Loading...

نحوه کاشت بذر گل تاج خروسی (Celosia cristata)

نحوه کاشت بذر گل تاج خروسی (Celosia cristata)

گل تاج خروسی (Cockscomb Kurume Mixed Colors Seeds، Celosia cristata) از گل های مخملی و زیبایی است که می توانید برای کشت انتخاب کنید. این گل می تواند به باغ شما با رنگ های زیبای خود جلوه ای بی نظیر بدهد. این رنگ ها شامل قرمز، قهوه ای متمایل به قرمز، صورتی، زرد، و قرمز مایل به زرد است. اگر شما به هر یک از این رنگ ها علاقه دارید می توانید تنها با فراهم نمودن مقداری بذر گل تاج خروسی اقدام به کشت آن در باغ خود بنمایید.

تا از زیبایی های آن با گل هایی مخملی و منحصر به فرد بهره مند شوید. گل های بزرگ گیاه می توانند تا ۱۰ اینچ هم پهنا داشته باشند که روی ساقه هایی محکم رشد کرده و در کناره های خود انشعاب هایی دارند که می تواند گل های بیشتری را در آینده به بار آورد. سر شاخه ها حاوی تعداد زیادی گل کوچک است که به طور حلقه ای در رنگ های متنوعی دیده خواهند شد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

هیچ گلی را نمی توان با گل تاج خروسی مقایسه کرد چونکه گل های آن با زیبایی خود برای مدت ها دوام می آورند. گیاه می تواند تا ۳ یا ۴ فوت هم رشد کند و در کناره های خود هم انشعاب های فراوانی بدهد. شاید برای بسیاری برگ گل تاج خروس هم در کنار گل ها جذابیت فراوانی داشته باشد. برگ های گیاه انبوه هستند و در سایه رنگ های مختلفی از سبز لیمویی تا سبز تیره و قرمز تا قرمز تیره دیده خواهند شد.

این برگ ها ترد بوده و با شروع گل دهی گیاه زیبایی خاصی را به همراه دارند. گل دادن گیاه هم در دوره ای طولانی و از ابتدا یا اواسط تابستان آغاز می شود و تا فرا رسیدن فصل سرما ادامه می یابد. اگر چه گیاه عالی است و در برابر گرما هم دوام می اورد، اما نیاز به آب دارد تا بتواند به اندازه ی کافی رشد کند.

 • بیشتر بخوانید: گیاه کوهوش سیاه چیست؟ کاشت بذر کوهوش سیاه، گیاه زنان یا پری شمع

گونه هایی که آب کافی دریافت نکنند ممکن است که بسیار کوچک تر باشند. اگر شما به دنبال رنگ متمایز در باغ خود هستید، این گیاهی است که باید به طور حتم در باغ خود پرورش دهید. شما تا به حال موفق به آشنایی با گل تاج خروس به طور نسبی شده اید، ما در ادامه در مورد گیاه توضیحات تکمیلی را ارئه خواهیم نمود تا بتوانیم به شما کمک بهتری در  انتخاب محل مناسب برای کشت گیاه بنماییم.

کاشت بذر گل تاج خروسی

برای کشت گیاه می توانید بذرهای گل تاج خروسی را ابتدا در داخل کشت دهید و با رشد مناسب جوانه ها، آن ها را در بیرون انتقال دهید. برای این کار می توانید ۴ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری بذر ها را در داخل بکارید. اما در صورت نیاز به کشت مستقیم در بیرون باید تا منتظر بمانید تا خاک به خوبی در ابتدای بهار گرم شده و توان جوانه زدن بذرها را داشته باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

بهترین زمان برای کاشت گل تاج خروسی موقعی است که گیاه امکان دریافت ۵ ساعت نور مستقیم آفتاب را در طول روز داشته باشد. برای پرورش گل تاج خروس باید توجه داشته باشید که گیاه نور مستقیم آفتاب را ترجیح می دهد و به خاک های دارای زه کشی مناسب علاقه دارد. اما به طور کلی هر گونه خاکی را می تواند تحمل کند. البته باید به طور مرتب به آن آب داده شود.

نحوه کاشت بذر گل تاج خروسی (Celosia cristata)

در روز های گرم تابستان در صورتی که آب کافی دریافت کند به خوبی عمل کرده و می توان شاهد گل های بسیار زیبای آن بود. در گرمای تابستان در صورت فراهم نمودن شرایط گل هایی بزرگ را شکوفا خواهد کرد که ممکن است در اثر وزش باد یا بارش باران خم شوند. اما با این حال ساقه ها محکم هستند و در اثر وزش باد و باران نمی شکنند.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

نحوه پرورش گل تاج خروسی با فراهم نمودن شرایط گفته شده به سادگی قابل یادگیری است و شما هم می توانید با استفاده از بذر گیاه اقدام به کشت آن بنمایید. در صورتی که آب کافی در اختیار آن قرار داده شود به ندرت ممکن است که شاهد پژمرده شدن گل تاج خروسی باشید. اما به طور کلی هر گونه گلی هم می تواند دچار آفت هایی شود که باید در این زمینه هم هوشیار بود.

به طور معمول تکثیر گل تاج خروس با استفاده از بذر آن صورت می پذیرد. برای همین ما در این متن در مورد کشت بذر آن توضیحاتی را ارائه دادیم. می توانید با کشت این بذرها اقدام به تولید گل تاج خروس نموده و حتی شاید برای شما منافع اقتصادی هم داشته باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

اما اگر روش تکثیر گل تاج خروسی با استفاده از بذر برای شما چندان جالب نیست، می توانید از روش های دیگری هم برای این کار استفاده کنید. توصیه ما این است که برای یک بار هم که شده از کشت بذر برای به بار آوردن گیاه استفاده کنید. زیرا که با این کار می توانید شاهد جوانه گل تاج خروسی از مراحل ابتدایی رشد آن باشید. ما در این متن در مورد گل تاج خروسی و خواص آن در کاربردهای درمانی توضیح نمی دهیم اما می توانید در این مورد در پژوهش های صورت گرفته مطالب بیشتری را پیدا کنید.

نحوه کاشت بذر گل تاج خروسی (Celosia cristata)

گل تاج خروسی و خواص آن زیاد برای افراد پرورش دهنده اهمیت ندارد و آن ها بیشتر به دنبال زیبایی منحصر به فرد گیاه می باشند. اگر چه خواص گل تاج خروس در طب سنتی هم می تواند مهم باشد، اما برای بسیاری از این افراد زیبایی گل های گیاه در درجه ی اول اهمیت قرار دارد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)

شما هم در صورتی که بخواهید از این زیبایی ها لذت ببرید می توانید در صورتی که زمینی برای کشت گیاه ندارید، از گل تاج خروسی در گلدان مناسبی نگه داری کرده و نتیجه ی زحمت های خود را ببینید. کاشت گل تاج خروس در گلدان را در هر زمانی می توان تجربه کرد و برای این کار هم تنها نیاز به چند بذر می باشد.

امروزه می توان دید که افراد زیادی به دنبال این هستند که بدانند چطور می توان این گیاه  را در محیط های مختلفی پرورش داد و دائم می پرسند که چگونه گل تاج خروسی را بکاریم، اما با توجه به آنچه گفته شد، در مناسب ترین زمان کاشت گل تاج خروسی که همان اوایل بهار است، می توان در زمان گلدهی گل تاج خروسی که به طور معمول در تابسان و پاییز است از گل های رنگارنگ آن برای ایجاد جلوه ای منحصر به فرد بهره برد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه علف پروانه (Asclepias tuberosa interior، Butterfly Weed)

البته زمان کاشت بذر گل تاج خروسی در داخل به دلیل بالاتر بودن دما نسبت به بیرون می تواند زودتر و در فصل زمستان هم باشد. زیرا که در داخل امکان فراهم نمودن دمای مورد نیاز برای رشد و جوانه زدن بذرها وجود دارد. اما در هر صورت با توجه به شرایط نگهداری گل تاج خروسی که نیاز به نور کامل آفتاب دارد، باید گیاه را در معرض نور مستقیم آفتاب حداقل برای ساعاتی در طول روز قرار داد.

نحوه کاشت بذر گل تاج خروسی (Celosia cristata)

اگر به خوبی شرایط کاشت گل تاج خروسی مورد توجه قرار گرفته و آب دادن به آن هم به طور متناوب انجام شود، به ندرت اتفاق می افتد که شاهد از بین رفتن گیاه در گرمای تابستان باشیم. اما در صورتی که این اتفاق بیفتد، باید علت پژمرده شدن گل تاج خروس یا علت خشک شدن گل تاج خروسی را در آفت های معمول و بیماری های مختلفی دانست که توان از بین بردن گیاه را دارند.

این آفت ها در منابع مختلفی مورد بررسی قرار گرفته اند و می توانید برای اطلاعات بیشتر در این زمینه یا هر گونه اطلاعات جانبی که در مورد گیاه نیاز دارید مانند طریقه مصرف گل تاج خروسی، آن را در این منابع پیدا کنید. در این متن هدف ما تمرکز روی کاشت و طریقه نگهداری گل تاج خروس با استفاده از بذر آن بوده است و در مورد مسائل مرتبط کمتر صحبت کرده ایم. آفت های چندانی در این گیاه مشاهده نمی شوند. برای همین می توانید بدون نیاز به نگرانی اقدام به کاشت آن نموده و در هر محلی که علاقه دارید آن را پرورش دهید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گل تاج خروسی (Celosia cristata)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *