Loading...

کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

بیشتر سر آشپزها علاقه دارند تا از این سبزی در پخت و پز خود استفاده کنند. گفته می شود که سبزی جعفری بو و طعم قوی تری از دیگر گونه های خود دارد. برگ های آن بلند تر و پراکنده تر از دیگر گونه ها می باشند. جعفری یکی از بهترین سبزی ها برای اضافه کردن به باغ سبزیجات است و دوست دارد در کنار دیگر گیاهان کاشته شود.

بهتر است آن را در پخت و پز استفاده کرد. این گیاه نیاز به توجه بیشتر برای اطمینان از رشد مناسب برگ ها دارد. گل های آن هم برای جذب پروانه ها و زنبورها عالی هستند. گیاه در مناطق دارای آب و هوای خنک هم به خوبی رشد می کند.

ویژگی های ظاهری سبزی جعفری

این گیاه دو سالانه بوده و دو سالانه بودن آن به این معنی که گل ها در سال دوم رشد خواهند کرد. گیاه دارای مصارف خوراکی می باشد.  اما در بیشتر موارد به طور یک ساله کشت می شود. برای همین هم نمی توان گل های آن را به طور معمول دید. در همان سال اول برگ هایی سه گوش را رشد می دهد که دارای برگچه هایی می باشد. این برگچه ها به رنگ سبز تیره بوده و می توانند بر ساقه های بلندی تا ۱۸ اینچ قرار داشته باشند.

کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

گیاه در اطراف خود تا ۱۶ اینچ پخش می شود. گیاه در بعضی مناطق می تواند در زمستان زنده بماند و در سال دوم تعداد زیادی برگ را به بار آورد که در کنار گل هایی به رنگ سفید تا سبز متمایل به زرد دیده خواهند شد. گل ها از ماه ژوئن تا آگوست رشد می کنند و ساقه های آن ها می تواند تا حدود یک فوت هم برسد. اگر چه ساقه ها ضخیم فرض می شوند اما گل ها ظریف هستند. در این زمان دیگر برگ ها قابل استفاده برای پخت و پز نیستند.

رشد گیاه جعفری

بذرهای سبزی جعفری زمان زیادی برای جوانه زدن نیاز دارند و به طور معمول بین ۲ تا ۵ هفته برای جوانه زدن بذر جعفری زمان نیاز است. کاشت بذر جعفری با خیس دادن آن بسیار بهتر است و برای افزایش نرخ جوانه زدن هم نیاز به خاک های گرم می باشد.

بهتر است به دلیل این که بذر سبزی جعفری دیر جوانه می زند، ابتدا آن را در داخل و در گلدان ها و یا سینی های بذر کشت دهید و به آن اجازه بدهید تا کمی رشد کند. این کار نیاز به حذف علف های هرز را هم کاهش می دهد. ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری بذرها را در داخل کشت کنید و پس از آن با جوانه زدن آن ها، در زمان مناسب به بیرون  انتقال دهید.

کاشت مستقیم در بیرون هم می تواند در زمانی که خطر هر گونه سرما زدگی در بهار رفع شده است انجام شود. گیاه باید قبل از این که به بیرون برای رشد بیشتر نشا شود دارای ۴ برگ شده باشد. در محیط بیرون نشاها را با فاصله ی ۱۰ تا ۱۲ اینچی از هم بکارید.

محل کشت و نگه داری از سبزی جعفری

گیاه در مکان های در معرض نور آفتاب بهترین رشد را دارد. البته می تواند در محلی با کمی سایه هم رشد کند. با استفاده از یک خاک خوب و مواد ارگانیک می توان موفق به رشد میزان زیادی برگ برای برداشت شد. گیاه در خاک های ضعیف هم رشد می کند اما برگ ها به خوبی رشد نخواهند کرد.

به خوبی خاک های خیس را تحمل نمی کند و در PH های بین ۵ تا ۷ به خوبی رشد می کند. گیاه به رطوبت علاقه دارد و برای همین نباید به آن اجازه بدهید تا به طور کامل خشک شود. آب دادن با یک ظرف که به طور مداوم خاک را مرطوب نگه دارد روشی ایده ای برای آب دادن به آن می باشد. استفاده از مالچ هم می تواند با نگه داشتن آب به حفظ رطوبت کمک کند.

کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

البته باید مواظب رشد قارچ ها در صورت استفاده از مالچ هم باشید. از کود های دارای نیتروژن برای تغذیه استفاده کنید و در اواسط دوره ی رشد هم از مقداری کمپوست در کنار گیاه برای تغذیه ی بیشتر آن و رشد برگ هایی بیشتر و بهتر بهره ببرید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سبزی شوید (Anethum graveolens-Dill, Long Island Mammoth)

جعفری برای کشت در گلدان هم عالی است و می توانید آن را در مکان های مختلف در داخل خانه ی خود به خوبی پرورش دهید. برگ های زیبای آن می تواند در کنار دیگر گیاهان در داخل خانه تنوع بیشتری برای شما به همراه داشته باشد و از ان ها در خانه برای پخت و پز هم می توانید بهره ببرید. کنار پنجره ها می تواند مکان مناسبی برای رشد آن ها باشد.

گیاهان سازگار برای کشت با جعفری

جعفری را می توان با گوجه و گل رز در کنار هم کاشت و به رشد آن ها کمک خواهد کرد.

برداشت و نگهداری سبزی جعفری

همین که ارتفاع گیاه به ۶ اینچ رسید می توان برگ های آن را برداشت نمود. با چیدن هر برگ از نزدیک زمین می توان آن را تشویق به رشد بیشتر برگ ها نمود. به این روش می توان برگ ها را برای تمام دوره ی رشد آن برداشت نمود. اگر هم گیاه در زمستان زنده می ماند، می توانید آن را به حال خود بگذارید و قبل از گل دادن همه ی برگ های آن را با هم برداشت کنید.

البته با گل دادن گیاه می توانید آن را به حال خود رها کنید تا بذر بدهد و یا این که کل گیاه را حذف نمایید. می توان برگ های جعفری را خشک نمود و یا این که با استفاده از یک خشک کننده آن ها را با خشک کردن در یک محفظه ی در بسته برای استفاده در آینده نگه داری نمود. هم چنین امکان منجمد کردن آن ها در فریزر وجود دارد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سالاد برنت ، یک سبزی کمیاب با خاصیت دارویی

کاشت سبزی جعفری در گلدان یکی از ساده ترین کارهایی است که در صورتی که نمی توانید در خانه ی خود باغچه ای داشته باشید، می توانید از آن برای پرورش گیاه در داخل خانه بهره ببرید. اگر چه این کار نمی تواند نتیجه ی چندان جالبی مانند کشت گیاه در بیرون داشته باشد.

اما در هر صورت گزینه ای برای شما محسوب می شود. در مورد زمان کاشت گیاه هم شاید کاشت جعفری در پاییز یا بهار یا هر فصل دیگری در داخل خانه ممکن باشد. اما مانند محیط بیرون، بهترین زمان برای کاشت جعفری در آپارتمان یا خانه، همان فصول گرم سال می باشد تا بتوان از نور آفتاب در کنار پنجره یا در جای دیگر بیشتر بهره برد و گیاه سالم تری را پرورش داد.

کاشت جعفری در خانه را می توان با توجه به نیاز خود در یک یا دو گلدان با اندازه ی مناسب انجام داد، اما در صورتی که بتوانید گوشه ای در حیات خانه برای این کار پیدا کنید. کاشت جعفری در منزل و در محیطی آفتاب گیر بهترین نتیجه را برای شما در پی خواهد داشت.

کاشت جعفری و گشنیز و دیگر سبزیجات در باغچه ی کوچکی که شما در خانه ی خود دارید، می تواند به طور مداوم سبزی های تازه ای را برای استفاده در آشپزخانه ی خانه ی شما در اختیارتان قرار بدهد. امکان دست یافتن به رژیمی سالم تر و سرشار از سبزیجات در این حالت برای شما وجود خواهد داشت.

کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)

به طور معمول هم برای این کار باید اقدام به کاشت هر گونه سبزی مانند کاشت جعفری در تابستان بنمایید تا از گرمای هوا برای رشد بهتر آن ها بهره ببرید. به طور حتم کاشت جعفری در زمستان نمی تواند در محیط بیرون برای شما ممکن شود. مگر این که در مناطق گرمسیری زندگی کنید که دارای زمستان هایی گرم باشد.

  • بیشتر بخوانید: سبزی تره چیست؟ مواد معدنی و ویتامین های موجود در تره

باید با توجه به شرایط محل زندگی خود و دمای هوا نسبت به انتخاب بهترین زمان برای این کار اقدام کنید تا بتوانید بهترین شرایط را برای رشد آن مهیا کنید. در هر صورت اگر دسترسی به باغ یا زمین های وسیع برای کشت این گونه سبزیجات ندارید باید از کاشت جعفری در باغچه برای پرورش این گونه سبزیجات بهره بگیرید.

اگر باز هم در این حد دسترسی ندارید و یا این که در خانه های آپارتمانی زندگی می کنید، تنها راه برای شما کاشت جعفری در گلدان خواهد بود. طرز کاشت گیاه در همه ی حالات به یک صورت خواهد بود و شما می توانید به راحتی این کار را در هر محلی با در نظر گرفتن نکات گفته شده انجام دهید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر سبزی جعفری (Parsley, Dk Green Italian -Petroselinium neapolitanum)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *