Loading...

کاشت بذر گل راعی (Saint Johns wort Seeds, Hypericum perforatum

کاشت بذر گل راعی (Saint Johns wort Seeds, Hypericum perforatum

گل راعی (Saint Johns wort Seeds, Hypericum perforatum) که در بعضی از منابع با نام گل شهناز شناخته می شود گیاهی است که بسیار زیبا بوده و همین که کمی رشد کرد نیاز به هیچ گونه تلاشی برای نگه داری آن نیست. یا این که با صرف وقت کمی می توان از آن مراقبت نمود.

مقاوم و چند ساله است و می توان برگ های کوچک و تخم مرغی شکل آن را روی ساقه های رو به بالای گیاه دید. برگ ها در فاصله های یک اینچی یا کمتر بر روی ساقه ها خواهند رویید. گیاه در ارتفاعی بین یک تا سه فوت رشد می کند و تعداد زیادی گل زرد رنگ را به بار می آورد که هر یک دارای ۵ گلبرگ می باشد.

هر گل دارای پرچم های زیبایی در مرکز خود می باشد. گل دهی گیاه از ماه می شروع شده و تا سپتامپر طول می کشد. البته دوره ی گلدهی آن به منطقه ی محل کشت گیاه هم بستگی دارد. بذر های آن هم از ماه جولای تا اواخر ماه سپتامپر خواهند رسید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر انیسون یا بادیان رومی (Anise-Pimpinella anisum)

اگر به فکر کاشت گل راعی در گلدان یا هر محل دیگری هستید باید کمی به نکات مهم در مورد کشت بذر ها آشنا شوید. به طور حتم با توجه به زیبایی های گیاه و توضیحاتی که در بالا به آن ها اشاره شد، پرورش گل راعی می توان شما را از زیبایی های آن بهره مند کند.

کاشت بذر گل راعی (Saint Johns wort Seeds, Hypericum perforatum

گل های زیبا و پوشش گیاهی آن می تواند در ایجاد تفاوت در بین گونه های گیاهی که شما در خانه دارید موثر باشد. روش کاشت گل راعی چندان سخت نیست و ما در ادامه در مورد نیازمندی ها و محل مناسب برای کشت آن توضحات بیشتری را را ائه خواهیم نمود.

محل مناسب برای کاشت و مراقبت از گل راعی

شرایط کاشت گل راعی و زمین مورد نیاز برای این کار باید قبل از کاشت گیاه به خوبی آماده شود. گیاه می تواند در خاک های فقیر هم به خوبی رشد کند. اما در خاک های غنی رشد بسیار بهتری را تجربه می کند.

به دلیل این که می توان آن را در مکان های دارای نور کامل آفتاب و یا در کمی سایه کشت نمود، کشت آن در کناره های باغ و در نیم سایه موجود زیر درختان هم عالی به نظر می رسد. در زیر درختان می توان شاهد درخشش گل ها و افزایش زیبایی باغ و یا محیط باغچه در خانه بود.

محیط هایی که در طول فصل تابستان هیچ گلی برای بهبود منظره ندارند می توانند با کشت گل راعی با توجه به دوره ی گلدهی آن در ماه های گرم تابستان زیبایی بیشتری را برای هر بیننده ای به وجود آورند. گیاه با رطوبت کمی در مناطق دارای سایه نسبی یا نیم سایه  رشد می کند.

کاشت بذر گل راعی (Saint Johns wort Seeds, Hypericum perforatum

در نور کامل آفتاب گیاه نیاز به رطوبت بیشتری برای رشد دارد. اما در هر صورت در رطوبت کم هم دوام می اورد. در محل هایی که نیاز به جذب پروانه ها دارید هم گزینه ای مناسب برای کشت می باشد. گیاه در مناطق دارای آب و هوای معتدل و کمی سرد به خوبی رشد می کند. عده ای هم می گویند که برای رشد در مناطق معتدل و کمی گرم مناسب تر است.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

می توانید در صورتی که در هر گونه شرایط آب و هوایی زندگی می کنید اقدام به کشت آن برای یک بار کرده و نحوه ی رشد آن را از نزدیک شاهد باشید. زمان کاشت گل راعی یا طرز کاشت گل راعی به طور معمول تفاوت چندانی با دیگر گیاهان ندارد و می توان با استفاده از بذر آن اقدام به کاشت آن در هر محلی در بیرون و یا در گلدان نمود.

کاربرد و موارد استفاده از گل راعی

به نظر می رسد که گیاه در هر استفاده ای قابل به کار گیری باشد. زیرا که مصارف آن بسیار متعدد است. گیاه به دلیل دارا بودن خواص ارام بخشی خود شناخته شده است که آن را گزینه ای بسیار مناسب برای رفع بی خوابی و درمان اختلالات عصبی می کند.  در اختلالات قاعدگی و افسردگی و اضطراب هم می تواند برای بهبود وضع افراد موثر واقع شود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آجوکا ، آجوگا یا لبدیسی خزنده (لبدیسی رونده)

در کاهش تاثیرات بد الکل هم مفید است. روغن به دست آمده از آن در کاهش درد و درمان دردها موثر است و برای کاهش درد مفاصل و  بر روی عضله ها برای بهبود زخم ها استفاده می شود.  به دلیل دارا بودن خواص ضد ویروسی و ضد باکتری می تواند دارای کاربرد های بسیاری در درمان بیماری های مختلف و به خصوص اچ ای وی باشد.

از گل های آن می توان پس از خرد کردن آن ها رنگی به دست آورد که بسیار روشن و درخشنده است و در بررسی بیماری ها در پزشکی هم می تواند مورد استفاده قرار گیرد. نام معمول گیاه برای بسیاری JOHN THE BAPTIST است. در واقع گفته می شود که نقطه های قرمز موجود روی  گلبرگ ها در واقع خون هایی هستند که از بریدن سر او ریخته شده اند.

و نقطه های درخشانی که روی برگ های گیاه دیده می شود هم اشک هایی هستند که در اثر قتل او ریخته شده اند. اما گیاه دارای نام های معمول دیگری هم هست که ما در ادامه آن ها را برای شما ذکر کرده ایم. برای آشنایی بیشتر با طریقه کاشت گل راعی می توانید به دستورات موجود در زمینه ی کشت بذر ها مراجعه کنید.

  • بیشتر بخوانید: گیاه کوهوش سیاه چیست؟ کاشت بذر کوهوش سیاه، گیاه زنان یا پری شمع

کاشت گیاه گل راعی با استفاده از بذر می تواند در مکان هایی که در بالا به آن ها اشاره شد به خوبی انجام شود. کاشت ،داشت، برداشت گل راعی در کل نیاز به صرف زمان زیادی ندارد. حتی بدون صرف وقت زیاد می توان با کشت بذر شاهد رشد گیاه در بستر های مرطوب  در زیر درختان یا در کناره های باغ بود. زمان کاشت بذر گل راعی هم مانند اکر گل ها می تواند در ابتدای بهار در زمان مساعد بودن هوا باشد.

کاشت بذر گل راعی (Saint Johns wort Seeds, Hypericum perforatum

البته در صورت کشت گیاه در گلدان و در داخل می توان زمان کاشت آن را کمی تغییر داد. اگر در گلدان مناسبی بستری مناسب فراهم کنید می توانید با کاشت و داشت گل راعی در نهایت موفق به برداشت گل هایی زیبا از گیاه شوید. همان طور که گفته شد گل راعی دارای خواص فراوانی است که می توان از بخش های مختلف گیاه برای درمان بیماری های متعدد بهره مند شد.

اگر برای شما کاشت و برداشت گل راعی در گوشه ای از باغ ممکن است حتما برای یک بار هم که شده است آن ارامتحان کنید. در غیر این صورت هم می توانید در گلدان یا در گوشه ای در خانه ی خود از زیبایی آن بهره برده و در طول تابستان از گل های زیبای آن لذت ببرید.

نام های دیگر گل راعی

Binbirdelikotu, Common St John’s-wort, Common St Johnswort, Hiperico, Hypericum, Klamath Weed, Perforate St John’s-wort, Sint-Janskruid, St John’swort, St John’s Wort, Klamath Weed, St Johnswort, StJohn’s Wort

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گل راعی (Saint Johns wort Seeds, Hypericum perforatum
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *