Loading...

کاشت بذر گل ختمی یا گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow)

گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow / Swamp Mallow Seeds ,Hibiscus moscheutos) گیاهی است که با نام های ختمی سرخ، گل ختمی و ختمی چینی هم شناخته می شود و یکی از انواع گل ختمی می باشد که بومی شمال آمریکا است. شاید این گونه یکی از بزرگ ترین گونه های هیبیسکوس باشد که بتوانید برای باغ خود انتخاب کنید.

مشخصات گیاه هیبیسکوس یا گل ختمی

 گل ختمی گیاهی چند ساله بوده و در زمستان می میرد. اما در بهار دوباره ساقه های بلند و محکم خود را رشد می دهد. در اواخر بهار گیاه ساقه هایی با برگ هایی سه گوش رشد می دهد. رنگ این برگ ها سبز متوسط است. در گیاهان بالغ ممکن است که ساقه ها تا ۶ فوت هم ارتفاع داشته باشند. بر بالای ساقه ها هم می توان غنچه های گل را دید.

گل ها از اواسط تابستان تا اوایل پاییز شکفته می شوند. این گل ها دارای اندازه ای بزرگ بوده و دارای ۴ تا ۶ اینچ پهنا می باشند. اندازه ی آن ها هم در این حدود خواهد بود. این گل ها دارای کلاله های زیبای زرد رنگی هستند. گلبرگ ها هم به طور معمول به رنگ صورتی روشن هستند. البته تعدادی از گلبرگ ها دارای رنگ های کمی تیره تری هستند. می توان در گونه هایی از این گیاه گل ها را با گلبرگ های سفید داشت.

کاشت بذر گل ختمی یا گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow)

گل ها یکی پس از دیگری باز شده و در میان باغ می توان آن ها را دید. زنبور ها و پرنده ها به این گل ها علاقه دارند. در نهایت گل ها به دنبال خود محفظه های حاوی بذر را دارند. این محفظه ها مدور بوده و در بالای ساقه ها دیده می شوند. محفظه های حاوی بذر هم جذاب بوده و می توان آن ها را در دسته گل های خشک مورد استفاده قرار داد. امکان باقی گذاشتن این محفظه ها بر روی ساقه ها هم وجود دارد.

در این حالت در زمستان که باغ تقریبا از هر گونه ی گیاهی تهی است می توانید از زیبایی این محفظه ها تا حدودی بهره مند شوید. در ابتدای بهار ساقه ها را تا زمین قطع کنید. تا این که ساقه های تازه بهتر بتوانند رشد کنند. دوره ی گل دهی گیاه به طور معمول بین ۶ تا ۸ هفته طول خواهد کشید.

کاشت بذر گل ختمی یا گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow)

گیاه نیاز به نور کامل آفتاب ندارد. اگر چه آن را به طور معمول گیاهی دوستدار زمین های اشباع شده از آب می دانند، اما می تواند به خوبی در هر گونه خاکی رشد کند. این خاک ها می تواند در بستر هایی باشد که پر از آب هستند. یا این که در بستر های خشک تر باشد. البته در صورتی که به نور کامل آفتاب دسترسی داشته باشد بهتر خواهد بود.

کاشت بذر گل ختمی یا هیبیسکوس

 گیاه  هیبیسکوس بسیاری از شرایط را می تواند تحمل کند. اما توان تحمل سایه را ندارد. گیاه بسیار مقاوم بوده و به آسانی با استفاده از بذر آن می توانید آن را رشد داده و پرورش دهید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

گیاه هیبیسکوس می تواند در همان سال اول گل بدهد. اما در سال دوم می توان گل های بیشتر و بزرگ تری را روی آن شاهد بود. پس از آن هم هر سال پس از دیگری می توان شاهد رشد دوباره و گلدهی گیاه بود. اگر دیدید که گیاه بسیار بزرگ شده است، می توانید در ابتدای بهار آن را از زمین در آورده و به چند گیاه گل ختمی جدید تقسیم کنید.

کاشت بذر گل ختمی یا گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow)

گیاه هیبیسکوس برای کشت در محل هایی که باران زیاد می بارد بسیار عالی است. با کشت آن در این گونه باغ ها می توان منظره ای زیبا و استوایی را در مناطق گرمسیری داشت. برای همین است که ما آن را برای هر باغی که در مناطقی است که گرم و دارای نور کامل آفتاب است  مناسب می دانیم. اگر چه می توان گونه های بسیاری گل ختمی را دید.

اما در صورتی که می خواهید گونه ای از آن را انتخاب کنید، شاید ختمی در کنار گونه های بومی از بهترین انتخاب ها باشند. با توجه به مقاومت بالای گیاه می توان آن را در بسیاری از مناطق با شرایط آب و هوایی مختلف کشت داد. می توان در مناطق سردسیر و یا معتدل از زیبایی آن بهره برد. هم چنین در مناطق گرمسیری هم هیبیسکوس توان رشد  بسیار خوبی خواهد داشت.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گل ختمی یا گیاه هیبیسکوس (Rose Mallow)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *