Loading...

نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata) واقعا گیاهی دوست داشتنی است که می توانید آن را در اواخر بهار در باغ خود داشته باشید و از گل های زیبای آن لذت ببرید. البته برای لذت بردن از این گل ها باید کمی قبل از آخرین سرما اقدام به کشت گیاه بنمایید. گل ها از اواخر بهار تا فرا رسیدن فصل سرما بر روی ساقه های گیاه دیده خواهند شد و اگر به خوبی به آن ها توجه کنید به خوبی باعث تنوع گیاهی در محل پرورش خود خواهند شد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint – Pycnanthemum pilosum)

رهمانیا یا فاکس گلو چینی در مکان هایی که دارای هوایی خنک هستند بهتر گل می دهند و کاشت آن در لبه مرزها ایده ای جالب برای بهره بردن از آن ها می باشد. می توانید در سایه نسبی دیگر گیاهان و در کنار حصارها هم از آن بهره برده و با توجه به عدم حساسیت گیاه به خاک، به راحتی آن را در هر مکانی پرورش دهید. گیاه به طور کلی چند سالانه است اما در مناطقی تنها می توان برای مدت یک سال از آن بهره برد. گل ها از همان سال اول بر روی گیاه شکفته خواهند شد و هیچ باغی نباید بدون رهمانیا باشد.

ویژگی های ظاهری گیاه فاکس گلو چینی

با فرا رسیدن بهار می توان شاهد برگ هایی تخم مرغی شکل بر روی ساقه ها بود که دارای رنگ سبز متوسط هستند و دارای رگه هایی به رنگ سبز تیره می باشند. لبه های برگ ها هم به طور نا منظم دیده خواهد شد. ساقه های بزرگ گیاه تولید شاخه هایی خواهند کرد که بلند بوده و در نهایت گل خواهند داد.

این گل ها هم به رنگ های صورتی یا بنفش روشن خواهند بود. مرکز گل ها به رنگ های نارنجی و یا طلایی رنگ است. گل ها بر روی ساقه هایی زاده خواهند شد که از پایه تا انتهای خود گل ها را در بر می گیرند. اندازه ی گل ها در حدود ۲ تا ۳ اینچ است و همان طور که ذکر شد از اواخر بهار تا فصل پاییز گل خواهند داد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

اگر گیاه دچار یخ زدگی شدید در فصل زمستان نشود می تواند از ریزوم ها و انشعاب های ریشه ای خود برای سال ها در بهار تجدید حیات کند و به دلیل مقومت نسبی در برابر سرما می تواند در مناطق دارای آب و هوای خنک تر هم کشت شود.

در چه مناطقی می توان رهمانیا را پرورش داد؟

محل پرورش برهمانیا به شرایط مختلفی بستگی خواهد داشت. به طور حتم گیاه در مکان های دارای آب و هوای گرم تر برای چند سال دوام می آورد. برای مناطق سرد تر هم نمی توان در مورد زنده ماندن گیاه برهمانیا در طول زمستان پیش بینی خاصی را به عمل آورد.

در این حالت گیاه ممکن است که از سرمای زمستان جان سالم به در برد یا این که دیگر قادر به رشد دوباره نباشد. اگر شما در مناطق سرد تر زندگی می کنید که زمستان ها امکان سرد شدن زیاد هوا وجود دارد شاید باید به این فکر کنید که هر سال دوباره بذر گیاه را بکارید.

با توجه به این که برهمانیا به سرعت از بذر خود در طی مدتی کمی و در زمانی بیش از دو ماه رشد می کند این امر مشکل چندانی برای شما در جهت لذت بردن از زیبایی گل های آن در محیط باغ شما به وجود نخواهد آورد.

محل کشت و نگه داری از رهمانیا

گیاه ترجیح می دهد تا میزان قابل قبولی از نور آفتاب را برای رشد بهینه ی خود در طول روز دریافت کند. در این صورت می تواند بسیار بهتر گل بدهد. اما در مکان هایی  که تابستان ها هوا خیلی گرم می شود قرار گرفتن در سایه برای در امان ماندن از نور شدید آفتاب برای گیاه لازم است.

نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

محلی که دارای سایه در هنگام ظهر باشد اما در هنگام صبح یا نزدیک به عصر بتواند مقداری نور مستقیم آفتاب را برای ساعاتی جهت رشد گیاه فراهم کند در صورت گرم بودن هوا ایده ال خواهد بود. برهمانیا خاک های غنی را ترجیح می دهد اما خاک باید دارای زه کشی مناسب باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

برای همین اضافه کردن مواد ارگانیک به خاک توصیه می شود. می توانید از کمپوست ها هم برای غنی کردن بستر محل کشت استفاده کنید. این کار را اگر قبل از کشت برهمانیا انجام دهید بهترین نتیجه را خواهید گرفت. برای این که در فصل زمستان هم از گیاه مراقبت بیشتری کرده باشید می توانید با پوششی از مالچ زمین را بپوشانید. مراقب باشید که خیلی مالچ پاشی نکنید زیرا که موش های صحرایی عاشق ریشه های گیاه هستند و می توانند با وجود مالچ خیلی راحت تر آن ها را بخورند.

گیاه می تواند تا ارتفاع ۳ فوت رشد کند و از لحاظ پهنا هم در عرضی حدود دو فوت می تواند در اطراف رشد کند.  برای این که بهترین رشد را تجربه کنید می توانید از آب دهی روزانه بهره ببرید.

آبیاری قطره ای هم برای مرطوب نگه داشتن مداوم خاک توصیه می شود. اما گیاه می تواند آبدهی به طور هفتگی را هم تحمل کند ولی در این حالت تعداد گل هایی که روی ساقه های گیاه دیده خواهند شد چندان زیاد نخواهند بود.

نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)

تعدادی از ساقه ها هم ممکن است پس از گذشت مدتی فرو افتند که باید از تکیه گاه در صورت نیاز برای نگه داشتن آن ها استفاده شود. به طور معمول ساقه هایی که گل های قدیمی تر روی ان ها رشد کرده اند رو به پایین خواهند بود و گل های جدید افراشته تر به نظر می رسند.

برای همین اگر هم از تکیه گاه استفاده نکنید هنوز هم تعداد زیادی ساقه دارید که به خوبی رو به بالا رشد کرده اند و دارای گل هستند. این امر به شما بستگی خواهد داشت تا تصمیم بگیرید که گیاه چگونه به نظر برسد. البته کسانی که گیاه برهمانیا را به طور سالانه کشت می دهند نیازی به تکیه گاه نخواهند داشت.

  • بیشتز بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

اما در محل هایی که گیاه برای سال دوم زنده می ماند و توان پشت سر گذاشتن سرمای زمستان را دارد، در سال دوم گیاه بزرگ تر خواهد شد و ساقه هایی بلندتر خواهد داشت. برای همین احتمال دارد که نیاز به تکیه گاه برای آن ها ضروری به نظر برسد.

استفاده از کودهای مایع در طول فصل تابستان کمک بزرگی به گیاه برهمانیا برای گل دهی بیشتر می نماید. گیاه در صورت توان رشد مناسب، برای چند سال و با زنده ماندن در زمستان، ریشه های خود را به خوبی گسترش خواهد داد و پوشش گیاهی مناسبی برای زمین محسوب خواهد شد.

رشد گیاه فاکس گلو چینی یا Rehmannia elata

گیاه را می توان با کشت بذر در داخل یا خارج پرورش داد. اما به دلیل این که بذر فاکس گلو چینی دارای اندازه ای کوچک است، کاشت آن در داخل بهتر است. اما در صورتی که قصد دارید تا بذر فاکس گلو چینی را در بیرون بکارید باید تا آخرین سرمای بهاری صبر کنید و پس از گذشت سرمای بهاری و گرم شدن نسبی هوا آن ها را در زمین مورد نظر در باغ خود بکارید.

اما در صورت کاشت بذر در بیرون ممکن است که هنگام رشد گیاه در مراحل ابتدایی با رشد علف های هرز به راحتی امکان نگه داری از نهال ها وجود نداشته باشد. کشت در یک گلدان که دارای خاک خوبی است می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. می توانید با استفاده از سینی بذر هم این بذرهای کوچک را ابتدا در داخل پرورش دهید تا جوانه بزنند و پس از آن با رشد کافی آن ها، در محل مورد نظر نشا کنید.

با این کار راحت تر امکان مبارزه با علف های هرز وجود خواهد داشت و گیاه رشد بهتری را در سال اول تجربه خواهد کرد. در هر صورت بذر فاکس گلو چینی پس از کاشته شدن به ۱۵ تا ۳۰ روز زمان برای جوانه زدن نیاز دارد. اگر در محیط بیرون آن ها را می کارید باید به طور مداوم در این مدت علف های هرز را حذف کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

در صورت کاشت فاکس گلو چینی در گلدان هم مشکل خاصی در این زمان به وجود نخواهد آمد. مدت لازم برای جوانه زدن هم به دمای محل نگه داری گلدان ها یا سینی بذر بستگی دارد. پس از جوانه زدن باید صبر کنید تا نشاها به اندازه ی حداقل ۶ اینچ رشد کنند و پس از آن، نشاهای فاکس گلو چینی را به بیرون و در محل مناسب منتقل کنید.

با این توضیحات، جوانه زدن و نشای فاکس گلو چینی راحت است و می توان گفت به راحتی این گیاه می تواند از بذر خود تکثیر شود.

خواص درمانی فاکس گلو چینی

گیاه بسیار شبیه دیگر گونه های گیاه فاکس گلو چینی می باشد که با نام Di HUANG شناخته می شوند. این گیاه برای سال ها در طب چینی به عنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده بوده است و یکی از ۵۰ گیاه دارویی اساسی شناخته می شده است.

البته گزارش های کمی در مورد این گیاه و مزایای آن وجود دارد. بعضی از منابع می گویند که این گیاه می تواند به جای R. glutinosa استفاده شود اما به نظر می رسد که این گزارش ها قابل اعتماد نیستند.

نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

عده ای هم بر این باور هستند که فاکس گلو چینی گیاهی متفاوت است و از آن استفاده نمی کنند. با توجه به این که هنوز مطالعه ی دقیقی در مورد تشابه گیاه R. glutinosa و برهمانیا صورت نگرفته است، نمی توان آن ها را دارای خواص یا مزایای یکسان فرض کرد. اما در هر صورت می توان از زیبایی گل فاکس گلو چینی بدون توجه به خواص درمانی آن لذت برد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *