Loading...

نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

گیاهان با یکدیگر تفاوت هایی دارند. این تفاوت ها می تواند در رنگ و یا در نوع گل باشد. گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis) یکی از گیاهانی است که با بسیاری از دیگر گیاهان تفاوت دارد. این گیاه در ویژگی های ظاهری خود و در رنگ و در گل های خود با دیگر گیاهان تفاوت هایی دارد و حتی می توان با  کاشت گل ختمی در گلدان تغییر در محیط را احساس کرد. رنگ ها متنوع هستند و برگ ها هم خاص می باشند.

اگر نگاهی به گونه ها و یا بوته های آن بکنید، خواهید دید که گیاه دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن است. اما در رنگ گل ها می توان تنوع بالایی را از بنفش تا سفید و دیگر رنگ ها دید. عده ای تمایل دارند تا با کشت بذر گیاه، موفق به کاشت گل ختمی سفید در خانه و یا در باغ خود شوند.

عده ای دیگر هم تمایل به کاشت گل ختمی دارویی در رنگ های دیگر دارند. شما هم می توانید با انتخاب بذرهایی مناسب، هر یک از آن ها را که بیشتر می پسندید پرورش دهید. کشت گیاه آسان است و نیاز به مراقبت چندانی هم ندارد. البته شاید پی بردن به رنگ گل ها در آینده در مرحله ی اول که می خواهید بذرها را بکارید به سادگی ممکن نباشد، اما راه هایی برای کشت گونه ی مورد علاقه شما وجود دارد.

  • بیشتر بخوانید: گیاه کوهوش سیاه چیست؟ کاشت بذر کوهوش سیاه، گیاه زنان یا پری شمع

در نهایت هم می توانید با کشت چند بذر پس از کمی رشد، با گل دادن هر یک از گیاهان به رنگ مورد علاقه ی خود برسید. اگر می خواهید تا اقدام به کاشت گل ختمی قرمز یا سفید یا هر رنگ دبگری کنید، در ادامه ی این متن با ما همراه باشید.

با پرورش گل ختمی شما خواهید توانست تا از مزایای گیاهی چند سالانه بر خوردار شوید که نیاز به آب کمی برای رشد دارد و در برابر خشکی نیز تا حدودی مقاوم است. به طور معمول در هر خاکی دوام می آورد و البته باید به میزان کافی به آن آب داده شود. در صورت مناسب بودن شرایط تا حدود ۶ فوت هم رشد می کند.

نور کامل آفتاب را دوست دارد و در سایه هم تا حدودی توان رشد دارد. اما در این حالت باید از یک تکیه گاه برای نگه داشتن آن استفاده نمود. آهوها و خرگوش ها گیاه را نمی خورند و در مناطق مختلف با شرایط آب و هوایی گوناگون هم امکان کاشت آن وجود دارد. در ابتدای کاشت گل ختمی در باغچه یا در هر محل دیگری نیاز به مراقبت برای رشد آن وجود دارد. اما با رشد آن دیگر نیاز به توجه چندانی ندارد و در سال های آینده هم دوباره رشد می کند.

هر ساله با آوردن زیبایی به باغچه ی شما، پروانه ها را هم به خود جذب می کند و می تواند در غذا و برای مصارف دارویی هم استفاده شود. با دنبال کردن این مطالب که قصد اموزش کاشت گل ختمی را دارند، شما هم می توانید از هر یک از این مزایای گیاه بهره مند شوید و هر ساله در باغ خود از وجود آن ها لذت ببرید.

تمام بخش های گیاه خوردنی هستند و در حالی که در برخی نقاط بیشتر از ریشه های گیاه استفاده می شود، در مناطق دیگر استفاده از دیگر بخش های آن مانند برگ ها و گل ها رواج بیشتری دارد. اما در کل می توان از همه ی بخش های گیاه در مصارف خوراکی بهره برد و آن ها را به جای یک دیگر هم استفاده کرد.

حتی اگر قصد کشت تعداد زیادی بذر را نداشته باشید، امکان استفاده از آن ها برای کاشت بذر گل ختمی در گلدان وجود دارد. با جوانه زدن بذرها می توانید نهال ها را به بیرون منتقل کنید. یا این که با استفاده از گلدانی با اندازه ای بزرگ تر،آن را در محل مناسب پرورش دهید.

پس از رشد گیاه امکان استفاده از قسمت های مختلف آن وجود دارد. حتی می توان آب ریشه ها و یا برگ ها را جوشاند و تا تبدبل شدن آن ها به ترکیبی شبیه سفیده تخم مرغ به آن ها حرارت داد. ترکیب می تواند به جای دسر استفاده شود. در حالی که در زمان هایی این مواد به طور طبیعی استفاده می شد، در حال حاضر در مغازه ها در مناطق خاصی در دنیا به فروش می رسد.

اما این محصولات طبیعی نیستند و پر از مواد شیمیایی و شکر هستند. اگر شما می خواهد تا به طور طبیعی به این مواد دست پیدا کنید، بهترین راه برای شما، کاشت داشت برداشت گل ختمی با توجه به نکات گفته شده در این متن خواهد بود.

ویژگی های ظاهری گل ختمی

قبل از این که در مورد مکان مناسب یا زمان کاشت بذر گل ختمی برای شما توضیحاتی را ارائه کنیم، در این بخش در مورد شکل ظاهری گیاه نکاتی را بیان خواهیم نمود. گیاهی چند ساله است که در زمستان می میرد و در بهار دوباره سر از خاک بر می آورد. گیاه کمی مخملی و دارای پرزهایی کوچک بر روی خود می باشد.

برگ های آن ضخیم و دارای سه تا پنج لبه می باشند. در برگ ها می توان رگه هایی عمیق را شاهد بود که با پوشش موجود بر روی برگ، مانند نقره درخشنده هستند و دارای بافتی نرم می باشند. هر یک از آن ها بین ۵ تا ۷.۶ سانتی متر اندازه دارند و پهنای آن ها هم در حدود یک چهارم اینچ است. این برگ ها به طور متناوب بر روی ساقه ها دیده خواهند شد.

در هر گره ای در امتداد ساقه ها، می توان شاهد انشعاب هایی بود که حامل چندین برگ کوچک تر هستند. هم چنین بر روی آن ها می توان خوشه هایی از گل ها را دید. این گل ها در اواسط تا اواخر تابستان ظاهر خواهند شد و تا فصل پاییز شکفته می شوند. هر یک از گل ها دارای ۵ گلبرگ جدا است که به طور معمول به رنگ صورتی کم رنگ می باشند اما می توان آن ها را در رنگ های سفید، بنفش و یاسی هم دید. پرچم های ان ها هم در مرکز گل قرار داشته و به رنگ بنفش یاسی است. هر یک از گل ها دارای حدود دو اینچ عرض هستند.

نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

این گل ها در نزدیکی انتهای شاخه ها به صورت خوشه ای دیده می شوند. گل ها به دنبال خود میوه هایی پرز دار را به همراه دارند که دارای حدود یک سوم سانتی متر اندازه بوده و در داخل آن ها بذرهای گیاه وجود دارد. بر اساس بیشتر گزارش ها، گیاه توان رشد بین ۳ تا ۴ فوت را دارد ولی ما شاهد بوده ایم که این گیاه تا ۵ فوت هم رشد کرده است. در مواقعی حتی می توان شاهد رشد آن ها تا ارتفاع ۶ فوتی هم بود. این میزان از رشد وابسته به شرایط محیطی خواهد بود.

در هر صورت، در بسیاری از کشورها گل ختمی را با ریشه های بلند و محکم آن می شناسند که دارای کاربرد های متعددی می باشد. اگر شما هم می خواهید تا گیاهی را پرورش دهید که تا ۶ فوت هم توان رشد داشته باشد، می توانید با کمی تلاش و اقدام به کاشت وپرورش گل ختمی به راحتی به هدف خود دست پیدا کنید.

ریشه های گل ختمی

ریشه ها ضخیم، بلند، و بسیار تنومند هستند که بی رنگ بوده اما در اطراف آن ها پوسته ای دارای رنگ زرد متمایل به سفید می باشد. این ریشه ها در داخل سفید و فیبر مانند می باشند. می توان آن ها را خورد. اگر آن ها را مانند سبزیجات بخورید، متوجه طعمی مانند مزه ی هویج وحشی خواهید شد. آن ها حاوی میزان بالایی ماده ی لعاب دار هستند که در درمان بیماری ها بسیار کاربرد دارد.

حتی امروزه هم از ان استفاده های زیادی در طب گیاهی می شود. گیاه به خاک های مرطوب علاقه دارد و عده ای از پرورش دهندگان هم کشت بذر را در پاییز توصیه می کنند تا بذر ها بتوانند بهتر جوانه بزنند و گیاه بهتر رشد کند. گیاه را می توان گونه ای دانست که از بذر های خود توان رشد بدون نیاز به توجه یا دخالت انسان را دارد. اما آن را گیاهی تهاجمی نمی توان فرض کرد.

کاشت بذر گل ختمی

اگر به دنبال کشت این گیاه هستید، باید بدانید که جوانه زدن بذر ها نا منظم بوده و برای جوانه زدن آن ها نیاز به صبر دارید. آماده سازی بذر ها با قرار دادن آن ها در محلی سرد برای مدتی مناسب، می تواند در بهبود جوانه زنی آن ها موثر باشد. هم چنین امکان جوانه زدن در زمانی کوتاه تر میسر خواهد شد. بسیاری از فروشنده ها هم بذرها را قبل از ارسال برای مشتری های خود، در مکانی سرد نگه داری می کنند، تا برای کشت آماده شوند.

به دلیل این که جوانه زنی به طور نا منظم رخ خواهد داد، توصیه می شود که بذرها را در داخل کشت دهید. از سوی دیگر، کشت مستقیم بذر می تواند منجر به رشد تعداد زیادی علف هرز در محل مورد نظر شود که برای حذف آن ها نیاز به تلاش بیشتری می باشد. با استفاده از بذر و پرورش گل ختمی در گلدان در مراحل اولیه می توان نتیجه ی بسیار بهتری گرفت.

زمان مناسب برای این کار هم ۱۰ تا ۱۲ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری می باشد. با استفاده از سینی بذر و یا گلدان های کوچک، باید در هر یک از آن ها تعدادی بذر را روی بستری مناسب از خاک و مواد ارگانیک کشت دهید. بهتر است که از خاک های سنگین برای کشت بذر استفاده نکنید. در همه ی مدت باید خاک را مرطوب نگه دارید تا این که بذرها جوانه بزنند.

هرگز به خاک اجازه ی خشک شدن در این دوره را ندهید. برای این که بذرها زودتر جوانه بزنند، آن ها را نزدیک پنجره و یا در جایی در معرض تابش نور قرار دهید. می توانید در صورت کشت بذر ها در داخل سینی بذر، ان ها را پس از مدتی در داخل گلدان های جدا قرار دهید تا بهتر رشد کرده و برای انتقال به بیرون آماده شوند.

می توانید به راحتی با دنبال کردن این توصیه ها موفق به پرورش گل ختمی دارویی با کشت بذر در  سینی بذر و پس از آن در محیط بیرون شوید. در زمان انتقال گیاه به بیرون مراقب باشید که به طور مستقیم آن را در معرض نور آفتاب قرار ندهید. باید ابتدا گیاه را با شرایط موجود آشنا کرد تا بتواند خود را با محیط بیرون وفق دهد. با در نظر گرفتن این نکات گیاه را به بیرون برده و نشا کنید.

نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

فاصله ی هر یک از نشاها با دیگری هم باید در حدود ۳ فوت باشد. پس از آن به خوبی به آن ها آب بدهید تا بتوانند در محیط جدید رشد کنند. مطمئن شوید که گیاه به طور مداوم به آب مورد نیاز خود دسترسی خواهد داشت. استفاده از یک ظرف در کنار آن برای مرطوب نگه داشتن زمین توصیه می شود. در محیط های دارای هوای گرم هم باید حداقل روزی یک بار به آن ها آب داد.

انتقال گیاهان مسن تر می تواند در فصل پاییز صورت پذیرد. برای این کار باید منتظر ماند تا گیاه در پاییز با فرا رسیدن سرما بمیرد و بعد آن را به محل جدید منتقل نمود. یا این که در ابتدای بهار قبل از این که گیاه جوانه بزند، مکان آن را تغییر داد. در مورد کاشت گل ختمی در محل جدید هم باید در زمینه ی رعایت فاصله ها و دیگر نکات گفته شده توجه کافی را داشته باشید.

برای این کار می توانید گیاه را از زمین در آورده و آن را تقسیم کنید. البته به دلیل دارا بودن ریشه هایی تنومند، در آوردن گیاه گل ختمی به راحتی میسر نیست. اما با انتخاب محل مناسب برای کشت، باید آن را به نحو مناسبی از خاک در آورده و به محل جدید منتقل کنید.

محل کشت و مراقبت از گل ختمی

در مورد روش کاشت گل ختمی با استفاده از بذر آن و یا روش انتقال آن صحبت شد، اما محل کشت گیاه هم دارای اهمیت فراوانی است که در رشد بهتر آن موثر خواهد بود. می توان آن را در هر باغی کشت نمود. هر گونه خاکی را هم تحمل می کند حتی خاک های خشک را هم تا حدودی تحمل خواهد کرد.

در محیط نمناک هم امکان رشد دارد. اما در زمین های خیس از آب نمی تواند دوام بیاورد. گیاه ترجیح می دهد تا به طور مداوم آبدهی شود و به خصوص اگر در خاک دارای زه کشی خوبی کشت شده باشد، باید به میزان کافی و به طور مداوم آب مورد نیاز خود را دریافت نماید.

گیاه به طور کامل در برابر خشکی مقاوم نیست و استفاده از یک ظرف در کنار آن برای مرطوب نگه داشتن خاک توصیه می شود. به خوبی در سایه رشد نمی کند و نیاز به نور کامل آفتاب دارد. همین که ساقه ها رشد کردند، شاید نیاز به تکیه گاهی برای نگه داشتن آن ها باشد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه ریحان مقدس (Holy Basil-ocimum sanctum/ ocimum tenuiflorum)

زیرا که در برابر وزش بادهای شدید امکان افتادن آن ها وجود دارد. اگر در کنار حصارها کشت شوند به خوبی می توان از آن ها در برابر افتادن محافظت نمود. به دلیل ارتفاع بالایی که دارد، گیاه برای پرورش در پشت مرزها و دیوارهای باغ مناسب است.

شاید با توجه به رشد زیاد ساقه ها، برای بهره بردن از روش کاشت گل ختمی در گلدان، نیاز به گلدانی با ابعاد بزرگ و بر روی زمین باشد. اما در هر حال کشت آن ها در باغ یا باغچه بیشتر توصیه می شود. همین که گیاه به شرایط پایداری رسید، در هر فصل بیشتر و بیشتر رشد خواهد کرد.

اگر چه گیاه می تواند در سرمای زمستان هم دوام بیاورد. اما استفاده از کمی مالچ در زمانی که ممکن است دما در زمستان کمتر از منفی ۹ درجه ی سانتی گراد شود، توصیه می شود. بر اساس بعضی از گزارش ها، گیاه تا دمای منفی سیزده درجه ی فارنهایت یا منفی بیست و پنج درجه ی سانتی گراد را هم تحمل کرده است.

برداشت گل ختمی

با انتخاب بهترین روش و زمان کاشت گل ختمی، به زودی قادر به برداشت آن خواهید بود. اگر چه بخش های بالایی را می توان زودتر برداشت کرد، اما ریشه ها را می توان در پاییز برداشت نمود. برای برداشت ریشه ها باید تا پایان سال دوم از کشت گیاه صبر کنید. می توانید پس از برداشت آن ها، ریشه ها را با جریان هوا و یا با استفاده از خشک کننده ها، به آرامی خشک نمایید.

نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

گل ها و برگ ها هم در طول سال قابل برداشت خواهند بود. البته در سال اول بهتر است که آن ها را برداشت نکنید تا به گیاه اجازه داده شود به خوبی رشد کند. باید به گیاه اجازه بدهید تا دو فوت رشد کند و پس از آن اقدام به برداشت از آن بنمایید.

می توانید برگ ها را تک تک بچینید و یا این که با ساقه ها آن ها را برداشت نمایید. گل ها را در زمانی بچینید که کاملا شکفته اند. این کار را در صبح و پس از خشک شدن شبنم ها، قبل از این که نور آفتاب شدید شود، انجام دهید. گیاه به آفت ها حساس است و قبل از این که این آفت ها به برگ های دیگر برسند، باید آن ها را چید.

مصارف خوراکی گیاه

برگ ها را می توان به سوپ های گوشت به میزان کم اضافه نمود. در مقادیر زیاد، این برگ ها لعابی تولید می کنند که باعث بد مزه شدن سوپ خواهد شد. برگ های دارای طعمی خوب هستند که اگر در مورد پرزهای آن ها حساس نباشید می توانید آن ها را مصرف کنید. ریشه های آن هم می توانند با سبزیجات استفاده شوند و جوش داده شوند و یا این که سرخ شوند.

آب به دست آمده از آماده کردن برگ ها و ریشه ها می تواند حرارت داده شود تا غلیظ شده و مانند سفیده تخم مرغ شود. از این ماده می توان در غذا ها و در کیک استفاده کرد. در واقع در گذشته کیکی گل ختمی با استفاده از این ماده تخم مرغی شکل تهیه می شد. از آن هم برای بهبود گوارش و درمان اختلالات گوارشی استفاده می شد.

البته امروزه آن مواد در مغازه ها و در بازار وجود ندارند. زیرا که در این گونه محصولات از مواد شیمیایی و شکر استفاده شده است که خواص مورد انتظار برای درمان بیماری ها را ندارند. امکان تهیه ی چای هم از گل ها و ریشه های گیاه وجود دارد. البته شاید طعم آن ها زیاد خوشایند نباشد.

خواص گل ختمی و کاربرد های دارویی آن

هر کسی می تواند با فراهم کردن شرایط کاشت گل ختمی و دنبال کردن توصیه های موجود و یاد گیری طرز کاشت گل ختمی، در زمان مناسب آن را برداشت کند. بیشتر افرادی که این گیاه را به طور انبوه کشت می کنند، برای خواص درمانی آن و فروش در بازار اقدام به این کار می کنند.

در بیشتر موارد از ریشه ها برای درمان التهاب های گوارشی استفاده می شده است. اما برای درمان بیماری های سیستم تنفسی و بهبود ادرار هم کاربرد داشته است. ماده ی لزج به دست آمده از ریشه ها در درمان بلغم مفید بوده و خلط آور است. هم چنین می تواند مخاط های روده را تحریک کند.

هم چنین ادعا می شود که در درمان خونریزی مجاری ادراری و اسهال خونی موثر واقع می شود. جوشاندن ریشه ها در شیر هم برای درمان اخلاط سینه، سرفه، برونشیت، سیاه سرفه، موثر واقع می شود. به طور معمول می توان آن را به شکل شربت مصرف کرد. استفاده از آن به شکل شربت برای کودکان هم مناسب تر است.

نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

اخیرا گیاه شناسان و متخصصان طب گیاهی به این مطلب پی برده اند که لعاب برگ ها هم می تواند به خوبی لعاب ریشه ها در درمان موثر واقع شود. با توجه به در دسترس بودن لعاب برگ ها به میزان بیشتر، می توان از آن راحت تر برای درمان استفاده کرد. هم چنین برگ ها این لعاب را در حالی برای ما مهیا می کنند که نشاسته ی کمتری نسبت به لعاب ریشه ها دارد. برای همین امکان دارد استفاده از آن در درمان بیماری ها مفید تر واقع شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه آرالیا (American Spikenard-Aralia racemosa)

از گیاه می توان در کاربردهای خارجی برای درمان کوفتگی، رگ به رگ شدن، یا  درد ماهیچه ها و بهبود سلامت مفاصل بهره برد. استفاده از ژل و یا ریشه های گیاه می تواند در تسریع بهبود زخم ها مفید واقع شود. به خصوص در زخم هایی که به سادگی قابل درمان نیستند.

کاربردهای دیگر گل ختمی

می توان از ریشه ها برای مسواک کردن دندان ها استفاده کرد. می تواند توسط کودکان هم جویده شود. در صنایع آرایشی هم استفاده می شود تا به نرم کردن پوست کمک کند. پودر خشک شده ی ریشه ها هم برای اتصال ترکیبات فعال در دارو ها استفاده می شود.  برای همین در قرص ها استفاده شده است.

از ساقه ها می توان در تهیه ی کاغذ استفاده کرد و ریشه ها هم جوشانده می شوند تا چسب از آن ها به دست آید. ما در این متن سعی کردیم تا در مورد مطالبی مانند طریق کاشت گل ختمی، فصل کاشت گل ختمی، طرز کاشت گل ختمی در گلدان یا نحوه کاشت گل ختمی در گلدان برای شما مطالب مفیدی را بیان کنیم.

شما می توانید با توجه به محل زندگی خود به طور دقیق تر به انتخاب موقع کاشت گل ختمی برای رشد بیشتر در سال اول اقدام کنید و با در نظر گرفتن نکات ذکر شده در ارتباط با نحوه کاشت گل ختمی، ان را کشت داده و در بهترین زمان از بخش های مختلف آن برای مصارف گفته شده بهره ببرید. گیاه در مقایسه با دیگر گیاهان نیاز به تلاش زیادی برای به بار آوردن گل های خود ندارد و به راحتی با توجه به زمان و نحوه کاشت گل ختمی می توان شاهد به بار نشستن گل های زیبای آن بود.

نام های دیگر گل ختمی

Althaea, Marshmallow, Hock Herb, Wymote, Schloss Tea Marshmallow: March Mallow root, White Mallow root, Althea and Cheeses. Sweet Weed, Mauls, Mortification plant, Mortification Koot, Guimauve. Mortification Root ,Sweetweed, Althea, Mallards, Sweet Weed,

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *