Loading...

کاشت بذر تربچه (Rattail Radish ,Raphanus caudatus)

کاشت بذر تربچه ( Rattail Radish ,Raphanus caudatus)

گیاه تربچه که با نام های دم باریک یا ترب دم موشی نیز شناخته شده و دارای نام انگلیسی Rattail Radish (Raphanus caudatus) می باشد، دارای نام های دیگری مانند تربچه تایلندی، ترب یا تربچه وحشی یا مولی سرخک هم می باشد. دلیل آن هم منشا این گونه است که به نظر می رسد از مناطقی در جاوا و تایلند باشد. بسیاری از گیاه شناسان این گونه را عضوی از خانواده ی تربچه های معمول می دانند.

اگر شما از کشت تربچه های معمول خسته شده اید، یا این که موش ها به طور مداوم ترب های شما را از بین می برند، بهتر است تا این نوع تربچه را برای کشت امتحان کنید. این گونه هم می تواند برای شما تربچه هایی را به بار آورد که به جای رشد در زیر زمین، در بخش بالایی گیاه رشد می کنند. این تربچه های باریک می توانند برای شما در تمام طول فصل تابستان منبعی مغذی از سبزی مورد استفاده در سالاد ها را تامین کنند.

طعم آن ها مانند تربچه های معمولی است اما در ظاهر خود با آن ها تفاوت دارند. به دلیل رشد در بالای زمین هم موش ها نمی توانند ریشه های آن را از بین ببرند. تنها مشکلی که ما در زمینه ی رشد تربچه دم باریک داشتیم، رشد مداوم محفظه های بذر بود که از تابستان تا فرا رسیدن فصل سرما در پی گلدهی گیاه رشد می کردند. گیاه به طور معمول در مناطق معتدل در اوایل تابستان شروع به گل دادن می کند.

این گلدهی تا ماه نوامبر می تواند ادامه داشته باشد. اما در مناطق گرم تر به احتمال زیاد این گلدهی و دادن بذر ها در دوره ای طولانی تر ممکن خواهد بود. به جز تکیه گاهی که باید برای ساقه ها فراهم نمود تا محفظه های بذر را از افتادن منع کنند، به طور کلی کشت گیاه آسان است و می توان با صرف زمان کمی اقدام به رشد و پرورش آن نمود. اما عده ای هم بوی گیاه را چندان خوشایند نمی دانند.

کاشت بذر تربچه ( Rattail Radish ,Raphanus caudatus)

شما می توانید خودتان آن را کشت داده و ببینید که آیا برای کشت در باغ شما گزینه ای مناسب هستند یا خیر. اما بهتر است آن را در نزدیکی محل زندگی نکارید. به نظر می رسد که حیوانات علاقه ای به خوردن آن ندارند. اما پروانه ها و زنبور ها به گیاه علاقه داشته و در اطراف آن دیده خواهند شد. به دلیل این که گل دادن گیاه می تواند تا فرا رسیدن سرما ادامه پیدا کند. این گونه ی گیاهی یکی از بهترین گونه هایی است که برای مدتی طولانی می توان از میوه های آن بهره برد.

مشخصات گیاه تربچه

بسیاری از منابع موجود می گویند که این گونه تربچه نیز مانند بسیاری دیگر گونه های متداول ترب می باشد. اما به نظر می رسد که اگر از گیاه به خوبی مراقبت کنید می توانند بسیار بیشتر رشد کرده و از دیگر گونه ها بزرگ تر شوند. این گیاه مانند دیگر تربچه ها با یک ساقه آغاز به رشد کرده و برگ هایی در اطراف آن در قسمت های مختلف ساقه پدیدار خواهند شد. لبه های این برگ ها دندانه دار است و دارای نقطه هایی روی سطح برگ خود می باشد.

اولین برگ هایی که روی گیاه ظاهر می شوند به خوبی رشد کرده و دارای اندازه ای در حدود دو فوت و پهنای ۶ اینچ خواهند بود. ساقه های گل های گیاه هم در ابتدای فصل رشد و در حالی که هنوز گیاه چندان رشد نکرده است روی آن ظاهر خواهند شد. ساقه ای که اولین بار رشد کرده است به نظر می رسد که ساقه ی اصلی گیاه باشد. اما با رشد بیشتر آن می توان تعداد زیادی ساقه را روی بوته ی گیاه دید که می توانند گل های زیادی را به بار آورند.

هر یک از این ساقه ها دارای یک گل خواهد بود. اما ساقه ی اصلی به رشد خود ادامه داده و انشعاب های بیشتری را با گل های جدید خواهد داشت. هر یک از ساقه ها می تواند گل هایی را در طول فصل رشد بدهد که می توانند به میوه ها و یا بذرهای گیاه تبدیل شوند. هر یک از گل ها دارای پهنای یک اینچ وحدود ۴ گلبرگ است. این گلبرگ ها می توانند سفید یا سفید اسطوخودوسی باشند.

گاهی هم یه رنگ بنفش یاسی هستند. مرکز گل ها به رنگ زرد است. پرچم ها هم زرد هستند. گیاهی که در نهایت شما خواهید داشت انبوهی از ساقه های حاوی گل ها و میوه ها خواهد بود. با وجود این همه گل و میوه ممکن است که گیاه بسیار در هم دیده شود. میوه ها هم در دو فرم خواهند بود. در یک حالت این میوه ها بلند و باریک بوده و مانند دم موش هستند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سبزی شوید (Anethum graveolens-Dill, Long Island Mammoth)

دلیل نام گذاری گیاه با نام دم باریک هم همین میوه های بلند و باریک هستند. میوه های دیگری هم می توان روی ساقه های گیاه دید که کوتاه تر هستند و در انتهای خود باریک می شوند. البته طعم گیاه در هر دو نوع میوه تقریبا خاص و مشابه است. ریشه های گیاه گسترده و تو خالی هستند. بیشتر شبیه ساقه ی کلم می باشند. آن ها مانند تربچه های معمولی نمی توانند ریشه هایی ضخیم تولید کنند تا بتوان از آن ها برای مصارف خوراکی بهره برد.

اگر چه گیاه می تواند در صورت مراقبت و رشد مناسب تا ۶ فوت هم رشد کند، اما به دلیل زیاد بودن گل ها و میوه های آن ساقه ها تمایل دارند تا خم شوند و نیاز به تکیه گاه برای نگه داشتن آن ها می باشد.  بذرهای گیاه بسیار کوچک تر از محفظه های بذر هستند و می توان در صورت فراهم نمودن شرایط مناسب شاهد رشد گیاه و گلدهی و میوه دادن آن تا فصل زمستان بود.

اگر شما به دنبال کاشت تربچه نقلی در خانه ی خود هستید، با توجه به آن چه گفته شد نمی توانید از این گونه برای خانه ی خود و در داخل خانه استفاده کنید. زیرا که به دلیل رشد زیاد تربچه، نمی توان در ظرف های کوچک و در داخل خانه آن ها را پرروش داد.

نحوه کاشت بذر تربچه

محل کشت و مراقبت از تربچه

گیا نیاز به نور کامل آفتاب دارد. هم چنین باید در خاک های دارای زه کشی مناسب کشت شود. در صورت کشت در مناطق گرم هم می توان شاهد گیاهی شاداب بود، البته در صورتی که آب کافی برای گیاه فراهم شود. این آب می تواند در محیط های دارای دمای بالاتر منجر به تولید میزان بیشتری بذر و گل شود. در بیشتر انواع خاک توان رشد دارد اما در خاک های اشباع شده از آب رشد نمی کند.

بهترین رشد را در خاک هایی دارد که قبل از کشت گیاه در آن ها با مواد ارگانیک به خوبی مخلوط شده باشد. باید برای برداشت متناوب گیاه، به طور مداوم به آن آب داده شود. استفاده از آبیاری با یک ظرف در کنار گیاه که بتواند به طور روزانه آب مورد نیاز آن را تامین کند از بهترین راه ها برای آب دادن به گیاه می باشد. اگر چه می توان به گیاه کمتر آب داد، اما آب کمتر باعث به وجود آمدن میوه هایی سفت تر و تند تر می شود. به نظر می رسد که میوه هایی که با آب بیشتر به دست آیند دارای طعم بهتری باشند.

کاشت بذر تربچه ( Rattail Radish ,Raphanus caudatus)

اضافه کردن کمی کود به طور هفتگی برای غنی کردن خاک می تواند در بهترین رشد برای میوه ها موثر باشد. استفاده از مالچ در اطراف گیاه در زمانی که تا ارتفاع ۳ فوتی رشد کرده است هم می تواند منجر به سلامت بیشتر آن و کمک به حذف علف های هرز خواهد شد.

گیاه به سرعت رشد می کند ودر ابتدای تابستان شروع به گل دادن می کند. می تواند تا ۵ فوت رشد کرده و در محیطی به عرض دو فوت هم گسترده شود. برای همین هم باید محل انتخاب شده برای کشت گیاه به اندازه ی کافی فضا داشته باشد تا گیاه بتواند در این اندازه ها رشد نماید. در صورت کم بودن فضا ممکن است که گیاه روی دیگر گیاهان سایه بیندازد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

به شدت توصیه می شود که برای ساقه ها و نگه داشتن آن ها از تکیه گاه استفاده کنید تا ساقه ها خم نشده و در اطراف در نزدیکی زمین قرار نگیرند. این تکیه گاه می تواند کار برداشت را برای شما آسان تر کند. این گیاه محصول بسیار زیادی را در طول فصل تابستان تا فرا رسیدن فصل زمستان به بار خواهد آورد. حتی در مناطق گرمسیری می تواند زمستان را پشت سر بگذارد و برای مدتی طولانی تر میوه بدهد.

البته این گونه گیاهی زیبایی چندانی ندارد. هم چنین می تواند دارای بویی باشد که عده ای از مردم به آن علاقه ای ندارند. برای ما این بو شبیه بوی کلمی بود که کمی مانده باشد. برای همین هم بهتر است که در نزدیکی محل زندگی کشت نشود یا در محل هایی که شما و مهمانان شما به طور مداوم در آن جا حضور دارید نباشد.

کاشت بذر تربچه وحشی

می توان گیاه را با استفاده از بذر آن در بیرون به طور مستقیم در زمانی که خطر هر گونه سرما زدگی رفع شده است کشت نمود. می توان بذر ها را در داخل هم کشت کرد. در هر صورت در زمانی که می خواهید بذر ها را بکارید و یا نشا کنید، باید بستر مورد استفاده را از هر گونه علف هرز پاک کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه مقدار کمپوست را با خاک مخلوط کنید.

بذرها به خوبی دارای اندازه هایی بزرگ بوده و در زمان جوانه زدن می توانند به سرعت رشد کنند. باید محل کشت گیاه را تا زمانی که گیاه بتواند به خوبی رشد کند از علف ها تمیز کنید. پس از آن می تواند به خوبی از خود در برابر علف ها محافظت کند. هر یک از گیاهان را از دیگری با فاصله ی ۲۴ تا ۳۰ اینچ بکارید. می توان در کشت مستیقم در هر گودال کوچکی دو تا سه بذر قرار داد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر خیار – بهترین زمان برای کاشت بذر خیار چه موقعی است؟

در زمانی که بذر ها جوانه زدند و کمی رشد کردند، نهال های قوی تر را باقی گذاشته و دیگران را حذف کنید. هر یک از ردیف های کشت گیاه با دیگری باید در حدود ۳ فوت فاصله داشته باشد. این فاصله علاوه بر فراهم نمودن فضای لازم برای رشد گیاه، امکان برداشت راحت آن را هم برای شما فراهم می کند.

اما اگر می خواهید تا از میوه های گیاه برای دوره ای طولانی تر بهره ببرید، بهتر است که بذر ها را ابتدا در داخل کشت دهید. این کار را در گلدان ها کوچک مجزا یا در سلول های داخل سینی بذر انجام دهید. می توان در هر سلولی یک بذر قرار داد زیرا که بذر ها به اندازه ی کافی بزرگ هستند. با جوانه زدن بذر ها می توانید آن ها را در زمانی که تا دو اینچ رشد کرده اند در بیرون نشا کنید.

برداشت محفظه های تربچه

می توان برداشت گیاه را همین که محفظه های بذر به اندازه ی دو اینچ قد کشیدند انجام دهید. بسیاری از گیاهان محفظه هایی بسیار بزرگ تر و باریک تر تولید می کنند. این محفظه ها به طور حتم مانند دم موش هستند. برای همین ما این تربچه را تربچه دم موشی هم می نامیم. دیگران هم محفظه هایی کوچک تر و ضخیم تر خواهند داشت که مانند فلفل های سبز کوچک هستند.

آن ها را در زمانی که محفظه ها هنوز نرم و سبز هستند بچینید. با رسیده شدن بیشتر آن ها می توانند کمی تند و زننده شوند. محفظه هایی را که بزرگ تر و دارای قطر بیشتری هستند را بچینیند تا محفظه های کوچک تر توان رشد پیدا کنند. با فراهم نمودن نور آفتاب، آب و تغذیه ی گیاه می توانید مقدار بسیار زیادی میوه از آن برداشت کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کاهو – کاشت کاهو چه زمانی است؟

در این صورت حتی شاید نیاز داشته باشید تا هر دو روز یک بار محصول را از روی بوته ی گیاه برداشت کنید. محصول خود را برای استفاده در آینده می توانید در یخچال نگه داری کنید. می توان در یخچال از آن ها برای مدت سه هفته و حتی بیشتر نگه داری نمود. حتی در مواردی می توان آن ها را در خارج یخچال هم به خوبی داخل آن نگه داری کرد و برای هفته ها از آن ها بهره مند شد.

شما با استفاده از بذر در داخل و کاشت تربچه در زمستان می توانید به طور حتم دوره ی برداشت طولانی تری هم داشته باشید. با نشا کردن بذرهای جوانه زده و کاشت تربچه در مزرعه امکان به دست آوردن سود بیشتری با محصولات برداشت شده وجود خواهد داشت.

برداشت دیگر بخش های گیاه تربچه

بعضی از منابع می گویند که  برگ ها و گل های گیاه را هم می توان برای مصارف خوراکی برداشت نمود. ما تا به حال از برگ ها و گل های آن بهره نبرده ایم. گل ها بسیار کوچک هستند و برای مدت زیادی دوام نمی آورند. اگر بخواهید آن ها را برداشت کنید گلبرگ ها به سرعت می افتند. به نظر می رسد که برداشت این بخش ها برای مصارف خوراکی می تواند زمان بر بوده و ارزش آن را ندارد.

مصارف گیاه تربچه

می توان از این گونه ی گیاهی هم در هر جایی که امکان استفاده از ترب های معمولی وجود دارد بهره برد. اما این ترب ها دارای رنگ سفیدی که می تواند سالاد را زیبا تر کند نیستند. می توان از آن به جای فلفل سبز هم در غذا استفاده کرد. امکان تهیه ی ترشی، فریز کردن و خشک کردن آن هم وجود دارد. برای همین هم در انواع استفاده ها می توان از آن بهره برد.

خواص درمانی تربچه

مانند بسیاری از محصولات ادویه ای می توان از این گونه هم برای بهبود گوارش و رفع اختلالات گوارشی استفاده کرد. بر اساس مطالعه های جدید، این گونه دارای انواعی از آنتی اکسیدان ها می باشد که می توانند از بروز سرطان روده جلوگیری کنند. اگر شما در پی کاشت تربچه قرمز هستید اما به هر دلیلی نمی توانید آن را در زمین خود کشت دهید، می توانید با انتخاب این گونه از میزان زیادی محصول در فصل برداشت بهره مند شوید.

این گونه را می توان در صورت فراهم بودن فضای کافی در خارج از خانه هم کاشت. برای همین کاشت تربچه در باغچه ی شما هم به آسانی ممکن است. اما به طور حتم امکان کاشت تربچه برای سبزه عید به راحتی ممکن نخواهد بود. هم چنین نگه داری از آن در گلدان تا رشد کامل هم ممکن نیست.

در مورد کاشت تربچه در گلخانه، با توجه به این که گیاه تا ۵ فوت هم رشد می کند، باید در نظر گرفت که آیا برای دیگر گونه ها مزاحمتی ایجاد می کند و یا این که می توان آن را با فاصله ای مناسب از دیگر گونه های موجود در گلخانه کشت نمود. به طور کلی کاشت تربچه در منزل یا کاشت تربچه در گلدان بهتر است با استفاده از بذر دیگر گونه های موجود ترب صورت پذیرد.

زیرا که رشد بسیار زیاد این گونه آن را به گزینه ای مناسب برای دیگر مکان ها تبدیل می کند. اگر شما باغی دارید که دارای فضای مناسبی است و می توانید این گیاه را در آن کشت دهید، می توانید با استفاده از بذرهای تربچه، آن را به راحتی در گوشه ای از باغ خود که دسترسی به نور آفتاب وجود دارد، در خاک هایی غنی بکارید تا از محصولات آن در طول فصل تابستان برداشت نمایید. برای کاشت تربچه pdf های مفیدی را می توان یافت که امکان پرورش هر چه بهتر آن را با راهنمایی های خود فراهم می کنند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر تربچه ( Rattail Radish ,Raphanus caudatus)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *