Loading...

کاشت بذر گیاه خاراگوش (Wormwood،Artemisia absinthium)

کاشت بذر گیاه خاراگوش (Wormwood،Artemisia absinthium)

گیاه خاراگوش (Wormwood،Artemisia absinthium) گیاهی جذاب و مقاوم است. چند ساله بوده و به طور کلی در هر محلی می تواند آن را رشد داد. حتی در خاک های فقیر با کمی آب رشد می کند. نور کامل آفتاب برای رشد آن ضروری است. اما در سایه نسبی هم به خوبی رشد می کند. نیاز به مراقبت کمی داشته و در مناطق معتدل تا کمی گرم یا کمی خنک  هم رشد می نماید.

شاخ و برگ آن نقره ای خاکستری بوده و به طور انبوه بین ۲ تا ۳ فوت رشد خواهند کرد. می تواند در باغ منظره ای خاص را به وجود آورد. گل های کوچک و زرد آن که بر روی ساقه های بلند ۳ فوتی ظاهر می شوند، برای هر بوته ای در هر منظره ای زیبایی به همراه می اورند. به دلیل طعم کمی زننده ی ان، و بوی تند آن، اغلب جانوران از آن دوری می کنند. برای همین ایده ال برای هر باغ بوده و در کنار آن نیاز به مراقبت فراوانی ندارد.

مشخصات گیاه خاراگوش

خاراگوش گیاهی مقاوم و چند ساله می باشد. بسیار جذاب است. در سال اول برگ های قیطانی مرکبی را رشد می دهد. هر برگ به رنگ سبز روشن است که سفید می زند. برگ ها جفت برگچه ای دارند که دارای بریدگی هایی می باشند. برگچه ها می توانند تا ۳ اینچ طول داشته باشند. به همین دلیل کل برگ تا ۱۲ اینچ رشد می کند. برگ ها سبز خاکستری هستند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی خشخاش (Dwarf Double Poppy)

در مواردی هم سبز نقره ای می باشند. برگ ها با پرز های خوب و نقره ای رنگی پوشانده شده اند. از سال دوم به بعد است که گیاه ساقه های بلند گل ها را نمایان می کند. ساقه ها تا ۳ فوت رشد می کنند. این ساقه ها رگه دار و به طور مارپیچی دارای برگ های نقره ای می باشند که در بالا به ابشاری از گل های زرد کوچک ختم می شوند. این گل ها هم گل های مرکب کوچکی هستند که شکلی کروی دارند و از اواسط تابستان تا اواسط پاییز گل می دهند.

برای همین گیاه دوره ی گلدهی طولانی دارد. به دنبال خود هم بذرهای کوچکی به بار می اورند. بذرها با وزش باد پخش می شوند. خاراگوش با ریزوم های گسترش یابنده ی خود در زیر زمین بوته ای انبوه را تشکیل می دهد. این گیاه با جوانه های جدید و ریزوم های خود به خوبی گسترش می یابد. می تواند بین دو تا سه فوت گسترده شود. با دارا بودن پوششی نقره ای خیلی زیبا به نظر خواهد رسید. برگ ها و گل ها دارای بویی کمی زننده هستند.

کاشت بدر گیاه خاراگوش

بذرها بسیار کوچک هستند و برای همین کشت آن ها در داخل توصیه می شود. کشت را در داخل خاکی مرغوب در گلدان آغاز کنید. بذرها را روی سطح خاک قرار دهید. بذرها برای جوانه زدن نیاز به کمی نور دارند. برای همین یا روی آن ها را نپوشانید و یا کمی خاک نرم روی آن ها قرار دهید تا بتواند با خاک کمی تماس داشته باشد. تا زمان ظاهر شدن جوانه ها آن را مرطوب نگه دارید.

کاشت بذر گیاه خاراگوش (Wormwood،Artemisia absinthium)

نشاها در ابتدا ظریف و کوچک بوده و برای رشد آن ها نیاز به زمان می باشد. وقتی که به اندازه ی کافی بزرگ شدند، نشاها را برداشته و در گلدان های جدا قرار دهید. با این کار می توانند به خوبی رشد کرده و برای انتقال به بیرون آماده شوند. برای این رشد نیاز به چند هفته زمان می باشد.

  • بیشتر بخوانید: گیاه دارویی استویا

برای دانستن دستورات لازم برای جوانه زنی و رشد بهتر گیاه می توانید به دستورات عمومی موجود برای کشت بذرها مراجعه کنید. نشا ها به آرامی رشد می کنند. برای این که به وضعیت پایدار برسند ممکن است نیاز به یک سال زمان باشد. هر یک از نشاها را از دیگر حداقل با فاصله ی دو فوتی کشت کنید. زیرا که با رشد مناسب اندازه ی بوته ها به خوبی بزرگ خواهد شد.

کشت مستقیم بذر خاراگوش

بذرها را می توان از بهار تا اوایل پاییز به دلخواه کشت نمود. با این وجود به دلیل این که بذرها کوچک هستند، و برای رشد نیاز به زمان دارند، گیاه خاراگوش می تواند به راحتی در بین علف ها ناپدید شود.

اگر شما بذرهای زیادی دارید و فقط چند گیاه می خاهید، می توانید آن ها را در بیرون بکارید. ممکن است چند تای آن ها جوانه زده و رشد کنند. اما تعداد بذرهای شما کم است، ما توصیه می کنیم تا آن ها را در داخل کشت کنید. تا این که حداکثر نشا را برای کشت داشته باشید.

محل کشت و مراقبت از گیاه خاراگوش

خاراگوش گیاهی مقاوم است. می تواند شرایط آب و هوایی مختلفی را تحمل کند. فقیر بودن خاک هم در رشد آن مشکلی به وجود نمی اورد. بومی اروپا و آسیا بوده و از سیبری تا شمال آفریقا رشد می کند. در ایالات متحده هم به خوبی رشد می نماید. مناطق معتدل که کمی سرد یا گرم باشند بهترین مکان ها برای رشد آن هستند. در مناطق کمی سردتر دوست دارد تا در نور کامل آفتاب باشد.

برای همین در بوته زارها بیشتر دیده می شود. در مناطق گرم تر کمی سایه را ترجیح می دهد. به خصوص در برابر نور آفتاب در هنگام ظهر سایه به رشد آن کمک بیشتری می کند. در انواع خاک توان رشد دارد. بیشتر در خاک های فقیر و نیمه خشک در بوته زارها یافت می شود. در مناطق گرم تر به خاک های کمی غنی تر علاقه ی بیشتری دارد. آب بیشتری هم نیاز خواهد داشت.

ممکن است نیاز به تجربه داشته باشید تا بدانید در شرایط محل زندگی شما چه محلی را برای رشد ترجیح می دهد. در مواردی گیاهان قرار گرفته در سایه و آن هایی که آب بیشتری دریافت می کنند، کمتر نقره ای و بیشتر سبز هستند. گیاهان تحت استرس دارای ظاهر نقره ای تری هستند. خاراگوش در خاک های خیس و با مرطوب به خوبی رشد نمی کند.

خیلی خوب است که خاراگوش با نشا شدن مشکلی ندارد. برای همین انتقال آن تا یافتن محلی که برای رشد آن بهتر است ممکن است. اما با این وجود خاراگوش چند ساله ولی دارای عمری کوتاه است. به طور معمول بین ۳ تا ۵ سال عمر می کند. اما می تواند به راحتی از بذر خود بروید. همین که گیاه به شرایط پایداری رسید، نیاز به مراقبت کمی دارد. مقاوم بوده و نیاز به آب زیادی ندارد.

اما در مناطق گرم تر امکان دارد که آب بیشتری برای رشد آن نیاز باشد. گیاه در زمستان تا ریشه خشک می شود. بخش های باقی مانده از گیاه را می توان برید، و یا این که در باغ باقی گذاشت تا برای به وجود آمدن منظره ای زیباتر موثر واقع شوند. به دلیل این که بذر ها در باد به اطراف پخش می شوند. این می تواند باعث مشکل شود.

برای همین بریدن سر شاخه های حاوی بذر قبل از این که زمانی برای پخش شدن داشته باشد راهی مناسب برای کنترل گیاه است. اگر خاراگوش را برای برگ های آن پرورش می دهید، گل ها را هرس کنید تا برگ ها مجال بیشتری برای رشد داشته باشند. خاراگوش دارای میزان بالایی از ترکیبی به نام آبسینتین می باشدکه در آب حل می شود و سمی است که از رشد گونه های مختلف گیاهی جلوگیری می کند.

این ترکیب از ریشه ترشح شده و می تواند گیاهان اطراف آن را از بین ببرد. این ترکیب هر گونه ی گیاهی در اطراف را از رشد باز داشته و امکان از بین رفتن آن ها هم خواهد بود.  برای همین خاراگوش را نزدیک دیگر گونه های گیاهی، به خصوص اگر برای شما دارای ارزش هستند نکارید. با این وجود در صورت کشت در لبه ها، در اطراف باغ سبزیجات، یا گیاهان ظریف، می تواند از نفوذ ارگانیسم های موجود در خاک به سبزیجات جلوگیری کند.

ممکن است آفت ها را هم دچار سردرگمی کند. بوی قوی سوزاننده ی گیاه خاراگوش آن را برای بسیاری از حیوانات غیر جذاب می کند. برای همین حیواناتی مانند آهو ها آن را نمی خورند. حالا که می دانید خاراگوش چیست ما در ادامه در مورد بیماری ها و برداشت محصول مطالبی را بیان خواهیم کرد.

بیماری های گیاه خاراگوش

شاید پس از این که دانستید که خاراگوش چه گیاهی است برای این که بتوانید به خوبی آن را پرورش دهید نیاز به پی بردن به بیماری های آن باشد. در حالی که گیاه به خوبی در برابر بیماری ها مقاوم است، اما در مواردی می تواند به بیماریهای قارچی مبتلا شود. این بیماری ها به طور معمول به شکل زنگار، کپک زدگی خفیف و شدید، برگ های دارای بیماری های قارچی و ساقه های پوسیده به خصوص در مکان های مرطوب بروز می کنند.

کاشت بذر گیاه خاراگوش (Wormwood،Artemisia absinthium)

این در گیاهانی که در مناطق گرم رشد می کنند بیشتر دیده می شود. مکان های سایه دارد و مرطوب هم از دیگر محل هایی هستند که امکان بروز این بیماری ها بیشتر است. آن هایی که در زیر نور آفتاب و مکان های خشک تر هستند کمتر دچار این مشکلات می شوند.

برداشت گیاه خاراگوش

برگ های سالم را می توان در کنار ساقه های گل ها برای استفاده در آینده برداشت نمود. یک روز آفتابی و خشک را برای برداشت انتخاب کنید. برگ ها باید به طور کامل خشک شوند. تنها برگ های سالم را برداشت، و برگ هایی که رنگ خود را از دست داده اند دور بریزید. بهترین زمان برای برداشت زمانی است که تازه گل ها شکفته شده اند.

در این زمان ترکیبات موجود در آن ها در بیشترین میزان خود می باشند. آن ها را در دسته های کوچک به هم بسته و آویزان کنید تا خشک شوند. محل مناسب برای این کار باید گرم و تاریک باشد. گردش هوا هم برای خشک شدن سریع تر برگ ها و ساقه ها لازم است. پس از آن محصول خشک شده را در ظرفی در بسته قرار داده و برای استفاده در آینده نگه داری کنید.

خواص درمانی گیاه خاراگوش

گیاه خاراگوش دارای تاریخچه ای طولانی در استفاده به عنوان گیاهی دارویی می باشد. می توان آن را به دوران مصر باستان در حدود ۱۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ارتباط داد. خاراگوش نام خود را به دلیل توان خود در از بین بردن کرم های روده ای کسب کرده است. خاراگوش گیاهی بوده است که برای از بین بردن کرم های شکم استفاده می شده است و برای همین اگر به نام خاراگوش به انگلیسی توجه کنید خواهید دید که به معنی علف کرم می باشد.

در سر تیتر به این نام اشاره شده است. اما در کمک به هضم غذا هم بسیار موثر است. دردها معده ای را کمتر می کند و هضم غذا را بهتر می کند. برای قرن ها از آن به عنوان مقوی کبد، مثانه و سیستم گوارشی شناخته شده بود. برای افراد ضعیف و دارای گوارش غیر فعال مناسب است. به بهبود اسید معده کمک می کند.

تولید صفرا را زیاد کرده و هضم غذا را در کنار جذب مواد مغذی افزایش می دهد. برگ ها هم به منظور درمان بی اشتهایی عصبی بسیار مفید هستند.  گردش خون را هم به خوبی تقویت می نماید. امروزه بر اساس مطالعه های صورت گرفته گفته می شود که در محافظت در برابر سرطان سینه موثر است. گزارش هایی مبنی بر امکان استفاده از آن در درمان خستگی صبحگاهی، جلوگیری از سقط جنین، تسکین درد گوش، و عفونت های گوش وجود دارد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر مرزنجوش (Marjoram seeds، Origanum majorana)

برای درمان چاقی هم مفید است. امکان استفاده از آن در بیماری هایی مانند صرع، تیک های عصبی، اسپاسم های ماهیچه ای نیز وجود دارد. در مصارف خارجی در زمان استفاده به عنوان چای گرم و یا ضماد می توان از آن برای درمان گزیدگی، و کوفتگی در رگ به رگ شدگی و ماهیچه ها برای درمان تاول و کاهش درد وجود دارد.  گفته می شود که خاراگوش توانسته است زهر شوکران را خنثی کند.

استفاده از خاراگوش در پخت و پز

گیاه خاراگوش برای طعم دادن به تعدادی از نوشیدنی ها استفاده می شود.  هم چنین در انواعی از شربت های شیرین می توان از آن بهره برد. در قرن ۱۸ ام در زمانی در انگلیس بیشتر از آن استفاده می شد. در سنین میانی می توان از آن برای طعم دادن به نوشینی ها  و نوشابه ها استفاده کرد. برای همین است که شاید تا به حال در مورد شربت خاراگوش شنیده باشید.

آیا گیاه خاراگوش سمی است؟

برای شروع باید بگوییم که هر چیزی که به میزان زیاد مصرف شود سمی است. این گونه ی گیاهی هم در مقادیر بالا به طور معمول خورده نمی شود تا بتواند سمی باشد و مشکلی به وجود اورد. هم چنین گزارش شده است که بعضی از ترکیبات آن به خصوص می تواند منجر به عدم ثبات روحی و خیال بافی شود.

اما مطالعه های اخیر نشان داده است که این اصلا درست نیست. هیچ یک از اثرات گفته شده در گیاه وجود ندارد. این داستان ها بر پایه ی استفاده از افسنطین به وجود آمده است. در زمان خاصی الکل به میزان کمی وجود داشت و برای آن جایگزین هایی پیدا شد. مانند ترکیبات سمی که در زمان ممنوعیت الکل در ایالات متحده مورد استفاده قرار گرفت. از این ترکیبات در الکل استفاده شد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گل ختمی (Marshmallow seeds، Althaea officinalis)

در این استفاده های گیاه به همراه دیگر مواد بود که نتیجه گرفته شد که استفاده از خاراگوش دلیل به وجود امدن خیال بافی و اعتیاد در کنار عدم تعادل روانی سمی شناخته شود. حتی اگر امروز هم شما از خاراگوش و رقیق کننده های رنگ در نوشیدنی ها با هم استفاده کنید می تواند منجر به این گونه مشکلات شود. اما این مشکل خاراگوش نیست.

مصارف دیگر گیاه خاراگوش

دفع کننده ی حشرات می باشد. ترکیبات موجود در گیاه خاراگوش بسیار دافع حشرات می باشند. می توان انواع حشرات شامل مورچه ها، شته ها و حشرات میوه ها، سوسک ها و دیگر گونه های حشرات را با آن ها دور کرد.  برگ های خشک شده می توانند در محل آشیانه ی مورچه ها ریخته شوند و یا در کنار درختان میوه و در باغ های سبزیجات مورد استفاده قرار گیرند.

می توان با این کار حشرات را دور و حلزون ها را هم پراکنده نمود. یا این که چای از برگ های تهیه نمود و آن را روی گیاه برای کشتن حشرات مورد استفاده قرار داد و یا به عنوان اسپری استفاده نمود. استفاده از این چای در حمام سگ ها می تواند حشره ها را فراری دهد. سبزی تازه را می توان روی پوست مالش داد. تا این که به عنوان یک دفع کننده ی حشرات به طور طبیعی عمل کند.

کاشت بذر گیاه خاراگوش (Wormwood،Artemisia absinthium)

برای حفاظت گیاهان در برابر حشرات با استفاده از گیاه در مرزها می توان به خوبی به این هدف رسید. با استفاده از مکانی مناسب در مرزهای باغ سبزیجات برای کشت گیاه (البته به صورتی که خاراگوش زیاد به سبزی ها نزدیک نباشد) بهترین راه برای این کار است. زیرا که در نزدیکی سبزیجات، گیاه می تواند از رشد آفت ها جلوگیری کند.

با توجه به این که ریشه ها هم می توانند این ترکیبات را تولید کنند، می توانند از عبور آفت ها در زیر خاک و نزدیک شدن آن ها به سبزیجات جلوگیری نمایند. حتی ممکن است آهوها و دیگر جانوران را هم از محدوده ای که سبزی های خود را کاشته اید دور کنند. می توان از گیاه خاراگوش برای تولید تعدادی از رنگ های زیبا و طبیعی استفاده نمود که در محدوده ی سبز روشن تا سبز تیره می باشند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

استفاده از آن به عنوان گل خشک در بین دسته گل ها برای زیبا شدن مجموعه گل ها در کنار هم مفید خواهد بود. امیدواریم که با مطالب گفته شده در این متن به خوبی با این گیاه آشنا شده باشید و بتوانید در صورت نیاز آن را در گوشه ای از باغ خود پرورش دهید. ما به تفصیل در مورد نحوه ی کشت گیاه صحبت کردیم. در مورد بسیاری از ویژگی های آن هم صحبت شد.

اما اگر شما به طور خاص می خواهید تا در مورد استفاده های روغن خاراگوش اطلاعات بیشتری کسب کنید، یا این که نیاز به منابع علمی بیشتر برای پی بردن به خواص خاراگوش داشته باشید، می توانید در مورد آن ها با استفاده از نام علمی گیاه خاراگوش، جست و جوی بیشتری در منابع آنلاین بنمایید. این منابع می توانند به خوبی به شما کمک کنند تا هر چه بیشتر در مورد این گونه ی گیاهی و خواص آن بیاموزید.

اما اگر هنوز هم در مورد زیبایی گیاه و مناسب بودن آن برای کشت در باغ خود دچار تردید هستید، می توانید با نگاهی به عکس گیاه خاراگوش در محیط های مختلف به زیبایی آن توجه بیشتری بنمایید و ببینید که آیا برای کشت در باغ یا در محل دیگری که شما در نظر دارید مناسب است یا خیر. اما در هر صورت چه گیاه زیبا باشد و برای باغ شما منظره ای جالب و زیبا فراهم کند و چه توان به وجود آوردن منظره ای جالب را نداشته باشد، در هر صورت می توانید با کشت آن از فواید خاراگوش که در بالا به آن ها اشاره شد به خوبی بهره مند شوید.

نام های دیگر گیاه

Absintalsem, Absinth Sagewort, Absinth Wormwood, GingerAlso. Absint-alsem (Dutch), Absinthe, Ambrosia (Ancient Greek), Absinthe, Absinth Ajenjo, Ajenjo Oficial, Common Wormwood, Hierba Santa (Spanish, ‘sacred herb’), Rihan (Arabic), Sage of the Glaciers, Wermod (Saxon), Wor-mod (Old English) Feuilles Ameres, Niga-Yomogi, Old Woman, Oldman, Pelin, Wormswood, wermuth, wermud, Green Assenzio Vero (Italian), Gengibre Verde (Spanish, ‘green ginger’), Green Muse, Grune Fee (German, ‘greem fairy’),.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه خاراگوش (Wormwood،Artemisia absinthium)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *