Loading...

کاشت بذر نعناع چمنی (Self-Heal Seeds، Prunella vulgaris)

کاشت بذر نعناع چمنی ( Self-Heal Seeds, Prunella vulgaris)

نعناع چمنی با نام علمی Prunella vulgaris می تواند در صورت نیاز به پوشش گیاهی به شما کمک زیادی در این راه بکند. اگر چه گیاه نمی تواند سایه ی سنگین را در زیر انبوه درختان تحمل کند، اما برای کاشته شدن در مکان هایی که تنها یک درخت وجود دارد مناسب است.

زیر سایه ی سبک درختان امکان رشد آن به خوبی وجود دارد. در کناره های باغ و در سمت شمالی ساختمان هم مکانی ایده ال برای رشد گیاه می توان پیدا کرد. گیاهی چند ساله است که تقریبا در تمام طول سال سبز است و می تواند برگ های انبوهی را در این دوره به بار آورد. ابن برگ ها تنها چند اینچ ارتفاع خواهد داشت.

گیاه به خوبی در برابر خشکی مقاوم است. کشت آن هم چندان سخت نیست. در پی جوانه زدن و رشد دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد. گل های آن در اوایل تابستان بر روی ساقه هایی رشد کرده و به رنگ بنفش متمایل به آبی هستند. گل ها می توانند برای ۴ هفته دوام بیاورند. آهو و خرگوش ها این گیاه را نمی خورند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

در کل این گونه ی گیاهی را می توان در مکان های مختلفی پرورش داد و برای رشد خود نیاز به شرایط خاصی ندارد که به همین دلیل نام گذاری شده است. اگر به دنبال گیاهی هستید تا به راحتی شما را در به وجود اوردن پوششی سبز کمک کند، به طور حتم نعنا چمنی یکی از بهترین گونه ها برای انتخاب است. ما در ادامه در مورد نحوه ی کاشت نعناع چمنی برای شما مطالبی را بیان خواهیم نمود.

اما قبل از آن برای این که بهتر بدانید نعناع چمنی چیست، در مورد ویژگی های ظاهری آن بیشتر صحبت خواهیم کرد. در نهایت هم در مورد خواص نعناع چمنی مطالبی را برای شما خواهیم گفت تا هر چه بیشتر با خواص مفید آن آشنا شوید و سعی کنید تا در محیط خانه و یا در باغ خود از آن بهره مند شوید.

مشخصات گیاه نعناع چمنی

گیاهی کوچک و چند ساله است که دارای برگ هایی به رنگ سبز متوسط است که در حدود دو اینچ اندازه خواهند داشت. پهنای آن ها هم در حدود سه چهارم اینچ است. در میان برگ ها هم رگه های عمیقی وجود دارد. ساقه ها به طور پراکنده برگ ها را روی خود رشد می دهند. ساقه ها مربعی شکل بوده و در نهایت به گل ها ختم خواهند شد.

گل ها در اواسط تا اواخر تابستان رشد می کنند. گلدهی گیاه برای دوره ای در حدود یک ماه به طول خواهد انجامید. این گل ها به صورت گوره های کوچکی در اطراف ساقه گل ها رشد می کنند. البته همه ی آن ها با هم نمایان نمی شوند. رنگ آن ها آبی و بنفش روشن است و از پایه ی ساقه ها به سمت بالا رشد خواهند نمود.

  • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

گیاه از یک ریشه ی مرکزی ساقه های زیادی را در اطراف رشد می دهد که در اطراف ساقه ی اصلی می توان شاهد آن ها بود. حال که در مورد ویژگی های ظاهری گیاه نعناع چمنی با شما صحبت کردیم در ادامه در مورد رشد آن هم بیشتر توضیح خواهیم داد.

پرورش گیاه نعناع چمنی

جوانه زدن بذر ها به راحتی انجام می شود اما در کل می تواند کمی نا منظم باشد. برای همین دوره ی جوانه زدن بذر ها می تواند کمی طول بکشد. می توان آن را در داخل هم رشد داد تا بتوان زود تر شاهد رشد گیاه بود.

اگر به دنبال کاشت بذر ها در بیرون هستید باید مطمئن شوید که همه ی علف ها را از بستر گیاه حذف نموده اید و کمی دیر تر در بهار پس از رفع خطر سرما زدگی بذر ها را در زمین کشت کنید. روی بذر ها را تنها با مقدار کمی خاک مرغوب بپوشانید. علف ها را هم تحت کنترل خود داشته باشید. به گباه تا زمانی که به خوبی رشد کند به ارامی آب بدهید.

همان طور که گفته شد جوانه زدن بذرها نا منظم است. برای همین در صورتی که بخواهید بذر ها را  در داخل رشد دهید، باید بدانید که شاید جوانه زدن ممکان است تا ۱۰ هفته به طول انجامد. این زمان به دما و شرایط بستگی دارد. بهترین دما برای جوانه زدن بذر ها بین ۱۲ تا ۱۸ درجه ی سانتی گراد می باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت و برداشت گیاه نائین هاوندی (Kalmegh، Andrographis paniculata)

به دلیل غیر منظم بودن جوانه زنی باید بذر ها را در سلول های جدا در سینی بذر کشت دهید. استفاده از گلدان های کوچک هم می تواند راهی خوب برای جوانه زدن بذر ها در داخل باشد. در این حالت دیگر با جا به جایی یکی از نشا ها به جوانه های دیگر آسیبی نخواهد رسید.

برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به دستورات موجود در زمینه ی کشت عمومی گیاهان مراجعه کنید یا با استفاده از نام علمی نعناع چمنی در مورد آن در منابع موجود جست و جو کنید. اما به طور کلی نیازی به این کار نیست و می توانید با دنبال کردن مراحلی که در این متن گفته شده است به خوبی موفق به رشد و پرورش گیاه شوید.

محل کشت و مراقبت از نعناع چمنی

گیاه بیشتر به محل های دارای سایه علاقه دارد. اما به خوبی در سایه های سنگین عمل نمی کند. همین که مستقر شد به سرعت پخش می شود. پوشش گیاهی آن می تواند تا ۳ اینچ هم رشد کند. گیاه می تواند گونه های دیگر را مغلوب کند و برای همین نباید با دیگر گونه ها که شکننده هستند کشت شود.

ترجیح می دهد تا در خاکی غنی رشد کند. اما در صورت کاشته شدن در زیر سایه ی درختان با ریزش برگ ها در پاییز و مالچی که به وجود می اید می تواند مواد مغذی مورد نیاز خود را به دست آورده و در سال آینده با طروات بیشتری رشد کند. نیازی به شخم زدن برگ ها نیست.

کاشت بذر نعناع چمنی ( Self-Heal Seeds, Prunella vulgaris)

اگر به دنبال گیاهی انبوه تر هستید می توانید از کمپوست هم برای تغذیه ی گیاه استفاده نمایید. اگر چه می تواند در خاک های فقیر تر هم رشد کند اما آن گونه که مورد انتظار است برگ های فراوانی را رشد نخواهد داد. با خاک خوب که با کمی مواد ارگانیک تغذیه شده است، گیاه می تواند به خوبی رشد کرده و حتی به صورت تهاجمی در کناره ی مرزها بزرگ شود و از آن ها عبور نماید.

برای همین باید در این حالت گیاه را کمی کنترل نمود تا از مرزها عبور نکند. در خاک های فقیر گیاه به سرعت رشد نمی کند و نمی توان آن را تهاجمی در نظر گرفت. اما این بدان معنی است که توان پس زدن علف های هرز را هم نخواهند داشت. در خاک های بسیار فقیر باید علف ها را به طور دستی حذف کنید تا گیاه بتواند خود را به خوبی مستقر کند.

اگر کمی مواد ارگانیک به این گونه خاک ها اضافه کنید در طول زمان نیاز به تلاش کمتری برای مراقبت از آن ها خواهد بود. گیاه به خوبی در مناطق معتدل در سرمای زمستان هم دوام می اورد. اما دوره ی سرمای طولانی و شدید گیاه را خواهد کشت. اگر در مناطق معتدل یا سرد زندگی می کنید می توانید با استفاده از مالچ در طول فصل سرما به گیاه کمک کنید تا دوره ی سرما را به خوبی با عایق به وجود امده پشت سر بگذارد.

استفاده از مقدار برگ خرد شده می تواند به این منظور مناسب باشد. با این کار با فرا رسیدن فصل بهار گیاه دوباره از بین این برگ ها جوانه خواهد زد و از آن ها به عنوان منبعی برای تغذیه ی خود بهره خواهد برد. برای همین راهی عالی برای مراقبت از گیاه در زمستان و رشد دوباره برگ های جدید در بهار خواهد بود.

شما می توانید با نگاهی به عکس نعناع چمنی ابتدا زیبایی آن را در منظره های مختلف مشاهده کنید و پس از آن در صورت علاقه با توجه به نکته های گفته شده نسبت به کشت آن اقدام کنید. در پی این کار امکان برداشت گیاه هم برای شما وجود خواهد داشت. می توانید در زمانی که گلدهی گیاه به پایان رسید همه ی گیاه را قطع کنید.

این کار گیاه را تشویق به رشد ساقه هایی قوی تر می کند. هم چنین با حذف ساقه های گل های پژمرده به زیبا شدن هر چه بیشتر گیاه با رشد دوباره ی ساقه ها کمک کرد. این کار از بذر دادن گیاه و رشد نا خواسته ی آن در محل های دیگر هم جلوگیری می کند. برای همین توصیه می کنیم که در فصل گلدهی همه ی ساقه ها را حذف کنید تا گیاهی با ساقه های جدید داشته باشید.

کاشت بذر نعناع چمنی ( Self-Heal Seeds, Prunella vulgaris)

به طور کلی امکان کشت نعناع چمنی در انواع فضاها وجود دارد. می توانید در باغ های دارای چشم انداز های محتلف و در زیرا سایه درخت ها و یا در کنار سنگ ها آن را پرورش دهید. یا این که در ظرفی در کنار ایوان آن را رشد دهید. حال که به خوبی می دانید که نعناع چمنی چیست و با نحوه ی کاشت و محل مناسب برای پرورش آن آشنا شده اید، ما در ادامه در مورد خواص و کاربردهای گیاه توضیح بیشتری خواهیم داد.

استفاده از نعنا چمنی در پخت و پز

برگ های گیاه را می توان تازه و یا به صورت پخته مصرف نمود. البته باید ابتدا برگ ها را شست تا تانین موجود در آن ها حذف شود. امکان استفاده در سالاد برای کمی تند کردن آن وجود دارد. در سوپ ها و تاس کباب هم می توان از آن بهره برد. یک چای عالی هم می توان با آن آماده کرد. از برگ های تازه ی خشک شده هم در انواع نوشیدنی ها می توان بهره برد.

خواص درمانی گیاه نعناع چمنی

خیلی بد است که بگوییم که در سال های اخیر توجه چندانی به این گیاه نمی شود. در قرن نوزدهم و قبل از آن به طور گسترده ای از این گیاه در کاربردهای مختلف برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شده است. برای همین گیاه را با نام درمان برای همه ی دردها می نامیدند.

به نظر می رسد که گیاه دارای ترکیباتی است که در صورتی که برای دوره ای طولانی استفاده شود برای بهبود وضعیت سلامتی افراد و درمان بسیاری از بیماری ها موثر خواهد بود. در طب گیاهی از آن برای درمان انواع بیماری و از جمله درمان نفخ، ادرار آور، کاهش تب، کاهش فشار خون، تقویت معده و کاهش خونریزی با انقباض رگ های خونی، و موارد دیگری استفاده شده است.

در درمان زخم ها، به عنوان یک ضد باکتری موثر است و می تواند از رشد باکتری ها روی زخم ها جلوگیری کند. در کنار این ها کاربرد های بسیار دیگری دارد. در بیشتر موارد از آن به عنوان یک تونیک استفاده می شود. می توان از آن به صورت تازه و یا خشک شده استفاده کرد و برداشت کل بخش بالایی گیاه در اواسط تابستان بهترین راه برای برداشت آن است.

حال که با خواص نعناع چمنی آشنا شده اید، شاید شما هم می خواهید تا با کشت گیاه نعناع چمنی از آن در مکان مناسبی نگه داری کرده و از زیبایی های آن بهره مند شوید. هم چنین در زمان مناسب از برگ های آن برای بهبود سلامتی خود و تقویت معده و دستگاه گوارش بهره مند شوید.

شما می توانید در مورد همه ی خواص گیاه با استفاده از نام علمی نعناع چمنی اطلاعات جامعی کسب کنید. اما به طور معمول نیازی به این کار نیست و اگر کمی تجربه داشته باشید می دانید که این گونه گیاهان برای همه ی انسان ها سلامتی بیشتری را به همراه خواهند داشت.

  • یشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی خشخاش (Dwarf Double Poppy)

توصیه می کنیم تا در صورت نیاز به انتخاب یکی از گونه های نعنا، ابتدا با نگاهی به عکس نعناع چمنی و مقایسه ی آن با دیگر گونه های این گیاه، نشبت به انتخاب بذری که برای شما گیاهی خوشایند تر را به بار خواهد آورد اقدام کنید و پس از آن در محل مناسبی آن را کشت دهید. نکته های گفته شده در این متن می تواند به شما در این راه کم زیادی بنماید.

نام های دیگر گیاه نعناع چمنی

Prunella. All-Heal. Hook-Heal. Slough-Heal. Brunella. Heart of the Earth. Blue Curls.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر نعناع چمنی ( Self-Heal Seeds, Prunella vulgaris)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *