Loading...

کاشت بذر ریواس (Rhubarb – Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

کاشت بذر ریواس ( Rhubarb - Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

ریواس با نام علمی Rheum rhabarbarum گیاهی است شاداب که دارای برگ هایی بزرگ و جذاب می باشد. گیاهی مقاوم و چند ساله است و همین که آن را کشت کردید دیگر نیاز به مراقبت چندانی نخواهد داشت. اما برای کسانی که آن را برای ساقه های خوش طعم آن پرورش می دهند، استفاده از مواد مغذی برای ریشه های آن و کمی مراقبت بیشتر نیاز است.

اما علاوه بر این می توان گیاه را برای ساقه های گل های آن که از فاصله ای دور می توانند نظر انسان را به خود جلب کنند پرورش داد. گیاه در مناطق معتدل به خوبی رشد می کند اما در شرایط گرمسیری به خوبی توان رشد ندارد. به نور کامل آفتاب علاقه دارد اما ممکن است که کشت آن در مناطق گرم با فراهم نمودن مقداری سایه بهتر باشد. گیاه را با استفاده از بذر آن می توان به راحتی رشد داد و در سال دوم امکان برداشت از آن وجود خواهد داشت.

اگر به عنوان یک سبزی آن را کشت می دهید نیاز به مقداری آب دارد. بیشتر حیوانات کاری به آن ندارند اما آهو ممکن است ریواس را بخورد. اگر در فکر کاشت ریواس در منزل خود هستید، بهتر است تا ابتدا در مورد ویژگی های ظاهری آن بیشتر بدانید تا در صورتی که برای شما خوشایند بود، آن را در داخل خانه ی خود پرورش دهید. ما در ادامه در مورد این ویژگی های گیاه بیشتر توضیح خواهیم داد.

ویژگی های ظاهری گیاه ریواس

گیای بزرگ و چند ساله است که می تواند در مناطق معتدل تا کمی سرد به خوبی رشد کند. در بهار برگ ها از دل زمین بیرون آمده و در اندازه هایی بزرگ رشد می کنند. برگ ها قلب مانند بوده و دارای رگه هایی به رنگ سفید هستند  که آن را چین خورده نشان می دهند.

کاشت بذر ریواس ( Rhubarb - Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

رگه های کوچک تری هم روی برگ ها دیده می شوند که در زیر برگ ها نمایان تر بوده و از سطح آن کمی بیرون زده اند. برگ ها ممکن است تا ۳ فوت قد کشیده و در همین عرض هم رشد کنند. ساقه های گیاه هم ضخیم بوده و دارای شهد زیادی هستند. رنگ آن ها می توانید بین سبز تا صورتی روشن و گاهی هم زرد باشد.

ساقه ها در اندازه های مختلفی تا ۳ فوت هم رشد می کنند که در طول آن ها می توان شاهد رنگ های متفاوت بود. برگ ها هم مانند کمانی روی این ساقه ها رشد می کنند که اندازه ی آن را حتی بیشتر هم می کنند. هر ساله بر اندازه ی آن ها افزوده می شود و از ریشه های ضخیم گیاه در بهار سر بر می آورند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

در اواخر بهار ساقه های ضخیم و تو خالی بر روی گیاه ظاهر می شوند که گل های آن را به همراه دارند.  ساقه های گل ها دارای انشعاب های فراوانی بوده و هر یک از آن ها هم به تعداد زیادی گل کوچک ختم می شوند. این گل ها به رنگ سفید می باشند و برای دو تا چهار هفته می توان شاهد آن ها بر روی گیاه بود. پروانه ها و زنبور ها هم به این گل ها علاقه دارند. گل ها به دنبال خود بذرهایی را به بار می آورند که دارای سه لبه بوده و ابتدا به رنگ سبز می باشند.

اما همین که رسیده می شوند به رنگ های قرمز و قهوه ای تغییر پیدا می کنند. کاشت ریواس در ایران هم می تواند صورت پذیرد و در صورتی که شما تمایل دارید تا این گیاه را در داخل کشور کشت دهید، باید تا بیشتر با نحوه ی کشت آن آشنا شوید که ما در ادامه در مورد آن توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم نمود.

چگونه می توان گیاه ریواس را پرورش داد؟

محل کشت و مراقبت از ریواس

به دلیل این که این گیاه مقاوم می تواند برای سال ها در محل کشت خود سبز شود، توصیه می شود که قبل از کشت آن بستر مورد نظر را به خوبی آماده کنید. بسیاری از افراد آن را در باغ خود می کارند تا از آن به عنوان یک سبزی به دلیل ساقه های ظریف آن استفاده کنند. کاشت ریواس در خانه هم می تواند به نحو مشابهی انجام شود.

گیاه برای رشد خود نیاز به مراقبت چندانی ندارد. به دلیل سازگار بودن با هوای خنک می توان در مناطقی که دمای هوا به طور نسبی کمتر است آن را کشت نمود. گیاه می تواند دمای بسیار پایین را تحمل کند و تا دمای منفی بیست درجه ی سانتی گراد هم زنده می ماند. به نور کامل آفتاب علاقه دارد و خاک های مرطوب را دوست دارد.

به خاک های سنگین که توان نگه داشتن آب در خود را دارند علاقه ی بیشتری دارد. اما اگر خاک شما شنی است بهتر است گیاه را در مکانی بکارید که در هنگام ظهر زیاد گرم نباشد و بتوان از سایه برای خنک نگه داشتن محیط استفاده نمود. در غیر این صورت گیاه می تواند در اثر گرما پژمرده شده و از بین برود. اما در صورتی که سایه وجود ندارد هم می توان گیاه را با آب بیشتر شاداب نگه داشت.

اما این گزینه زمان بیشتری می برد. برای همین باید محل کشت را در ابتدا به خوبی انتخاب کنید تا شرایط لازم مهیا باشد. هم چنین باید فضای کافی برای رشد گیاه وجود داشته باشد. اگر خاک مورد استفاده برای کشت گیاه غنی و خوب است باید بین هر یک از گیاهان با دیگری فاصله ای ۳ فوتی قرار دهید.

تا می توانید زمین را قبل از کشت گیاه با مواد ارگانیک و کمپوست در عمق مناسبی کنده و مخلوط کنید. ریشه های گیاه میزان زیادی مواد مغذی را جذب می کنند و برای همین هم هر چه مواد ارگانیک در آن باشد را به خوبی مصرف خواهند کرد. توصیه می کنیم تا حداقل دو تا ۳ فوت زمان را قبل از کشت گیاه حفر کرده و پس از آن اقدام به مخلوط کردن خاک با کمپوست بنمایید تا بهترین نتیجه را در پی کاشت گیاه به دست آورید.

آبدهی به ریواس

باید نشا های تازه را به خوبی آب دهید تا بتوانند رشد کنند. به دلیل دارا بودن برگ ها و ساقه های ترد و پر شهد، گیاه نیاز به آب فراوانی دارد. استفاده از یک ظرف در کنار آن به طور مداوم خاک را مرطوب نگه دارد از بهترین راه های تغذیه آن با آب می باشد. خاک های رسی به دلیل نگه داشتن آب در خود بهتر از خاک های شنی بوده و آب کمتری نیاز دارند.

کاشت بذر ریواس ( Rhubarb - Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

بهترین راه برای آب دادن هم از روی زمین می باشد نه از بالای یاه که می تواند برای آن مشکلاتی را در پی داشته باشد. استفاده از آبیاری قطره ای می تواند شما را مطمئن کند که آب به خوبی به ریشه ها می رسد. آب دادن از بالا می تواند منجر به ریختن قطره های آب روی برگ ها شود که امکان رشد بیماری های قارچی را بیشتر می کند. کپک زدگی در این حالت بیشتر مشاهده می شود.

همین که گیاه به حالت پایدار رسید می توان با مالچ آن را تغذیه کرد. استفاده از کمپوست و مالچ به طور سالانه بر روی بستر گیاه می تواند از بهترین راه ها برای تامین مواد مغذی مورد نیاز ریشه های آن باشد. استفاده از کود های دارای نیتروژن می تواند منجر به افزایش برگ دهی و افزایش تعداد گل ها شود.

کاشت ریواس می تواند در این شرایط بهترین نتیجه را در پی داشته باشد. منابعی هم هستند که توصیه می کنند تا گل ها را زود تر بچینید تا گیاه بتواند برگ های بیشتری بدهد. این ایده ی خوبی است اما بر اساس یافته های ما این کار بسته به محل زندگی شما می باشد. در مناطق سردتر با چیدن ساقه های گل ها می توان برگ های بیشتری داشت. اما در مناطق معتدل تر چیدن ساقه های گل ها می تواند منجر به رشد تعداد بیشتری ساقه گل شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی خشخاش (Dwarf Double Poppy)

برای همین به نظر ما چیدن ساقه گل ها تنها منجر به صرف انرژی گیاه برای تولید ساقه های جدید می شود و در به بار آمدن برگ های بیشتر تاثیر چندانی ندارد. بهترین راه برای کسانی که به دنبال به دست آوردن برگ های بیشتر هستند، استفاده از کود های نیتروژن دار می باشد که می تواند برگ های بیشتری را در طول دوره ی رشد گیاه به بار آورد. اما به طور کلی به افراد پرورش دهنده ی این گونه ی گیاهی توصیه می کنیم تا خودشان این گزینه ها را امتحان کنند و ببینند که کدام یک برای رشد بیشتر برگ ها موثر تر واقع خواهد شد.

 در حالی که بسیاری ریواس را برای برگ های آن رشد می دهند، اما گل ها و ساقه های آن ها هم زیبا بوده و برای چند هفته می توانند در داخل باغ منظره ای زیبا را به وجود اورند. اگر شما هم به دنبال گل های بیشتری هستید ما استفاده از کود هایی که دارای نیتروژن کمتری هستند را توصیه می کنیم. محل کشت در این حالت هم می تواند بسیار تعیین کننده باشد.

کاشت بذر ریواس ( Rhubarb - Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

زیرا که در سایه و در مکان های گرم نیاز به آب کمتری برای گیاه است. گیاه به آب نیاز دارد و در صورت فراهم نمودن آن به خوبی می تواند رشد کرده و برای شما گل های زیبا تری را به بار اورد. اما در کنار آب دادن تنها با مراقبت کمی می توان از گل ها و برگ ها در کنار هم بهترین بهره را برد. در هر حالتی باید که برگ های مرده ی گیاه را در اواخر دوره ی رشد و با فرا رسیدن سرما قطع کنید.

در این زمان استفاده از مالچ هم مفید است و گیاه را برای رشد دوباره در سال آینده آماده می کند. قبل از این که در مورد نحوه کاشت ریواس بیشتر توضیح بدهیم، در مورد کاشت آن در ظرف هم توضیح خواهیم داد. البته روش کاشت ریواس در هر حالتی تفاوت چندانی نمی کند. اما در کل می توان با بررسی بیشتر بهتر نسبت به شرایط مورد نیاز برای رشد آن اطالاعات کسب کرد.

کاشت ریواس در گلدان

کشت ریواس در گلدان هم به خوبی ممکن است و با قرار دادن آن در مکانی مناسب می توان از زیبایی های آن لذت برد. برگ های آن انبوه هستند و ساقه ها هم ظریف بوده و در کنار دیگر گیاهان زیبایی بیشتری خواهد داشت. اما برای رشد آن نیاز به گلدان هایی با اندازه ی بزرگ می باشد تا بتواند برای ریشه ها فضای کافی به منظور رشد مناسب را فراهم کند.

این ظرف باید حداقل به اندازه ی ۴۰ لیتر فضا برای رشد ریشه ها داشته باشد. با استفاده از میزان بسیار زیادی کمپوست در داخل گلدان می توان ریشه ها را به خوبی تغذیه و گیاه مناسبی را به بار آورد. با این کار امکان برداشت هم به خوبی مهیا می شود. آب هم به خوبی برای رشد ریواس در گلدان لازم خواهد بود. در کنار آن باید از کود های دارای میزان بالایی از نیتروژن هم استفاده نمود. گیاهان رشد داده شده در گلدان به آب بیشتری نسبت به آن هایی که در زمین کشت شده اند نیاز خواهند داشت.

رنگ ساقه های ریواس

رنگ ساقه ها در این گونه ی گیاهی با هم تفاوت دارد. در بعضی از گیاهان این رنگ قرمز تر است و در دیگران هم رنگ های دیگری بیشتر به چشم می ایند. اما در این رنگ ها دما هم موثر است. رنگ های قرمز در دماهای پایین بیشتر دیده می شوند.

اگر چه در دمای حدود ۱۰ درجه ی سانتی گراد می توان بیشتر شاهد رنگ قرمز بود، اما در دمای بالاتر و در حدود ۲۵  درجه ی سانتی گراد ساقه ها رشد کمتری داشته و رنگ آن ها سبز خواهد بود.

رشد گیاه ریواس با استفاده از بذر آن

برای کشت بذر در داخل باید ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرما در بهار آن ها را در محل مناسبی بکارید. می توانید یک یا دو بذر را در هر گلدان قرار دهید. یا این که از سینی بذر استفاده کرده و بذر ها را در سلول های جدا در داخل سینی بذر کشت دهید. عده ای هم توصیه می کنند که بذر ها را قبل از کشت برای مدتی در حدود یک روز در آب خیس بدهید.

در مواردی دیده شده است که این کار می تواند سرعت جوانه زدن بذر ها را بالا ببرد. اما به نظر می رسد که این کار لازم نباشد. بذر ها را باید در عمق کم بکارید و خیلی زیر خاک نپوشانید. خاک را برای جوانه زدن بذرها مرطوب نگه دارید اما آن را خیس نکنید. در دمای حدود ۲۱ درجه ی سانتی گراد بذر ها در مدتی حدود ۶ تا ۱۸ روز می توانند جوانه بزنند.

کاشت بذر ریواس ( Rhubarb - Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

اجازه بدهید تا گیاه حداقل به اندازه ی ۳ اینچ رشد کند. پس از آن امکان انتقال آن ها به بیرون و نشا کردن گیاه وجود دارد. در زمان نشا کردن و در انتخاب محل کشت گیاه باید به نکته هایی که در بالا اشاره شد به خوبی توجه کنید. مطمئن شوید که بستر مورد نظر را برای کشت گیاه با استفاده از مواد ارگانیک به خوبی آماده کرده اید.

برای کشت بذر در بیرون به طور مستقیم مانند حالت قبل باید همان طور که گفته شد خاک را به خوبی آماده و با مواد غنی و ارگانیک تغذیه کرده باشید. در هر محلی حدود ۴ بذر قرار دهید و با جوانه زدن  آن ها سعی کنید که جوانه ها را تنک کنید. به جای تنک کردن امکان نشا کردن هر یک از آنها به جای مناسب دیگر هم وجود دارد.

برداشت گیاه ریواس

ساقه ها را می توان با بیرون کشیدن آن ها برداشت کرد. اما آنها را نبرید. زیرا که قطع کردن ساقه ها می تواند منجر به گسترش آفت ها در داخل گیاه شود. این کار محصول شما را خراب می کند. هر یک از ساقه ها را که قصد برداشت آن را دارید از پایه ی گیاه گرفته و به سمت بیرون بکشید.

در هر دوره ی برداشت هم تنها تعداد کمی از ساقه ها را بچینید. ما توصیه می کنیم که تا دو سوم ساقه ها و برگ ها را روی گیاه باقی بگذارید. در بیشتر موارد می توان برای چند بار در طول فصل رشد ساقه ها را برداشت نمود.

نباید برگ ها را به میزان زیادی برداشت کنید باید به برگ ها اجازه بدهید تا به ریشه ها در ذخیره ی مواد مغذی در خود برای سال آینده کمک کنند. در سال اول هم برگ ها را بسیار کم برداشت کنید تا گیاه به خوبی مستقر شود.

کاشت بذر ریواس ( Rhubarb - Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

ساقه ها در اوایل بهار و در تابستان برداشت می شوند. برگ های تازه را در زمانی که تازه رشد کرده اند بردارید. در اوایل تابستان برداشت را متوقف کرده و به گیاه اجازه ی رشد بدهید. عده ای هم می گویند که گل ها را برای رشد بیشتر گیاه باید چید. اما ما توصیه می کنیم که به جای این کار از کودهای نیتروژن دار برای رشد آن استفاده نمایید.

ریشه هایی را باید برای برداشت انتخاب کنید که حداقل ۴ سال سن داشته باشند. اما ریشه های ۶ ساله ممکن است که حتی بهتر باشند. برداشت ریشه ها هم در ماه اکتبر انجام شده و پس از آن می توان ریشه ها را شست و خشک کرد تا برای مصرف در آینده آماده باشند.

مراقبت از محصول به دست آمده از ریواس

با استفاده از بذر گیاه در فصل کاشت ریواس می توانید در نهایت محصول خود را در زمان مناسب برداشت کنید. می توان ساقه های تازه ی ریواس را در یخچال و در دمای ۳۳ درجه ی فارنهایت برای مدتی در حدود دو تا سه هفته نگه داری نمود. برای آماده شدن محصول برای منجمد کردن آن هم می توان ابتدا ساقه ها را تمیز کرده و بعد آنها را به قطعه های کوچک تر برید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

هر قطعه را در حدود ۲.۵ سانتی متر انتخاب کنید. آن ها را در آب برای مدت یک دقیقه قرار دهید. بگذارید تا سرد شود و آب آن خشک شود. پس از آن ساقه ها را در فریزر قرار دهید. برای این کار از کیسه های پلاستیکی یا ظرف مناسبی استفاده کنید.

آفت ها و بیماری های ریواس

حال که با طرز کاشت ریواس و نحوه ی نگه داری و برداشت آن آشنا شده اید، بهتر است تا در مورد آفت های گیاه هم کمی بدانید. تعداد زیادی آفت وجود دارد که می تواند به این گیاه حمله کند. در مواردی حلزون ها به گیاه حمله می کنند و در شرایط مرطوب هم رشد بیماری های قارچی منجر به مشکل می شود.

برای این که از سلامت گیاه اطمینان حاصل کنید باید گیاه را از زمین آب دهی کنید و یا از ظرفی در کنار آن استفاده کنید که به طور مداوم ریشه ها را تغذیه کند. اگر به برگ ها آب برسد امکان رشد بیماری های قارچی و افزایش تعداد حلزون ها وجود دارد.

در مکان های دارای دمای بالاتر و گرم هم در صورت وجود داشتن رطوبت امکان از بین رفتن تاج گیاه وجود دارد. برای همین مطمئن شوید که گیاه به خوبی در زمین دارای زه کشی مناسبی کشت شود و رطوبت بالا نباشد. بیشتر حیوانات در صورتی که گرسنه نباشند گیاه ریواس را نمی خورند. آهو ها امکان دارد که برگ ها را بخورند. ما شاهد خورده شدن گیاه توسط حیوانات گرسنه بوده ایم.

خواص درمانی گیاه ریواس

از ریشه های گیاه برای مدتی طولانی برای درمان بیماری های گوارشی استفاده شده است. گیاه در دوزهای بالاتر می توان مسکن باشد. اما در مقادیر کم تر می تواند منجر به تقویت کل سیستم گوارشی شود. از آن برای سم زدایی بدن و پاک کردن کبد و مثانه و درمان یبوست، اسهال، بواسیر، مشکلات قاعدگی و مشکلات پوستی می توان استفاده نمود.

از ریشه های آن می توان در درمان علائم بیماری های معده و اسهال در کودکان بهره برد. به خصوص در کودکانی که می خواهند تازه دندان در آورند. در مصارف خارجی هم از ریواس برای درمان سوختگی و بهبود زخم ها استفاده می شود. جوشانده ی به دست آمده از بذر های آن نه تنها می تواند درد معده را کم کند که می تواند اشتها را زیاد نماید.

مصارف خوراکی ریواس

ساقه های حاوی برگ ها از بخش هایی هستند که دارای بیشترین استفاده هستند. در بیشتر موارد هم این بخش را می پزند که دارای اسید اکسالیک بوده و باعث تند شدن مزه غذا می شود.

کاشت بذر ریواس ( Rhubarb - Garden or English ,Rheum rhabarbarum)

استفاده از آن در سوپ ها، دسر ها، ژل ها، مربا و در کنار توت فرنگی عالی است. گفته می شود که گل ها را قبل از باز شدن می توان چید و از آن  ها در غذایی عالی استفاده نمود.

هشدار

به دلیل دارا بودن اسید اکسالیک، استفاده از ریواس برای افراد دارای سنگ کلیه، آرتروز و روماتیزم توصیه نمی شود. برگ ها را نباید خورد. بسیاری ادعا می کنند که برگ ها سمی هستند. اگر چه در میزان سمی بودن آن ها تفاوت هایی وجود دارد. عده ای می گویند که میزان اسید اکسالیک در برگ ها بسیار بیشتر است.

اگر چه در ساقه ها هم این اسید وجود دارد، اما در برگ ها ترکیباتی به نام گلیکوسید ها وجود دارد که می تواند میزان سمی بودن آن را افزایش دهد. به هر دلیل که باشد باید از برگ ها اجتناب کنید. ما در این متن در مورد کشت گیاه از جنبه های مختلف توضیحات کافی را ارائه نمودیم.

شما بخوبی دیگر خواهید توانست تا در مورد کاشت ریواس در گلدان و یا در هر محل دیگری تصمیم بگیرید. اما در صورتی که قصد کاشت ریواس در منزل یا در داخل باغ خود را دارید، باید توصیه های گفته شده را جدی بگیرید تا بتوانید بهترین نتیجه را از کشت آن به دست آورید. با توجه به مزایای گیاه می توان دید که کاشت ریواس در ایران هم توسط عده ای به خوبی صورت می گیرد تا بتوانند از آن بهره مند شوند.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

در صورت که شما هم علاقه مند به کاشت ریواس در خانه هستید، تنها با تهیه ی بذر می توانید اقدام به کاشت ریواس بنمایید. با توجه به آنچه ذکر شد نحوه کاشت ریواس چندان سخت نیست و تنها باید بستر مناسب را برای این کار انتخاب کنید. انتخاب خاک مناسب و تغذیه ی آن با مواد ارگانیک می تواند با در نظر گرفتن بهترین روش کاشت ریواس در داخل و یا خارج خانه با بذر صورت پذیرد.

برای این کار در فصل کاشت ریواس یا اوایل بهار می توانید در بیرون گیاه خود را نشا کنید. یا این که با استفاده از بذر و در نظر گرفتن طرز کاشت ریواس در داخل در سینی بذر، در اواخر  زمستان آن را بکارید تا زمان کافی برای جوانه زدن داشته باشد. استفاده از بذر گیاه برای کاشت ریواس در گلدان های کوچک و نشا کردن آن در بیرون در ابتدای بهار از بهترین راه ها برای داشتن گیاهی سالم است که ما آن را به شما توصیه می کنیم.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر ریواس ( Rhubarb – Garden or English ,Rheum rhabarbarum)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *