Loading...

کاشت بذر گیاه آویشن معمولی (Thyme, Thymus vulgaris)

کاشت بذر گیاه آویشن معمولی (Thyme, Thymus vulgaris)

گیاه  آویشن معمولی یا ازربه با نام علمی Thymus vulgaris از گونه های گیاهی است که برای استفاده به منظور ایجاد پوشش گیاهی برای زمین در مکان های متعددی از بهترین گزینه ها است. به دلیل سازگار بودن این گونه گیاهی حتی کاشت اویشن دیم هم در مناطق زیادی رواج دارد. می توان دید که در حیات وحش هم گیاه به صورت خودرو می روید. اما علاوه بر کشت انبوه گیاه می توان در گلدان ها هم از زیبایی آن بهره برد.

در سال های اخیر کاشت اویشن در گلدان بیش از پیش در بین افراد مختلف در جامعه گسترش یافته است. برای همین می توان گفت که در حال حاضر کشت انواع این گونه ی گیاهی در مناطق مختلف در سراسر کشور در جریان است. اما گونه هایی هستند که بیشتر مورد استفاده هستند. در این میان می توان دید که کاشت گیاه آویشن معمولی در کنار کاشت اویشن شیرازی به دلیل خواص منحصر به فرد آن مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است.

در هر حال آویشن ها دارای گونه های زیاد هستند که هر یک از آن ها با دیگری کمی در ویژگی های ظاهری و در خواص تفاوت دارد. اگر شما به دنبال کاشت اویشن باغی هستید و یا این که به دنبال کشت یکی از گونه های معمولی آویشن در داخل خانه و در گلدان هستید، می توانید با ما در این متن همراه باشید تا بتوانیم در این مورد داده های بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

همان طور که گفته شد این گونه ی گیاهی برای استفاده در جهت فراهم نمودن پوشش گیاهی برای زمین بسیار عالی است. گیاه در مکان های گرم و خشک به خوبی توان رشد دارد. در این مکان ها کمتر گیاهی را می توان دید که بتواند توان رشد داشته باشد. گیاه آویشن معمولی نیاز به نور کامل آفتاب برای رشد هر چه بیشتر خود دارد و به طور حتم باید در خاک دارای زه کشی مناسب کشت شود تا بتواند بهترین برگ ها را به بار اورد.

گیاه به خوبی در خاک های فقیر رشد می کند. اما در خاک های غنی و خوب رشد ضعیفی خواهد داشت. نیاز به آب کمی دارد و برای همین هم در برابر خشکی بسیار مقاوم است. در اواخر بهار می توان شاهد گل هایی بر روی آویشن معمولی بود که به رنگ صورتی هستند. این گل ها با رشد انبوه خود بر روی بوته ی گیاه فرشی از گل های صورتی رنگ را به وجود خواهند آورد.

همین که گیاه رشد کرد دیگر نیازی به مراقبت ندارد. اما در ابتدای سال از هرس شدن خود نفع برده و رشد بهتری خواهد داشت. این کار گیاه را جوان و شاداب نگه خواهد داشت. آهو و خرگوش ها آن را نمی خورند. برای استفاده در آشپزخانه ی هر خانه ای عالی می باشد. اگر به دنبال گیاهی برای کشت هستید، بیش از این چه خواسته ای از آن می خواهید داشته باشید.

با توجه به این گفته ها به طور حتم شما خواهان کاشت آویشن در خانه ی خود هستید و به دنبال مرجعی مناسب می باشید که به شما در این راه کمک کند. ما در ادامه پس از بین ویژگی های ظاهری آویشن معمولی در مورد کشت گیاه آویشن معمولی بیشتر صحبت خواهیم کرد.

مشخصات آویشن معمولی

گیاهی چند ساله می باشد که تا ارتفاع کمی رشد می کند. می تواند ارتفاعی در حدود ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر داشته باشد. در مناطق معتدل به خوبی رشد می نماید. همیشه سبز بوده و دارای برگ هایی نازک می باشد که از یک هشتم اینچ تا یک دوم اینچ طول دارند. برگ ها باریک و بیضی شکل هستند. رنگ آن ها هم سبز متمایل به خاکستری است.

ساقه های کوچک آن ها به ساقه هایی بزرگ تر متصل هستند و به صورت جفت روی آن ها قابل مشاهده هستند. در اواخر بهار است که گیاه شروع به گل دادن می کند. گل ها بر بالای بوته به رنگ های صورتی و یاسی  به صورت انبوه دیده خواهند شد. گل دهی گیاه بیشتر در بهار است. اما می توان در تابستان هم شاهد تعدادی گل روی بوته ی گیاه بود. گل ها تا ماه آگوست امکان رشد دارند.

این امر به دمای محل کشت گیاه آویشن معمولی بستگی دارد. گیاه به صورت بوته ای رشد می کند و می تواند در اطراف پخش شود. همه ی بخش های گیاه آویشن معمولی معطر هستند. ساقه های جدیدی در هر سال رو به بالا رشد می کنند. ابتدا نرم و منعطف هستند. اما به مرور ساقه ها چوبی می شوند. با این کار اندازه ی گیاه هر ساله بزرگ تر می شود.

پرورش گیاه آویشن معمولی

بذر های گیاه آویشن دارای اندازه ای کوچک هستند. نشای گیاه هم نیاز به زمان دارد تا بتواند به تدریج رشد کند. برای همین است که ما توصیه نمی کنیم بذر ها را در برون بکارید. زیرا که در صورت وجود علف های هرز، می توانند برای شما مشکلات بسیاری را در زمان حذف کردن به دنبال داشته باشند. زمانی نسبتا طولانی باید به حذف علف ها ادامه دهید تا گیاه بتواند به اندازه ای رشد کند که از خود مراقبت کند.

جوانه زدن بذر های گیاه نامنظم می باشد. برای همین در زمان کشت بذر ها در داخل سینی بذر باید صبور باشید. زیرا که همه ی بذر ها در یک زمان جوانه نمی زنند. ما مشاهده کرده ایم که تعدادی از بذر ها تا چند هفته جوانه نمی زدند، در حالی که تعدادی دیگر در طی چند روز جوانه می زدند. دستورات عمومی موجود در کشت بذر ها را دنبال کنید تا نتیجه ی بهتری در رشد گیاه شاهد باشید.

بذر های کوچک گیاه آویشن معمولی را در سینی بذر قرار داده و روی آن ها را کمی بپوشانید. کشت بذر ها در عمق زیاد می تواند از جوانه زدن آن ها جلوگیری کند. بذر ها را در اواخر زمستان و یا در اوایل بهار کارید. زمان انتخاب شده برای کشت بذر باید حدود ۶ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری باشد. بذر ها به طور معمول در روز های ۸ تا ۲۰ ام جوانه می زنند.

کاشت بذر گیاه آویشن معمولی (Thyme, Thymus vulgaris)

اما در زمانی زود تر یا دیر تر هم امکان جوانه زدن وجود دارد. جوانه ها را با رشد آن ها برداشته و بدون ایجاد مزاحمت برای دیگر نشاها، در ظرفی بزرگ تر قرار دهید تا بتواند کمی بیشتر رشد نماید. استفاده از سینی هایی که دارای محفظه ایی جدا هستند می تواند در زمان انتقال هر یک از نشا ها از آسیب وارد شدن به دیگر نشاها جلوگیری کند. هر یک از جوانه ها باید حداقل به اندازه ی سه اینچ قبل از انتقال به بیرون بزرگ شده باشند. در بیرون باید هر یک از نشاها را از دیگری با فاصله ی ۱۴ تا ۲۰ اینچی قرار دهید. گیاه رو به بیرون رشد کرده و فضای موجود را پر خواهد کرد.

با توجه به مطالب گفته شده می توان دید که کشت گیاه چندان سخت نیست. حتی شاید بتوان با این روش موفق به کاشت اویشن کوهی علاوه بر گیاه آویشن معمولی با استفاده از بذر آن شد. روش کشت همه ی گونه های آویشن و از جمله آویشن کوهی کمابیش یکسان است. اگر چه در نهایت گیاه با رشد خود می تواند ظاهری متفاوت و یا گل هایی با رنگ های مختلف به بار آورد.

محل کشت و مراقبت از گیاه آویشن معمولی

به دلیل علاقه ای که گیاه به نور افتاب دارد بهترین محل برای کشت آن باید جایی باشد که به خوبی آفتاب گیر باشد. بستر آن باید دارای زه کشی مناسب بوده و زیاد اسیدی نباشد. خاکی که کمی قلیایی باشد برای رشد گیاه آویشن معمولی ایده ال است. PH در محدوده ی ۶.۵ تا ۸.۵ بهترین رنج برای رشد گیاه است.

خاک های شنی و یا دارای سنگ از بهترین بستر ها خواهد بود. گیاه توان تحمل خاک های رسی را ندارد. هر گونه خاک فاقد زه کشی برای پرورش آن نمی تواند مناسب باشد. همین که گیاه به خوبی رشد کرد دیگر نیاز به آب چندانی ندارد. در کنار این نیاز به توجه زیادی برای مراقبت از آن نخواهد بود. گیاه آویشن معمولی خاک های فقیر را ترجیح می دهد. در این گونه خاک ها می تواند طعم بهتری داشته باشد.

کمی کمپوست یا کود می تواند به رشد بهتر آن کمک کند. برای کشت در مکان های خشک و گرم ایده ال است. در این مکان ها کمتر گیاهی توان رشد خواهد داشت. البته خاک مورد استفاده برای گیاه آویشن معمولی همان طور که اشاره شد باید فقیر باشد. زیرا که گیاه توان رشد در خاک های غنی را به خوبی نخواهد داشت.

در سال سوم پس از کشت آن کمی مواد مغذی می تواند جان دوباره ای به گیاه ببخشد. مقداری کود مایع به طور سالانه می تواند در صورتی که بارش باران در پیش نیست به تقویت آن کمک کند. یا این که امکان استفاده از لایه ای نازک از کمپوست در بستر آن برای تقویت گیاه آویشن معمولی در مواردی وجود دارد.

کمپوست را به خوبی خرد کنید تا بتواند از بین شاخه های گیاه روی زمین بریزد. در پی ریختن کمپوست روی گیاه به آن به خوبی آب بدهید تا کمپوست ها روی بستر گیاه قرار گیرند. این کار را در زمانی که باران در پیش نیست انجام دهید. زیاد از کمپوست استفاده نکنید. کمی کود می تواند برای تغذیه ی گیاه کافی باشد.

گیاه پس از چند سال چوبی و سخت خواهد شد. برای این که بستر گیاه را تازه نگه دارید باید این ساقه های چوبی را حذف کنید. با انجام این کار از بهار سال دوم امکان رشد دوباره ی ساقه های جدید برای گیاه وجود دارد. اگر این ساقه ها خیلی محکم شوند شاید نیاز به کشت گیاه جدید برای به بار اوردن گل های بیشتر و برگ های انبوه تر باشد. گیاه می تواند در برابر باد های شدید هم مقاومت کند.

برای همین به عنوان پوشش گیاهی زمین عالی عمل می کند. به خصوص در مکان های گرم می توان از گیاه آویشن معمولی بهره برد. اما نمی تواند باد هایی را به همراه خود ذرات نمک را می اورند مناسب نیست. برای همین کشت آن در کناره ی ساحل دریا ها مناسب نیست. می تواند در مناطق معتدل و خنک رشد خوبی داشته باشد. عده ای هم می گویند که برای منطق معتدل و کمی گرم مناسب تر است. اما ما شاهد رشد گیاه آویشن معمولی در مناطق مختلفی بوده ایم.

در هیچ یک از موارد مشکل خاصی وجود نداشته است. گیاه به آب فراوان علاقه ای ندارد. باید بر روی بستر دارای زه کشی باشد. به دلیل این که در زمستان ممکن است زمین محل کشت آن خیس شود، استفاده از سنگریزه ها در بستر آن می تواند کمک کند تا گیاه در بستری اشباع شده از آب نباشد. گیاه را در خاک های خیس و دارای زه کشی کم پرورش ندهید که خواهد مرد.

برداشت گیاه آویشن معمولی

بهترین زمان برای برداشت برگ های گیاه آویشن معمولی زمانی است که هنوز گل نداده است. در این زمان روغن فرار موجود در برگ ها در بیشترین میزان خود می باشد. اما با این وجود می توان برگ ها را در تمام طول سال چید. اما باید مواظب بود که در زمستان برگ ها را به میزان زیاد برداشت نکرد که می تواند منجر به ضعیف شدن گیاه شود. برداشت را می توان در زمانی که گیاه تا ارتفاع ۶ اینچ رشد کرده است آغاز نمود.

در این موقع تنها باید سر شاخه ها را بچینید تا گیاه را تشویق به دادن انشعاب های بیشتری کنید. بیش از حد برگ های گیاه را نچینید که می میرد. در مواقع دیگر هم تنها تعدادی از ساقه ها را بچینید. ساقه های چوبی را دست نزنید. ساقه های چوبی و بلند را می توانید در زمان گل دهی برداشت کنید و به صورت گروهی آویزان کنید تا خشک شوند.

در محلی گرم و خشک گیاه آویشن معمولی را آویزان کنید تا خشک شوند. پس از آن برگ ها را جدا کنید. در ظرفی در بسته و تیره قرار دهید. ساقه ها هم می توانند منجمد شوند و یا این که به شاخه های کوچک تری بریده شوند و در یک سینی فریز شوند. پس از آن در کیسه ای برای استفاده در آینده نگه داری شوند.

استفاده از آویشن معمولی در پخت و پز

این گونه ی گیاهی از زمان های قدیم در آشپز خانه ها مورد استفاده بوده است. برای همین از سبزی های اصلی مورد استفاده می باشد. می توان آن را در تعداد بسیار زیادی غذا و مواد خوراکی مانند سس ها، سبزیجات، سوپ ها، و غذا های گوشتی استفاده کرد. به خصوص گیاه آویشن معمولی با ماهی خوش طعم می شود. در فرانسه هم استفاده هایی در غذاهای محلی دارد.

اگر چه بسیاری از سبزی ها و گیاهان در صورتی که زود به غذا اضافه شوند طعم خود را از دست می دهند، اما آویشن این گونه نیست. از آن در بسیاری از غذا های گوشتی به خصوص در سرخ کردنی ها و سس ها استفاده کرد. از شاخ و برگ های تازه ی گیاه می توان در سالاد استفاده کرد. در حالی که می توان برگ های تازه و یا خشک شده را در روغن و کره برای طعم دادن به هر گونه غذایی استفاده کرد.

خواص درمانی گیاه آویشن معمولی

گیاه آویشن معمولی سرشار از روغن های فرار است. از عمده ترین آن ها تیمول است. تیمول در بسیاری از محصولات تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. به خصوص در خمیر دندان ها و دهان شویه ها به دلیل دارا بودن خواص ضد عفونی کننده و برای مبارزه با جرم دهان کاربرد دارد. به دلیل این که این ترکیبات دارای خواص ضد عفونی کننده هستند در شرایط بسیاری می توان برای درمان افراد مبتلا به بیماری ها بهره برد.

بیماری هایی که در اثر ویروس ها، باکتری ها،  و حتی کرم ها به وجود می ایند می توانند با استفاده از این گیاه درمان شوند. از گیاه و نه روغن فرار آن به طور داخلی برای درمان سرفه های خشک، سیاه سرفه، برونشیت، زکام های به وجود اورنده ی تنگی نفس، آسم، و التهاب حنجره استفاده کرد. این گیاه مقوی بسیار مناسبی برای سیستم تنفسی است. گیاه آویشن معمولی برای درمان اختلالات گوارشی هم عالی است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر رازیانه (Foeniculum vulgare، Bronze & Green Fennel Seeds)

به کاهش سر درد کمک می کند. در مصارف خارجی برای شستن دهان، درمان ورم لوزتین، و بیماری های لثه کاربرد دارد. به همراه دیگر دارو های گیاهی می توان از گیاه آویشن معمولی ضماد تهیه کرد و برای درمان روماتیزم، ورم مفاصل و عفونت های قارچی از آن ها بهره برد. می توان آن را به آب موجود در وان اضافه کرد. در این موارد می تواند در کاهش درد روماتیزم، سوختگی، تاول ها، و درد های دیگر مانند درد ناشی از رگ به رگ شدن موثر باشد.

دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار قوی می باشد. برای همین برای بهبود سلامت انسان و افزایش طول عمر مفید می باشد. روغن گیاه آویشن معمولی در بو درمانی استفاده می شود. برای بهبود خلق و خو عالی عمل می کند. برای رفع خستگی، بهبود روحیه، و درمان استرس های روحی و PMS هم موثر واقع می شود.

هشدار: از روغن فرار به دست آمده از گیاه آویشن معمولی نباید در مصارف داخلی استفاده نمود. زیرا که طبیعت غلیظ شده ی آن می تواند به سیستم گوارشی آسیب برساند. نباید آن را به طور مستقیم استشمام کرد. باید قبل از این کار به خوبی آن را رقیق کنید.

کاربردهای دیگر گیاه آویشن معمولی

به همراه عطر و در صنعت عطر سازی و به عنوان ضد عفونی کننده کار برد دارد. با تمام مطالبی که در مورد گیاه آویشن معمولی گفته شد شاید شما هم گوشه ای از باغ خود را برای کشت این گونه ی گیاهی اختصاص دهید. یا این که تمایل به کاشت اویشن در گلخانه ی خود داشته باشید. در ایران می توان شاهد کشت این گونه ی گیاهی در بسیاری از مناطق کشور بود.

کاشت بذر گیاه آویشن معمولی (Thyme, Thymus vulgaris)

هر یک از آن ها گونه ای از آویشن معمولی را پرورش می دهند که بنا به گفته ها با دیگر گونه ها در خواص خود تا حدودی تفاوت دارند. اما به طور کلی همه ی آن ها برای سلامت ما مفید می باشند. می توان دید که در استان های مختلف کشت بیشتر گیاه مورد توجه قرار گرفته است. به عنوان مثال کاشت آویشن در خوزستان توسط عده ای به خوبی دنبال می شود. البته شاید این کشت گیاه آویشن معمولی بیشتر به صورت انبوه باشد.

اما شما هم می توانید با کاشت آویشن در گلدان در خانه ی خود از آن بهره مند شود. استفاده ی مداوم از آن در اشپزخانه می تواند به بهبود سلامت همه ی افراد خانوداه کم کند. برای کسانی که باغ دارند، کاشت آویشن باغی که به طور معمول از گونه های محبوب گیاه آویشن معمولی می باشد می تواند راهی برای ایجاد یک پوشش گیاهی در باغ و در بستر هایی باشد که به خوبی به نور افتاب دسترسی دارند.

در ایران بسیاری توصیه می کنند که در صورت قصد کشت آویشن، اقدام به کاشت آویشن شیرازی بنمایید. زیرا که این گونه دارای خواص منحصر به فرد خود می باشد. اما شما می توانید با توجه به محلی که زندگی می کنید یکی از گونه های گیاه آویشن معمولی را برای کشت و پرورش انتخاب کنید. عده ای دیگر هم علاقه به کاشت آویشن کوهی دارند. در این مورد هم با توجه به تنوعی که در آویشن های کوهی وجود دارد، شاید یافتن بهترین گونه برای کشت کمی سخت باشد.

می توان این گونه ی گیاهی را با توجه به ظاهر برگ های آن هم دسته بندی کرد. به عنوان مثال با توجه به این که تعدادی از اویشن ها دارای برگ های برایک تر هستند، عده ای از آن ها استفاده می کنند. دیگران هم به طور معمول ترجیح می دهند تا اقدام به تهیه ی بذر و کاشت اویشن پهن برگ بنمایند. ما از همه ی این گونه ها استفاده کرده ایم. هر یک از آن ها می تواند برای سلامت ما بسیار مفید باشد.

برای همین به طور کلی نمی توانیم یکی از آن ها را برای شما توصیه کنیم. شما هم می توانید با انتخاب یکی از این گونه های پهن برگ یا دارای برگ های باریک، نسبت به کشت آن اقدام نموده و در هر محلی که در نظر دارید پرورش دهید. کاشت آویشن در کنار نیاز به مراقبت کم و چند ساله بودن می تواند برای شما خواص درمانی فراوانی را به همراه داشته باشد که شما را از استفاده از بسیاری از دارو ها بی نیاز کند.

اگر نیاز به اطلاعات بیشتری در زمینه ی نحوه ی کشت آویشن دارید، می توانید در منابع بسیاری که وجود دارد به دنبال داده های بیشتر در مورد آن باشید. در مورد کشت آویشن pdf هایی دارد که در این زمینه می تواند کمک کننده باشد. اگر چه آن چه در این متن گفته شد می تواند شما را به راحتی موفق به کشت و پرورش این گونه ی گیاهی کند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه آویشن معمولی (Thyme, Thymus vulgaris)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *