Loading...

کاشت بذر گیاه سنا (Senna marilandica)

کاشت بذر گیاه سنا ( Senna marilandica)

گیاه سنا یا سنای آمریکایی با نام علمی Senna marilandica یکی از گیاهان جالبی است که می توان آن را در صورت فراهم نمودن شرایط مناسب برای کشت، به خوبی در محل مناسبی پرورش داد. گیاه زیبا بوده و در زمستان می میرد. همین که به شرایط پایداری رسید بسیار مقاوم خواهد بود. در گرما نیز توان رشد دارد. در رطوبت و خشکی هم می توان به خوبی از آن مراقبت نمود.

در کل با کشت بذر آن می توانید شاهد بوته ای با برگ های سبز و کمی متمایل به آبی داشته باشید. روی این بوته گل هایی زرد دیده خواهد شد. گل ها روی ساقه ها تا ارتفاع یک فوتی رشد می کنند. این گل ها برای مدتی در حدود یک ماه روی ساقه در فصل تابستان شکفته می شوند. اگر برای گیاه خاکی دارای زه کشی مناسب فراهم کنید و نور کامل آفتاب را دریافت کند، دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد و می تواند به خوبی رشد نماید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه زوفا (Hyssopus officinalis) به همراه بهترین زمان کاشت زوفا

گل های آن واقعا زیبا هستند و سنا به همین دلیل می تواند گزینه ای عالی برای انتخاب به منظور کشت در کناره ی مرزها باشد. برای این کار هم نیاز به صرف زمان زیادی نیست. محفظه های حاوی بذر که روی بوته گیاه رشد می کنند هم می توانند در طول زمستان باعث زیبا شدن محیط باغ شوند. همین که بذر ها را بشکنید دارای بویی قوی خواهند بود و به همین دلیل هم آهو ها و خرگوش ها این گیاه را نمی خورند.

اگر به دنبال کاشت سنای آمریکای در محیط مناسبی هستید با ما در این متن همراه باشید تا برای شما اطلاعات مفیدی را بیان کنیم. با استفاده از این اطلاعات قادر خواهید بود تا با کاشت گیاه سنا از زیبایی های آن بهره مند شوید. اما قبل از آن در مورد ویژگی های ظاهری سنای آمریکایی توضیحات جامع تری را بیان خواهیم کرد.

مشخصات گیاه سنا آمریکایی

گیاهی بوته ای و چند ساله است که می توان آن را به خوبی در مناطق دارای آب و هوای معتدل و کمی سرد کشت نمود. گیاه سنای آمریکایی به طور معمول ساقه هایی بلند و بدون انشعاب را رشد می دهد که دارای حدود ۶ فوت ارتفاع هستند. برگ ها به طور متناوب در طول این ساقه رشد خواهند کرد و در طبیعت خود مرکب هستند.

کاشت بذر گیاه سنا ( Senna marilandica)

هر یک از این برگ ها متشکل از ۶ تا ۱۲ جفت برگچه است که هر یک از آن ها دارای حدود ۳ تا ۶و۴ سانتی متر طول هستند. عرض آن ها هم در حدود ۱.۳ تا ۲.۵ سانتی متر است. برگچه ها بیضی شکل و کشیده هستند. برگ ها دارای رنگ سبز متوسط می باشند که کمی هم متمایل به آبی است.

در اواسط تابستان سنای آمریکایی از ساقه های بالایی خود و در مواقعی هم از شاخه های کناری گل های خود را نمایان می کند. گل ها به صورت خوشه ای رشد می نمایند. هر یک از آن ها می تواند بین ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر ارتفاع داشته باشد. هر یک از گل ها مانند نخود هستند. زیرا ه رنگ آن ها زرد روشن می باشد. روی آن ها هم با کمی پرز پوشیده شده است که تیره هستند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر پای شیر (Alchemilla mollis، Alchemilla mollis، Lady’s Mantle Seeds)

پرچم های گیاه بلند بوده و دارای بساک های بزرگ و قهوه ای می باشند. سنای وحشی برای مدتی در حدود سه تا چهار هفته گل می دهد. پس از آن هم گل ها با محفظه های بذر همراه خواهند شود. این محفظه ها کشیده بوده و دارای دو تا چهار اینچ طول می باشند. در داخل آن ها می توان یک ردیف از بذر ها را مانند نخود یا لوبیا دید.

در ابتدا این محفظه ها سبز بوده و با رسیدن آن ها به رنگ قهوه ای در خواهند آمد. این محفظه ها بر بالای گیاه سنا حتی در فصل سرما که گیاه می میرد باقی خواهند ماند. برای همین هم برای زیبا شدن باغ در زمستان مناسب هستند. شاخ و برگ های گیاه را اگر خورد کنید دارای بو می باشند که عده ای می گویند چندان خوشایند نیستند.

اگر به دنبال کاشت درخت سنای آمریکایی هستید یا این که می خواهید با کاشت بذر سنا از زیبایی های آن در باغ خود بهره ببرید، توصیه می کنیم تا ابتدا مکان مناسبی را برای این کار انتخاب کنید. ما در ادامه در مورد مکان مناسب برای این کار برای شما توضیحاتی را ائه خواهیم نمود.

محل کشت و مراقبت از گیاه سنا

گیاه سنای آمریکایی برای رشد هر چه بهتر خود دوست دارد تا در مکانی دارای نور کامل آفتاب و دارای خاک با زه کشی خوب پرورش داده شود. بستر گیاه باید برای رشد بهتر آن مرطوب باشد. در واقع گیاه علاقه دارد تا در خاک هایی دارای سنگ و کمی شن رشد نماید. خاک شنی رسی برای رشد آن ایده ال است. اما به خاک های رسی  علاقه ندارد مگر این که ابتدا اصلاح شده و زه کشی آن بهبود یابد.

کاشت بذر گیاه سنا ( Senna marilandica)

این بهبود زه کشی به طور معمول با اضافه کردن سنگ و یا مقداری شن ممکن می شود. به دلیل این که بسیاری از افراد به دنبال حذف سنگ از باغ خود هستند، می توانید به راحتی این مکان ها را برای کشت سنا انتخاب کنید و یا این که از سنگ های موجود در دیگر بخش ها استفاده کرده و خاک مورد نظر را اصلاح کنید.

سنگ ها را به تپه ای از خاک اضافه کرده و گیاه خود را بر بالای آن کشت دهید. با این کار مشکل سنگ های شما حل می شود و برای سنا هم بستری مناسب برای رشد هر چه بهتر آن فراهم خواهد شد. گیاه به خوبی در مقدار کمی سایه رشد می کند. اما در نور کامل آفتاب بسیار قوی تر خواهد بود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر رازیانه (Foeniculum vulgare، Bronze & Green Fennel Seeds)

همین که گیاه به خوبی در محل مورد نظر استقرار یافت به خوبی در برابر خشکی هم دوام می اورد. گیاه دمای بالا و روبت را هم به خوبی تحمل می کند. اگر چه گیاه می تواند در برابر سرما هم مقاومت کند اما در شرایط سختی که در مناطق سردتر وجود دارد می تواند از پا در آید. برای همین باید در مناطق معتدل و کمی سرد با استفاده از مالچ از آن در طول فصل سرما مراقبت کنید.

مانند بسیاری از گونه های قرار گرفته در خانواده ی نخود ها، این گونه ی گیاهی هم می تواند نیتروژن خاک را تثبیت کند و برای همین نیازی به استفاده از مواد مغذی و کود برای تقویت آن نیست و حتی شاید دیگر گونه های گیاهی در اطراف سنای آمریکایی هم بتوانند از نیتروژن تثبیت شده توسط این گیاه بهره مند شوند. حال که با محل مناسب برای کشت گیاه سنا آشنا شده اید، می توانید با انتخاب محل مناسبی در باغ خود، اقدام به کشت بذر گیاه در آن بنمایید. ما در ادامه در مورد نحوه کاشت سنا با استفاده از بذر گیاه توضیح خواهیم داد.

کاشت بذر گیاه سنای آمریکایی

توصیه می شود که بذر ها را قبل از کشت آمده کرده و پوشش آن ها را جدا کنید تا بهتر جوانه بزند. برای جدا کردن پوشش بذر باید آن را روی یک کاغذ سنباده قرار دهید و با استفاده از کاغذ دیگری آن را مالش دهید تا رویه ی آن جدا شود. این کار با جدا کردن پوشش بذر می تواند به آب اجازه ی ورود به بخش داخلی بذر را بدهد.

این کار جوانه زنی بذرها را بیشتر می کند. می توان بذرها را برای چند ساعت قبل از کشت در آب خیساند. می توانید بذر ها را در داخل سلول ها و یا گلدان های جدا قرار دهید. به دلیل دارا بودن پوششی محکم ممکن است که جوانه زدن آن ها بین ۱ تا ۱۲ هفته به طول انجامد. برای همین است که به شدت توصیه می شود تا از گلدان های جدا یا سلول های جداگانه استفاده کنید و در هر یک از آن ها دو تا سه بذر قرار دهید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر کوهوش آبی (Caulophyllum thalictroides، Blue Cohosh)

با این کار می توانید بدون آسیب رساندن به دیگر جوانه ها، آن هایی را که زود تر رشد کرده اند در آورده و در مکان مناسبی نشا نمایید. البته می توانید ابتدا جوانه ها را در گلدان های بزرگ تری نشا کرده و با رشد بیشتر آن ها، گیاه را به بیرون برده و در بستر مناسب کشت دهید. برای آگاهی بیشتر در این زمینه به دستورات عمومی موجود در زمینه کشت بذرها مراجعه کنید.

برداشت گیاه سنای آمریکایی

برگ ها را می توان قبل و یا در زمان گل دادن گیاه برداشت نمود. محفظه های حاوی بذر ها هم در پاییز و در زمانی که به خوبی رسیده اند برداشت خواهند شد. هر دو بخش برای استفاده در آینده خشک می شوند.

مشکلات گیاه سنا

به نظر می رسد که حلزون ها به خوبی به گیاه سنا علاقه دارند. به جز این مورد می توان گیاه را بودن هیچ گونه مشکلی دانست.

خواص درمانی گیاه سنا آمریکایی

از هر دو بخش برگ ها و محفظه های بذر استفاده می شود. آن ها تصفیه کننده هایی عالی به حساب می ایند. ادرار آور و کرم زدا هستند. برای درمان گریپ موثر هستند. بذر ها خیسانده شده و قورت داده می شوند تا به درمان گلو درد کمک کنند. دم کرده ی آن برای درمان تب و مشکلات قلبی مفید است.

از ضماد به دست آمده از ریشه های آن می تون برای درمان زخم بهره برد. سنای وحشی دارای ویژگی هایی مشابه با سنای معمولی است. اما غلظت ترکیبات موجود در آن کمی کم تر است و برای همین باید از دوز بیشتری در موارد ذکر شده استفاده شود.

با توجه به آن چه گفته شد شما می توانید در صورت نیاز به بهره مند شدن از خواص گیاه، اقدام به کاشت سنای وحشی بنمایید و علاوه بر زیبایی آن از مزایای درمانی آن هم بهره مند شوید. با در نظر گرفتن نکات گفته شده امکان کاشت گیاه سنا در باغ شما وجود خواهد داشت. اما باید در صورت نیاز به محافظت از گیاه در برابر سرما از مالچ برای این کار استفاده کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه بابونه رومی (Chamaemelum nobile،Anthemis nobilis)

شاید افراد زیادی باشند که به دنبال کاشت درخت سنای امریکایی در مکان مناسبی هستند. اما شاید کاشت بذر سنا راهی ساده تر برای بهره بردن از خواص درمانی گیاه سنا باشد. به هر حال می توانید برای یک بار هم که شده کشت گیاه را با استفاده از بذر آن امتحان کنید. نحوه کاشت سنا با توجه به مطالب ذکر شده تنها با حذف پوشش سخت گیاه که مانع جوانه زدن آن می شود به راحتی ممکن خواهد بود.

نام های دیگر گیاه

American Senna, wild senna, Maryland Senna, native senna.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه سنا ( Senna marilandica)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *