Loading...

کاشت بذر گیاه رزماری (Rosmarinus officinalis)

گیاه رزماری یا اکلیل کوهی (Rosemary ,Rosmarinus officinalis) یکی از گیاهان مقاوم در برابر خشکی است که همیشه سبز بوده و برای کشت در محل های دارای نور شدید آفتاب و در شرایط کم آبی بسیار مناسب است. گیاه را می توان در مناطق دارای آب و هوای معتدل تا کمی گرم به خوبی پرورش داد.

برای کشت در خاک های شنی و دارای سنگلاخ هم بسیار عالی محسوب می شود. البته باید تا حدودی در برابر وزش شدید باد محافظت شود. میزان زیادی آب را دوست ندارد و ترجیح می دهد تا در خاک های نیمه خشک رشد کند. به دلیل عدم مقاومت در برابر سرمای شدید، باید در این گونه مناطق در داخل گلدان یا ظرف پرورش داده شود تا در زمستان بتوان آن را به داخل آورد.

برای همین یک گیاه بسیار عالی برای گلدان ها هم محسوب می شود و می توان از آن در کنار ایوان بهره برد. گیاه به آهستگی رشد می کند و همین که کمی رشد کرد دیگر نیازی به مراقبت فراوان ندارد و به خوبی در شرایط مختلف پایدار خواهد ماند. برگ ها و بوته ی آن بسیار معطر هستند و گل های آن هم مورد علاقه ی پروانه ها و زنبورها خواهند بود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

این بوی گیاه خرگوش ها و آهو ها را فراری می دهد. می توان گیاه رزماری را به شکل مورد علاقه ی خود هرس کرد. در مکان های سرد هم با بردن گلدان های حاوی گیاه در داخل گاراژ می توان در فصل سرد سال آن ها را زنده نگه داشت. برای همین است که در مناطق سرد بسیاری سعی در کاشت رزماری در گلدان دارند تا بتوانند از مزایای آن بهره مند شوند.

اگر چه شاید بتوان اقدام به کاشت گیاه رزماری با قلمه هم نمود، اما ما بیشتر در این متن روی کاشت گیاه با استفاده از بذر آن تاکید داریم. در این راستا در ادامه در مورد این موضوع توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم نمود.

شما می توانید با دنبال نمودن راهنمایی های گفته شده موفق به کاشت رزماری در خانه ی خود و یا در باغ شده و از مزایای فراوان این گونه ی گیاهی بهره مند شوید. اما قبل از هر چیز اجازه بدهید تا در مورد ویژگی های ظاهری گیاه برای شما نکاتی را بیان کنیم.

ویژگی های ظاهری گیاه رزماری

گیاهی بوته ای و کوچک است که برای همه ی طول سال سبز خواهد ماند. تعداد زیادی ساقه با انشعاب های فراوان روی بوته ی گیاه دید خواهد شد. برگ های آن تا حدود یک و نیم اینچ طول دارند و ضخیم می باشند. این برگ ها خطی و چرم مانند هستند. می توان آن ها را مانند برگ های سوزنی توصیف نمود.

برگ ها در قسمت رویه ی خود دارای نگ سبز تیره هستند. در زیر آن ها هم رنگ برگ ها بیشتر متمایل به سفید به نظر می رسد. البته در محل هایی هم می توان آن ها را به رنگ های سبز خاکستری یا متمایل به آبی در ناحیه ی زیر برگ ها مشاهده کرد. آن ها دارای رگ های برجسته ای در مرکز خود هستند.

این رگه ها بیشتر به رنگ سفید می باشند. برگ ها در خوشه هایی کوچک و متصل به ساقه ها به وجود می ایند. این برگ ها در جهات مخالف و به صورت جفت به طور متناوب بر روی ساقه ها رشد می کنند و به گیاه پوششی انبوه از برگ ها خواهند داد. برگ ها دارای بوی خاصی هستند. گل های گیاه هم کوچک هستند. آن ها دارای لبه هایی هستند که شامل یک لبه بزرگ تر در زیر و ۴ لبه ی کوچک تر بر روی آن می باشد.

رنگ گل ها به طور معمول یاسی و اسطوخودوسی است. اما می توانند تیره تر و حتی سفید هم باشند. گل ها اگر چه کوچک هستند اما در بیشتر موارد می توان شاهد رشد آن ها به طور خوشه ای بود. این گل ها گاهی آن قدر انبوه می شوند که گل بوته ی گیاه رزماری را می پوشانند. زمان گل دهی می تواند متفاوت باشد.

بسته به محل زندگی شما این زمان می تواند بین اوایل بهار تا اوایل تابستان بوده و منجر به رشد گل های گیاه شود. در مناطق سرد تر گل دادن گیاه دیر تر رخ خواهد داد. گیاه می تواند تا ۵ فوت هم رشد کند. از لحاظ محدوده ی رشد هم هر بوته توان گسترده شدن در محیطی به عرض ۳ فوت یا حدود یک متر را خواهد داشت. این میزان رشد هم وابسته به محل کشت آن است.

گل ها برای پروانه ها و زنبور ها بسیار جذاب می باشند. پرنده ها هم به آن جذب می شوند اما خرگوش ها از گیاه فراری هستند. کاشت رزماری در باغچه می تواند برای شما از بهترین راه ها برای بهره بردن از آن در محیط خانه باشد. اما برای این کار نیاز به دانستن نکاتی در این زمینه می باشد که ما در این مورد در ادامه صحبت خواهیم کرد.

کاشت بذر گیاه رزماری

کشت گیاه و رشد آن با استفاده از بذر در مقایسه با دیگر گونه های گیاهی نیاز به تلاش بیشتری دارد. دلیل آن هم بد نامی رزماری در جوانه زنی می باشد که گفته می شود نرخ جوانه زنی بذر های آن بسیار کم است. برای همین ما توصیه می کنیم تا بذر های بسیار بیشتری را برای جوانه زدن استفاده کنید تا در صورت جوانه زنی با نرخ پایین بتوانید به اندازه ی کافی گیاه برای رشد داشته باشید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

نرخ جوانه زدن به عوامل مختلفی بستگی دارد. این که قبل از ارسال بذر ها برای شما فروشنده ها آن ها را در کجا نگه داری کرده باشند و این که شما پس از دریافت بذر ها چگونه آنها را نگه داری کنید، در نرخ جوانه زدن آن ها موثر خواهد بود.

بسیاری از فروشنده ها بذرهای خود را در شرایط خنک و کنترل شده ی نگه داری می نمایند تا پس از ارسال برای مشتری بتوان شاهد رشد و جوانه زنی آن ها با نرخ ۵۰ تا ۶۸ درصد بود. بر اساس داده های موجود، در اکثر موارد نرخ جوانه زدن در حد ۳۰ درصد و حتی کمتر بوده است.

به دلیل این که گیاه در جوانه زدن بذر های خود چندان خوب عمل نمی کند، توصیه می شود که آن ها را در داخل و در گلدان کشت دهید. برای کاشت گیاه رزماری در منزل هم از همین راه برای تکثیر آن استفاده کنید.

استفاده از گلدان های کوچک که بتوان در پی جوانه زدن، گیاه را به خوبی بدون آسیب رساندن به ریشه ای دیگر گیاهان نشا کرد بهترین راه برای پرورش گیاه با بذر است. بذر ها را در خاک های سبک و استریل شده انجام دهید. به دلیل این که جوانه زدن می تواند تا زمانی طول بکشد، بهتر است که علف هرز در محل کشت و در گلدان نباشد.

گیاه برای جوانه زدن به نور نیاز دارد و برای همین نباید روی بذر ها را بپوشانید. بذر را روی سطح مورد نظر ریخته و کمی آب به آن بدهید. در صورت نیاز با الک کمی خاک روی آن بریزید تا تمای بذرها با خاک بیشتر شود. اما نباید  روی آن را بپوشانید.

فقط باید خاک را در همه ی مدتی که بذر می خواهد جوانه بزند مرطوب نگه دارید. گلدان های حاوی بذر ها را در محلی گرم قرار دهید. بذر ها در دمای زیر ۲۱ درجه ی سانتی گراد جوانه نخواهند زد. دمای بین ۲۴ تا ۲۷ درجه ی سانتی گراد هم بهترین دماها برای جوانه زدن بذرها می باشد.

همان طور که می بینید کاشت گیاه رزماری با بذر به سادگی بسیاری از دیگر گونه های گیاهی نیست. برای همین باید تلاش بیشتری برای فراهم نمودن این شرایط بنمایید. در کنار یک پنجره ی آفتاب گیر یا در محلی گرم که بتوان به طور مداوم این دما را فراهم نمود می توان بهتر شاهد سر بر آوردن نشا بود. در این شرایط باید مواظب بود که بستر گیاه خشک نشود.

جوانه ها در روز های ۱۴ ام به بعد سر بر می آورند. اما این مدت می تواند تا ۳۰ روز هم به طول انجامد. به دلیل جوانه زدن با نرخ کم باید توقع رشد بذرها را با نرخ ۳۰ تا ۵۰ درصد داشته باشید. توصیه می کنیم تا سینی بذر را برای مدتی در حدود یک ماه نگه دارید تا بتوانید بیشترین بذرها را برای جوانه زدن آماده کنید.

کاشت بذر گیاه رزماری (Rosmarinus officinalis)

برای این کار نیاز به صبر است و نباید خیلی زود سینی بذر را دور بیندازنید. از سوی دیگر نشا ها به آهستگی رشد خواهند نمود. برای این کار هم نیاز به مراقبت بیشتری دارند. گیاه نباید در رطوبت بالا باشد. برای همین باید آب دادن به آن را حداقل نمود. تنها به میزانی به گیاه آب بدهید که بتواند بستر را کمی مرطوب کند. در غیر این صورت بیماری های قارچی گیاه را از بین خواهند برد.

گیاه را در سایه و یا در محیط در بسته قرار ندهید. زیرا که امکان گسترش بیماری قارچی در مراحل اولیه ی رشد آن بیشتر خواهد بود. برای گلدان های کوچک باید مکانی مناسب را انتخاب کنید. حال برای این که بهتر بدانیم چطور می توان گیاه را پرورش داد، با گفتن این که با استفاده از بذر کاشت گیاه رزماری چگونه است، ما در مورد زمان مناسب برای این کار هم توضیحاتی خواهیم داد.

در بسیاری از حالات توصیه می شود که ۸ تا ۱۰ هفته قبل از آخرین سرمای بهاری اقدام به کاشت بذر شود. اما به دلیل این که جوانه ها بسیار آهسته رشد می کنند، ما فکر می کنیم که حتی پس از این مدت هم هنوز برای انتقال به بیرون و نشا کردن آماده نیستند. اما در هر صورت در زمانی که هر یک از نشا ها به اندازه ای بزرگ شده است که بتوان آن را انتقال داد، می توان آن را به گلدان بزرگ تری برای رشد بیشتر منتقل نمود.

در این حالت هنوز گیاه برای انتقال به بیرون آماده نیست. باز هم به دلیل رشد آهسته ی بوته ی گیاه، رزماری برای مدتی در گلدان بزرگ باید باقی بماند تا به اندازه ی کافی رشد کند. محلی در کنار ایوان یا مکان آفتاب گیر دیگری می تواند برای رشد آن مناسب ترین مکان ها در داخل خانه باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر سرخارگل (Echinacea purpurea، Purple Coneflower Seeds)

در طول سال شما می توانید در این مکان ها با مشاهده ی گل دان گیاه، شاهد رشد آن باشید. در صورت خشک شدن بستر گیاه کمی به آن آب بدهید اما نباید آن را خیس کنید. خشک شدن کامل یا خیس شدن خاک هر دو برای گیاه مضر است. گیاهان کوچک در گلدان خیلی زود تر حشک می شوند و نیاز به مراقبت دارند.

با قرار دادن گلدان ها در تیر رس خود می توانید کنترل بیشتری در میزان رطوبت خاک داشته باشید. گیاه در زمانی که رشد کرده است هم نیاز به آب زیادی ندارد و آبدهی زیاد می تواند منجر به مرگ آن شود. برای همین است که در کاشت رزماری از طریق بذر باید توجه به همه ی نکات گفته شده بشود تا بتوان بهترین نتیجه را از کشت گیاه به دست آورد.

به طور معمول افرادی که در این زمینه تجربه ی بیشتری دارند بسیار بهتر می توانند موفق به کشت گیاه شوند. اما شما هم با کمی تلاش خواهید توانست گیاه را در خانه یا باغ خود پرورش دهید. در هر صورت توصیه می شود که به دلیل رشد آهسته ی گیاه، در سال اول آن را در گلدان پرورش دهید و به زمین مورد نظر خود انتقال ندهید.

محل کشت و نحوه مراقبت از گیاه رزماری

گیاه نیاز به نور کامل آفتاب دارد و در مناطقی که وزش شدید باد وجود دارد باید در برابر باد شدید محافظت شود. در مناطق گرم تر هم می توان آن را در هر مکانی کاشت. البته تا زمانی که باد شدید مزاحم رشد گیاه نشود. گیاه در برابر خشکی بسیار مقاوم است و خاک هایی را که بیشتر خشک می باشند ترجیح می دهد. گیاه در خاک های مرطوب و نمناک موفق به رشد نمی شود. گیاه را نزدیک محل گذر آب نکارید که می توانید منجر به از بین رفتن آن شوید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر بابونه (Feverfew Seeds، Tanacetum parthenium)

نوع خاک مورد استفاده برای رشد گیاه زیاد فرقی نمی کند. اما باید دارای زه کشی مناسب باشد. گیاه برای کشت در باغ هایی که در زمین خود سنگلاخی هستند بسیار مناسب است. زمین های دارای سنگ و شن زه کشی بهتری را برای آن فراهم می کنند. گیاه به خاک هایی که کمی قلیایی باشند علاقه ی بیشتری دارد. البته در صورتی که قلیایی بودن خاک بالا باشد به خوبی رشد نمی کند و بوی کمتری خواهد داشت. گیاه برای کشت در نزدیک ساختمان عالی است.

کاشت بذر گیاه رزماری (Rosmarinus officinalis)

زیرا که در این گونه مکان ها خاک ها بیشتر قلیایی هستند. آجر ها و بتون ها می توانند منجر به قلیایی شدن خاک شوند و در صورتی که قصد دارید گیاه را در این گونه مکان ها کشت کنید، بهتر است که سمت جنوبی ساختمان را انتخاب کنید که نور بیشتری دریافت می کند. مطمئن شوید که خاک سنگین نیست و دارای زه کشی مناسبی باشد. اگر خاک رس مانند و سنگین است از مواد ارگانیک برای بهبود زه کشی آن بهره ببرید.

گیاه رزماری می تواند در حدود ۲۴ تا ۳۰ اینچ در اطراف خود گسترده شود. برای همین باید این نکته را در زمان کشت آن در نظر داشته باشید تا گیاه برای رشد خود در آینده فضای کافی در اختیار داشته باشد. گیاه می تواند در شرایط مناسب تا ۴۸ اینچ هم رشد کند و برای همین در زمان کشت آن ها در کناره ی مرز ها این نکته را هم در نظر داشته باشید.

به دلیل رشد آهسته ی رزماری بهتر است که در سال های اول که هنوز به اندازه ی کافی رشد نکرده است، در بین بوته های آن از دیگر گونه های گیاهی که یک ساله هستند استفاده کنید تا بتوانند بین آن ها را پر کنند. این کار از کشت انبوه گیاه و تنک کردن آن مناسب تر است.

گیاه در حالتی که ریشه های آن در زمستان یخ بزنند می میرد. برای همین باید در صورتی که در مناطقی زندگی می کنید که زمستان های بسیار سردی دارد نسبت به مالچ پاشی اطراف گیاه اقدام کنید تا از خشکیدن گیاه جلوگیری کنید. یا این که گیاه را در مکانی نگه داری یا کشت کنید که دارای حفاظ در برابر سرما باشد.

به طور کلی در نزدیکی خانه ها می توان به خوبی از یخ زدن ریشه ها جلوگیری کرد. در بیشتر مناطق که کمی خنک تر و یا سرد هستند، در صورتی که گیاه را در برابر سرما محافظت نکنید به احتمال زیاد زنده نخواهد ماند. برای همین توصیه می شود که در این گونه شرایط گیاه رزماری را در گلدان بکارید تا بتوانید در طول فصل زمستان آن را به داخل گاراژ منتقل کنید.

کاشت گیاه رزماری در گلدان

برای کاشت گیاه رزماری در گلدان یا در هر ظرف دیگری باید به نکات گفته شده در زمینه ی کشت بذر یا نگه داری از گیاه توجه داشته باشید. اما در بیشتر مناطق کشت در گلدان می تواند برای بسیاری که دارای باغ یا باغچه ای در خانه ی خود نیستند راهی ایده ال برای بهره بردن از آن باشد.

در گلدان می توانید گیاه را به شکل مورد دلخواه خود رشد دهید.  گذاشتن آن در کنار ایوان یا در محل های آفتاب گیر در داخل خانه بسیار مناسب است و با آب دادن به آن می توانید به خوبی شرایط رشد را با نیمه خشک نگه داشتن بستر گیاه فراهم نمایید. گیاه را در محلی قرار دهید تا بتوانید آن را در برابر بارش باران شدید محافظت کنید و مطمئن شوید که بستر گلدان محل کشت آن خیس نمی شود.

کاشت بذر گیاه رزماری (Rosmarinus officinalis)

  استفاده از گلدان های سرامیک برای کشت آن توصیه می شود. زیرا که این گلدان ها اجازه خشک شدن سریع تر خاک را به وجود می اورند که از اشباع شدن خاک گلدان جلوگیری می کند. اگر هم از گلدان های پلاستیکی استفاده می کنید باید مطمئن شوید که ته گلدان به خوبی بتواند با خروج آب زه کشی مناسبی را برای گیاه فراهم نماید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گندنای کوهی یا فراسیون سفی (Marrubium Vulgare)

به دلیل این که گیاه دوست ندارد در آب غوطه ور شود. باید در صورت گرفته بودن حفره ی ته گلدان، راهی جدید برای خارج شدن آب از پایین گلدان باز کنید. در ابتدای کشت باید که گلدان را با خاک شنی و تعدادی سنگ پر کنید. استفاده از چند سنگ کوچک به خصوص در گلدان های پلاستیکی می تواند برای شما کمک کننده باشد. زیرا که بادهای شدید ممکن است که گیاه را با گلدان پس بزنند. برای همین سنگ ها می توانند به بر قراری بیشتر تعادل گلدان کمک کنند.

مراقبت از رزماری در گلدان در فصل سرد سال

گیاه را می توان در هر زمانی در داخل خانه نگه داشت تا از سرمای زمستان جان سالم به در برد. در همه ی حالت ها باید محلی افتاب گیر در خانه مانند کنار پنجره را برای این منظور انتخاب کنید. محل های رو به شمال ساختمان جای مناسبی برای نگه داری گیاه نیستند. زیرا که در این محل ها نمی توان نور کافی برای گیاه فراهم نمود.

امکان قرار دادن گلدان های بزرگ در داخل گاراژ هم وجود دارد. با گذشت فصل سرما می توانید گلدان ها را دوباره به حیاط خانه باز گردانید. بهتر است در این مکان ها هم گلدان ها را در مکانی قرار دهید که توان دریافت بیشترین نور را داشته باشد. به گیاه اجازه ندهید تا به طور کامل در داخل گاراژ خشک شود. باید برای چند بار در طول فصل زمستان به آن آب بدهید و نور مورد نیاز را هم در حد امکان برای آن فراهم کنید.

ممکن است که در برخی حالات شاهد از بین رفتن گیاه در صورت خشک شدن یا فراهم نبودن نور باشید. هر چه زود تر با گذشت فصل سرما گلدان را به بیرون برده و در مکانی مناسب قرار دهید. گیاه را زود به بیرون منتقل نکنید. در صورتی که هوا دوباره سرد شد باید گیاه را با ظرف خود به داخل بیاورید.

برداشت گیاه رزماری

سعی نکنید که گیاه را در سال اول برداشت کنید. اجازه بدهید تا به خوبی رشد کند. همین که گیاه به اندازه ی کافی رشد کرد می توانید سر شاخه ها و برگ ها را به ارامی بچینید.در یک دوره ی خاص مقدار زیادی برگ را با هم نچینیند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum – Oregano, Greek )

به دلیل این که گیاه به ارامی رشد می کند، برای باز یابی برگ های خود نیاز به زمان زیادی دارد. برای برداشت گیاه هم از یک چاقوی تمیز یا قیچی مناسب و تمیز استفاده کنید. از کشیدن برگ ها و ساقه ها خودداری کنید که می تواند باعث بروز آفت ها و گسترش بیماری های گیاه شود.

آفت های احتمالی و بیماری های رزماری

گیاه در برابر بیماری های قارچی حساس است. نباید آن را در کنار دیگر گونه هایی که نسبت به این بیماری حساس هستند مانند سوسن و زنبق کشت کنید.

گیاهان سازگار با رزماری

گیاه برای کشت شدن در کنار کلم، آویشن، لوبیا ها، هویج و مانند آن مناسب است. می تواند سوسک های لوبیا و حشرات مزاحم برای کلم ها را دفع کند. نباید آن را کنار ریحان کشت دهید.

استفاده از رزماری در پخت و پز

می توان از آن به عنوان ادویه و برای طعم دهی استفاده نمود. برگ ها بسیار معطر و قوی هستند و تنها مقدار کمی از آن ها می تواند برای طعم دهی به غذا کافی باشد.

خواص درمانی گیاه رزماری

گیاه رزماری می تواند برای تحریک مغز و به عنوان ماده ایی مقوی برای افرادی که دارای افسردگی هستند مفید واقع شود. در رفع خستگی هم موثر است.

در درمان ضعف مویرگ ها و تقویت عروق هم مفید واقع می شود برای همین در بیماری های خفیف قلبی می توان از آن استفاده نمود تا به بهبود گردش خون کمک کرد. در کنار آن برای مشکلات گردش خود که منجر به سر درد، کاهش  بازده ساز وکار ریه و فشار خون می شوند می توان از گیاه رزماری استفاده کرد. استشمام روغن فرار به دست آمده از آن یا بوی برگ ها می تواند برای درمان سر درد و درمان بیماری های عصبی مفید باشد.

مطالعه هایی که اخیرا انجام شده است نشان داده است که استفاده از آن در درمان مسمویت یا سندرم ها می تواند کمک کننده باشد.  در قولنج، سرما خوردگی، از دست دادن اشتها و روماتیزم هم می توان از رزماری برای بهبود وضع بیمار بهره برد. همه ی بخش های گیاه دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی می باشد.

برای همین در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است. در مصارف خارجی می توان از آن برای بهبود وضع مو و تحریک فولیکول ها بهره برد. این کار می تواند از گری زودرس و طاسی جلوگیری کند. به طور معمول در شستن موی سر از آن استفاده می شود و برای رفع پوسته پوسته شدن سر و درمان شوره سر هم مفید است.

کاربرد های دیگر گیاه رزماری

از روغن فرار به دست آمده از آن می توان در صنایع آرایشی بهره برد. در بسیاری از شامپو ها هم از آن استفاده می شود. بوی آن قوی بوده و حشرات را پراکنده می کند. هم چنین بید ها را دور می کند و برای همین از بید زدن لباس ها پیشگیری می کند. می توان برگ ها را سوزاند، یا بخور داد و از آن برای از بین بردن قارچ ها و درمان عفونت ها بهره برد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

گیاه رزماری هم چنین یکی از موادی است که در تهیه و اماده سازی EAU-DE-COLONGE استفاده می شود. این محصولات دارای تنوع بالایی هستند که مرتبط با صنایع عطر سازی هستند. ما در این متن سعی کردیم تا در مورد کاشت رزماری با استفاده از بذر آن مطالب جامعی را برای شما ارائه کنیم.

اگر شما به دنبال کاشت رزماری با قلمه هستید، می توانید آن را در نوشته های دیگر پیدا کنید. اما در هر حال مطالب گفته شده در مورد نحوه ی نگه داری از گیاه محل مناسب برای آن می تواند به شما در این کار کمک بیشتری بکند. کاشت گیاه رزماری در خانه برای کسانی که نمی توانند آن را در باغ خود کشت دهند از بهترین راه ها برای بهره بردن از زیبایی گیاه می باشد.

در خانه ی خود با انتخاب محلی مناسب برای کاشت رزماری در باغچه می توانید برای چندین سال از گیاه بهره مند شده و در مصارف متعدد هم از آن استفاده نمایید. کاشت گیاه رزماری در منزل در داخل گلدان هم از گزینه های دیگری است که شما برای انتخاب خواهید داشت. به طور کلی در همه ی این حالت ها نکات گفته شده در مورد نحوه ی کاشت گیاه رزماری با بذر می تواند به شما کم کند تا هر چه بهتر موفق به پرورش گیاه رزماری شوید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

با تمام آن چه که در این متن گفته شد، شما حالا به خوبی می دانید که کاشت رزماری چگونه است و چطور می توانید با کاشت گیاه رزماری از طریق بذر به برداشت آن اقدام نموده و در مصارف متعدد درمانی از آن استفاده کنید. اگر تا به حال نسبت به بهره بردن از این گیاه در داخل خانه یا باغ خود اقدامی نکرده اید، توصیه می کنیم تا هر چه زود تر با کاشت رزماری، آن را بدون نیاز به آب فراوان پرورش داده و در طول سال از برگ های آن برای مصارف خوراکی و برای طعم دادن به غذای خود استفاده کنید.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه رزماری (Rosmarinus officinalis)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *