برای مدتی طولانی از آن توسط بومی های آمریکا در درمان بیماری ها استفاده می شده است. ریشه های آن ملین هستند. می توانند محرک کبد و صفرا باشند. برای مثانه هم هیچ مشکلی به وجود نمی آورند. به عنوان مقوی روده و کبد هم استفاده شده است. برای درمان بواسیر و بسیاری از دیگر بیماری ها هم مفید واقع می شود.

نام های دیگر گیاه بن سیاه یا بلک روت

Beaumont Root, Black Root, Bowman’s Root, Brinton Root, Culver’s Physic, Culver’s Root, Hini, Leptandra, Oxadoddy, Purple Leptandra, Tall Speedwell, Tall Veronica, Whorlywort

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *