Loading...

کاشت بذر لوبیا سبز (Yin Yang Beans, Phaseolis vulgaris)

کاشت بذر لوبیا سبز (Yin Yang Beans, Phaseolis vulgaris)

لوبیا سبز (Yin Yang Beans, Phaseolis vulgaris) از گونه هایی از لوبیا است که بسیاری از ما به آن علاقه ی فراوانی داریم. برای سه سال آن ها را کشت نمودیم، هیچ کدام به رسیدن و خشک شدن نرسید. زیرا که ما آن ها را وقتی که هنوز سبز بودند می خوردیم. اما در نهایت به میزان کافی لوبیا سبز کاشتیم تا بتوانیم آن را برای فروش هم به بازار عرضه کنیم.

این لوبیاها عالی هستند. به خوبی بار می دهند، و به گل دادن و در ادامه به بار آوردن لوبیا سبز تا پاییز ادامه می دهند. حتی در حالی که من بوته ها را از زمین در می اورم تا لوبیاهای رسیده را برداشت کنم، هنوز هم تعدادی لوبیا سبز روی بوته ها وجود دارد. می توان در زمان رسیدن آن ها را به عنوان لوبیای خشک شده به خوبی استفاده کرد.

این لوبیاها با رسیدن خود به رنگ سیاه و سفید خواهند بود که حتی با پختن هم شاید رنگ خود را به خوبی حفظ کنند. البته طعم گیاه در زمان رسیدن با زمانی که هنوز سبز است متفاوت است و دارای استفاده های مختلفی نیز می باشد. اگر شما به لوبیا ها علاقه دارید، این گونه ای است که باید برای کشت انتخاب کنید.

مشخصات گیاه لوبیا سبز

این گیاه گونه ای سالانه و بوته ای با ساقه های رو به بالا می باشد. کمی هم می تواند در اطراف پخش شود. گیاه تا حدود ۲۰ اینچ رشد می کند. برگ های لوبیا سبز به رنگ سبز متوسط هستند. گل ها هم همین که گیاه به حداکثر ارتفاع خود رسید بر روی بوته ی لوبیا به وفور رشد می کنند. این گل ها محفظه های حاوی بذر را که بزرگ و سبز هستند به  دنبال دارند.

کاشت بذر لوبیا سبز (Yin Yang Beans, Phaseolis vulgaris)

این محفظه ها دارای اندازه ای این ۶ تا ۷ اینچ هستند. در نهایت می توان دید که هر یک از محفظه ها دارای تعدادی لوبیا به رنک سیاه و سفید می باشد. با توجه به این که گل ها و محفظه های بذر به طور مداوم و خیلی زیاد روی بوته نمایان می شوند، می توان آن ها را به طور مداوم برداشت نمود. این لوبیاها مانند سمبل چینی ین یانگ هستند که به همین دلیل نام انگلیسی آن ها لوبیای ین یانگ می باشد. البته نام های دیگری هم دارند که در ادامه به آن ها اشاره می شود.

چگونه می توان لوبیای سبز را پرورش داد؟

محل کشت و مراقبت از لوبیا سبز

گیاه برای رشد هر چه بهتر خود نیاز به نور کامل آفتاب و خاک غنی در کنار آب فراوان دارد. به خوبی رشد می کند. برای این گونه ی پر بار استفاده از یک ظرف در کنار آن که به طور مداوم آب را در اختیار ریشه ها قرار دهد، از بهترین راه ها برای آبدهی به آن می باشد. اگر گیاه را در ردیف های مجزا می کارید، هر یک از ردیف ها را با فاصله ی ۲۰ اینچی از دیگری انتخاب کنید.

با این کار به راحتی می توانید محصول خود را برداشت کنید. گل دهی گیاه لوبیا سبز به طور معمول در روزهای ۳۵ ام به بعد پس از کشت بذر شروع می شود. لوبیاها هم ۱۲ روز بعد برای برداشت آماده می شوند. با تغذیه ی خاک به طور هفتگی، می توان بیشترین محصول را برداشت نمود. اما از کودهای نیتروژن دار استفاده نکنید، زیرا که به رشد بیشتر برگ ها کمک کرده و گل دادن گیاه را کاهش می دهد.

رشد گیاه لوبیا سبز با استفاده از بذر آن

لوبیا سبز نیاز به بستری تمیز و به خوبی آماده شده برای رشد خود دارد. باید به خاک مالچ و یا کمپوست های ارگانیک قبل از کشت بذر اضافه نمود. لوبیا برای رشد خود نیاز به خاک گرم دارد، برای همین باید بذرها را در زمانی کشت کنید که آفتاب به خوبی توان گرم کردن زمین را در بهار داشته باشد.

  • بیشتر بخوانید: سبزی تره چیست؟ مواد معدنی و ویتامین های موجود در تره

اگر دمای خاک زیر ۶۰ درجه ی فارنهایت باشد لوبیا جوانه نمی زند. خاک را به خوبی آماده کرده و گودالی به عمق ۱ اینچ در آن باز کنید. هر یک از لوبیاها را از دیگری با فاصله ی ۳ اینچ بکارید. بین ردیف ها هم فاصله ای ۲۰ اینچی در نظر بگیرید. این به شما در چیدن محصول کمک می کند. اگر شرایط مناسب باشد لوبیا بین ۶ تا ۸ روزجوانه می زند. رشد آن ها سریع است و حدود ۳۵ روز بعد شروع به گل دادن می کنند.

برداشت محصول از گیاه لوبیا سبز

لوبیا سبز را همین که به اندازه ی کافی رشد کرد و قد کشید می توان برداشت کرد. برای این که آن ها را به فروش برسانید، در زمانی که لوبیاها شکل گرفته اند، اما هنوز نرم و سبز هستند برداشت کنید.

برای برداشت لوبیای رسیده هم باید منتظر بمانید تا محفظه های بذر به خوبی برسند. در این زمان لوبیاها خشک شده اند و نمی توان با ناخن انگشت دست آن را خراش داد. اگر لوبیا را در محلی کشت نموده اید که به طور مرتب باران می بارد و امکان خشک شدن محصول وجود ندارد، می توان آن ها را چید و در گاراژ خشک کرد.

آفت و بیماری های لوبیا سبز

بیماری های فراوانی هستند که می توانند لوبیا را تحت تاثیر قرار دهند. باید از خیس شدن شاخ و برگ های گیاه جلوگیری کنید.گیاه را در پایان سال بکنید. از چرخش گیاهی در دوره های ۴ ساله برای حداقل نمودن بیماری ها استفاده کنید.

حشرات هم می توانند به طور جدی به گیاه آسیب برسانند. سوسک لوبیا و شپشه می تواند از مهم ترین آفت ها در این زمینه باشد. استفاده از چرخش گیاهی می تواند به شما کمک کند تا بسیاری از این آفت ها را نابود کنید.

کاشت لوبیا سبز در زمین کشاورزی برای شما می تواند منافع فراوانی را به دنبال داشته باشد. همان طور که گفته شد به خوبی رشد می کند و بار زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت. می توانید با کشت آن در زمین خود در کنار استفاده از آن در خانه، از آن در بازار هم برای فروش استفاده کنید.

اما در صورتی که شما زمینی برای کاشت آن ندارید، می توانید با کاشت لوبیا سبز در گلدان در داخل خانه از زیبایی آن بهره برده و برای استفاده در آشپزخانه ی خود هم از آن استفاده کنید. کاشت لوبیا سبز در باغچه یا در گلدان در گوشه ای از خانه ی شما می تواند برای شما یکی از گونه های پر استفاده را به دنبال داشته باشد که انواع غذاها را می توانید با آن تهیه کنید.

اما عده ای هم هستند که به کاشت لوبیا سبز در گلخانه علاقه دارند. آن ها هم بیشتر به دنبال تولید انبوه محصول بوده و قصد فروش آن در بازار را دارند. اما شما هم در صورتی که گلخانه ی کوچکی در خانه دارید می توانید کشت آن را امتحان کنید.

اما باید توجه داشته باشید که در صورت فراهم بودن شرایط مناسب در بیرون، کاشت لوبیا سبز در مزرعه می تواند نتیجه ی بسیار بهتری را برای شما به همراه داشته باشد. اما در هر حال شما به یکی از روش های گفته شده می توانید موفق به برداشت محصولی مقوی برای خود در خانه شوید یا این که آن را به طور انبوه تولید و در بازار به فروش برسانید.

آگاهی کامل از شرایط مورد نیاز برای کاشت لوبیا سبز و هم چنین بیماری هایی که ممکن است آن را تهدید کند می تواند برای شما در این زمان از هر چیز دیگری اهمیت بیشتری داشته باشد. برای همین ما به شما توصیه می کنیم تا در مورد کاشت لوبیا سبز در خانه یا باغ و یا هر محل دیگری ابتدا به خوبی با بررسی شرایط آب و هوایی خود، با این نیازمندی ها آشنا شوید

. هم چنین با آگاهی بیشتر در مورد بیماری های آن، خود را به خوبی برای مقابله با آن ها آماده کنید. اگر چه در زمان کاشت لوبیا سبز در منزل این مشکل چندان مهم نیست و در نهایت شما چند بوته ی گیاه را از دست خواهید داد. اما در صورتی که قصد کشت آن در مزرعه یا زمین کشاورزی خود را دارید، این می تواند منجر به مشکلات مهمی برای شما شده و ضررهای فراوانی را به همراه داشته باشد.

ما در مورد کاشت لوبیا در بهار برای شما توضیح دادیم. اما شاید با توجه به گرمسیری بودن محل زندگی شما، بهتر باشد تا اقدام به کاشت لوبیا سبز در پاییز بنمایید تا در زمان مناسب موفق به برداشت محصول پس از یک تا دو ماه از کشت بذر آن شوید. در هر صورت هدف ما در این جا گفتن نحوه ی کشت بذر لوبیا سبز و مراقبت از آن بود.

برای همین در مورد محل مناسب برای کشت آن و زمان مناسب برای این کار توضیحات لازم را ارائه دادیم. در صورتی که نیاز به اگاهی در مورد کاشت لوبیا سبز بدون بذر و نحوه ی انجام آن دارید، می توانید به منابع دیگر در این زمینه مراجعه کنید که داده های کافی را در اختیار شما قرار خواهد داد.

کاشت بذر لوبیا سبز (Yin Yang Beans, Phaseolis vulgaris)

کشت این گیاه در مناطق مختلفی از ایران هم رواج دارد. از این میان می توان به کاشت لوبیا سبز در مازندران اشاره کرد که توسط عده ای در زمین های کشاورزی صورت می پذیرد. با توجه به حاصل خیز بودن زمین ها در این منطقه می توان انتظار برداشت لوبیا سبز خوبی را داشت.

اما کاشت لوبیا سبز گلخانه ای هم در بسیاری از مناطقی که دارای شرایط مناسب در بیرون نیستند می تواند به خوبی با توجه به دوره ی رشد کوتاه گیاه منافع اقتصادی فراوانی را در پی داشته باشد. نحوه کاشت لوبیا سبز در هر یک از این حالت ها هم با دیگر حالت ها تفاوت چندانی ندارد.

تنها باید مواظب باشید که شرایط مورد نیاز را فراهم و در زمینه گسترش بیماری هم توجه کافی داشته باشید تا مشکل خاصی برای شما به وجود نیاید. با توجه به مطالبی که در این نوشته در مورد طرز کاشت لوبیا سبز گفته شد، اگر فکر می کنید که داده ها کافی نبوده است،در صورت نیاز به اگاهی بیشتر در مورد روش کاشت لوبیا سبز می توانید به منابع دیگر که به طور جامع به بررسی این موضوع با در نظر گرفتن همه ی شرایط کرده اند مراجعه کنید.

اما برای خانه ی خود تنها می توانید با در نظر گرفتن نکات گفته شده در این متن، اقدام به کشت آن در محدوده ای کوچک نمایید تا ببینید که آیا نتیجه ی قابل قبولی برای شما به همراه دارد یا خیر. در صورت راضی بودن از نتیجه ی کشت لوبیا سبز می توانید در سال های بعد میزان بیشتری از بذر را برای کشت لوبیا سبز استفاده کنید.

نام های دیگر گیاه

Orca beans, Calypso beans

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر لوبیا سبز (Yin Yang Beans, Phaseolis vulgaris)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *