Loading...

کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)

کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)

بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi) را می توان از گیاهی پرزدار که دارای گل های سفید کوچکی است به دست آورد. بر حسب نوع کشت آن، می توان گیاهی با ساقه های ضخیم و گل های فراوان به دست آورد، یا این که بوته ی گیاه به جای ساقه های ضخیم دارای ساقه هایی لطیف تر و با گل های روی آن، مانند ابری از گل های سفید به نظر خواهد رسید.

برگ ها و بذرها دارای بوی معطر و دوست داشتنی منحصر به فردی هستند. این بوی معطر و شیرین مانند بوی بذرهای آنیسون و رازیانه است. گل ها هم بوی خوش خود را دارند، که با وزیدن باد به هر سمت خواهد رفت. اضافه کردن این گیاه به باغ شما می تواند مزایای فراوانی را برای شما داشته باشد.

جویدن تعدادی از بذرها هم می تواند برای هضم غذا مفید باشد. گیاه به سختی در مناطق سرد می روید و به ندرت توان زنده ماندن برای دو سال را دارد. اما به طور کلی گیاهی دو سالانه است. کاشت زیره سبز هم در کنار این گیاه می تواند به خوبی شما را از مزایای هر دو گونه ی آن بهره مند نماید.

ما در ادامه در ارتباط با ویژگی های گیاه بیشتر صحبت خواهیم کرد و پس از آن هم در مورد کشت آن و دیگر خواص مفید آن بحث خواهیم نمود.

ویژگی های ظاهری گیاه زیره سیاه

گیاه بسیار جالب و پر از پرزها و برگ هایی است، که در میان خود گل هایی سفید، را برای باغ شما به همراه خواهند داشت. بسته به نوع کشت آن می توان دو گونه گیاه با ظاهر متفاوت داشت. یک گونه آن با ساقه های ضخیم و گل هایی قوی و دیگری بیشتر اوقات با ساقه هایی لطیف و ابری از گل ها همراه خواهد بود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

دانه ها و برگ های زیره ی سیاه را می توان با توجه به عطر خاص گرما بخش آن شناخت. این دانه ها تا حدودی در ظاهر و عطر خود شبیه دانه های رازیانه هستند. گل ها خوشبو هستند و با وزش باد به این سو و آن سو حرکت می کنند. اضافه کردن زیره سیاه به باغ شما می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد و امکان استفاده از بذرهای آن هم برای مقاصد فراوانی ممکن می شود.

برای همین شما می توانید هم از لحاظ ظاهری و هم به دلیل دارا بودن خواص متعدد، از آن بهره مند شوید، که ما در ادامه در مورد آن ها بیشتر توضیح خواهیم داد. تا زمانی که به گیاه به خوبی آب داده و آن را تغذیه کنید می توانید، گیاه زیره ی سیاه را در مناطق مختلفی با شرایط آب و هوایی گوناگونی پرورش دهید.

گیاه در اکثر موارد به صورت دو سالانه شناخته شده می باشد و تنها در سال دوم توان گل دادن را دارد. اما در مواردی هم مانند گیاهان یک ساله عمل می کند. در صورت رشد آن به صورت یک ساله گیاه بیشتر شبیه بوته ای پرزدار یا پر مانند است که دارای ساقه هایی ظریف می باشد. برگ های آن ظریف و دارای رنگ سبز متوسط می باشند.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

آن ها در امتداد ساقه ها و رو به بالا در جهات مخالف به صورت جفت خواهند رویید. در طول سال اول گیاه یک ریشه ی اصلی را خواهد رویاند. در سال دوم هم با رشد بیشتر می توان دید که گیاه ریشه ای با قطر کمتر از یک دوم اینچ خواهد داشت. البته این قطر ریشه ها در ابتدای فصل رشد خواهد بود و در این زمان بعید است که گل بدهد. تا این که به تدریج رشد کند و در فصل بعد بتواند گل بدهد.

برای گلدهی، گیاهان دارای ریشه های قوی تر شروع به رشد ساقه هایی تو خالی بر بالای بوته ها خواهند نمود. این ساقه ها تا دو فوت هم ارتفاع خواهند داشت. در نهایت هم این ساقه ها به گل ها ختم می شوند که به طور معمول سفید بوده و می توانند سبز یا زرد هم باشند. گل ها از ماه ژوئن تا جولای رشد می کنند.

این گل ها به دنبال خود میوه های گیاه را به ارمفان خواهند آورد. این میوه ها که در واقع بذرها یا دانه هایی خوراکی می باشند را می توان در زمان مناسب از آن ها برداشت نمود.بذرها یا دانه ها در محفظه هایی به رنگ متمایل به قهوه ای قرار دارند. این محفظه ها نوار مانند بوده و کمی هم هلالی هستند. ۵ خط متمایز در طول آن ها قابل مشاهده خواهند بود.

آن ها دارای بوی معطری بوده و وقتی که آن ها را بکوبید، دارای طعم خوشایندی خواهند بود. برگ ها هم دارای بو و طعمی مانند بوی بذرهای زیره سیاه هستند. در زمانی که دیگر گیاهان درحال گل دادن هستند، می توان دید که گیاه زیره ی سیاه با دادن گل های خود و به بار آوردن میوه ی خود دارد مراحل آخر چرخه ی رشد خود را طی می کند و می میرد. در بیشتر موارد برای پایان طول عمر گیاه نیاز به دو سال زمان می باشد.

اما آن هایی که دارای ریشه های ضعیف تری هستند، به رشد خود ادامه داده و برای سه سال به زندگی ادامه می دهند. سبز می مانند تا بتوانند میوه ها با بذرهای زیره ی سیاه خود را در سال سوم به بار آورند. در موارد غیر عادی هم می توان شاهد زنده بودن گیاه برای ۴ سال بود. اما در بیشتر موارد چرخه ی زندگی گیاه زیره می تواند در طول یک سال به پایان برسد. در این حالت زیره سیاه مانند گیاهان یک ساله عمل خواهد کرد.

 کاشت  گیاه زیره سیاه

نحوه ی کاشت بذر گیاه زیره ی سیاه، در واقع مشخص کننده ی نحوه رشد آن خواهد بود. گیاه به طور معمول دو سالانه است. برای همین هم در سال دوم گل خواهد داد. گیاه ریشه ای اصلی که است انشعاب است را رشد خواهد داد. برای همین هم جا به جا کردن گیاه با رشد آن به راحتی میسر نیست. نشا کردن آن هم سخت است. اما اگر این کار را به خوبی انجام دهید، با استفاده از گلدان می توانید گیاه را در سال اول به خوبی رشد داده و در همان سال بذرها را برداشت نمایید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

شاید بتوان با کاشت زیره دیم هم به خوبی به محصول مناسبی دست پیدا کرد. این کار به فراهم بودن شرایط در محل زندگی شما نیاز خواهد داشت. با در نظر گرفتن امکان کشت دیم، می توان با توجه به نکات گفته شده، بذرهای زیره را در مکان های مختلفی کشت و از محصول آن ها به میزان نیاز برداشت نمود.

آماده سازی بذر زیره سیاه

باید بذرهای زیره ی سیاه را در مکان سردی قبل از کشت آن ها قرار دهید. پس همین که بذر را خریدید، بهتر است آن را در یخچال نگه داری کنید. با این کار دانه های زیره سیاه، تازه مانده و بهتر جوانه می زنند. می توان فروشنده هایی را یافت که بذرهای زیره را در داخل یخچال نگه داری می کنند تا پس از ارسال آن برای مشتری ها، شاهد جوانه زنی بهتر آن ها با نرخ بالاتر باشند.

شما هم در صورت خرید بذر زیره ی سیاه، باید به محض دریافت آن ها، بذرها را در داخل یخچال بگذارید. به هر صورتی که می خواهید بذر را کشت دهید، چه قصد کشت آن در داخل یا بیرون را داشته باشید و چه می خواهید اقدام به کاشت زیره سبز دیم بکنید، باید در نظر داشته باشید که روی بذرها را کمی بپوشانید.

به دلیل نیاز بذر به نور برای جوانه زدن، نباید آن ها را به طور عمیق در خاک قرار دهید. قرار دادن بذرها در عمق یک چهارم اینچی و در فاصله های ۸ تا ۱۲ اینچی می تواند بهترین نوع کشت بذر زیره، با در نظر گرفتن نیازمندی های نور و رشد آن باشد. برای جوانه زدن بذرها نیاز به آب دادن مداوم برای مرطوب نگه داشتن بستر آن ها قبل از جوانه زدن می باشد.

البته باید به بستر آب داد، اما نباید آن را از اب اشباع نمود. از سوی دیگر، نباید به خاک اجازه خشک شدن داده شود. نه تنها در بیرون که برای کاشت زیره در گلدان هم توجه به این نکته ها ضروری به نظر می رسد. کاشت زیره سیاه دیم هم باید در زمانی صورت پذیرد که اطمینان از بارش باران در منطقه ی محل کشت وجود داشته باشید. در غیر این صورت باید به طور دستی به بذرها آب بدهید تا بتوانند جوانه زده و رشد کنند.

کاشت مستقیم بذر زیره سیاه

می توان کاشت مستقیم بذر را در ابتدای بهار یا اواخر پاییز انجام داد. کشت بذر زیره در اواخر پاییز امکان دارد گیاهی به بار آورد که در سال بعد بتواند گل بدهد و بذرهایی جدید را به بار آورد. کشت بذر در بهار هم می تواند پس از گذشت آخرین سرمای بهاری در اولین فرصت انجام شود. اما کشت بذر زیره در بهار منجر به رشد ساقه هایی قوی تر می شود که در سال بعد گل خواهند داد.

کاشت بذر زیره سیاه در گلدان

کاشت زیره سیاه در گلدان می تواند با برداشتن دو تا سه بذر و قرار دادن آن ها در داخل گلدان انجام شود. امکان استفاده از سینی بذر هم وجود دارد. در این سینی ها باید هر دو تا سه بذر را در یک سلول قرار دهید تا جوانه بزنند. جدا بودن بذرها شما را مطمئن می کند که بذرها در زمان نشا شدن آسیبی نخواهند دید.

گیاه زیره سیاه گیاهی دو سالانه

در گلدان های کوچک منتظر بمانید تا ریشه های گیاه رشد کرده و از ته گلدان ظاهر شوند. پس از آن می توانید آن ها را در مکان مناسبی نشا کنید. مطمئن شوید که نشاها را در زمان وجود سایه به بیرون منتقل کرده اید و کاشته اید، تا زمان کافی برای تطبیق خود با شرایط بیرون را داشته باشند. با تطبیق گیاه با شرایط بیرون می توان، اطمینان داشت که با تابش نور آفتاب مشکلی برای آن ها به وجود نخواهد آمد.

کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)

برای سینی های بذر هم ابتدا جوانه ها را به ظرفی بزرگ تر انتقال داده و با رشد مناسب آن ها، نشاها را به بیرون منتقل کنید. البته می توان نشاها را به طور مستقیم در ابتدای فصل رشد در زمین مورد نظر کشت داد. برای این کار آن ها را در ردیف های مشخص در بستر مناسب نشا کنید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

این کار باید بسته به شرایط محل زندگی شما در اواخر تابستان و یا در اوایل بهار، و در اولین فرصت انجام شود. این کار به گیاه اجازه می دهد تا ریشه ای قوی در خاک رشد دهد که برگ های بیشتری را به همراه خواهد داشت. در پی آن در سال بعد هم گل هایی قوی تر و بذرهایی بهتر از گیاه برداشت خواهد شد.

گلدهی گیاه زیره سیاه در سال اول

گیاه نیاز دارد تا قبل از کاشته شدن در بستر خود تحت استرس قرار گیرد. به گیاه در گلدان اجازه بدهید تا رشد کند و ریشه های آن در محیط گلدان تحت استرس قرار گیرد. بگذارید تا ریشه ها به خوبی از ته گلدان بیرون بیایند. پس از آن می توانید گیاه را در محل مناسبی نشا کنید. برای سینی های بذر هم باید ریشه ها به خوبی مانند آن چه در بخش قبل گفته شد رشد کرده باشند.

تا بتوان آن ها را در مکان جدید نشا نمود. در هر حالتی هم باید توجه داشته باشید که در زمان نشا کردن آسیبی به ریشه ها نرسد. این شرایط می تواند با تحت فشار قرار دادن گیاه، آن را مجبور به گل دادن کند. البته این کار منجر به تولید گیاهی ضعیف تر خواهد شد، اما در عوض در همان سال اول می توان به گل ها و بذر گیاه دست پیدا نمود. البته برگ ها و گل ها ظریف تر و بهتر خواهند شد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر بابونه (Feverfew Seeds، Tanacetum parthenium)

به طور کلی برای کشت گیاه با نشا کردن آن ها، این بهترین راه برای کشت زیره ی سیاه خواهد بود. این گیاهان به دلیل داشتن ریشه هایی ضعیف تر نمی توانند برای سال دوم زنده بمانند. برای همین باید در بیشتر مواقع، آن ها را یک ساله در نظر بگیرید.

کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)

اگر در موارد خاص می خواهید گیاه را برای برگ های آن کشت دهید، بهتر است که آن را به صورت دو سالانه پرورش دهید. اما اگر با مشکل موش ها رو به رو هستید، گیاه را باز هم بهتر است که به صورت یک ساله کشت دهید. زیرا که موش ها ریشه ی اصلی را در زمستان خواهند خورد و گیاه برای سال دوم زنده نخواهد ماند.

البته در داخل کشور خودمان هم می توانید ببینید که روش هایی سنتی برای کشت گیاه وجود دارد. برای سال ها کاشت زیره در کرمان رواج داشته است. در این حالت از روش های سنتی برای کشت بذر استفاده می شود و کشاورزان با توجه به تجربه های خود اقدام به کشت گیاه و برداشت محصول در فصل مناسب می کنند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)

در هر صورت این بستگی به محل زندگی شما خواهد داشت و می توانید با انتخاب روشی مناسب اقدام به رشد و پرورش گیاه در باغ خود و یا حتی در خانه ی خود بنمایید. نه تنها در کرمان، که کاشت زیره سیاه در خراسان نیز رواج دارد. این منطقه هم دارای زمین های مناسبی برای کشت گیاه است و افراد زیادی در این زمینه در حال فعالیت هستند.

در هر صورت اگر تمایل دارید می توانید بسته به میزان زمین و سطح کشت خود می توانید با توجه به مطالب گفته شده و تجربه های موجود در داخل کشور، نسبت به انتخاب بهترین روش ها به کشت زیره ی سیاه اقدام نمایید.

محل کاشت و مراقبت از گیاه زیره ی سیاه

گیاه نیاز به نور کامل آفتاب برای رشد خود دارد. در مناق مختلف رشد می کند و حتی امکان رشد در مناطق سرد را دارد. کمی سایه را هم تحمل می کند، اما در سایه به خوبی رشد نخواهد کرد. به خاک های دارای زه کشی مناسب علاقه دارد. در کنار آن، نیاز به میزان زیادی مواد ارگانیک و کودهای مغذی برای رشد خود دارد.

در خاک های اشباع شده از آب به خوبی رشد نمی کند. در خاک های سنگین رسی هم به خوبی عمل نخواهد کرد. عده ای می گویند که خاک های شنی برای رشد زیره ی سیاه مناسب است و عده ای دیگر این گونه خاک ها را برای رشد آن مناسب نمی دانند. زیرا که خاک های شنی را دلیلی بر به بار آمدن بذرهای ضعیف می دانند.

اما برای حل این مشکل می توان خاک های شنی را با میزان زیادی مواد ارگانیک توصیه نمود. این کار هم زه کشی مناسبی را فراهم خواهد کرد و هم مواد ارگانیک توان حفظ رطوبت در خاک را خواهند داشت. گیاه نیاز به رطوبت فراوان، سیستم آب پاشی مناسب و یا آبدهی قطره ای دارد.

کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)

به خصوص در مناطق گرم و در ماه های گرم تابستان نیاز به آب بیشتری خواهد بود. گیاه در خاک هایی که کمی اسیدی و یا کمی قلیایی باشند به خوبی رشد می کند. PH هایی در محدوده ی ۴.۸ تا ۷.۸ به خوبی توسط آن تحمل می شود. گیاه در برابر سرمای شدید مقاوم نیست. در صورت سرد شدن هوا تا زیر منفی ده درجه ی سانتی گراد، گیاه آسیب می بیند. گیاه زیره می تواند در این شرایط زنده بماند، اما تا فصل بعد گل نخواهد داد.

همین که گیاه زیره ی سیاه به شرایط پایداری رسید، از تغذیه ی بهتر خود با استفاده از کودها بهره برده و رشد بیشتری خواهد داشت. برای همین هم دو بار تغذیه ی آن در طول ماه می تواند به رشد بهتر آن کمک کند. استفاده از کود یا کمپوست در کنار هم می تواند به تغذیه ی آن کمک نماید. این کار را می توان در اواسط فصل رشد برای به بار آمدن برگ ها و گل هایی بیشتر انجام داد.

با توجه به این که گیاه به طور بومی در مناطق مختلفی کشت داده می شود، می توانید با توجه به تجربه های مردم بومی در مورد آن داده های بیشتری را کسب کنید. کاشت زیره سبز در کرمان در کنار زیره ی سیاه برای سال ها رواج داشته است. برای همین مردم بومی در این مناطق می توانند به خوبی شما را در انتخاب بهترین زمان و مکان برای کشت آن کمک کنند. ما در بخش بعد در مورد آفت ها و بیماری های گیاه صحبت خواهیم کرد.

آفات زیره ی سیاه

آفت ها و بیماری های بسیاری هستند که می توانند برای زیره ی سیاه مشکل به وجود آورند. اما در مرحله ی اول شاید آفت هایی مانند آفت ها و حشرات مزاحم برای ریشه ی هویج باشند که برای آن مشکلاتی را در پی خواهند داشت. این حشره ها به طور معمول با نام Psila rosae شناخته می شوند. با توجه به این که گیاه زیره عضوی از خانواده ی جعفری می باشد، می تواند آفت های مشابهی با آن داشته باشد.

کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)

اگر که مورد حمله ی کرم های مضر برای جعفری ها قرار گرفت، می توان در مراحل اولیه آن ها را با دست جدا کرد. از سوی دیگر، به دلیل این که گل های زیره برای زنبورهای سرگردان جالب هستند، آن ها می توانند شته ها را کنترل و دفع کنند. حشرات سبزی خوار هم می توانند با خوردن گیاه زیره ی سیاه به آن آسیب بزنند. به همین دلیل باید تمام تلاش خود را برای دفع حشره های برگ خوار به کار ببرید تا در محل کشت گسترش نیابند.

گیاهان سازگار با زیره سیاه

گیاهان زیادی را می توان یافت که برای کشت همراه زیره سیاه مناسب هستند که از جمله ی آن ها نخودها و لوبیاها می باشند. اما نباید رازیانه را در کنار زیره سیاه کشت کنید. می توانید با بهره بردن از منابع مختلف که در زمینه ی کاشت و نگه داری از گیاه مطالب مفیدی ارائه نموده اند، به خوبی با گیاهان سازگار با زیره سیاه آشنا شوید. در مورد کشت زیره pdf های فراوانی را می توان یافت که به شما در این راه کمک می کنند.

برداشت زیره ی سیاه

برگ های گیاه را در هر زمانی می توان برداشت نمود. با رشد گیاه تا ارتفاع ۶ اینچ می توانید از برگ های زیره سیاه در طول فصل رشد آن بهره ببرید. اگر هم می خواهید برگ های بیشتری برداشت کنید، می توانید با ظاهر شدن گل ها بر بالای بوته ها، آن ها را بچینید تا منجر به رشد برگ های بیشتری شود. این کار می تواند گیاه را برای مدت بیشتری زنده نگه دارد و حتی تا سال آینده هم می توانید به برداشت برگ ها ادامه بدهید.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

اما به طور معمول مدتی برابر با سه سال حداکثر زمان عمر مفید گیاه خواهد بود و در سال سوم باید به آن اجازه گلدهی بدهید. برای این که هیچ مشکلی برای دانه های گیاه به وجود نیاید، باید آن ها را به خوبی در روزهای آفتابی در محیط مناسب خشک کنید تا از به وجود آمدن مشکلات قارچی در اثر وجود رطوبت در بذرها پیشگیری شود.

می توانید با تکان دادن ساقه ها، بذرهای زیره سیاه را جدا کنید یا این که همه ی محفظه ی بذر را با هم جدا کرده و در یک کیسه که دارای گردش مناسب جریان هوا است برای خشک شدن کامل آن ها قرار دهید. مواظب باشید که بذرها در زمان جدا کردن روی زمین پخش نشوند. بذرهای رسیده دارای رنگ قهوه ای تیره می باشند.

اما می توانید آن ها را کمی قبل از رسیدن برداشت نموده و در نور آفتاب و یا با استفاده از روش های مصنوعی خشک کنید. با این کار و برداشت زودتر بذرها مطمئن می شوید که دوباره از بذرهای ریخته شده گیاه جدیدی در آینده نمی روید. با خشک شدن کامل بذرها می توانید آن ها را در یک محفظه ی دربسته قرار داده و در مکانی به دور از رطوبت نگه داری کنید. هر گونه رطوبت می تواند منجر به کپک زدگی بذرها شود.

برای مصارف خانگی رشد و پرورش یک یا دو بوته ی زیره سیاه برای برآورده کردن تمام نیازهای شما کافی خواهد بود. ریشه ها را هم می توان در اواخر پاییز یا ابتدای زمستان که بیشترین مقدار ترکیبات مفید را دارند، برداشت کنید. در این زمان ریشه ها بیشترین رشد را دارند.

استفاده از زیره سیاه در پخت و پز

می توان از آن در آشپزخانه استفاده کرد. دانه ها را می توان بر روی نان ها و در پنیر استفاده کرد. بر روی کیک و نان هم قبل از پخت پاشیده می شوند. در طعم دادن به بسیاری از نوشیدنی ها و برای مخلوط کرذن با کلم هم مناسب هستند.

کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)

برگ های زیره سیاه در سالادها استفاده می شوند. می توان آن ها را مانند اسفناج پخت و در سوپ ها هم مورد استفاده قرار داد. در آلمان و اتریش از آن به همراه گوشت و در سس ها استفاده می شود. از برگ ها و بذرها می توان برای طعم دادن به املت، برنج و پنیر یا خوراک سبزیجات بهره برد. در کنار سیب هم به وفور استفاده می شود.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

برای تازه شدن نفس می توان زیره سیاه را جوید. از روغن به دست آمده از زیره سیاه هم در دهان شویه ها و در خمیر دندان ها در کنار آدامس های جویدنی استفاده شده است. در تونس و آفریقای شمالی هم کاربردهای بسیاری در غذا های مختلف دارد. در این کشورها این گیاه جزو گیاهان بومی محسوب می شود.

خواص درمانی گیاه زیره سیاه

برای تقویت گوارش استفاده می شده است. بذرها را می توان جوید و به سرعت شاهد بهبود هضم غذا بود. می توانید آن ها را برای تهیه ی چای استفاده نموده و دیگر نیازی به جویدن آن ها برای کاهش دردهای گوارشی نخواهد بود. در دوزهای بالاتر برای رفع گرفتگی و به عنوان ملین استفاده می شود.

در دوزهای پایین تر هم برای درمان برونشیت و همه انواع سرفه ها مفید است. به خصوص برای بچه هایی که به طعم آن علاقه دارند مفید است. گفته می شود که باعث افزایش شیر مادران هم می شود. برای درمان مشکلات بینایی هم توصیه شده است.

نه تنها کاشت گیاه زیره سیاه، که با کاشت زیره سبز هم می توانید به مزایای متعددی دست پیدا کنید. البته کاشت زیره سیاه در مناطق مختلفی از دنیا و کشور ما برای سال ها رواج داشته است و از آن برای بسیاری از خواص مفید آن در کاربردهای متعددی استفاده شده است.

علاوه بر این که امکان کشت آن در باغ و یا زمین های متعددی وجود دارد، کاشت زیره دیم هم در مناطق خاصی که می توان از بارش باران برای رشد آن بهره برد به خوبی در جریان است. البته بیشتر می توان شاهد کاشت زیره سبز دیم بود، زیرا که رشد و پرورش آن در این شرایط مناسب تر است. اما در هر صورت کشت زیره سیاه به دلیل خواص بیشتر آن بیشتر مورد توجه است.

اگر نمی توانید گیاه را در بیرون به طور مستقیم کشت دهید، می توانید با روش گفته شده در بالا ابتدا اقدام به کاشت زیره در گلدان بنمایید، با رشد مناسب آن هم امکان انتقال آن به باغچه ی خانه و یا باغ شما وجود خواهد داشت.

در صورتی که در مناطقی زندگی می کنید که کاشت زیره سیاه دیم به طور بومی رواج دارد، شاید بدون نیاز به هزینه ی زیادی برای شما کشت آن ممکن شود. کاشت به صورت دیم و یا کاشت زیره سیاه در گلدان هر دو برای شما مقدار مناسبی زیره را فراهم خواهند نمود تا در فصل برداشت از آن ها بهره برده، و برای مصارف مختلف و حتی برای فروش، آن ها را به بازار عرضه کنید.

کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)

کاشت زیره در کرمان در سطح گسترده ای توسط مردم بومی انجام می شود و بخش زیادی از محصول برداشت شده در سراسر کشور به فروش می رسد. اما در مناطق دیگر هم می توان شاهد رشد کشت این گیاه بود. کاشت زیره سیاه در خراسان هم به خوبی کرمان انجام می شود، اما محصول برداشت شده از کشت زیره در کرمان دارای شهرت بیشتری می باشد.

نه تنها این گونه زیره که محصول به دست امده در پی کاشت زیره سبز در کرمان هم از محبوبیت بالایی برخوردار است و از آن در ادویه های مختلف استفاده می شود. شما می توانید به خوبی با یافتن منابع مناسب در زمینه ی این گونه گیاهی بیشتر بدانید. همان طور که گفتیم، برای کشت زیره pdf های زیادی را می توان یافت که از جنبه های مختلف در مورد آن بحث نموده اند. هم چنین منابع بسیاری هم در مورد مزایا و خواص آن، مطالب قابل توجهی را ارائه نموده اند.

نام های دیگر گیاه

Common Caraway, Caraway, Caraway Seed, Roman Cumin

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:کاشت بذر زیره سیاه (Caraway seeds،Carum carvi)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *