Loading...

نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis) گیاهی دوست داشتنی است که هم می توان از آن به عنوان گیاهی زینتی بهره برد و هم برای مصارف خوراکی مناسب است. برای مقاصد زینتی آن را برای برگ های زیبای آن پرورش می دهند که در بین گل ها می تواند تنوع بیشتری را به وجود آورد. این گیاه را به طور عمده می توان در دو گونه یافت.

به دلیل این که می تواند تا ۴ فوت هم رشد کند، می توان را  آن در کنار مرزها و در نزدیک حصارها در باغ کشت نمود. این گیاه بسیار دارای بویی خاص است و با دست زدن به آن می توانید بوی خوب آن را حس کنید. برای همین هم آن را نزدیک محل زندگی و کنار کلبه ی خود نباید کشت دهید. مگر این که بوی پریلا برای شما دلپذیر باشد.

پریلای قرمز گیاهی مقاوم است و در مکان های گرم که در معرض نور آفتاب قرار دارند به خوبی دوام می آورد. اما می تواند به خوبی در سایه هم رشد کند. پریلا به طور کلی نیاز به نگه داری کمی در زمانی که تا حدودی رشد کرده و به شرایط پایداری رسیده است دارد. هم چنین در مراحل اولیه هم کشت بذر آن چندان سخت نیست.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

با کشت پریلای قرمز، علاوه بر استفاده از آن، به عنوان گیاهی تزیینی و مقاوم در برابر خشکی می توان آن را در مکان های مختلفی در داخل باغ پرورش داد. اگر چه گیاه نیاز به آب فراوانی ندارد، اما اگر شما می خواهید تا برگ های آن را برداشت کنید باید به آن آب بیشتری بدهید. جانوران موجود در حیات وحش، آن را نمی خورند و آهو ها و خرگوش ها هم از آن دوری می کنند.

به دلیل این که گیاه در روزهای کوتاه گل می دهد، گلدهی آن در فصل پاییز خواهد بود. در این فصل بسیاری از دیگر گیاهان گل دهی خود را تمام کرده اند. برای همین هم می توان گفته که با ایجاد تنوع در پاییز برای رشد در باغ بسیار خوب است. هم چنین به دلیل دارا بودن شهدی که در دیگر گیاهان یافت نمی شود می تواند به پروانه ها و گرده افشان ها هم کمک کند تا در این فصل بتوانند غذایی برای خود داشته باشند.

نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

برای همین هم زنبورها و پروانه ها در اطراف گل های آن بسیار دیده می شوند. در کل دو نوع اصلی پریلا وجود دارد که به رنگ های قرمز و سبز هستند. هر کدام از آن ها هم عطر خاص خود را دارند. اگر چه ظاهر آن ها به طور کلی مشابه است، اما در رنگ و طعم هم تفاوت دارند.

ویژگی های گیاه پریلای قرمز

این گیاه در مناطق گرم به خوبی رشد می کند و می توان در مناطق گرمسیری آن را به عنوان گیاهی چند ساله رشد داد. اما در مناطق سردتر تنها برای یک سال کشت می شود. گیاه بسیار جذابی است و برگ های آن به رنگ های قرمز عمیق بوده و تا ۴ اینچ رشد می کنند. برگ ها دارای رگه هایی می باشند که به نظر می رسد آن ها را دارای چین خوردگی کرده است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

هم چنین دندانه دار بوده و می توان انبوه آن ها را روی بوته ی گیاه پریلا دید. ارتفاع گیاه پریلا هم با وجود شاخه ها و برگ های انبوه آن تا حدود ۳ فوت می رسد. البته پریلای قرمز در صورت فراهم بودن شرایط مناسب تا این ارتفاع رشد می کند و ممکن است که ارتفاع آن کمتر باشد.

در اواخر تابستان هم ساقه های بلند گل ها از بوته ی گیاه پریلای قرمز سر بر می آورند و در پاییز شروع به شکفته شدن می کنند. این ساقه ها می توانند تا یک فوت هم اندازه داشته و در سر خود گل هایی به رنگ سفید یا صورتی خواهند داشت.

می توان نقطه های صورتی رنگی را هم در این گل ها مشاهده کرد. اگر چه این گل ها چندان جلب توجه نمی کنند، اما پروانه ها و زنبورها از آن ها تغذیه می کنند و در اطراف آن ها زیاد دیده شده و به شهد موجود در آن ها علاقه دارند.

نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

البته پریلای قرمز دارای طعم و بوی ملایم تری نسبت به گونه ی سبز خود می باشد. می توان برگ های آن را به راحتی خورد. طعم آن بیشتر شبیه به ریحان است. البته کمی هم می توان مزه ی دارچین را در برگ های آن حس کرد.

عده ای هم می گویند که گونه ی قرمز کمی زننده تر است. اما بر اساس تجربه های ما پریلای قرمز زننده نیست. بسیاری از افراد دیگر که گونه ی دیگر این گیاه یعنی پریلای سبز را چشیده اند، آن ها را زننده تر می دانند و خوردن آن را کمی در مقادیر زیاد سخت تر می دانند.

گیاهان شبیه به پریلا

پریلا گفته می شود که از جنبه هایی شبیه گزنه و یا نوعی کلم می باشد. اما عضوی از خانواده ی نعناها است. این را می توان از ظاهر آن هم متوجه شد. نام های آن نشان دهنده ی تعلق پریلا به خانواده نعناسانان است و می توان فهمید که گزنه و یا نوعی کلم نیست.

محل نگهداری و مراقبت از گیاه

می توان هر دو گونه ی پریلای قرمز و سبز را به خوبی مقاوم دانست. برای همین امکان رشد آن ها در نور گرم آفتاب وجود دارد. البته در نیم سایه ها هم دوام می آورند. در هر نوع خاکی توان رشد دارند و در خاک های رسی و سنگین یا خاک های اشباع شده از آب به خوبی عمل نمی کنند. به هیچ گونه کود و ماده ی مغذی برای رشد خود نیاز ندارند ولی کمی مواد ارگانیک در ابتدای کشت برای استفاده در بستر آن ها مناسب می باشد.

همین که گیاه به وضعیت پایداری رسید، بدون دارا بودن هر گونه نیاز به مراقبت و یا نیاز به آب فراوان می تواند در برابر خشکی هم مقاومت کند. اما اگر می خواهید تا گیاه برگ تولید کند، باید به آن به طور مناسب آب بدهید. با این کار محصول بیشتری را برداشت خواهید نمود.

  • بیشتر بخوانید:گیاه دارویی استویا

شاید استفاده از یک ظرف در کنار آن برای طوب نگه داشتن زمین هم ایده ی جالبی باشد. برای رشد انبوه برگ ها، آب دادن به طور روزانه بهتر است. برای مقاصد تزیینی هم برای دو بار آب دادن درطول هفته کافی است. برای رشد بوته ی پریلای قرمز، با چیدن سر شاخه ها می توانید آن را تحریک به رشد شاخه های بیشتری بکنید.

اگر به گیاه اجازه ی گل دادن بدهید، باید شاخه های گل ها را قبل از این که بذرهای آن ها برسند، بچینید، دلیل آن هم جلوگیری از رشد دوباره ی گیاه با بذرها می باشد. اگر به گیاه اجازه بذر دادن بدهید، بذرهای زیادی را به بار خواهد آورد. گیاه برای گل دادن نیاز به روزهایی کوتاه دارد.

نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

برای همین هم در پاییز که دیگر گیاهان گلدهی خود را به پایان رسانده اند، شروع به گل دادن می کند. این گل دادن ایده ال است. به خصوص برای زنبورهای عسل و بسیاری از دیگر حشرات که عاشق این گل ها  هستند، در یکی از بهترین زمان ها روی می دهد.

کاشت بذر گیاه پریلای قرمز

می توان بذرهای آن را در داخل کشت داد و یا این که به طور مستقیم در بیرون و در محل مورد نظر کشت نمود. دمای مورد نظر برای جوانه زدن بذرها هم حدود ۲۰ درجه ی سانتی گراد می باشد. برای کاشت بذرها در بیرون، محل مورد نظر را آماده کنید و پس از کاشتن بذرها، روی آن ها را کمی با خاک بپوشانید.

می توانید برای اطلاع بیشتر و کشت بهتر، دستورات موجود در زمینه ی آماده کردن بستر برای کشت بذر گیاهان را مطالعه کنید. برای کشت در داخل هم به دلیل این که بذرها به خوبی دارای اندازه ای بزرگ هستند، می توانید از گلدان های جدا و یا سلول هایی در سینی بذر برای کشت آن ها استفاده کنید. هم چنین با کاشت بذرهای پریلای قرمز، روی آن ها را کمی بپوشانید تا بتوانند جوانه بزنند. برای جزییات بیشتر به راهنمایی های موجود برای کشت بذر در داخل مراجعه کنید.

برداشت گیاه پریلای قرمز

برگ ها را می توان با رشد گیاه و رسیدن ارتفاع آن به یک فوت برداشت نمود. برای این کار هم بالای شاخه ها را بچینید تا بتواند شاخه های بیشتری بدهد. این کار به رشد بیشتر برگ ها هم کمک می کند. برگ های تازه به نظر می رسد که دارای عطر و بوی کمتری باشند. برگ های مسن تر از این جنبه ها کمی زننده تر هستند. در زمان برداشت می توانید در صورت نیاز به میزان بیشتری برگ، کل ساقه را قطع کنید.

نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

اگر هم می خواهید تا آن ها را برای استفاده های خود در آینده خشک کنید، می توانید همه ی ساقه ها را با برگ های روی ان ها، قبل از این که گیاه گل بدهد، بچینید. در این زمان گیاه دارای بهترین طعم خواهد بود. می توانید با آویزان کردن شاخه ها در بیرون، آن ها را به همراه برگ های رویشان خشک کنید.

  • بیشتر بخوانید: گیاه کوهوش سیاه چیست؟ کاشت بذر کوهوش سیاه، گیاه زنان یا پری شمع

برگ ها را از ساقه ها جدا نکنید و آن را پس از خشک شدن در یک محفظه ی در بسته نگه داری کنید. با قرار دادن ظرف حاوی برگ های خشک می توانید با قرار دادن آن ها در مکان های تاریک و خنک برای مدت بیشتری آن ها را حفظ کنید. اگر هم می خواهید بذرهای آن را برداشت کنید، باید همه ی ساقه ها را در زمان مناسب چیده و در ظرفی بریزید.

مصارف خوراکی پریلای قرمز

گیاه پریلای قرمز در کشورهایی مانند کره و ژاپن بسیار محبوب است. از آن در پخت و پز، در ترشی، طعم دهی به برنج، سوپ، ماهی و سبززیجات و نیز برای تزیین انواع غذاها استفاده می شود. پریلای قرمز تازه را می توان به صورت خام هم مصرف نمود. از آن به جای ریحان هم در غذا به وفور استفاده شده است.

نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

در واقع ژاپنی ها در مواردی، در غذاهای غربی که با ریحان آماده می شود، به جای ریحان از پریلای قرمز استفاده می کنند. برگ های تازه و کوچک به سالاد اضافه می شوند. برگ های مسن تر هم برای طعم دادن به غذاها مصرف می شوند. از آن ها به عنوان ادویه هم بهره برده می شود. پریلا قرمز یکی از ترکیبات موجود در انواع ادویه نیز می باشد.

بذرها هم در نمک گذاشته می شوند و به عنوان ادویه در ترشی ها استفاده می شود. به نظر می رسد که بذرهای گونه ی قرمز برای این استفاده بهتر است. از روغن به دست آمده از پریلای قرمز هم برای طعم دهی به سس ها و شکلات ها استفاده می گردد.

خواص درمانی پریلای قرمز

به طور معمول همه ی بخش های گیاه پریلا دارای کاربردهای درمانی است. پریلا به عنوان گیاهی گرم کنند شناخته می شود و دارای خواص زیادی است. از برگ های آن برای درمان سرماخوردگی، مشکلات سینه، استفراغ، گرفتگی سینه، درد شکم، عفونت ریه، آنفلونزا، و بسیاری از کاربردهای درمانی مشابه دیگر استفاده می شود. عصاره به دست آمده از برگ ها هم برای درمان زخم ها و بریدگی کاربرد دارند.

نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)

بذرها هم برای درمان آسم، درد شکم، تهوع، مسمومیت غذایی، و حساسیت در کنار برونشیت و خشکی استفاده می شود. برگ های خرد شده را روی پوست می گذارند تا حشرات را پراکنده کند. روغن پریلا هم محصول دیگری است که از بذرهای آن به دست می آید و دارای ۳۵ تا ۴۵ درصد روغن است که به طور معمول در آسیا به دلیل خواص درمانی ان استفاده می شود.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر پریلای قرمز (red Perilla seeds، Perilla frutescens nankinensis)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *