Loading...

کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

مرزنگوش یا مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana) یکی از گونه های گیاهی متعلق به خوانواده ی پونه ها می باشد که شبیه به پونه بوده ولی دارای مزه ای بهتر است. طعم آن گفته می شود که تازه و ادویه مانند است و کمی هم شبیه کافور می باشد. دارای بوی خوبی است که بین آویشن و ریحان است و دارای چاشنی ادویه ای می باشد.

این گیاه باید یکی از سبزی های مورد استفاده در آشپزخانه شما باشد که در بسیاری از غذا ها می توانید از آن بهره مند شوید. اگر در زمینه ی استفاده از آن هنوز مطمئن نیستید، بهتر است تا برای یک بار هم که شده از آن استفاده نموده و بهبود طعم غذا را ببینید.

بذر مرزنجوش را می توان در داخل منزل هم کشت داد. برای همین در زمینه ی استفاده از آن مشکلی نخواهید داشت. حتی شاید بتوان بذر مرزنجوش وحشی را هم در محل هایی مناسب در خانه و یا باغ کشت نمود.

گیاه دارای گونه های مختلفی است و چند ساله می باشد. اما به طور معمول به صورت یک ساله پرورش داده می شود. شاید شما هم در مورد گونه های آن و انواع بذرهای موجود مانند بذر مرزنجوش بستانی شنیده باشید. اما به طور کلی بیشتر آن ها را می توان به روش مشابهی کشت داد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

روش کاشت بذر مرزنجوش در ادامه بیشتر مورد بررسی قرار خواهد گرفت. می توان در بسیاری از مناطق کشور آن را پرورش داد. البته دوست دارد تا در محیط های آفتاب گیر رشد کند و خاک مورد استفاده برای پرورش آن هم باید دارای زهکشی مناسبی باشد.

آب دهی مداوم هم برای رشد بهتر آن توصیه می شود. با توجه به این که می توان آن را در داخل خانه هم پرورش داد، کاشتن بذر گیاه مرزنجوش در داخل سبد های آویزان هم بسیار متداول شده است. شما هم در صورت نیاز به این کار می توانید به سادگی با تهیه بذر مرزنجوش، اقدام به پرورش آن در سبد های آویزان یا در مکان مناسب دیگری بنمایید.

طعم و چاشنی شیرین آن می تواند برای هر مکانی به خوبی طراوت را به همراه داشته باشد. گل های کوچک آن به طور معمول برای طول تابستان برای شما شکوفه خواهند داد و برگ های سبز متمایل به خاکستری آن هم تفاوت زیبایی را در کنار دیگر گیاهان در داخل باغ یا باغچه ی خانه ی شما به وجود خواهد آورد.

کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

شما تنها با خرید بذر مرزنجوش به میزان کم، می توانید از زیبایی های آن در داخل خانه ی خود لذت ببرید و از ان در مصارف مختلف هم بهره ببرید. خواص بذر مرزنجوش و خواص خود گیاه و برگ های آن برای سال ها توسط بسیاری از مردم شناخته شده بود. اما در سال های اخیر توجه بیشتری را می توان در زمینه ی استفاده از آن ها به منظور بهره بردن از مزایا و خواص آن ها شاهد بود.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

با توجه به میزان بذری که شما نیاز خواهید داشت، قیمت بذر مرزنجوش و مبلغ مورد نیاز برای تهیه ی آن چندان زیاد نیست و می توانید به راحتی با تهیه ی آن، در داخل خانه و یا در گلدان ها و سبد های آویزان، اقدام به کاشت بذر مرزنجوش بنمایید.

نکته: بذرهای متنوعی از این خانواده برای فروش یافت می شود که اگر شما قصد استفاده از گیاه برای پخت و پز را دارید، باید در هنگام خرید بذر به این نکته توجه داشته باشید و قبل از این که با نحوه کاشت بذر مرزنجوش آشنا شوید، در مورد بذر مناسب برای این کار اطلاعات بیشتری را کسب نمایید. گونه های وحشی یا ایتالیایی می توانند طعم ملایم تری داشته باشند.

اما به طور معمول نوع مرزنگوش متداولی که برای استفاده موجود است، را می توانید برای بهره بردن از زیبایی آن در داخل خانه انتخاب کنید. شاید برای کاشت مرزنجوش در گلدان، نیاز به حساسیت بالایی در زمینه ی انواع بذر های موجود نباشد و تنها با انتخاب گونه های متداول بتوانید اقدام به کشت آن در داخل گلدان بنمایید.

ویژگی های ظاهری مرزنجوش

قبل از این که در مورد کاشت گیاه مرزنجوش برای شما صحبت کنیم در این بخش در مورد شکل ظاهری آن برای شما توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

گیاهی چند ساله می باشد که به طور معمول به صورت یک ساله کشت می شود. مرزنگوش شیرین دارای ریشه های سطحی بوده و به شکل بوته ای رشد می کند. این بوته ها دارای انشعاب های فراوانی خواهد بود و ساقه های ان ها هم مربعی و دارای اندازه ای تا حدود ۶۰ سانتی متر می شوند.

بوته ها با پرز هایی کوچک  به رنگ خاکستری پوشیده شده اند. شاخه ها به نظر می رسد که تمایل به خم شدن دارند و وقتی که آن ها به خوبی خم شده و به زمین می رسند، در محل تماس خود با خاک شروع به ریشه دادن می کنند.

برای همین به گسترش گیاه بر روی زمین و افزایش قطر آن منجر خواهند شد. برگ های گیاه کوچک بوده و گرد یا بیضی مانند هستند که با پرزهای خاکستری پوشیده شده اند. برگ ها در جهت مخالف در امتداد ساقه ها رشد می کنند و رو به بالا دارای اندازه ای تا ۱ اینچ خواهند بود.

گل های آن هم کوچک هستند و به صورت گل آذین که گنبد های گردی را در انتهای ساقه ها تشکیل می دهند رشد خواهند کرد. این ساقه ها می توانند منشعب شده و دارای خوشه هایی از گل های کوچک تر شوند. گل ها به طور معمول صورتی رنگ هستند اما گاهی هم قرمز و یا سفید می باشند.

  این گل ها از ماه ژوئن تا آگوست یا اویل سپتامبر بر روی بوته ی گیاه ظاهر می شوند. هر گل هم کوچک بوده و دارای سه لبه می باشد که می توان شاهدیکی در پایه و دیگری هم بر بالای گل بود. گل های باز نشده شبیه گره هایی محکم قبل از باز شدن به نظر می رسند.

 • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

به دلیل این که ساقه ها تمایل دارند تا به صورت آبشاری رشد کنند، کشت گیاه در داخل سبد های آویزان می تواند به زیبایی هر چه بیشتر این سبد ها کمک کند. همه ی بخش های ان هم بوی ادویه ای ظریفی دارند.

با توجه به مطالبی که در مورد ویژگی های ظاهری گیاه گفته شد، شاید شما تمایل داشته باشید تا ان را در داخل سبد های آویزان و یا در جایی دیگر در خانه ی خود پرورش دهید، برای این کار می توانید تنها با کمی اطلاعات در زمینه ی نحوه ی استفاده از بذر گیاه، موفق به کشت آن شوید. ما در ادامه تلاش می کنیم تا با آموزش کاشت مرزنجوش، شما را در این راه کمک کنیم.

کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

انتخاب مکان مناسب برای این کار و آشنایی با نکات مورد نیاز برای نگه داری از گیاه از مهم ترین مطالبی خواهند بود که شما برای کاشت گل مرزنگوش نیاز خواهید داشت. برای همین ما قبل از این که در مورد کاشت داشت برداشت مرزنجوش صحبت کنیم، به محل مناسب برای این کار اشاره خواهیم کرد.

محل مناسب برای کشت گیاه مرزنجوش و مراقبت از آن

مرزنگوش شیرین را می توان در محل های آفتاب گیر کشت نمود. اما گیاه توان تحمل میزانی سایه را هم دارد. گیاه به خاک دارای زه کشی مناسب علاقه دارد و بهتر است که در خاک های شنی رسی پرورش داده شود. کاشت بذر مرزنجوش در این گونه خاک ها برای شما بهترین نتیجه را در پی خواهد داشت. البته باید در بستر رشد آن از مقدار مناسبی مواد ارگانیک هم استفاده نمایید.

اما بدون استفاده از مواد ارگانیک هم گیاه توان رشد در هر خاک دارای زه کشی مناسبی را خواهد داشت. البته در برابر خاک های خیلی رسی و اشباع شده از آب دوام زیادی نخواهد آورد. توان تحمل PH های مختلف را در محدوده ی ۶.۱ تا ۸.۵ دارد. اما به طور کلی خاک های خنثی را ترجیح می دهد.

دوست ندارد تا به طور کامل خشک شود و نیاز به آب دهی متناوب در کنار زه کشی دارد. استفاده از یک ظرف در کنار ان که زمین را به طور مداوم مرطوب نگه دارد، راهی ایده ال برای آب دادن به آن می باشد. محلی را که برای کشت انتخاب می کنید به منطقه ی محل زندگی شما بستگی خواهد داشت.

برای مکان های گرم تر، با بهره بردن از کمی سایه در میانه ی روز می توان بهترین رشد را تجربه کرد. اما با حرکت به سمت مناطقی که سرد تر هستند، گیاه به نور کامل آفتاب در تمام ساعات روز نیاز خواهد داشت.

کشت گیاه مرزنجوش در گلدان

نحوه کاشت بذر مرزنجوش در داخل گلدان چندان سخت نبوده و هر کسی می تواند به سادگی ان را یاد بگیرد. همان طور که گفته شد به دلیل نحوه رشد آن، پرورش آن در سبد های آویزان هم زیبایی بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. ساقه ها مانند آبشار از کناره های سبد آویزان شده و با برگ های سبز خاکستری خود تنوع را در منظره به وجود خواهند آورد.

کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

روش کاشت مرزنجوش در این سبد ها به طور معمول آسان است، اما باید به طور متناوب به آن ها آب بدهید و در بین دوره های آب دهی هم به بستر آن اجازه بدهید تا خشک شود. ماهی یک بار هم به آن کود بدهید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

می توان گیاه را در طول زمستان به داخل خانه آورد که گزینه ای مناسب برای بهره بردن از آن در این فصل است. البته در محیط داخل هم باید گیاه را در محلی در معرض تابش نور آفتاب قرار دهید. در زمستان نیاز به میزان کمتری آب برای پرورش ان خواهد بود و شاید بهتر باشدتا سر ساقه ها را هم بچینید.

در چه مناطقی مرزنگوش توان عبور از زمستان را دارد؟

با توجه به نقشه ی محل هایی که گیاه را می توان پرورش داد، می توان دید که در این زمینه تفاوت هایی وجود دارد. عده ای امکان عبور از سرمای زمستان را در مناطق معتدل برای گیاه به آسانی ممکن می دانند. اما این امر شاید به خوبی قابل پیش بینی نباشد. زیرا که زنده ماندن گیاه در زمستان وایسته به شرایط آب و هوایی خواهد بود که تا حدودی هم در مناطق مختلف قابل پیش بینی نخواهند بود.

در مکان هایی که دارای زمستان های سرد هستند که گیاه توان زنده ماندن را ندارد . اما در مکان های دیگر با زمستان های معتدل می توان امید زنده ماندن گیاه را داشت. در مناطق گرمسیر هم که گیاه به خوبی زمستان را پشت سر خواهد گذاشت.

در صورت انتخاب مکان مناسبی که بتواند در زمستان هم گیاه را در پناه خود داشته و در کنار ان از تابش نور افتاب جلوگیری نکند، می تواند محیط کوچکی را فراهم کند که شرایط زنده ماندن گیاه را در منطقه ی محل زندگی شما فراهم کند. مالچ پاشی هم در ابتدای پاییز به گرم نگه داشتن زمین و کمک به گیاه موثر خواهد بود.

کاشت بذر مرزنجوش

مرزنگوش شیرین به آهستگی رشد می کند و اگر چه جوانه زدن آن در روز های ۸ تا ۱۴ ام ممکن است، اما گیاه خیلی سریع رشد نخواهد کرد. برای همین برای رشد آن به مقداری زمان نیاز است. ما به شما توصیه می کنیم که کشت ان را در داخل آغاز کنید و در صورت نیاز به محل مناسبی در بیرون نشا کنید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)

در داخل می توانید در مراحل ابتدایی رشد گیاه به طور مداوم از آن نگه داری کنید و علف ها هم بسیار راحت تر از اطراف بذر ها قابل حدف هستند. با این روش ما می توانید گیاه در زمانی نشا کنید که دیگران تازه به فکر کاشتن بذر و آماده کردن زمین در محیط بیرون هستند. با توجه به کوچک بودن بذر ها نیاز به دنبال کردن دستورات موجود و راهنمایی های متداول در مورد نحوه ی رشد بذرها در سین بذر می باشد.

کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

تا بتوانید به بهترین نحو آن ها را موفق به جوانه زدن کنید. روی بذرها را کمی بپوشانید. همین که جوانه زده و کمی رشد کردند، ان ها را به ظرف بزرگ تر ویا گلدان مناسبی انتقال دهید. در نهایت هم آن را به بیرون انتقال دهید. زمان کاشت مرزنجوش در محیط بیرون باید به نحوی انتخاب گردد که خطر هر گونه سرما زدگی رفع شده باشد.

فاصله ی بین هر یک از نشاها هم با توجه به توصیه های موجود در زمینه ی شرایط کاشت مرزنجوش، باید بین ۱۵ تا ۱۸ اینچ باشد. گیاه می تواند در محدوده ای ۲۰ اینچی هم رشد کند و برای همین نیاز به فضای کافی برای رشد دارد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum – Oregano, Greek )

ما در این بخش در مورد طریقه کاشت مرزنجوش برای شما توضیحات مختصری را ارائه نمودیم. می توانید در صورت نیاز به آشنایی بیشتر در مورد طرز کاشت مرزنجوش و نحوه استفاده از بذر ان و میزان کود مورد نیاز برای بستر، به منابع موجود در این زمینه مراجعه کنید. در کل تنها با در نظر گرفتن نکات گفته شده در این متن می توانید به راحتی بدون نیاز به مطالعه به بیشتر، نحوه کاشت مرزنجوش و مراحل مورد نیاز را طی کرده و گیاه را برای برداشت محصول اماده کنید.

برداشت محصول از گیاه مرزنگوش

برگ ها را می توان از روی گیاه در زمانی که ارتفاع آن به ۶ تا ۸ اینچ رسیده است برداشت نمود. برای استفاده به صورت تازه هم می توان سر شاخه ها و جوانه های تازه روییده را چید. در این زمان با باقی گذاشتن حداقل دو اینچ از ته ساقه ها، باید به آن ها امکان رشد دوباره داد. اگر گیاه را برای خشک کردن آن برداشت می کنید، باید تا زمان باز شدن گل ها منتظر بمانید.

بعد از ان کل گیاه را تا ارتفاع ۴ تا ۵ اینچی از بالای زمین قطع کنید. پس از ان ساقه های قطع شده را در محلی سایه دار و تاریک در مکانی گرم قرار دهید تا خشک شوند. بر خلاف بسیاری از گیاهان، مرزنگوش شیرین دارای طعمی قوی تر در زمان خشک شدن می شود.

استفاده از گیاه مرزنگوش در پخت و پز

در بیشتر موارد هدف از کاشت و برداشت مرزنجوش، استفاده از ان در پخت و پز و بهره بردن از خواص ان می باشد. استفاده از ان در آشپزخانه می تواند برای شما بسیار مفید باشد. می توان به طور حتم گفت که استفاده از گیاه در هر نوع غذایی می تواند طعم بهتری را به همراه داشته باشد. اگر نمی خواهید از آن به طور مداوم استفاده کنید، می توانید گاهی از ان در غذا ها بهره مند شوید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

برگ ها و جوانه های تازه سر بر آورده می توانند در سالاد ها استفاده شوند. امکان اضافه کردن آن ها به هر گونه غذای گیاهی هم که با سبزیجات تهیه می شوند وجود دارد. می توان آن را در هر غذایی از پیتزا، سس ها، کلوچه ها، کباب، املت، و سوپ ها تا دیگر غذاها استفاده نمود. در آلمان گیاه را با نام گیاه سس می نامند و در فرانسه گیاهی هم استفاده از آن رواج دارد.

خواص مرزنگوش

در یونان از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شده است. متداول ترین از استفاده ها در درمان استسقا، تشنج و حذف سموم بوده است. امروزه از ان به عنوان چای برای درمان سر درد، سرما خوردگی، اختلالات عصبی، آسم، هضم غذا، نفخ، صرع و در کاهش درد زایمان استفاده می شود.

روغن آن هم برای کمک به درمان روماتیسم، و رگ به رگ شدن و برای بهبود جریان خون استفاده شده است. استفاده از روغن آن در درمان درد دندان و درد گوش هم موثر است. با توجه به این استفاده ها می توان به خوبی دید که کشت و پرورش مرزنجوش برای شما مزایای بسیاری را به همراه خواهد داشت.

نام های دیگر گیاه مرزنجوش

Amaracus, Annual Marjoram, Knotted Marjoram, Sweet Marjoram, Pot marjoram: rigani, common marjoram, dictamo, oregano, French marjoram, golden marjoram, curly marjoram, gold splash marjoram, and al maraco.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *