Loading...

نحوه کاشت بذر گل مغربی (Evening Primrose – Common، Oenothera biennis)

نحوه کاشت بذر گل مغربی (Evening Primrose - Common، Oenothera biennis)

گل مغربی (Evening Primrose – Common، Oenothera biennis) گیاهی رنگارنگ می باشد که دو سالانه بوده و برای رشد خود هم به طور کلی نیاز به هیچ گونه نگه داری خاصی ندارد. می تواند در خاک های فقیر رشد کند و در نور فراوان آفتاب هم به خوبی تا ارتفاعی نزدیک به ۷ فوت رشد خواهد کرد.

گیاه دارای گل هایی به رنگ زرد روشن بوده و از ابتدای تابستان می توان آن ها را مانند بوته ای پر گل در هر مکانی، مانند داخل باغ در کنار دیگر گیاهان برای تنوع پرورش داد. گل ها از ابتدای تابستان تا پاییز شکفته می شوند و برای مکان های خشک هم ایده ال هستند. به نظر می رسد که حیوانات در حیات وحش مانند آهو ها آن را نمی خورند ولی پروانه ها عاشق آن هستند. می توانید با کاشت بذر گل مغربی از تمام مزایای گفته شده در مورد آن بهره مند شوید.

ویژگی های گیاه گل مغربی

با کشت بذر گیاه گل مغربی شما می توانید شاهد گیاهی در باغ خود باشید که تا دو سال عمر کرده و تا ارتفاع ۷ فوت هم رشد می کند. در سال اول گیاه برگ هایی را تولید می کند که ممکن است زیاد به چشم نیایند. در بهار سال دوم و با نزدیکی فصل تابستان ساقه های مرکزی محکمی در گیاه پیدا می شوند که به طور معمول دارای انشعاب های زیادی می باشند. به همین دلیل گیاه شبیه یک بوته ی بزرگ دیده خواهد شد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

ساقه ها به رنگ سبز روشن می باشند و در مواردی هم قرمز رنگ به نظر می رسند. این ساقه ها با پرزهای بسیاری پوشانده شده اند. برگ ها هم زیتونی هستند و نیزه مانند می باشند. برگ ها دارای لبه های صافی بوده و تقربیا فاقد پرز می باشند. آن ها به طور معمول در اندازه های مختلفی و با حدود یک اینچ پهنا دیده می شوند. برگ ها به نظر می رسد که در امتداد ساقه ها با حرکت به سمت بالا کوچک تر می شوند و دارای برگ های ثانویه ای در قسمت هایی از ساقه خواهند بود.

نحوه کاشت بذر گل مغربی (Evening Primrose - Common، Oenothera biennis)

گل ها در امتداد قسمت های بالایی ساقه ها ظاهر خواهند شد و  رنگ آن ها هم زرد روشن می باشد این گل ها دارای حدود یک اینچ اندازه دارند. هر یک از آن ها ۴ گلبرگ دارد و پرچم های آن ها هم برجسته است. ساقه ی  غلاف گل هم به رنگ سبز می باشد. این گل ها می توانند از عصر تا صبح باز شوند و در روزهای ابری و در روزهایی که هوا سرد تر است برای مدتی طولانی تر باز خواهند ماند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کوکب کوهی (Rudbeckia hirta)

این گل ها دارای بوی خوشایند لیمو مانندی می باشند و به وفور در امتداد ساقه ها از اواسط تابستان تا پاییز دیده می شوند و به طور معمول دارای یک دوره گل دهی طولانی می باشند. گل ها در ادامه تبدیل به بذرهایی در محفظه هایی بلند و باریک می شوند. ویژگی های ظاهری و زیبایی گل مغربی می تواند شما را ترغیب کند تا بیشتر با روش کاشت بذر گل مغربی آشنا شوید. برای همین ما در ادامه در مورد نیازمندی های گیاه برای شما توضیح بیشتری می دهیم و به زمان کاشت بذر گل مغربی و محل مناسب برای استفاده به منظور کاشت بذر گل مغربی اشاره خواهیم کرد.

محل کاشت و نگهداری از گیاه گل مغربی

این گل به خوبی توان مقاومت در شرایط مختلف را دارد. به خوبی در هر جایی تا زمانی که زه کشی مناسبی در بستر گیاه وجود داشته باشد رشد می کند و می توانید بذر گیاه گل مغربی را در بیشتر باغ ها و زمین هایی که حداقل برای ساعتی در طول روز آفتاب گیر هستند بکارید.

به دلیل این که ریشه های گیاه نیاز به رشد به صورت عمودی را دارند و به دلیل حساسیت آن ها نسبت به خیس بودن زمین، بهتر است از زمین ها شنی برای کشت آن ها استفاده شود. به هر حال گیاه به نور کامل آفتاب در طول روز علاقه دارد اما می تواند با دریافت نور آفتاب در ساعاتی از روز هم رشد کند.  اگر چه رشد آن در این شرایط کمتر خواهد بود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

همین که گیاه به وضعیت پایداری رسید نیاز به مراقبت خاصی ندارد و می تواند در برابر خشکی هم به خوبی دوام بیاورد. اما باید به خوبی به روش کاشت بذر گل مغربی و نکات مورد نیاز برای جوانه زنی گیاه در مراحل اولیه توجه کافی بنمایید. در مراحل بعدی اگر چه گیاه نیاز به مراقبت ندارد اما در دوره های طولانی به دلیل خشکسالی برگ های پایینی آن ممکن است زرد شده و بریزند و برگ های بالای گیاه هم به رنگ قهوه ای می شوند.

به دلیل امکان رشد گیاه تا ارتفاع ۷ فوتی باید توجه داشته باشید که گل مغربی را در مکانی بکارید که امکان رشد گیاه تا این ارتفاع وجود داشته باشد. این مکان ها در بیشه زارها و در داخل باغ فراهم می باشد. بهتر است آن را در خانه نکارید. زیرا که در خانه رشد گیاه تا این ارتفاع می توانند مشکلاتی برای شما به همراه داشته باشد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه چوچاق یا چوچاغ، زولنگ، ششاک، شوشاخ

اگر چه گفته شد که گیاه نیاز به مراقبت خاصی ندارد اما تنها نیاز گیاه در پایان فصل گل دهی است و در این زمان بریدن ساقه های آن ضروری می باشد. گل مغربی ممکن است که دوباره از بذر های خود رشد کند و برای همین بهتر است در مکان هایی کاشته شود که بذرها برای سال آینده پخش نشوند. زیرا که ممکن است دوباره رشد کنند. اگر هم می خواهید تا دوباره گیاه در سال بعد در همان محل رشد کند که در این زمینه مشکلی وجود نخواهد داشت و شما تنها نیاز دارید تا بوته ها را از بالای آن با چمن زن بزنید.

رشد گیاه گل مغربی

زمان کاشت بذر گل مغربی یا محلی که بذر می تواند در آن بهترین رشد را داشته باشد دارای اهمیت است. بهتر است بذرها را در محل مناسب مورد نظرتان در اواخر بهار یا اوایل تابستان بکارید تا گیاه در تابستان سال بعد شروع به گل دهی کند. توجه داشته باشید که بذر ها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند و برای همین نباید آن ها را در میان بوته های دیگر که دارای ارتفاع زیادی هستند بکارید. یا این که توجه داشته باشید که آن ها را در مکان هایی که نور آفتاب نفوذ نمی کند نپاشید. زیرا که در این صورت آن ها جوانه نخواهند زد.

بهتر است بذر گل مغربی را در داخل بکارید تا کنترل بیشتری روی نور دریافتی توسط بذرها داشته باشید. این کار ساده تر خواهد بود. می توانید بذرها را در اواخر زمستان در یک سینی یا سطح صاف دیگری کشت کنید. باز هم توجه کنید که روی بذرها را نپوشانید. کمپوست مورد استفاده برای کشت بذر گل مغربی را مرطوب نگه دارید. جوانه زنی به طور معمول بین ۱۵ تا ۳۰ روز به طول خواهد انجامید. این جوانه زنی در دمای بین ۱۸ تا ۲۱ درجه ی سانتی گراد بهتر رخ خواهد داد.

نحوه کاشت بذر گل مغربی (Evening Primrose - Common، Oenothera biennis)

اگر در این زمان شاهد جوانه زدن بذرها نبودید سینی بذر را به مکانی سرد در دمای ۴ درجه ی سانتی گراد منتقل کنید. سینی را در این دما بین یک تا ۴ هفته نگه دارید. بعد از این دوره می توانید دوباره بذر ها را به مکان مناسب با دمای بالاتر منتقل کنید تا ببینید که آیا جوانه خواهند زد با خیر.

به طور معمول فورشنده های بذر، قبل از ارسال بذرهای گل مغربی برای مشتری ها آن ها را در مکانی سرد نگه می دارند برای همین به طور معمول آن ها برای رشد آماده هستند و نیازی به آماده سازی در مکانی با دمای پایین نخواهد بود. پس از جوانه زدن بذرها آن ها را به گلدان های جدا منتقل کنید. پس از این که نشاها به اندازه ی کافی رشد کردند و امکان انتقال آن ها به بیرون برای کشت فراهم شد می توانید گلدان ها را به بیرون برده و نشا کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)

برای این که گیاه با محیط آفتابی بیرون خود را وفق دهد، بهتر است که آن را در یک روز ابری به بیرون منتقل کنید. نشاها را با فاصله ی حداقل ۱۴ اینچ از یکدیگر بکارید. تا زمانی که نشاها به خوبی در خاک محل کشت خود، به وضعیت پایدار برسند به طور مرتب به آن ها آب بدهید.

مصارف خوراکی گل مغربی

ریشه های آبدار در سال اول می توانند از زمین بیرون آورده شوند. می توان آن ها را پخت و یا این که آن ها را در آب جوشاند و مصرف کرد. کسانی که این ریشه ها را مصرف کرده اند ادعا می کنند که آبدار و شیرین و کمی هم فلفلی است.

گل ها می توانند در سالاد ها و برای تزیین آن ها استفاده گردند. گل های گیاه شیرین و جالب هستند و بذرها هم خوراکی هستند و دارای میزان بالایی اسید گاما لینولئیک هستند. با این وجود بذر ها کوچک بوده و برداشت آن ها آسان نیست. برای همین میزان برداشت آن ها کم است و روغن آن ها هم گران است.

خواص گل مغربی

گیاهی بسیار مفید برای کاربرد های درمانی است و برگ ها و ساقه های آن به عنوان آرام بخش مورد استفاده قرار می گیرند. می توان آن ها را برای درمان اختلالات دستگاه گوارش مصرف نمود و برای درمان سرفه و آسم هم مفید هستند. شربتی که از آن ها تهیه می شود با استفاده از گل های آن تولید می شود و برای درمان سیاه سرفه مفید است.

روغن بذر گل مغربی هم دارای اسید لینولئیک است که برای درمان اگزما، آکنه، ناخن های شکننده، آرتروز و مشکلات کبد مفید واقع می شود. هم چنین می تواند برای کاهش سطح قند خون و کنترل فشار خون مورد استفاده قرار گرفته و امکان استفاده از آن در تصلب بافت ها نیز وجود دارد. ضماد ریشه ها برای درمان کبودی پوست مفید است و می توان از چای تهیه شده از ریشه های گل مغربی برای درمان چاقی و کاهش درد مثانه بهره برد.

احتیاط

استفاده از گل مغربی می تواند باعث کاهش توانایی افراد در کنترل صرع و تشنج شود. استفاده از آن در افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند هم باید با احتیاط صورت پذیرد. اثرات جانبی گیاه هم شامل سر درد، و حالت تهوع می باشد که در صورت مصرف با معده خالی روی می دهد. در صورت مصرف بالا هم اسهال را در پی خواهد داشت.

کاربرد های دیگر گل مغربی

روغن به دست آمده از گل مغربی در محصولات آرایشی و برای استفاده روی پوست به کار برده می شود. این روغن به طور معمول با ویتامین E مخلوط می شود تا از اکسیداسیون پیشگیری کند. از گل ها هم یک نوع رنگ زرد به دست می آید. یک پودر کاملا خرد تهیه شده از ساقه های گل های گیاه در محصولات آرایشی برای ماسک صورت استفاده شده و برای درمان پوست قرمز و آفتاب سوختگی به کار می رود.

نام های دیگر گل مغربی

King’s cure-all, Common Evening Primrose, Esekotu, Great Evening Primrose, King’s-cureall, Middelste Teunisbloem, Onagra biennis, Brunyera biennis, Oenothera muricata, Onagra muricata, Sun Drop

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گل مغربی (Evening Primrose – Common، Oenothera biennis)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *