Loading...

کاشت بذر مرزه تابستانی ( Savory, Summer seeds)

کاشت بذر مرزه تابستانی( Savory, Summer seeds)

مرزه تابستانی یاSavory Summer که با نام علمی Satureja hortensis شناخته می شود گیاهی شاداب با گل های کوچک و به رنگ صورتی روشن یا سفید می باشد. در مورد خاک مورد استفاده برای کشت خود حساس نیست ولی نیاز به نور کامل آفتاب دارد. هم چنین خاک مورد استفاده برای کشت آن باید دارای زه کشی مناسب باشد.

گیاه می تواند تا ۱۸ اینچ رشد کند. برای همین به منظور کشت در کناره ی مرزها و یا در گلدان ها مناسب است. برگ های آن بسیار خوش بو هستند و می توان از آن ها در هر غذایی بهره برد. گیاه دارای طعمی و بویی قوی و خاص است که گفته می شود ترکیبی از آویشن، آپازوته و جعفری است. به طور معمول آهوها و خرگوش ها این گیاه را نمی خورند.

مشخصات گیاه مرزه تابستانی

گیاهی سر بر آورده زیبا است که رشد آن به صورت سالانه است. ساقه هایی مربعی و رو به بالا را رشد می دهد که می توانند کمی متمایل به بنفش باشند. این ساقه ها دارای پرزهای کوچکی هستند و برگ های گیاه به صورت انبوه در جهات مخالف روی این ساقه ها مرتب شده اند. این برگ ها خطی بوده و نوک تیز می باشند.

کاشت بذر مرزه تابستانی( Savory, Summer seeds)

برگ ها کمی متمایل به خاکستری و دارای اندازه ای برابر با ۱ اینچ هستند. برگ ها در اواخر تابستان به رنگ بنفش متمایل می شوند. گل ها هم در اواخر ماه جولای روی بوته ی گیاه ظاهر می شوند و کوچک می باشند. اندازه ی آن ها در حدود یک چهارم اینچ است. رنگ گل ها سفید یا صورتی و گلبرگ ها در هم آمیخته و مانند زنگ می باشند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی خشخاش (Dwarf Double Poppy)

این گل ها روی ساقه هایی کوتاه ظاهر می شوند و دارای دو لبه هستند. می توان آن ها را بر بالای محور برگ ها به صورت خوشه ای مشاهده کرد. این گل ها می توانند در ارتفاع ۱۸ اینچی بر بالای گیاه رشد کنند. گیاه مرزه تابستانی می تواند در محدوده ای به عرض ۱۴ اینچ گسترده شود و همه ی بخش های آن معطر هستند.

محل کاشت و مراقبت از گیاه مرزه تابستانی

بهترین رشد را در نور کامل آفتاب خواهد داشت. البته کمی سایه در هنگام صبح یا در نزدیکی شب می تواند توسط گیاه تحمل شود. برای تولید بیشترین برگ ها که دارای بهترین طعم هستند، گیاه نیاز به میزان زیادی مواد ارگانیک و خاکی غنی دارد که بتوانند به رشد هر چه بهتر آن کمک کنند.

اما در عین حال گیاه ساقه هایی ضعیف خواهد داشت که ممکن است بیفتند و به طور نا منظم و هرز در اطراف رشد کنند. می توان از شاخه هایی برای نگه داشتن ساقه های گیاه استفاده کرد. با این کار ساقه ها رو به بالا باقی خواهند ماند. این امر منجر به رشد برگ هایی تمیز تر برای برداشت می شود. نباید به گیاه به میزان زیادی مواد مغذی داده شود. زیرا که طعم برگ ها را از بین می برد.

یک بار در طول ماه می تواند برای گیاه کافی باشد. اگر چه گیاه ترجیح می دهد تا در PH در محدوده ی ۶.۸ رشد کند، اما در دیگر خاک ها هم می تواند تا حدودی رشد خوبی را تجربه کند. اگر چه در این زمینه چندان حساس نیست اما در مورد زه کشی خاک حساس است.

نمی تواند خاک های اشباع شده از آب را تحمل کند. حتی آنهایی که در زمان بارش شدید باران به زیر آب می روند را دوام نمی اورد. اما در عین حال به آب نیاز دارد و توان خشکی را ندارد. برای این که بهترین رشد برگ ها را شاهد باشید باید به طور روزانه در گرمای تابستان به گیاه آب بدهید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

استفاده از ظرفی در کنار آن برای آب دهی مداوم راهی ایده ال برای تامین آب مورد نیاز گیاه در تابستان است. اگر گیاه را برای برگ های آن پرورش می دهید، باید غنچه های گل را در زمانی که روی گیاه ظاهر می شوند بچینید تا برگ های بیشتری رشد کند و طعم آن ها هم بهتر شود.

کشت گیاه مرزه در گلدان

کشت گیاه مرزه ی تابستانی در گلدان برای نگه داری در باغ یا در ایوان خانه بسیار مناسب است. حتی در داخل خانه هم می توان در کنار پنجره از آن مراقبت نمود. اما خاک گلدان باید غنی و مرغوب باشد. با قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می تواند به خوبی منجر به رشد برگ ها و گل ها با بوی معطر آن ها در کنار ایوان شود.

کاشت بذر مرزه تابستانی( Savory, Summer seeds)

باید شاخه های گیاه را مرتب کنید تا بهتر به نظر برسد و در صورت نیاز به برداشت برگ ها باید گل ها را قبل از باز شدن بچینید. در داخل خانه هم می توانید آن را در پنجره های رو به جنوب و در نور آفتاب پرورش دهید.

پرورش گیاه مرزه تابستانی

رشد گیاه آسان است اما نیاز به توجه به نکاتی دارد. اول از همه این که گیاه مرزه تابستانی به خوبی نشا نمی شود. برای همین در صورت کشت آن در داخل باید مطمئن شوید که از گلدان هایی استفاده کنید که قابل تجزیه هستند. این گلدان ها را می توان به همراه نشا در داخل خاک قرار داد و به مرور تجزیه می شوند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

گفته می شود که بذر مرزه ی تابستانی دارای موادی است که آن را از جوانه زدن باز می دارند. برای همین در صورت کشت آن ها در داخل، با دیگر بذر ها در کنار هم نکارید. یا از یک سینی بذر برای کشت دو گونه بذر استفاده نکنید. اما به نظر می رسد که این بذر ها کاری به جوانه زدن بذر علف های هرز ندارند. برای همین در صورت کشت در بیرون در کنار آن ها می توان شاهد رشد علف های هرز بود که باید آن ها را حذف نمود.

بذر مرزه تابستانی به طور نسبی به آهستگی جوانه می زند و به طور معمول بین ۱۲ تا ۱۴ روز طول می کشد تا بذرها در دمای بین ۱۸ تا ۲۰ درجه ی سانتی گراد جوانه بزنند. حتی ممکن است بیش از این طول بکشد. برای همین کشت در بیرون می تواند منجر به مشکلاتی در زمینه ی رشد علف های هرز شود. در این صورت توصیه به کشت بذر در داخل می شود.

کاشت بذر در داخل

بذرها را در داخل و در اواخر زمستان در یک گلدان یا سینی بذر با بستری از خاک غنی کشت دهید. بذرها را در عمق یک چهارم اینچی خاک قرار دهید. زیاد بذرها را در زیر خاک مدفون نکنید که می تواند از جوانه زدن آن ها جلوگیری کند. وقتی که جوانه ها کمی رشد کردند، آن ها را در گلدان های بزرگ تر و مجزا قرار دهید.

به دلیل عدم علاقه ی گیاه به نشا شدن ما استفاده از گلدان های قابل تجزیه را توصیه می کنیم. اگر از گلدان های معمولی استفاده می کنید باید در زمان نشا بسیار مراقب باشید که برای ریشه ها در زمان انتقال مزاحمتی ایجاد نشود. هر یک از نشاها را از دیگری با فاصله ی ۱۶ اینچی بکارید و آن ها را به خوبی در محل مورد نظر مستقر کنید.

کشت بذر در بیرون

بذرها را در ردیف هایی در ابتدای بهار پس از گذشت آخرین سرمای بهاری و خطر یخ زدگی کشت کنید. این در این ردیف های بذرها را به طور سطحی بکارید و بهتر است ۱۲ اینچ از هم فاصله داشته باشند. با جوانه زدن بذرها، آن ها را تنک کنید تا فاصله ی انها از هم ۱۶ اینچ شود. در طول این مدت بستر رشد بذرها را مرطوب نگه دارید. گیاه مرزه ی تابستانی نمی تواند خاک های خشک را تحمل کند.

برای این که به طور مدوام بتوانید از برگ های گیاه استفاده کنید، باید بذرها را به طور متناوب در بازه های زمانی منظم تا اواخر پاییز بکارید. این کار به شما این اطمینان را می دهد که شما به طور مدوام به برگ های تازه برای برداشت دسترسی خواهید داشت.

همین که گیاه شروع به گل دادن کند دیگر برگ ها به خوبی معطر نیستند. برای همین داشتن گیاهان تازه برای برداشت برگ ها به نظر مناسب تر است. می توانید در صورت استفاده از برگ ها، گل ها را قبل از ظاهر شدن بچینید. امکان کاشت بذر به طور ماهانه تا اواخر ماه جولای به منظور برداشت مداوم برگ ها وجود دارد.

گیاهان سازگار با مرزه تابستانی

گیاه مرزه تابستانی به خوبی می تواند به همراه گونه های مختلف پیاز و لوبیا کشت شود و منجر به دفع آفت ها و حشره ها از گیاه می شود.

برداشت گیاه مرزه تابستانی

برگ ها را می توان از زمانی که ارتفاع گیاه به ۶ اینچ یا ۱۵ سانتی متر رسید برداشت نمود. گیاه به سرعت رشد می کند و برای همین می توان به طور مداوم از برگ ها برداشت نمود. البته بذرهای متنوعی را می توان یافت که شاید با هم کمی تفاوت داشته باشند.

به عنوان مثال بذر مرزه خوزستانی ممکن است که برگ هایی کمی متفاوت به بار اورد. اما در هر صورت با کاشت بذر مرزه به خوبی می توان از برگ های آن در هر گونه ای بهره برد. شاید کمی تفاوت در طعم آن ها وجود داشته باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)

اما همه ی آن ها برای استفاده در پخت و پز مناسب خواهند بود. در زمان برداشت برگ ها باید توجه داشته باشید که حداقل دو اینچ از پایه ی ساقه ها را برای باز رشد گیاه باقی بگذارید. زمانی که باید بیشترین برگ را برداشت کنید قبل از گل دادن گیاه می باشد. در این زمان روغن موجود در برگ ها در حداکثر میزان خود می باشد. برگ ها را قبل ظهر و هنگام چاشت برداشت کنید.

کاشت بذر مرزه تابستانی( Savory, Summer seeds)

در این زمان شبنم ها و قطرات آب روی برگ ها خشک شده اند. برای خشک کردن برگ ها، ساقه ها را از دو اینچی پایه ی بوته ی گیاه ببرید و با هم اویزان کنید تا خشک شوند. محل مناسب برای خشک کردن برگ ها دور از نور و باید گرم باشد. پس از خشک شدن برگ ها می توان آن ها را از ساقه ها جدا کرده و در محفظه هایی در بسته به دور از نور نگه داری نمود.

برای استفاده از برگ ها به صورت تازه می توان در هر زمانی اقدام به برداشت آنها نمود. البته باید در هر زمان توجه داشت که گل ها را چید تا روغن موجود در برگ ها حداکثر باشد. همین که گیاه گل داد روغن موجود در برگ ها بسیار کم می شود.

استفاده از گیاه مرزه در پخت و پز

مرزه دارای طعمی متفاوت ولی ملایم است. برای همین برای بهبود طعم انواع مختلفی از غذا ها می توان از آن بهره برد. به دلیل عدم دارا بودن طعم قوی می توان آن را با تخم مرغ مصرف کرد و به طور مناسبی باعث بهبود طعم غذا می شود. استفاده از آن در سوپ ها و تاس کباب هم متداول است. از آن به عنوان چاشنی در بسیاری از غذاها استفاده می شود.

برای همین علاوه بر سوپ ها و تاس کباب، می توان از آن در انواع غذاهای گوشتی، سبزیجات، و حتی نوشیدنی ها بهره برد. از آن به طور تازه می توان در سالاد استفاده نمود. به دلیل امکان استفاده از آن در هر نوع خوراکی اگر به دنبال یک سبزی برای استفاده در خانه ی خود می گردید، مرزه یکی از بهترین ها است.

خواص درمانی مرزه تابستانی

از آن در درمان مشکلات گوارشی استفاده می شود. برای قرن ها در این گونه استفاده ها و در درمان نفخ، قولنج، و حالت تهوع استفاده شده است. برای درمان خلط سینه، گلو درد، و اختلالات قاعدگی هم مفید واقع می شود.

در صورت گزیده شدن توسط حشرات گفته می شود که گذاشتن برگ های آن روی پوست می تواند به کاهش درد در همان لحظه کمک کند. از آن در کاهش درد مفاصل و کمک به درمان طاسی هم استفاده شده است.

کاشت بذر مرزه تابستانی( Savory, Summer seeds)

این گیاه که در صورت رشد در کوه ها،  با نام مرزه کوهی هم شناخته می شود می تواند با استفاده از بذر آن همان طور که گفته شد پرورش داده شود. اگر به دنبال کشت آن هستید، شاید بخواهید بدانید که قیمت بذر مرزه تابستانی چقدر است. اما در این مورد نیازی به نگرانی نیست.

زیرا که با مبلغ کمی می توانید آن را برای کشت فراهم کنید. روش کاشت بذر مرزه هم که در بالا به تفصیل مورد بررسی قرار گرفت و در این زمینه مشکلی برای شما وجود نخواهد داشت. اما در کنار آشنایی با نحوه کاشت بذر مرزه، شما باید با محل مناسب برای این کار هم آشنا باشید و نکات گفته شده در این زمینه را به خاطر داشته باشید تا بهترین مکان را برای کشت گیاه انتخاب کنید.

طریقه کاشت بذر مرزه در داخل و خارج از خانه تفاوت زیادی ندارد و فقط باید توجه داشته باشید که از خشک شدن بستر بذرها در زمان جوانه زدن جلوگیری کنید . در عین حال نباید بستر گیاه خیس شود. زیرا که این هم برای گیاه قابل تحمل نخواهد بود. اگر هنوز هم در مورد کشت گیاه شک دارید می توانید با نگاهی به عکس بذر مرزه و خود گیاه در این مورد تصمیم بگیرید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه بابونه رومی (Chamaemelum nobile،Anthemis nobilis)

ببینید که آیا گیاه با ظاهری که دارد برای کشت در خانه ی شما مناسب می باشد یا خیر. در صورت مناسب بودن آن می توانید اقدام به کاشت بذر مرزه در گلدان یا در هر محل دیگری در بیرون و در باغ خود بنمایید. به طور حتم استفاده از برگ های آن با توجه به کاربرد های فراوانی که دارد برای شما مزایای فراوانی به همراه خواهد داشت.

البته شاید در این راه انوع بذر برای انتخاب وجود داشته باشد. اگر شما در مورد بذر مرزه سهندی یا بذر مرزه خوزستانی شنیده باشید، شاید برای شما سوال باشد که این گونه بذر ها چه تفاوت هایی دارند. اگر چه هر گونه ای از گیاه با دیگری تفاوت هایی دارد. به عنوان مثال می توان گونه های مرزه ی تابستانی و مرزه زمستانی را نام برد که با هم تفاوت های زیادی دارند.

کاشت بذر مرزه تابستانی( Savory, Summer seeds)

اما در عین حال شباهت های آن ها هم زیاد است و می توان از هر کدام از آن ها در پخت و پز استفاده نمود. برای همین با توجه به سلایق خود می توانید یکی از این گونه ها را برای کشت انتخاب کنید. در صورت نیاز با افراد آگاه در این زمینه مشورت نمایید.

این افراد با توجه به داده های خود و اطلاعاتی که در مورد انواع مرزه، نحوه کاشت بذر مرزه و یا قیمت بذر مرزه دارند، می توانند به شما در انتخاب بهترین گونه متناسب با شرایط محل زندگی شما کمک کنند.

روش کاشت بذر مرزه تابستانی با نحوه کاشت بذر مرزه زمستانی در مقایسه با دیگر گونه های گیاهی چندان سخت نیست و حتی می توان در گلدان ها هم آن ها را پرورش داد. برای همین توصیه می کنیم برای یک بار هم که شده این گونه های گیاهی را برای کشت امتحان کنید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر مرزه تابستانی( Savory, Summer seeds)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *