Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

بامیه گیاهی است که اگر با نحوه پختن آن آشنا باشید یکی از بهترین گیاهان برای استفاده در غذاها می باشد. رشد آن بسیار راحت است و با نگه داری کمی می توان آن را برداشت نمود. تا ۶ فوت هم رشد می کند و دارای گل هایی زیبا است که باعث زیبایی محیط می شوند و حتی اگر نخواهد آن را بخورید برای تزیین مناسب هستند. محفظه های بذر هم در صورتی که برسند بسیار زیبا می شوند.

می توانید آن ها را از فاصله های دور در باغ ببینید. به عنوان گیاهی با ارتفاع زیاد برای کشت در کنار حصار ها مناسب است. به سرعت رشد می کند. با آشنایی با روش کاشت بذر بامیه خواهید توانست از گل ها و میوه های آن به دلیل رشد مناسب و در زمان کوتاه به سرعت بهره مند شید. به نور آفتاب برای رشد نیاز دارد و برای بهترین رشد باید به خوبی به آن آب داده شود. بهتر است در یک محل ثابت رشد کند زیرا که از نشا شدن هم خوشش نمی آید.

ویژگی های ظاهری گیاه بامیه

بامیه به طور سالانه و رو به بالا تا ارتفاع زیادی رشد می کند. ساقه های آن بلند و ضخیم هستند. بلندی آن هم به گونه ی گیاه بستگی دارد و می تواند بین ۶ تا ۷ فوت هم باشد. گونه هایی از آن هم تا ۳ فوت رشد می کنند. برگ ها جالب بوده و در مراحل مختلف رشد می توانند تغییر کنند. گیاهان جوان ممکن است برگ هایی متفاوت داشته باشند. این برگ ها دندانه دار هستند.

در گیاهان بالغ تر امکان دارد برگ ها لبه دار باشند. هر چه گیاه رشد کند، برگ ها هم دارای لبه های مشخص تری می شوند. در همه ی مراحل رشد بامیه هم، برگ ها با پرزهایی پوشیده شده اند.  بیشتر گیاهان بامیه که در حال رشد می باشند، دارای انشعاب نیستند و وقتی به ارتفاعی در حدود دو فوت رسیدند شروع به گل دادن می کنند.

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

گل ها به صورت تکی در گره های برگ ها رشد می کنند. این گل ها در نزدیک بالای ساقه ها ظاهر می شوند. در این زمان است که می توان دید گیاه شروع به رشد بیشتر نموده و در هر گره هم گلی رشد می کند. این رشد تا پاییز ادامه خواهد داشت. با کاهش دما به زیر ۶۲ درجه ی سانتی گراد، می توان شاهد توقف رشد گیاه بود. گل های گیاه بزرگ و به رنگ زرد کمرنگ هستند.

 • بیشتر بخوانید: سبزی شوید چیست؟ آشنایی با فواید و خواص شوید

این گل ها زیبا بوده و تا حدود ۳ اینچ هم پهنا دارند. دارای ۵ گلبرگ بزرگ و به حالت یک مخروط می باشند. در مرکز گل ها هم می توان برامدگی بزرگی را دید. هر گل تنها برای یک روز دوام می آورد. بعد از آن می افتد و با محفظه بذر جایگزین می شود.

این محفظه ها در ابتدا سبز هستند اما به تدریج به رنگ قرمز قهوه ای تغییر می یابند. با این ویژگی ها، حتی اگر قصد خوردن محفظه های بذر گیاه را نداشته باشید، این گیاه ارزش کشت دادن و پرورش در باغ شما را خواهد داشت.

محل نگهداری و مراقبت از گیاه بامیه

گیاه بامیا نیاز به میزان زیادی نور آفتاب دارد. در خاک های دارای زه کشی مناسب به خوبی رشد می کند. برای این که گیاه قادر به رشد تا اندازه ی مناسب باشد، باید محل کشت آن را به دقت انتخاب کنید. زیرا که ممکن است گیاه روی دیگر گیاهان سایه بیندازد. آن را در جهت شمال به جنوب بکارید.

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

تا این که ردیف کشت دیگر گیاهان را با سایه نپوشاند. توجه داشته باشید که جهت شرق به غرب می تواند منجر به افتادن سایه روی دیگر گیاهان شود. برای گرفتن بهترین نتیجه از کمپوست مناسب استفاده کنید. کاشت بامیه با بذر می تواند با در نظر گرفتن این نکات به خوبی منجر به رشد گیاه شود. آب دادن را از زمین و در خط کشت با استفاده از آبیاری قطره ای هم می توانید انجام دهید.

هر روز و یا یک روز در میان به گیاه آب بدهید. آب دادن برای مدتی در حدود بیست دقیقه در هر دوره توصیه می شود. به دلیل سرعت رشد بالا و نیاز به مواد مغذی توصیه می شود تا به طور هفتگی و یا در دوره های کوتاه مدت به گیاه کود داده شود.  این کار در بهبود تولید گل ها و میوه ها موثر خواهد بود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سالاد برنت ، یک سبزی کمیاب با خاصیت دارویی

مطمئن باشید که در محل رشد گیاه از چرخش محصول بهره برده باشید. گیاه را در  بستر یکسان برای مدت چند سال نکارید و محل کشت جدیدی را برای آن در سال بعد انتخاب کنید. در صورت کشت در یک محل گیاه محصول خوبی را برای شما به بار نخواهد آورد. هم چنین ریشه های گیاه در معرض آفت های بیشتری خواهند بود. مکانی که در سال قبل برای رشد لوبیا و یا نخود مورد استفاده قرار گرفته است، بهترین نتیجه را برای کشت بامیه در پی خواهد داشت.

بهترین مکان ها و دمای مناسب برای برداشت بهترین محصول از بامیه

اگر چه طریقه کاشت بذر بامیه و نگه داری از ان مهم است، اما گیاه در مناطقی بهتر از دیگر شرایط آب و هوایی رشد خواهد کرد. به عنوان مثال خوبی در مناطق گرم تر رشد خوهد نمود. برای به دست آوردن بهترین محصول در مناطق سردتر هم باید از محلی با دمای بالاتر برای کشت آن استفاده نمود.

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

گیاه تقریبا نیمه گرمسیری است. اگر چه گرمای هوا در رشد آن موثر است، اما تعداد ساعاتی که گیاه می تواند به طور روزانه به نور مناسب دسترسی داشته باشد مهم است. دمای هوا در شب هم بسیار مهم است. اگر در شب دما به زیر ۶۲ درجه ی فارنهایت برسد می تواند در رشد گیاه اختلال ایجاد کند. در این زمان گل ها به محفظه های میوه تبدیل نمی شوند.

 • بیشتر بخوانید: کاشت سبزی های میکروگرین یا میکرو سبزی ها

این امر در میزان محصول تولید شده تاثیر زیادی خواهد داشت که می تواند آزار دهنده باشد. اگر در مناطق سرد تر زندگی می کنید و هنوز هم می خواهید تا گیاه بامیه را پرورش دهید باید از یک پوشش برای آن استفاده کنید. گلخانه و یا تونل که بتواند گیاه را بپوشاند بهترین گزینه ها برای کشت محسوب می شوند.

البته در این شرایط باید گرده افشانی گیاه به طور مصنوعی انجام شود. در مناطق گرم تر گیاه می تواند در ابتدای بهار کاشته شود. در این صورت می توان در دوره ی اول محصول را برداشت نمود. دوره ی دوم کشت هم می تواند در ماه ژوئن انجام شود تا بتوان در زمانی دیرتر گیاه را برداشت نمود.

طرز کاشت بذر بامیه و پرورش آن

در بیشتر مواقع می توان دو روش را برای کشت بذر انتخاب نمود. کشت مشتقیم بذر در زمین بهترین راه برای این کار است. گیاه دارای ریشه های حساس است که در هنگام نشا به خوبی عمل نمی کنند. تا هنگامی که خاک گرم شود، بذر ها را در محیط بیرون نباید بکارید.

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

دما باید به ۶۵ درجه ی فارنهایت برسد تا بتوانید بذرها را در خاک کشت دهید. بستر مورد نظر را آماده کنید و علف ها را حذف کنید. از کمپوست و مواد ارگانیک برای غنی کردن خاک بهره ببرید. خطی باز کنید و بذر ها را در عمق سه چهارم تا یا اینچی قرار دهید. بذر ها را با فاصله ی ۴ اینچی بکارید.

در هر محل هم دو بذر بکارید. ردیف ها باید حداقل با هم به اندازه ی ۳ فوت فاصله داشته باشند. بسیاری از سایت ها هم توصیه می کنند که گیاهان را در فاصله های ۱۸ تا ۲۴ اینچی پس از جوانه زدن تنک کنید.  این کار به طور حتم به شما گیاهانی قوی تر خواهد داد. این گیاهان می توانند محفظه های بذر بیشتری برای برداشت بدهند.

یک ظرف برای آب دادن به گیاه در هر ردیف قرار دهید. به طور روزانه به آن ها آب بدهید تا این که بذرها جوانه بزنند. بامیه خیلی سریع جوانه می زند و بسیار سریع هم رشد می کند. به خصوص اگر آب کافی و خاک خوبی برای رشد داشته باشد.

 • بیشتر بخوانید: سبزی تره چیست؟ مواد معدنی و ویتامین های موجود در تره

در محل های خنک تر، گیاه را می توان ابتدا در گلدان های جدا رشد داد. این کار را قبل از فرا رسیدن اخرین سرما در فصل بهار می توان انجام داد. با رشد گیاه باید آن را با نور آفتاب آشنا نمود و به تدریج به محیط بیرون انتقال داد. در هنگام نشا باید بسیار مراقب بود. گیاه دارای ریشه ای اصلی است که بسیار حساس است. این ریشه دوست ندارد تا مزاحمتی برای آن به وجود بیاید.

باید ریشه ها را با تمام خاک های موجود در گلدان به آرامی به محل جدید خود منتقل کنید تا بهتر بتواند با شرایط جدید خود را وفق دهد. یا این که از گلدان های قابل تجزیه در خاک استفاده کنید و به طور مستقیم آن را در خاک قرار دهید. اگر ریشه ها دچار آسیب شوند، گیاه دچار شک شده و دیگر رشد نخواهد کرد.

چه میزان بامیه پرورش دهم؟

به دلیل این که بامیه در هر گیاه تنها یک یا دو محصول یا محفظه بذر در هر زمان تولید می کند،  شما نیاز دارید تا به میزان کافی گیاه بامیه پرورش دهید تا به مقدار مناسب محصول برداشت نمایید. می توان بامیه را در یخچال برای چند روز نگه داشت. اما به خوبی برای مدت طولانی قابل نگه داری نیست.

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

برای همین باید بیش از آن چه نیاز دارید بامیه بکارید. اگر امکان دارد اول به تعداد میوه ها یا محفظه های که برای برداشت نیاز دارید فکر کنید و نصف میوه ی مورد نیاز، از این تعداد گیاه برای برداشت دو محفظه، از هر یک از بامیه ها، لازم خواهد بود.

برداشت بامیه

محفظه های میوه را می توان به سرعت برداشت نمود، همین که گل ها بر زمین افتادند، محفظه ها هم در طی دو روز برای برداشت آماده می شوند. گیاهان بامیه این میوه ها را با سرعت بالایی تولید می کنند و باید یک روز در میان آن ها را برداشت نمایید. اگر آن ها در گرمای تابستان برای مدتی بمانند سخت و غیر قابل خوردن می شوند.

 • بیشتر بخوانید: سبزی شاهی چیست؟ ویتامین ها و املاح معدنی موجود در شاهی

در مناطق گرم تر برداشت در زمانی که گیاه به ارتفاع دو فوت رسید آغاز می شود. این محصولات تا پاییز برداشت شده و این کار تا فرا رسیدن فصل سرما ادامه می یابد. گل ها را می توان برداشت و آن ها را مصرف کرد. عده ای از مردم به این گل ها علاقه دارند. می توان آن ها را در حالی که شکفته اند در اواسط روز برداشت نمود.

مواظب باشید که زنبورها در اطراف گل ها نباشند. برگ ها هم بسیار مغذی هستند. می توان آن ها را خورد. برگ های تازه و جوان تر را برداشت و از آن ها برای خوردن استفاده کنید. البته تعداد کمی از آن ها را از هر گیاه برداشت کنید تا گیاه توان رشد داشته باشد.

چگونه می توان از قابل برداشت بودن میوه ها مطمئن شد؟

برای برداشت بامیه ها، ابتدا نوک آن ها را گرفته و سعی کنید تا آن ها را کمی خم کنید. اگر هنوز انعطاف دارد به خوبی می توان آن را خورد. اگر سر میوه ها خم نمی شود، شما دیر کرده اید  و آن ها برای خوردن دیگر مناسب نیستند.

در این مرحله می توانید آن ها را چیده و یا این که برای تشکیل بذر به حال خود رها کنید. البته رها کردن تعداد زیادی محفظه بر  روی یک گیاه برای تهیه ی بذر می تواند تولید گل ها را کاهش دهد. برای همین بیش از یک یا دو محفظه بر روی هر گیاه برای تولید بذر قرار ندهید.

نگهداری و ذخیره ی بامیه

اول این که اگر قصد ذخیره و نگه داری از بامیه برای مدتی طولانی تر را دارید، نباید آن را بشویید. از زمین آن را به طور مسقیم به بسته های پلاستیکی منتقل و در یخچال نگه داری کنید. با این روش می توان برای چند روز آن ها را تازه نگه داشت. البته خیلی زود از بین می رود.

 • بیشتر بخوانید: گشنیز چیست؟ اطلاعاتی در مورد سبزی گشنیز

اگر می خواهید برای مدت بیشتری آن ها را نگه داری کنید، باید بامیه ها را منجمد کنید. می توان با منجمد کردن بامیه برای مدتی طولانی تر آن را نگه داری نمود. البته نباید آن را شست. زیرا که میوه را لزج می کند.

مصارف خوراکی بامیه

بسیاری از مردم بامیه را دوست ندارند زیرا که دارای لعاب است. در واقع این یکی از خواص خوب این گیاه است که استفاده از آن را به عنوان ماده ای خوراکی مناسب می کند. این میوه برای معده و سیستم گوارشی بسیار مفید است. تنها باید راهی مناسب برای پخت آن پیدا کرد.

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

بهترین راه می تواند خرد کردن آن و استفاده به همراه دیگر سبزیجات باشد. به این روش زیاد لزج نمی شود و می تواند به هر سبزی یا گوشتی اضافه شود. دومین راه هم خرد کردن آن ها و سرخ کردن آن ها می باشد. در این حالت بسیار خوش طعم خواهد شد. نباید سعی کنید تا میوه را جوشانده و یا در معرض بخار قرار دهید.

زیرا که از نتیجه ی این کار راضی نخواهید بود. اما برای اضافه کردن به سوپ به دلیل کمک کردن لعاب آن برای افزایش غلظت غذا مناسب است. بامیه در پخت و پز به وفور توسط مردم هند استفاده می شود و از همه ی محفظه بامیه برای این کار بهره می برند. بسیار مغذی است و سرشار از پکتین، آهن، و کلسیم، به خوبی ویتامین A می باشد.

از بذر ها برای تهیه پودری استفاده می شود که در تهیه ی نوعی نان کاربرد دارد. می توان بذرها را بو داد.  می توان آن ها را پودر کرده و به جای قهوه استفاده نمود. می تواند موجب تعریق هم بشود. برگ ها هم بسیار مغذی هستند. می توان آن ها را با اسفناج و مانند آن پخت.

می توان آن ها را در سوپ استفاده کرد و به هر نوع غذایی اضافه نمود. شستن برگ ها به نحو مناسب قبل از استفاده در غذاها می تواند پرزهای آن را حذف کند. با این کار برگ ها در هنگام خوردن خوش طعم خواهند بود. عده ای هم می گویند که ریشه ها هم خوراکی هستند. اما عده ای هم مخالف هستند. مگر این که بخواهید ریشه های بامیه را بجوید.

خواص درمانی گیاه بامیه

لعاب موجود در بامیه به شدت برای اختلالات گوارشی مفید واقع می شود. در بیشتر موارد استفاده از آن به طور روزانه می تواند به بهبود و درمان اختلالات گوارشی بسیار کمک کند. می توان بامیه پودر شده را در کپسول هایی مصرف نمود. یا این که در قرص ها جا داد. استفاده از آن برای درمان زکام، سختی ادرار، و سوزاک موثر است. ریشه ها هم برای مقاصد درمانی به دلیل دارا بودن خواص تسکین دهنده مفید واقع می شوند.

نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)

ریشه های مورد استفاده برای مقاصد درمانی باید تازه و جوان باشند و از گیاهان دیگر هم موثرتر خواهند بود. از لعاب بامیه برای کمک به جایگزین کردن پلاسما و یا افزایش حجم خون استفاده می شود. عصاره ی ریشه ها می تواند برای درمان زخم ها، سوختگی و بریدگی استفاده شود. برگ ها هم می توانند برای تهیه ی ضماد برای همین منظور مناسب باشند.

کاربردهای دیگر بامیه

ساقه های فیبر دار بامیه می توانند در کنف و در طناب ها استفاده شوند. هم چنین در تولید پارچه قابل استفاده خواهند بود. در ساخت کاغذ هم مفید هستند. از لعاب آن می توان برای اضافه نمودن به شیرینی و روکش کاغذ بهره برد. محفظه های بذر هم می توانند در دسته گل ها استفاده شوند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت ریحان در گلدان با استفاده از سبزی های خریداری شده

امیدواریم که با آشنایی با نحوه کاشت بذر بامیه بتوانید به خوبی این گیاه را در محلی مناسب پرورش دهید. همان طور که گفته شد نحوه ی کاشت بذر بامیه چندان سخت نیست و این شرایط مورد نیاز برای رشد است که در مواردی می تواند از به بار نشستن محصول جلوگیری کند. اگر شما در مناطقی زندگی می کنید که شرایط مناسب برای رشد بامیه و محصول دادن آن فراهم می باشد، به طور حتم این گیاه از بهترین گزینه ها برای پرورش می باشد.

نام های دیگر گیاه بامیه

Common okra, okra, okro, lady’s fingers Hibiscus esculentus, ladies fingers, Gombo, commun, gombo, gumbo, Quiabeiro, Mbamia,

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه بامیه (Okra seeds، Abelmoschus esculentus)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *