Loading...

کاشت بذر سیلن آتشین (Rose Campion Seeds)

کاشت بذر سیلن آتشین (Rose Campion Seeds)

سیلن آتشین یا سیلن کروناریا (Rose Campion ,Lychnis coronaria) برای هر کسی که به دنبال رنگ های خاص است بسیار مناسب است. می توانید آن را در باغ خود کاشته و از زیبایی آن لذت ببرید. کاشت آن بسیار آسان است و پس از آن هم نیاز به مراقبت بسیار کمی دارد. برای همین هم برای افرادی که به دنبل گونه ای پر گل و زیبا هستند که بتواند بدون نیاز به مراقبت فراوان رشد کند گزینه ای بسیار مناسب محسوب می شود.

به خوبی در هر جایی و حتی در زمین های پر از سنگ هم رشد می کند و در برابر خشکی  مقام است. از خوبی های دیگر کشت گل سیلن آتشین این است که بسیاری از حیوانات موجود در حیات وحش هم علاقه ای به خوردن آن ندارند. برگ های گیاه نقره ای خاکستری هستند و دارای پرزهایی کوچک می باشند که آن ها را پشم مانند می کند.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

گاهی در صورت تماس ممکن است که حس کنید که گوش یک گوسفند را حس کرده اید. برگ ها همواره سبز هستند و در فصل زمستان هم زیبایی را با خود در هر مکانی به همراه دارند. در بهار گیاه ساقه های سیلن اتشینی بلند را به ارتفاع دو تا سه فوت به بالا می فرستد.

در این زمان می توان شاهد تعداد زایدی گل زیبا روی این ساقه ها بود. هر یک از گل ها تنها برای یک روز روی بوته ی گیاه دوام می آورند. اما تعداد آن ها آن قدر زیاد است که به نظر می رسد که برای مدتی طولانی و یا برای تمام طول سال روی گیاه باقی می مانند.

گیاه برای ایجاد منظره ای بهتر در هر جایی و در کنار درخت ها مناسب است و می توان بدون تلاش زیادی بهترین گل ها را در کنار دیگر گونه های گیاهی پرورش داد. گیاه دارای عمر کوتاه و چند ساله می باشد. در مواردی می توان دید که گیاه در سال اول ساقه ای از برگ ها را رشد می دهد و در سال دوم شروع به گل دادن می کند.

کاشت بذر سیلن آتشین (Rose Campion Seeds)

اما در مواردی هم در همان سال اول توان گل دادن را دارد. البته در هر صورت در سال اول توان گلدهی زیادی نخواهد داشت. در سال دوم و سوم است که گیاه به وفور گل می دهد. پس از سال سوم به طور معمول گل سیلن آتشین می میرد. اما به دلیل این که می تواند از بذر های خود دوباره بروید، امکان دارد که گیاهان زیادی جای آن را بگیرند.

برای همین می توانید برای همیشه از زیبایی های گل های سیلن اتشین آن در باغ خود لذت ببرید. به طور حتم گل سیلن آتشین گلی دوست داشتنی است که برای هر کسی که به دنبال گل های سیلن اتشینی بارنگ متمایز برای باغ خود است، اما نمی خواهد تا تلاش زیادی برای پرورش آن ها بکشد، یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب و رشد می باشد.

پرورش گیاه سیلن آتشین

این گیاه به خاک های فقیر و خشک علاقه دارد. به نظر می رسد که در این گونه خاک ها بهتر از خاک های غنی و مرطوب عمل کند. اگر به آن فرصت داده شود می تواند از بذر های خود در چنین مکان هایی و حتی در مسیرهای عبور و در بین سنگ ها رشد کند. گیاه می تواند بدون دسترسی به آب به خوبی برای مدت ها دوام بیاورد.

البته در این حالت ممکن است که گل دادن آن بسیار کمتر شود. اگر به دنبال گل ها هستید باید کمی آب در اختیار آن قرار دهید. گیاه به نور آفتاب علاقه دارد. اما در مقداری سایه هم به خوبی عمل می کند. در محل هایی هم که هوا گرم است، ترجیح می دهد تا در هنگام عصر از کمی سایه بهره مند شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

گیاه می تواند در مناطق خنک تر بهتر رشد کند. اما در مناطق سردسیر توان زنده ماندن در زمستان را ندارد. اما در هر حال توان رشد دوباره از بذر های خود در سال آینده را خواهد داشت. بر خلاف عده ای که می گویند گیاه در خاک های قلیایی به خوبی عمل می کند. می توان گفت که در خاک های کمی اسیدی هم به خوبی توان رشد دارد.

ما این خاک ها را تا ۵.۳ تست کرده ایم و شاهد رشد مناسب گیاه در این گونه خاک ها هم بوده ایم. در این شرایط گیاه نیاز به کمک یا آب اضافه هم برای رشد خود ندارد. برای همین به طور حتم گیاه مقاوم بوده و برای کشت در هر مکانی می تواند از مناسب ترین گزینه ها باشد.

کاشت بذر سیلن آتشین (Rose Campion Seeds)

تنها کاری که باید بکنید این است که ساقه های سیلن اتشین گل را پس از گل دادن بچینید تا این که گیاه را مرتب کنید. با این کار گیاه برای رشد ساقه های سیلن اتشین جدید در بهار آینده به خوبی آماده می شود. به جز این کار نیاز به مراقبت یا آب چندانی ندارد و به راحتی در گوشه ای از باغ شما رشد خواهد کرد.

تکثیر گیاه سیلن آتشین

برای کشت گیاه با استفاده از بذر آن می توانید بذر ها را در پاییز یا چند هفته قبل از آخرین سرمای بهاری در محل مناسبی کشت دهید. بذر ها قبل از این که بتوانند جوانه بزنند باید سرد شوند. تعدادی از فروشنده ها را هم می توان دید که به همین دلیل بذر های سیلن آتشین را قبل از ارسال برای مشتری ها در مکان سردی قرار می دهند تا در آینده در زمانی که مشتری می خواهد آن ها را بکارد بهتر جوانه بزنند.

محلی که می خواهید برای کاشت گیاه در نظر بگیرید را انتخاب نموده و بذر ها را روی بستر مورد نظر بپاشید. مخلوط کردن بذر ها با خاک و یا با شن های کوچک می تواند به شما کمک کند تا بتوانید آن ها را به طور یکنواخت تر در محل مناسبی که انتخاب نموده اید پخش کنید. به دلیل این که بذر ها نیاز به نور افتاب برای رشد خود دارند، نباید روی آن ها را بپوشانید.

در پی جوانه زدن بذر ها و رشد گیاه تا اندازه ای می توان اقدام به تنک کردن نهال ها نمود. یا این که در صورت نیاز آن ها را در مکان دیگری نشا کرد. در صورت نیاز به نشا کردن باید صبر کنید تا گیاه کمی رشد کند و پس از آن هم چند هفته به آن آب بدهید تا بتواند در شرایط جدید به خوبی استقرار یابد. این نشاها در مکان های خشک توان رشد خواهند داشت.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

اما در ابتدای نشا شدن نیاز به آب دارند تا بتوانند در محل جدید خود زنده بمانند.  اگر به دنبال کشت بذر در داخل و انتقال نشا به بیرون هستید، می توانید این کار را ۶ تا ۸ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری انجام دهید. بذر ها را روی سینی بذر پخش کنید اما روی آن ها را نپوشانید. سینی را در محل گرمی قرار دهید ، زیرا که بذر ها نیاز به خاک گرم برای جوانه زنی بهتر دارند.

این گیاه دارای گونه هایی می باشد که دارای گل های سیلن اتشینی به رنگ سفید می باشند. اگر شما سیلن آتشین با گل های سیلن اتشینی به رنگ سفید دارید، مطمئن شوید که این گونه ها را با فاصله از هم بکارید. زیرا که گونه های دارای گل های سیلن اتشین سفید به نظر می رسد که از لحاظ ژنتیکی قوی تر بوده و می توانند گونه های دیگر را مغلوب کنند.

البته این حالت در زمانی که آن ها را بسیار نزدیک به هم کاشته باشید اتفاق می افتد. اگر گیاه را در خاک های داری سنگ یا سنگلاخی می کارید، باید در بستر هایی باشد که سنگ ها در جای خود استقرار دارند و حرکت نمی کنند. از سوی دیگر اگر چه گیاه در این گونه بستر ها رشد می کند، اما در صورت عدم استفاده از مواد ارگانیک شاید به خوبی عمل نکند.

این مواد ارگانیک برای رشد ریشه ها و رشد بیشتر گیاه لازم است. اگر چه از بالای سنگ ها نمی توان این ریشه ها را دید، اما در زیر سنگ ها اگر آن ها را بر دارید به خوبی شاهد رشد آن ها خواهید بود. هر چه ریشه ها رشد بیشتری داشته باشند، گیاه دارای گل های سیلن اتشین بیشتری بوده و زیبایی بیشتری به بار خواهد آورد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر سلین آتشین (Rose Campion Seeds)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *