Loading...

کاشت بذر خشخاش شرقی (Papaver oreintale)

کاشت بذر خشخاش شرقی ( Papaver oreintale)

گل های خشخاش شرقی (Oriental Poppy Giant Red ,Papaver oreintale)  از زیباترین گونه های خشخاش هستند که می توانید در باغ خود داشته باشید. چه در زمانی که غنچه ها روی بوته ی گیاه دیده می شوند و چه در زمان شکفته شدن آن ها می توان از زیبایی بی نظیر آن ها لذت برد. این گیاه دارای گونه های متعددی است و گونه های آن بالغ بر صد نوع گل متفاوت به بار خواهند آورد.

تعدادی از آن ها یک ساله و تعدادی دیگر هم دو ساله می باشند. تعدادی از این گونه ها هم چند ساله هستند. در واقع بسیاری از این گونه ها هیبریدی هستند و از دو گونه ی دیگر به وجود آمده اند. بیشتر این گونه ها دارای گل های خشخاش شرقیی به رنگ های قرمز روشن با مرکز تیره رنگ هستند. اما با به وجود آمدن گونه هایی جدید می توان تنوع بیشتری در این گل ها دید.

مشخصات گل خشخاش شرقی

گیاه دارای گونه های زیادی است اما به طور کلی گلبرگ های گیاه مخملی بوده و در لبه های خود در مواردی به رنگ صورتی روشن دیده می شوند. این گل ها رو به بالا رشد می کنند و به سادگی خم نمی شوند. ارتفاعی که گیاه می تواند در زمان رشد کامل خود به آن دست یابد به گونه ی آن بستگی خواهد داشت. بیشتر گونه ها بین ۳ تا ۴ فوت رشد می کنند.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

این گیاه در محدوده ای به عرض ۱ تا ۲ فوت هم می تواند گسترده شود. اما گونه های به هم فشرده ای هم هستند که تنها تا دو فوت رشد می کنند. دوران گلدهی گیاه به طور معمول کوتاه است و در اوایل تابستان می توان شاهد گل های خشخاش شرقی گیاه بود. این گل ها دارای عمر کوتاه بوده و در مواردی تنها برای یک روز شکوفا می شوند.

کاشت بذر خشخاش شرقی ( Papaver oreintale)

برای این که بتوانید برای دوره ای طولانی تر از گل های خشخاش شرقی گیاه بهره ببرید، می توانید آن را در زمان های مختلفی کشت دهید. اما گیاه حتی در زمانی که گل نداده است هم با غنچه های زیبای خود جذاب به نظر می رسد. برگ های خشخاش شرقی و ساقه های آن کمی خشن هستند و دارای پرز می باشند. برگ ها کشیده و دارای لبه می باشند.

این برگ ها تا ۱۲ اینچ رشد می کنند. گل های خشخاش شرقی گیاه خشخاش شرقی هم دارای ۴ تا ۶ گلبرگ هستند و پهنای آن ها در حدود ۲ تا ۶ اینچ خواهد بود.  در بیشتر گونه ها در مرکز خود به رنگ سیاه و یا تیره هستند. رنگ آن ها هم در محدوده ی قرمز روشن تا نیلی و نئونی می باشد. به طور کلی گلیرگ ها دارای رنگ های روشن و زیبایی هستند.

رشد گیاه خشخاش شرقی

گیاه را می توان در مناطق مختلف با شرایط آب و هوایی گوناگون پرورش داد. در مناطق دارای آب و هوای معتدل بهترین رشد را خواهد داشت. اما به طور کلی نیاز به هوای خنک دارد و با گرما سازگاری کم تری دارد. گل ها در گرمای زیاد و رطوبت بالا نمی توانند رشد کنند.

برای همین در مناطق گرم و مرطوب نمی توان از زیبایی آن ها بهره برد. گیاه نیاز به نور کامل آفتاب دارد. اما می تواند کمی سایه را هم تحمل کند. در سایه ی نسبی به وفور گل می دهد. البته این امر به شرایط آب و هوایی هم بستگی خواهد داشت.

محل کشت و مراقبت از گیاه خشخاش شرقی

گیاه نیاز به خاک های دارای زه کشی مناسب برای رشد خود دارد. ریشه های گیاه در خاک های نمناک به زودی پوسیده می شوند و برای همین توجه به زه کشی خاک بسیار مهم است. حتی در زمستان هم خیس شدن خاک در اثر بارش فراوان می تواند برای گیاه مشکلاتی را به وجود اورد.

کاشت بذر خشخاش شرقی ( Papaver oreintale)

برای همین باید برای رشد آن زمین هایی را انتخاب کنید که اشباع شده از آب نباشند. دریافت نور کامل آفتاب هم در مناطق خنک تر به رشد بهتر گیاه کمک می کند. در مناطق گرم تر گیاه بهتر است تا از سایه ی نسبی بهره ببرد تا گل های خشخاش شرقی فراوانی را به بار آورد.

کشت بذر خشخاش شرقی

می توان بذر های گیاه را به دو روش کشت داد. ما توصیه می کنیم تا بذر ها را ابتدا در داخل کشت دهید و پس از آن در پی جوانه زدن بذرها، آن ها را تا رشد نشاها و آماده شدن آن ها برای انتقال به بیرون، در داخل رشد دهید. در صورت تمایل به کشت مستقیم بذر باید در ابتدای بهار با آماده کردن بستری مناسب، بذر ها را در بیرون و در داخل باغ خود کشت دهید. در این زمان تنها با آماده شدن بستر می توانید بذر ها را در آن پخش کنید تا جوانه بزنند.

توجه داشته باشید که بذر ها برای جوانه زدن به نور نیاز دارند و برای همین نباید روی بذر ها را بپوشانید. در صورتی که بذر ها را ابتدا در داخل کشت داده اید و تمایل دارید تا آن ها را به بیورن برده و نشا کنید، باید در این کار دقت کافی داشته باشید تا به ریشه ها آسیبی نرسد. گیاه دارای ریشه ای اصلی و متمرکز است و نشا شدن را دوست ندارد.

در زمان شا کردن با انتخاب محل مناسب، ریشه های گیاه را با خاک های داخل در گلدان در محل جدید نشا کنید. اگر ریشه ها را بدون خاک در محل جدید قرار می دهید، به خوبی آن ها را در گودالی قرار داده و تا سه اینچ از بالای گیاه را خارج از خاک باقی بگذارید. قرار دادن ریشه ها در عمق کم می تواند منجر به پوسیده شدن آن ها در پی نشا کردن شود.

همین که گیاه خشخاش شرقی تا حدودی رشد کرد در برابر خشکی هم تا حدودی می تواند دوام بیاورد. اما در صورت آب دادن مداوم به آن می توان نتیجه ی بهتری از رشد آن به دست آورد. آب دهی هفتگی می تواند در بسیاری از شرایط برای گیاه کافی باشد. تغذیه ی گیاه هم باید در ابتدای فصل بهار صورت پذیرد تا برای ریشه ها مواد مغذی کافی برای گل دهی بهتر فراهم شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

گیاه خشخاش شرقی همین که به شرایط پایداری رسید می تواند از خود به خوبی نگه داری کند. اما همین که گل دهی آن به پایان رسید، گیاه به نظر پژمرده شده و طراوت خود را از دست می دهد. می توانید با پایان گل دهی گیاه خشخاش شرقی در تابستان آن را تا زمین قطع کنید. این گل ها دوباره رشد خواهند کرد تا برای سال بعد دوباره گل بدهند.

می توان گل ها را پس از چند سال تقسیم کرده و در مکان های مختلفی کشت داد. برای این کار ریشه های هویج مانند گیاه را باید در عمق مناسبی در گودالی که در زمین حفر کرده اید قرار دهید. این کار را در زمانی که گیاه به خواب رفته است انجام داده و با فراهم نمودن شرایط مناسب سعی در رشد گیاه خشخاش شرقی در محل جدیدی بنمایید.

آفت ها و بیماری های گیاه خشخاش شرقی

اگر چه حشرات و آفت ها می توانند برای گیاه خشخاش شرقی مشکل هایی به بار آورند، اما دوره ی گلدهی و عمر گیاه خشخاش شرقی در هر سال چندان طولانی نیست که این آفت ها مشکل جدی به دنبال داشته باشند. اما بیماری های قارچی می توانند باعث از بین رفتن گیاه خشخاش شرقی و به خصوص ریشه های آن شوند. برای همین باید در بستر گیاه به خوبی زه کشی خاک را با استفاده از مواد ارگانیک اصلاح کرد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر خشخاش شرقی ( Papaver oreintale)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *