Loading...

کاشت بذر گیاه بتونیکا (Wood Betony, Stachys officinalis)

کاشت بذر گیاه بتونیکا (Wood Betony, Stachys officinalis)

 بتونیکا با نام علمی (Stachys officinalis ) ، گیاهی چند ساله و عالی می باشد که رشد در محل های دارای سایه را دوست دارد. این گیاه به خوبی زیر درختان برگ ریز رشد می کند. در کناره ی خط کشت درختان و سمت شمالی ساختمان که سایه بیشتر است هم می توان آن را پرورش داد. به طور کلی در هر محلی که دارای سایه باشد امکان پرورش آن وجود دارد. بتونیکا البته به کمی نور نیاز دارد. برای همین نباید در مکان های دارای سایه ی سنگین کشت شود.

هم چنین در زیر درخت صنوبر رشد نمی کند. بتونیکا به مکان های دارای هوا خنک علاقه ی بیشتری دارد و بسیار مقاوم است. می توان به خوبی شاهد رشد آن در مکان های دارای آب و هوای معتدل تا کمی خنک بود. اما توصیه می شود که در مکان های دارای آب و هوای گرم و بسیار گرم کشت نشود. در مورد خاک مورد استفاده برای کشت خود حساس نیست.

بتونیکا تا زمانی که در خاک های اشباع شده از آب قرار نگیرد، به خوبی رشد می کند. به راحی رشد کرده و دارای برگ هایی جذاب به رنگ سبز متوسط می باشد. ساقه های گل های بتونیکا بنفش رنگ آن هم بسیار جالب هستند. در این زمان در فصل تابستان کمتر گیاه دیگری را می توان یافت که بتواند در زیر درختان گل بدهد. بتونیکا خواهد توانست به خوبی برای پوشش گیاهی زمین مورد استفاده قرار گیرد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

در سایه ی درختان در تابستان به خوبی رشد کرده و برگ های درختان هم می توانند به عنوان مالچ برای بهبود رشد آن در اطراف گیاه پوشانده شوند. کمی آب برای رشد خود نیاز دارد که البته برای مکان های خشک تر ضرورت بیشتری دارد. حیوانات موجود در حیات وحش ممکن است این گونه ی گیاهی را بخورند و پروانه ها و زنبور های عسل هم به گل های آن علاقه ی وافری دارند.

مشخصات گیاه بتونیکا

بتونیکا گیاهی مقاوم و چند ساله است که در مناطق دارای آب و هوای خنک رشد بهتری دارد. در اوایل بهار ساقه ای از برگ های سبز متوسط را رشد می دهد. این برگ ها مانند قلب های بزرگی هستند. اندازه ی آن ها تا حدود ۷ اینچ است و دارای ساقه هایی نازک و محکم هستند. برگ ها دارای رگه های عمیقی هستند.

کاشت بذر گیاه بتونیکا (Wood Betony, Stachys officinalis)

این برگ ها به خوبی کنگره دار هستند و با پرزهایی عالی پوشیده شده اند. در اواسط تا اواخر بهار ساقه های محکم مربعی از مرکز انبوه برگ ها رشد می کنند که دارای اندازه ای بین ۲۰ تا ۴ اینچ می باشند. در بالای ساقه می توان گل های بنفشی را دید که در حلقه هایی انبوه از اواخر بهار تا اوایل تابستان شکفته می شوند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot)

این گل ها تا دو ماه روی گیاه باقی خواهند ماند. هر یک از گل ها دارای دو لبه می باشد. لبه ی بالایی کمی کمان مانند است و لبه ی پایینی مسطح و دارای سه قسمت می باشد. دارای چهار پرچم در نزدیکی مرکز گل بوده که تا لبه ی بالایی گل رشد می کنند. گل ها به دنبال خود بذر هایی به رنگ قهوه ای به بار می اورند که به راحتی بر روی زمین می ریزند.

چگونه می توان گیاه بتونیکا را پرورش داد؟

محل کشت و مراقبت از گیاه بتونیکا

بتونیکا گیاهی عالی برای کشت در سایه است. برای همین در مکان هایی که به طور کامل دارای سایه هستند مانند زیر درختان برگ ریز می تواند به خوبی پرورش  داده شود. گرما را دوست ندارد و برای همین باید مطمئن شوید که به خوبی در مکان های گرم تر در زیر سایه ی درخت کشت شده باشد. در مناطق گرم تر هم که اصلا کشت آن توصیه نمی شود. به خاک مرغوب علاقه دارد.

خاک های رسی و مرغوب و در میان خرده های برگ ها به خوبی رشد می کند. البته خاک نیاز دارد تا دارای زه کشی مناسبی باشد. تحمل خاک های اشباع شده از آب را ندارد. کمی نور را بر سایه ی سنگین ترجیح می دهد. کمی آب برای رشد آن بهترین نتیجه را خواهد داشت. زیرا که در زیر درختان شاید برای به دست آوردن آب رقابت وجود داشته باشد.

اگر بتونیکا را در فاصله های حدود ۱۲ اینچی بکارید، به خوبی با رشد خود فضا را پر کرده و به عنوان پوشش گیاهی مناسبی برای این گونه محل ها قابل استفاده می باشد. تا زمانی که گیاه به شرایط پایداری برسد نیاز دارد تا علف های هرز را حذف نمایید. حتی در مکان هایی که بارش باران زیاد است، کمی آب برای گیاه خوب است.

زیرا که باران نمی تواند از برگ های درختان به خوبی عبور و به گیاه در زیر درختان برسد. امکان کشت آن در مرزها و خط های کنار درختان وجود دارد. البته نمی تواند نور کامل آفتاب را به خوبی تحمل کند. حداقل برای نیمی از روز باید در سایه باشد. در برابر نور شدید افتاب در ظهر نباید قرار داده شود. همین که به خوبی رشد کرد نیاز به مراقبت چندانی ندارد.

در صورت تمایل می توانید برگ ها را در زمستان در اطراف گیاه بریزید تا از ریشه ها در زمستان محافظت کنند.  البته نباید میزان برگ ها زیاد باشد. زیرا که در بهار جوانه ها نمی توانند برگ ها را کنار زده و رشد کنند. در زمان کنار زدن برگ ها در بهار مطمئن شوید که از مالچ برای تقویت گیاه برای رشد بیشتر استفاده کنید. در کنار موارد گفته شده بتونیکا نیاز به مراقبت کمی دارد. می توانید ساقه های گل ها را در پاییز قطع کنید. یا این که آن ها را باقی بگذارید تا در زمستان باعث زیبایی محیط شوند.

پرورش گیاه بتونیکا

قبل از این که بذر ها بتوانند به خوبی جوانه بزنند باید برای مدتی در سرما قرار گرفته باشند. بسیاری از فروشنده ها هم قبل از ارسال بذر ها برای مشتری ها آن ها را در محلی سرد نگه داری می کنند تا برای جوانه زدن آماده شوند. کمی نور را برای جوانه زدن ترجیح می دهند و برای همین بذرها را باید نزدیک به سطح کشت نمود. یا این که روی آن ها را تنها به مقدار کمی پوشاند.

کاشت بذر گیاه بتونیکا (Wood Betony, Stachys officinalis)

به دلیل این که جوانه زنی بذرها منظم نخواهد بود. استفاده از گلدان های جدا و یا سلول های مجزا در سینی بذر توصیه می شود. بذرها را در اواسط تا اواخر زمستان در داخل کشت دهید و محیط را کمی گرم و نه خیلی گرم نگه دارید. توجه داشته باشید که این گیاه هوای خنک را ترجیح می دهد. در زمانی که نشاها به اندازه ای که بتوان آن ها را حمل کرد رشد کردند، می توانید آن ها را به بیرون منتقل کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گل مغربی (Evening Primrose – Common، Oenothera biennis)

بتونیکا در سال اول به آهستگی رشد می کند و برای این که به شرایط پایداری برسد نیاز به زمان دارد. برای همین شاید بتونیکا تا تابستان یا پاییز طول بکشد تا گیاه به اندازه ای رشد کند که بتوان آن را به بستر نهایی منتقل نمود. در این زمان باید هر یک از نشاها را از دیگری با فاصله ی ۱۲ اینچی بکارید. تا این که گیاه بتواند خود را در محل جدید مستقر کند به طور مداوم به آن آب بدهید. می توانید در سال دوم شاهد گل دادن گیاه بتونیکا باشید.

می توان بذرها را به طور مستقیم در پاییز در بیرون کشت داد. امکان کشت مستقیم بذر در ابتدای بهار هم وجود دارد. اما به دلیل این که به طور نا منظم جوانه می زنند ما توصیه می کنیم بذر بتونیکا در داخل کشت شوند.

برداشت گیاه بتونیکا

تا زمانی که گیاه بتونیکا به خوبی رشد نکرده است نباید آن را برداشت کنید. برای همین هرگز در سال اول آن را برداشت ننمایید. برگ ها را می توان از زمانی که اولین گل ها به بار نشستند تا زمان پایان گلدهی گیاه برداشت نمود. ساقه های گل ها را در زمانی که حدود نیمی از آن ها شکفته شده اند می توانید برداشت کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

در هر زمانی باید حداقل یک سوم برگ ها را به همراه تعدادی از گل ها باقی بگذارید. این می تواند شما را مطمئن کند که گیاه در دوره ی رشد بعدی خود می تواند دوباره به خوبی رشد نموده و خود را احیا کند.

خواص درمانی گیاه بتونیکا

بیماری ها و مشکلات بسیاری را می توان یافت که امکان استفاده از بتونیکا در آن ها وجود دارد. به همین دلیل گیاه در استفاده های دارویی به خوبی مورد استفاده است. در سنین میانی گفته می شود که بتونیکا جواهری طلایی در بین گیاهان دارویی است. اما امروزه کمتر استفاده شده و به همراه دیگر گیاهان دارویی مصرف می شود. از برگ های آن در درمان میگرن استفاده می شود. در کنار دیگر گیاهان می توان در دردهای شدید و مزمن از آن بهره برد.

کاشت بذر گیاه بتونیکا (Wood Betony, Stachys officinalis)

بتونیکا برای تحریک دستگاه گوارش هم استفاده می شود. برای تقویت کل بدن و کبد هم قابل استفاده است. در ضعف اعصاب و مشکلات پیش قاعدگی، حافظه ی ضعیف، و استرس، گلو درد و نیز عفونت آن در زمان حساسیت یا سرما خوردگی، سوزش قلب، و التهاب به دلیل عفونت مجاری ادراری می توان از آن بهره برد. برگ های پودر شده را اگر استشمام کنید، می تواند منجر به عطسه های شدید شود. برای همین بخشی از ترکیبات گیاهی مورد استفاده برای درمان سر درد است.

مصارف خوراکی بتونیکا

می توان آن را به جای چای سیاه استفاده کرد. طعم آن ها مشابه است اما بتونیکا فاقد کافئین است.

کاربرد های دیگر بتونبکا

رنگ زرد عالی و خوبی از برگ های گیاه بتونیکا به دست می اید. گل ها می توانند خشک شده و برای زیبایی آن ها استفاده شوند.

خواص جادویی گیاه بتونیکا

آن طور که معلوم است از بتونیکا در زمان هایی به عنوان گیاهی قدرتمند برای مقابله با شرارت استفاده می شد. کاهن ها و افراد بت پرست از آن برای تطهیر، محافظت و دور کردن ارواح شیطانی، کابوس ها، و یا از بین بردن نا امیدی استفاده می کردند. می توان آن را در آتش بازی یا با افروختن آتش هایی بزرگ در میانه ی فصل تابستان برای راندن ارواح شیطانی استفاده کرد.

نام های دیگر گیاه

betony, bishopswort, purple betony, Bishopswort, Woundwor, Lousewort.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه بتونیکا (Wood Betony, Stachys officinalis)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *