Loading...

کاشت بذر بومادران معمولی (Achillea millefolium)

کاشت بذر بومادران معمولی (, Achillea millefolium

گیاه بومادران معمولی Yarrow mixed colors, Achillea millefolium)) یگی از گونه های چند ساله و دوست داشتنی برای کشت در باغ می باشد. این گیاه در مناطق سرد به خوبی رشد می کند. هم چنین توان رشد در مکان های گرم و خشک را به خوبی دارد و دوره ی گل دهی آن هم طولانی می باشد. می توان گیاه بومادران معمولی را در بین علف ها و چمن ها کاشت و آن را فراموش کرد.

بدون نگه داری به خوبی می تواند در این شرایط رشد کند. به همین دلیل است که گیاه بومادران برای رشد خود، تقریبا در زمانی که کمی بالغ شده است نیاز به هیچ گونه مراقبتی ندارد. در برابرخشکی هم بسیار مقاوم است. برای استفاده به عنوان پوشش زمینی در مناطق خشک مناسب بوده و تنها برای یک بار در پاییز نیاز به قطع کردن بوته ی آن یا هرس کردن دارد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

آهوها و خرگوش ها آن را نمی خورند. به خوبی رشد کرده و می تواند به صورت تهاجمی در اطراف گسترده شود. اما حتی این رشد انبوه هم می تواند ارزش آن را به دلیل دارا بودن گل هایی زیبا داشته باشد. این گیاه می تواند گل های زیادی را برای دوره ای نسبتا طولانی برای باغ شما به همراه داشته باشد.

اگر چه بعضی بوی آن را دوست ندارند، اما به خوبی می تواند در دسته گل ها مورد استفاده قرار گیرد. ما در این متن در مورد فصل کاشت بومادران معمولی و ویژگی های آن بیشتر صحبت خواهیم کرد. می توانید با دنبال کردن متن و یادگیری روش کاشت گیاه بومادران، از زیبایی های آن در باغ خود اذت ببرید.

مشخصات گیاه بومادران معمولی

گیاهی دوست داشتنی مقاوم و چند ساله است. در بهار تعداد زیادی برگ پرزدار و پر مانند را رشد می دهد. رنگ برگ ها سبز متوسط تا روشن می باشد. هر یک از آن ها می تواند تا ۴ اینچ اندازه داشته باشد. عرض آن ها هم حدود یک اینچ است. هر برگ از تعداد زیادی برگچه تشکیل شده است.

برای همین دارای انشعاب های فراوانی است. برگچه ها به صورت جفت در جهات مخالف روی ساقه ها قرار دارند. از میان انبوه برگ ها می توان ساقه های گل ها را دید که در اواسط بهار سر بر می اورند. هر یک از آن ها در بالای خود به گل ختم می شود که متشکل از ده ها گل کوچک که هر یک دارای ۵ گلبرگ بیرونی هستند می باشد.

کاشت بذر بومادران معمولی (, Achillea millefolium

مرکز گل ها به رنگ زرد می باشد. کل سر شاخه حاوی گل می تواند تا ۶ اینچ عرض داشته باشد. ساقه های آن ها هم بین ۱۸ تا ۲۴ اینچ ارتفاع دارند. گل ها را می توان در رنگ های مختلفی دید. البته رنگ اصلی سفید است اما حالا در رنگ های یاسی، قرمز، کرمی و دیگر رنگ ها هم دیده می شوند.

گل ها دارای بوی جالبی هستند که عده ای از مردم آن را دوست دارند و عده ای دیگر از آن ها خوششان نمی آید. بومادران معمولی دارای دوره ی گل دهی طولانی می باشد که اولین دوره ی آن در اواخر بهار و با تعداد بیشتری گل همراه خواهد بود. اما گلدهی آن تا پاییز هم طول خواهد کشید.

برگ ها در مناطق گرم تر در تمام طول سال سبز باقی می مانند. اگر می خواهید تا در مورد روش کاشت بومادران و خواص آن بیشتر بدانید می توانید با استفاده از بذر ان و همان طور که گفته خواهد شد موفق به پرورش ان شوید.

پرورش گیاه بومادرن معمولی

می توان گیاه را در اوایل بهار در زمانی که خطر سرما زدگی رفع شده است در بیرون کاشت. اما به دلیل این که بذرها کوچک هستند، توصیه می کنیم تا آن ها را در داخل کشت کنید. بذر گیاه بومادران را در اواسط تا اواخر زمستان در داخل گلدان های جدا و یا سلول های مجزا در سینی بذر بکارید.

خاک مورد استفاده برای کشت بذر بهتر است سبک یا متوسط باشد. بذرها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند، برای همین نباید روی آن ها را زیاد بپوشانید. ممکن است جوانه زدن بین ۱۰ تا ۲۰ روز طول بکشد، اما در شرایط نا مساعد این زمان می تواند طولانی تر هم باشد. با رشد مناسب هر یک از جوانه ها، آن ها را به گلدان های جدا و بزرگ تر انتقال دهید تا برای انتقال به بیرون و بستر مناسب آماده شوند. بهترین زمان برای انتقال گیاه به بیرون در زمانی است که تا ۶ اینچ رشد کرده است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر بادرنجویه یا گیاه ملیسا (Melissa officinalis،Lemon Balm Seeds)

گیاه را در بیرون و در محلی آفتاب گیر کشت دهید. بهتر است آن را در یک روز ابری نشا نمایید. به خصوص در زمانی که احتمال بارندگی وجود دارد. این به نشا اجازه می دهد تا خود را راحت تر با محیط بیرون وفق دهد و در مراحل اولیه در معرض نور آفتاب نباشد. هر یک از بوته ها را از دیگری با فاصله ی ۱۲ تا ۲۴ اینچ بکارید. زیرا که گیاه به سرعت پخش می شود.

تا زمانی که در محل جدید مستقر شود به خوبی به آن آب بدهید. همین که کمی رشد کرد می توانید آن را بدون نیاز به مراقبت به حال خود رها کنید. گل ها در سال اول به ندرت دیده می شوند اما در سال دوم می توان انبوهی از گل ها را روی بوته ی گیاه شاهد بود. حال که با نحوه کاشت بومادران آشنا شده اید، بهتر است تا در مورد شرایط کاشت بومادران و محل مناسب برای این کار نیز اطلاعات بیشتری کسب کنید. ما در ادامه در این مورد برای شما صحبت خواهیم کرد.

محل کشت و مراقبت از گیاه بومادران معمولی

گیاه به نور کامل آفتاب علاقه دارد. اگر چه در سایه ی کم هم می تواند رشد کند. اما در این شرایط گل های زیادی را به بار نخواهد اورد. بومادران معمولی به خوبی در خاک های فقیر و در محل های گرم و خشک رشد می کند. در حقیقت در خاک های فقیر بهتر از خاک های غنی رشد خواهد کرد. همین که کمی رشد کرد دیگر نیاز به آب کمی دارد. در برابر خشکی مقاوم است. البته در دوره های طولانی بی آبی می تواند پژمرده شود، اما دوباره خود را احیا خواهد نمود.

بومادران معمولی برای استفاده به عنوان پوشش زمینی در مکان های دارای نور آفتاب عالی می باشد. برای کشت در چمن ها عالی است و می تواند مانند چمن ها هرس شود. در زمانی که چمن ها در اثر بی آبی پژمرده شده اند، بومادران به خوبی می تواند سبزی خود را حفظ کند. به عنوان پوشش زمینی می توان آن را تا پاییز به حال خود رها کرد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر انجدان رومی یا لاوج (Levisticum officinale / Lovage)

البته با هرس کردن سر شاخه ها می توان آن را مرتب نمود. با استفاده از ریشه های رونده ی خود و یا بذر افشانی می تواند در محیط گسترده شده و تهاجمی رشد کند. برای همین در صورت عدم کنترل گونه ای تهاجمی محسوب می شود. به دلیل مقاومت در برابر شوری می توان بومادران معمولی را در کناره ی ساحل ها و در زمنی های شور هم کشت داد.

عده ای می گویند که می توانید آن را در سایه هم رشد دهید، اما ما آن را توصیه نمی کنیم. گیاه در این شرایط نازک و به هم ریخته خواهد بود و نمی تواند به خوبی پوشش مناسبی برای زمین باشد. البته شاید در مکان های دارای آب و هوای گرم سایه هم مناسب باشد.

مزایای گیاه بومادران معمولی

گل های بومادران بسیاری از حشرات مفید را به خود جلب می کنند. این حشره ها می توانند حشرات مزاحم را شکار کنند. این کار می تواند به طور بیولوژیکی منجر به کنترل آفات و حشرات مزاحم شود. با این کار استفاده از حشره کش ها کم می شود.

کاشت بذر بومادران معمولی (, Achillea millefolium

گیاهی سازگار و خوب برای کشت در کنار دیگر گونه ها می باشد اما در مورد طبیعت تهاجمی آن باید هوشیار باشید. اگر چه ما شنیده ایم که زنبورهای عسل به آن علاقه دارند، اما به نظر می رسد که زنبورهای عسل ما کاری به آن نداشتند. آهوها آن را نمی خورند. اما در صورت نبودن گونه ای دیگر امکان دارد بومادران را بخورند.

مصارف خوراکی بومادران معمولی

برگ های گیاه خوراکی بوده و می توان آن را در سالاد و یا به طور خام مصرف نمود. البته دارای طعم غیر عادی هستند، که می تواند شیرین و نیز کمی زننده باشد. برای همین ابتدا آن را امتحان کنید ببینید که آیا علاقه ای به طعم آن دارید یا خیر. در زمانی از آن برای طعم دادن به نوشیدنی ها استفاده می شد. از گل ها هم می توان نوشیدنی خوبی تهیه کرد. از روغن به دست آمده از گل ها می توان در طعم دهی به نوشیدنی های سبک استفاده کرد.

خواص درمانی گیاه بومادران معمولی

به طور معمول از گل های سفید بومادران در مصارف درمانی استفاده می شود. اگر چه بیشتر گل های گیاه استفاده می شوند اما برگ ها هم به خوبی قابل استفاده هستند. از بومادران در اروپا برای مدت ها برای درمان بیماری ها استفاده شده است. دارای سلیکای فراوانی است و ترکیبات صمغ آن خیلی موثر است.

این ویژگی ها منجر به کمک به بهبود بافت های آسیب دیده در بدن می شود. برای درمان زخم، بریدگی، سوختگی، تاول، و دیگر اختلالات پوستی می توان به خوبی از آن بهره برد. در بسیاری از موارد می توان از بومادران در بند اوردن خون استفاده نمود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه لوزارنگ (Leuzea cahamoides / Rhaponticum carthamoides)

در مصارف داخلی بومادران برای کمک به گوارش و جلوگیری از اسهال و اسهال خونی به خوبی پیشگیری از خونریزی داخل روده می تواند موثر واقع می شود. از آن به عنوان مقوی کبد، و معده و کاهنده اسید معده استفاده می شود. از چای گرم تهیه شده از بومادران می توان برای درمان تب، سرماخوردگی، آنفلونزا، سرفه کردن، و گلو درد بهره برد. هم چنین ادرار آور است.

با این کار می تواند به خروج سموم از بدن کمک کند. در درمان کیست، مشکلات مثانه و سنگ مثانه موثر واقع می شود. از آن برای کنترل دردهای قاعدگی و خونریزی ماهانه استفاده می شود. بر اساس گزارش ها برای تقویت سیستم عصبی مناسب است.

هشدار: اگر چه از بومادران معمولی برای بند اوردن خون استفاده می شود، اما در مواردی می تواند منجر به خونریزی از دماغ انسان شود. برای همین است که یکی از نام های معمول آن خون دماغ است. برای همین هرگز هیچ بخشی از گل ها یا برگ های بومادران را در دماغ خود قرار ندهید که منجر به خون دماغ می شود

کاربردهای دیگر گیاه بومادران معمولی

برگ ها برای استفاده در پاک کننده های آرایشی و برای پوست های چرب استفاده می شوند. رنگ زرد و سبز به دست آمده از گل ها نیز دارای استفاده هایی هستند. با مواردی که گفته شد و با توجه به خواص گیاه می توانید در بهترین زمان کاشت بومادران که اوایل بهار می باشد، بذرهای آن را در محل مناسبی کشت کنید و با کاشت گل بومادران، در زمان مناسب از برگ ها و گل های آن در موارد گفته شده استفاده کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

همان طور که ذکر شد با استفاده از بذر و داشتن کمی اگاهی در مورد طریقه کاشت بومادران می توانید به راحتی موفق به پرورش آن در باغ خود شوید. حتی شاید امکان کاشت بومادران دیم هم برای شما در صورت بارندگی مناسب در ابتدای بهار فراهم باشد.

نام های دیگر گیاه

Bad Man’s Plaything, Bloodwort, Carpenter’s Weed, Devil’s Nettle, Devil’s Plaything, Field Hop, plumajillo, Sanguinary, Soldier’s Woundwort, Stanchgrass, Staunchweed, Thousand Weed, Thousand-leaf, Thousand-seal, Yarroway, Yerw Gandana, Gearwe, Herbe Militaris, I-chi-kao, Knight’s Milfoil, little feather, Milfoil, Millefoil, Noble Yarrow, Nose Bleed, Nosebleed, Old Man’s Pepper,.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر بومادران معمولی (Yarrow mixed colors, Achillea millefolium)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *