Loading...

کاشت بذر مریم گلی سفید (White Sage, Salvia apiana)

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

مریم گلی سفید (White Sage, Salvia apiana) یکی از گیاهان بسیار زیبا است. دارای پوششی آبی متمایل به خاکستری می باشد و ساقه گل های بلند آن تا ۹ فوت می رسند. این گیاه بیابانی به گرما علاقه دارد و آب کمی نیاز دارد. در مکان هایی که به دلیل گرم و خشک بودن دیگر گونه های گیاهی توان رشد به خوبی ندارند، این گونه می تواند گزینه ای مناسب برای انتخاب باشد.

به دلیل این که آب فراوان را دوست ندارد و با رطوبت هم سازگار نیست، هر کسی نباید بدون توجه به این نکته ها اقدام به کشت آن بنماید. گیاه به سرما علاقه ندارد اما با کاشت آن در گلدان می توان در طول فصل سرما آن را به داخل گاراژ برد. پوشش درخشان آن در زیر نور ماه مانند پوششی نقره ای به نظر خواهد رسید.

اگر چه کشت آن با استفاده از بذر به راحتی ممکن نیست، اما ارزش کاشته شدن را دارد. می توانید با کشت آن از خواص مریم گلی سفید هم بهره مند شوید.  ما در ادامه در مورد گیاه مریم گلی سفید و ویژگی های ظاهری آن بیشتر توضیح خواهیم داد و پس از آن در مورد نحوه ی کاشت بذر آن نکاتی را بیان خواهیم نمود.

ویژگی های ظاهری گیاه مریم گلی سفید

گیاهی مقاوم و چند ساله است که برای کاشته شدن و پرورش در مکان های دارای آب و هوای گرم و خشک مناسب است. گیاه به خوبی با رشد خود در محدوده ای بین ۴ تا ۶ فوت می تواند بین ۳ تا ۵ فوت قد بکشد. برگ های آن زیبا و نقره ای می باشند. این برگ های خاکستری و نقره ای کمی کنگره دار هستند.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

هم چنین با پرز هایی زیبا پوشیده شده اند. روی سطح برگ ها بیشتر نقره ای متمایل به خاکستری و زیر آن ها متمایل به سفید است. هر یک از آن ها بین ۴ تا ۸ سنتی متر رشد می کند. گلچه هایی هم بر بالای آن ها روی ساقه های بلندی ظاهر خواهد شد. در اوایل تابستان است که گیاه ساقه های رو به بالایی را با گل های کوچکی رشد می دهد. این گل ها دارای رنگ سفید و یا اسطوخودوسی روشن هستند.

ساقه های گل ها می توانند تا ۹ فوت ارتفاع داشته باشند. گل ها در هر زمانی به تعداد کمی شکفته می شوند و برای دو ماه امکان باقی ماندن آن ها روی پوشش گیاه وجود دارد. گل ها به دنبال خود بذرهای کوچک و درخشان قهوه ای رنگی را به بار می آورند. این بذرها در پاییز خواهند رسید. همه ی بخش های گیاه دارای بوی قوی مریم گلی است و دارای صمغی است که در بیشتر گونه های گیاهی متعلق به خانواده ی مریم گلی ها دیده می شود.

کاشت بذر مریم گلی سفید

شاید کشت گیاه با استفاده از بذر آن چندان هم ساده نباشد. زیرا که نرخ جوانه زنی آن کم است. این نرخ بین ۱۵ تا ۲۰ درصد خواهد بود. برای جوانه  زدن بذرها باید صبور بود. این صبر برای جوانه زدن بذرها به دلیل بیابانی بودن گیاه است. گیاهانی که در بیابان ها رشد می کنند، بذرهایی دارند که همیشه تعدادی از آن ها منتظر جوانه زدن هستند.

این ویژگی بذر ها را بیرون و در حیات وحش خوب است، اما در داخل برای افرادی که قصد کشت آن در باغ خود را دارند کمی ازار دهنده خواهد بود. باید به این ویژگی پوشش دار بودن بذر ها را هم ضافه کرد که می تواند از جوانه زدن آن ها جلوگیری کند. برای همین برای موفق شدن به کاشت بذر باید از تاکتیک های خاصی بهره برد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سرخارگل (Echinacea purpurea، Purple Coneflower Seeds)

ابتدا باید بذر ها را بشکافید. این کار را می توان با یک یا دو روش دنبال نمود. یکی از این راه ها استفاده از کاغذ سنباده و استفاده از نیروی اصطکاک برای از بین بردن پوشش بذر می باشد. برای این کار بهتر است تا یک قطعه کاغذ سنباده را بر دارید و آن را روی یک سطح مناسب و صاف قرار دهید. تعدادی بذر را روی این کاغذ قرار دهید.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

نباید تعداد زیادی بذر را در هر دوره روی این کاغذ قرار دهید تا بتواند به خوبی پوسته ی آنها را باز کند. با اسفنج محکم دیگری این بذر ها را روی کاغذ حرکت دهید تا با نیری اصطکاک بتوانید پوشش آن ها را از بین ببرید. استفاده از یک اسفنج محکم بهتر از استفاده از دو کاغذ سنباده است. زیرا که در صورت استفاده از دو کاغذ سنباده امکان دارد که بذر بین آن ها را به اطراف اتاق پرت کند.

اسفنج می تواند بذرها را بیشتر کنترل کند و پوسته ی آن ها را تا حدودی حذف نماید. لازم نیست تا تمام پوسته ی بذر را حذف کنید. گزارش هایی وجود دارد که نشان می دهد شستن بذرها و قرار دادن آن ها در الک و شستن دوباره ی آن آنها می تواند در جدا کردن پوشش بذر ها موثر باشد. اما باید توجه داشته باشید که بذرها را در آب باقی نگذارید، تنها باید آن ها را بشویید تا پوشش جدا شود.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه مامیران کبیر (Chelidonium majus، Greater Celandine seeds)

ما هر دو روش را امتحان کرده ایم و استفاده از کاغذ سنباده را بهتر یافتیم. این روش سریع تر است و می تواند پوسته را با سرعت بیشتری جدا نماید. همین که پوشش بذرها تا حدودی جدا شد می توانید آنها را برای کشت استفاده کنید.

کاشت بذر  مریم گلی سفید در فضای باز

کشت بذر در بیرون ساده ترین روش است. اما تنها برای مناطق گرمسیری به خوبی جواب می دهد. مناطق سرد تر نمی توانند در طول زمستان گیاه را زنده نگه دارند و باید آن را به داخل منتقل کنید. از سوی دیگر این روش می تواند کمی نا امید کننده باشد. زیرا که بذر ها ممکن است تا دو سال جوانه نزنند.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

در این مدت شما نیاز خواهید داشت تا علف های هرز را حذف کنید. در زمان حذف علف ها هم باید مواظب باشید تا جوانه های گیاه را از زمین به جای علف بیرون نیاورید. برای همین است که برای کنترل بیشتر روی جوانه زنی بذر ها بهتر است که آنها را در داخل بکارید.

کاشت بذر مریم گلی سفید در سینی و گلدان

به دلیل جوانه زنی نا منظم گیاه بهتر است که سینی بذر را برای مدت حدود دو سال نگه دارید تا شاهد جوانه زدن حداکثری آن ها باشید. استفاده از سلول های جدا در سینی بذر یا گلدان های کوچک برای این کار توصیه می شود. سلول ها باید به اندازه ی کافی فضا داشته و حدود ۱ اینچ جا داشته باشند.

پس از حذف پوشش بذر باید آن را در گلدانی که دارای میکس شنی است قرار دهید. همان میکس هایی که برای کاکتوس استفاده می شود. یا این که از شن ریز استفاده کنید و آن را با ۲۵ درصد میکس های معمول که برای گلدان ها استفاده می شود مخلوط کنید. در هر گلدان یا سلول دو تا سه بذر قرار دهید.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

کمی روی آن ها را بپوشانید. عده ای می گویند که بذر ها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند و عده ای دیگر نور را برای جوانه زدن لازم نمی دانند. برای همین پوشاندن سطحی روی بذر می تواند مقداری نور در اختیار بذر برای جوانه زدن در صورت نیاز قرار دهد. به طور کامل بستر مورد نظر را آبدهی کنید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر نعناع فلفلی یا سوسنبر (Mentha piperita، Peppermint)

پس از آن هم باید بستر را مرطوب نگه دارید اما آن را خیس نکنید. آب می تواند منجر به پوسیده شدن بذرها شود. سینی بذر یا گلدان را در محلی گرم قرار دهید. زیر نور آفتاب یا منبع نور دیگری مناسب است.  دما را بین ۷۰ تا ۷۵ درجه ی فارنهایت یا بالاتر تنظیم کنید. دما نباید کمتر از ۷۰ درجه ی فارنهایت شود.

با بالا نگه داشتن دما و اجازه ندادن به کاهش آن تا زیر ۲۱ درجه ی سانتی گراد می توان شاهد جوانه زدن تعدادی از بذر ها در دو تا سه هفته ی اول بود. با رشد جوانه ها تا ارتفاع مناسبی که دارای دو تا سه برگ شوند، می توان آن ها را در محل دیگری نشا نمود.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

به نشاها اجازه بدهید تا در گلدان جدید تا اندازه ای که امکان انتقال آن ها به بیرون وجود داشته باشد رشد کنند. اما بقیه ی بذرها را هم باید تا جوانه زدن گرم نگه داشت و رطوبت بستر سینی را هم کنترل کرد تا در صورت نیاز به آن کمی آب داده شود.

سینی بذر را تا زمستان نگه داشته و با سرد شدن هوا آن را به داخل بیاورید که دمای بالاتری دارد. در طول این مدت به مرطوب نگه داشتن آن ادامه بدهید. در سال بعد و با فرا رسیدن تابستان، اگر هنوز هم تعدادی از بذر ها جوانه نزده اند، می توانید آن ها را در هر محلی که می خواهید رشد کنند بگذارید تا در صورت جوانه زدن شاهد رشد آن ها باشید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه پونه (Pennyroyal seeds، Mentha pulegium)

در هر صورت دیگر در این زمان باید بذرها را به حال خود رها کنید. زیرا که شاید تعدادی از آن ها دیگر جوانه نزنند. نباید در هر صورت سینی بذر را در مناطق سرد بیرون بگذارید که بذرها توان زنده ماندن در سرما را ندارند.

محل کاشت و نحوه مراقبت از مریم گلی سفید

گیاه بیابانی است و برای همین در رطوبت نمی تواند رشد کند. علاوه بر این نیاز به خاک های شنی برای رشد خود دارد. در این شرایط نیاز به آب کمی خواهد داشت. برای همین هم برای کشت در محل هایی که دارای آفتاب گرم هستند مناسب می باشد. در این شرایط کمتر گیاهی توان رشد دارد.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

توان تحمل سایه را ندارد. سایه و رطوبت می توانند منجر به بیماری های قارچی و کپک زدگی گیاه شوند. گیاه را در محلی که دارای آفتاب فراوان و آب کم است کشت نمایید. آب زیاد کمکی در رشد گیاه نخواهد داشت. مریم گلی سفید می تواند دمای پایین را تا حدودی تحمل کند.

در بیابان در هنگام شب هوا سرد است و در طول روز گرم می باشد. اما باید توجه داشته باشید که شب ها اگر چه هوا سرد است اما یخ نمی زند. برای همین در محل زندگی شما هم می تواند هوا سرد شود اما نه برای مدتی طولانی که گیاه یخ بزند.

برای همین در مناطقی که هوا ممکن است برای مدتی در زمستان سرد شود، و در مناطق معتدل نیاز به تلاش بیشتری برای زنده نگه داشتن گیاه می باشد. کشت گیاه در بخش جنوبی ساختمان که می تواند نور بیشتری دریافت کند مناسب تر است.

استفاده از گلخانه هایی کوچک که با دیواره هایی به وجود آمده اند هم می تواند در جذب و نگه داشتن گرما مفید باشد. اگر گیاه را در کنار ساختمان می کارید در محل هایی که آب از ناودان می ریزد قرار ندهید. زیرا که این آب می تواند گیاه را بکشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل ختمی برّی (Alcea rosea nigra)

استفاده از سنگفرش ها در اطراف گیاه هم می تواند با انعکاس نور به گرم شدن گیاه کمک کند. گیاه در کنار سنگ ها می تواند جلوه ای ویژه داشته باشد. اگر هم مکان مناسبی را برای رشد و کشت آن پیدا نکردید، می توانید در زمستان روی آن را با مالچ بپوشانید. باید تا ۴ اینچ بالا و اطراف تاج گیاه را با مالچ بپوشانید.

عده ای هم استفاده از شن را به عنوان مالچ توصیه می کنند. مخلوط کردن شن با ۲۰ درصد کمپوست می تواند گزینه ای مناسب برای پوشش گیاه باشد. در محل های سرد تر هم پوشاندن مریم گلی سفید با پلاستیک به رنگ سیاه می تواند راهی برای گرم نگه داشتن آن باشد. عده ای می گویند که گیاه را می توان در مناطق معتدل هم زنده نگه داشت. اما بر اساس تجربه ی ما این گیاه در زمستان ها دوام نمی اورد.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

بهترین گزینه ها برای پرورش مریم گلی سفید، مناطق دارای آب و هوای گرم در تمام طول سال می باشد. یا این که در مناطق کمی سرد تر باید گیاه را به داخل منتقل نمود. برای امکان انتقال گیاه باید مریم گلی سفید را در این گونه شرایط تنها در داخل گلدان پرورش داد.

یک گلخانه ی بدون منبع گرمایی یا کنار ساختمان نمی تواند گیاه را در دماهای پایین در زمستان محافظت کند. گیاه نیاز به گرمای بیشتری دارد و فراهم نمودن این گرما ارزش آن را دارد. زیرا که گیاه مریم گلی سفید واقعا زیبا می باشد.

برداشت گیاه مریم گلی سفید

به دلیل برداشت بی رویه ی گیاه در حیات وحش، جمعیت این گونه ی گیاهی به شدت در حال کاهش است. برای همین در صورتی که نیاز به برداشت گیاه دارید، بهترین راه کشت آن در خانه ی خود شما می باشد. در هنگام برداشت برگ ها توجه داشته باشید که تنها بخش ترد ساقه ها که برگ ها رشد کرده اند را بچینید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)

نباید بخش چوبی ساقه ها را بچینید. این کار می تواند گیاه را تشویق به دادن دو تا سه برگچه در سال آینده کند. با بریدن بخش های چوبی ساقه ها گیاه دیگر برگی تولید نخواهد کرد. بخش های برگ دار را در پاییز بچینید و آن ها را در محلی قرار دهید تا به خوبی خشک شوند.

استفاده از مریم گلی سفید در پخت و پز

به دلیل خواص مریم گلی سفید می توان دید که استفاده از آن در مصارف متعددی صورت می پذیرد. این گیاه در کنار دیگر گونه های مریم گلی در آشپزخانه کاربرد دارد و می توان از آن یک چای عالی هم تهیه نمود.

خواص درمانی گیاه مریم گلی سفید

گیاه دارای ترکیبات پیچیده ی فراوانی است. برای همین خواص مریم گلی سفید منحصر به فرد می باشد که در کاربرد های ضد عفونی کننده می توان از آن بهره برد. هم چنین ضد باکتری، و ضد انگل است. بر اساس گزارش ها استفاده از آن در درمان بیماری گوش میانی و سینه پهلو مفید است.

اما ترکیبات فعال آن به  راحتی در آب حل نمی شوند. برای همین به جای تهیه ی چای و استفاده از آن بهتر است که به صورت جزئی و از راه خوراکی باشد. با این حال می توان از دم کرده ی این برگ ها برای درمان گلو درد بهره برد. امکان استفاده از آن برای بهبود گوارش، عفونت گلو و زخم ها وجود دارد.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)می تواند منجر به کاهش ترشح شود که در هنگام تب در کاهش تعریق موثر است. ترشح خلط را هم کاهش می دهد که برای گلو و ریه مفید است. باعث کاهش شیردهی هم می شود که به همین دلیل زنانی که تازه فرزند دار شده اند نباید از آن استفاده کنند.

کاربرد و موارد استفاده دیگر مریم گلی سفید

گیاه مریم گلی سفید علاوه بر موارد گفته شده دارای مصارف دیگری هم می باشد. می توان از بوی آن برای دفع گربه ها و جانوران بسیاری بهره برد. استفاده از آن راهی ایده ال برای جلوگیری از خراب شدن گیاهان خانگی شما توسط حیوانات خانگی می باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum – Oregano, Greek )

تعدادی از برگ ها را خرد کرده و در محل مورد نظر در باغ خود بپاشید تا این حیوانات نزدیک گونه های گیاهی موجود در باغ یا باغچه ی شما نشوند. بر اساس گزارش ها توان دور کردن حشرات را هم دارد.

حقایقی جالب در مورد مریم گلی سفید

مردم بومی جنوب کالیفرنیا هنوز از مریم گلی سفید در مراسم خاصی استفاده می کنند. این گیاه از گیاهان مهم در رسوم تطهیر بومی ها و درمان بیماری ها می باشد. بخور دادن یا سوزاندن آن و دود به وجود امده از آن گفته می شود که محیط را پاک می کند و انرژی منفی را از بین می برد.

کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)

به دلیل استفاده های تجاری از گیاه باید گفت که در حیات وحش کمتر می توان مریم گلی سفید را یافت. برای همین در کالیفرنیا توصیه می شود که این گیاه را در داخل خانه ها کشت کنند تا از آسیب بیشتر به آن در حیات وحش در اثر برداشت بی رویه جلوگیری شود.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:کاشت بذر مریم گلی سفید(White Sage, Salvia apiana)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر