Loading...

کاشت بذر گیاه شاه پسند (Vervain Seeds, Verbena officinalis)

کاشت بذر گیاه شاه پسند (Vervain Seeds, Verbena officinalis)

گیاه شاه پسند یا ماهور با نام علمی Verbena officinalis از گل هایی است که می توانید آن را پرورش دهید. اما صادقانه بگوییم که این گل از زیباترین گل هایی نیست که بخواهید برای بهتر کردن منظره از آن بهره ببرید. گیاه بیشتر مانند علف به نظر می رسد تا مانند گل و در صورت قرار گرفتن در شرایط مناسب می تواند تا اندازه های بزرگی رشد نماید.

اما در کل گیاهی ظریف است که در صورتی که در بستر مناسب در کنار دیگر گیاهان آن را کشت نمایید، می تواند منظره را بهتر کند. گل های گیاه یاسی هستند. گل ها از پایه ی بوته ی شاهپسند به سمت بالا رشد می کنند. گیاه در خاک های فقیر به خوبی رشد می کند و نیاز به مراقبت چندانی هم ندارد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی خشخاش (Dwarf Double Poppy)

گیاه می تواند برای سال ها بدون نیاز به مراقبت به خوبی رشد کند. پروانه ها و زنبورها هم به آن علاقه ی وافری دارند. پرنده ها هم بذرهای آن را می خورند. گیاه چند ساله بوده و در مناطق معتدل تا کمی سرد به خوبی رشد می کند. آهوها آن را نمی خورند.

برای کسانی که به رشد و پرورش گیاهان دارویی علاقه دارند این گیاه گونه ای مناسب برای کشت می باشد. گیاه به خوبی رشد می کند و در مواردی می توان دید که شاهپسند درختی کوچک به نظر می رسد. برای همین شاید کشت آن در کناره های باغ به خوبی به عنوان حصاری برای باغ شما بسیار مناسب باشد.

مشخصات گیاه شاه پسند

گیاه از بوته ای کوچک شروع به رشد می کند که به خوبی دارای برگ هایی بزرگ است. این برگ ها دارای بخش های مختلفی هستند که به نظر می رسد مانند برگچه هایی باشند. همین که گیاه رشد بیشتری می کند برگ ها کوچک تر می شوند. برگ ها با رشد گیاه گردتر شده و در جهات مخالف روی ساقه ها مرتب شده اند.

در اواخر بهار تا اوایل تابستان می توان ساقه هایی بلند را دید که از بوته ی گیاه سر بر می آورند. این ساقه ها مانند ابری نسبتا انبوه تا ارتفاع دو فوتی از سطح زمین رشد می کنند.

کاشت بذر گیاه شاه پسند (Vervain Seeds, Verbena officinalis)

گیاه در این زمان بیشتر شبیه توپی می شود یا مانند گوله ای از کتان یا پنبه. هر یک از ساقه ها تعداد زیادی گل صورتی کمرنگ به بار می اورد که خیلی کوچک هستند. رنگ آن ها در مواردی یاسی  یا آبی روشن می باشد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

گل ها از پایه گیاه ماهور شروع به ظاهر شدن می کنند و تا بالای بوته ی گیاه دیده خواهند شد. گیاه برای ماه ها گل خواهد داد که اغلب تا فصل پاییز طول خواهد کشید. گیاه شاه پسند در سال اول به خوبی گل خواهد داد. در همان سال با کشت بذر می توانید شاهد رشد آن تا اندازه ای قابل قبول باشید.

 مکان مناسب برای کشت گیاه شاه پسند و مراقبت از آن

گیاه به محلی علاقه دارد که در معرض نور افتاب باشد. خاک محل کشت گیاه شاه پسند هم به خوبی باید دارای زه کشی باشد. گیاه در شرایط معتدل تا خنک به خوبی رشد می کند. اما در مناطق معتدل تا کمی گرم نمی تواند رشد خوبی داشته باشد. در مناطق خیلی گرم هم که به نظر نمی تواند رشد خوبی را تجربه نماید. گیاه در خاک های فقیر هم رشد می کند.

اما به نظر می رسد که دوست دارد بستر آن به طور مرتب مرطوب باشد. گیاه در پی رشد مناسب خود در برابر خشکی مقاوم خواهد بود. در این زمان می تواند به خوبی علف های هرز را عقب بزند. به دلیل این که گیاه ماهور به سرعت رشد می کند مطمئن شوید که فضای کافی برای رشد آن وجود دارد. گیاه را خیلی نزدیک به دیگر گونه های گیاهی کشت نکنید. زیرا که در رشد با آن ها رقابت خواهد کرد.

در بسترهایی که انواع گل ها کشت داده شده اند به خوبی می تواند در منظره زیبایی را به وجود آورد. در کنار گل هایی که به طور انبوه شکوفه داده اند، ساقه های متمایز و دارای گل های کوچک ماهور می توانند تفاوت را در محیط به همراه داشته باشند.

زنبورهای عسل و پروانه ها به گل های گیاه علاقه دارند. پرنده ها هم دانه های گیاه شاه پسند را می خورند. گیاه می تواند با استفاده از بذر خود دوباره بروید. برای همین باید مواظب باشید. اما به طور کلی تهاجمی نیست. اما به آسانی رشد می کند.

تکتیر گل شاه پسند

تکثیر گیاه با بذر خواهد بود. بهتر است که رشد گیاه را در داخل آغاز کنید. روی بذر ها را کمی بپوشانید. جوانه زدن آن ها در حدود سه هفته به طول خواهد انجامید. اما وابسته به دمای محیط این زمان می تواند بیشتر باشد. نشاها را همین که کمی بزرگ شدند برداشته و در گلدان هایی بزرگ تر قرار دهید.

کاشت بذر گیاه شاه پسند (Vervain Seeds, Verbena officinalis)

در اوایل تابستان هم می توانید آن ها را به بیرون انتقال دهید. امکان کشت مستقیم آن ها وجود دارد اما باید بیشتر مواظب باشید. به دلیل طول کشیدن جوانه زدن بذر ها باید علف ها را در این مدت دور نگه دارید. گیاهانی که به خوبی رشد کرده اند را در ابتدای بهار می توانید به چند قسمت برای کشت در محل های متفاوت تقسیم کنید.

مصارف خوراکی گیاه شاه پسند

برگ ها را می توان به صورت تازه و یا پخته مصرف کرد. امکان استفاده از آن ها در سالاد ها و یا چای وجود دارد.

خواص درمانی گیاه شاه پسند

برگ ها و ساقه ها را به صورت خشک و یا تازه استفاده می کنند. گیاه دارای روغن های فرار فراوانی است که برای قرن ها در اروپا به دلیل طبیعت گیاه مورد استفاده قرار گرفته اند. امکان استفاده از برگ ها و ساقه ها در ضمادها، برای دم کردن و به عنوان طعم دهنده در در روغن های دارویی بسته به نوع بیماری وجود دارد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

در بیشتر موارد برای درمان بی خوابی، عصبی بودن، و اضطراب استفاده می شود. برای درمان زردی، مشکلات کبدی، و سنگ کلیه و ادرار اسیدی در کنار درمان نقرس هم می تواند استفاده شود. از ضمادها و روغن به دست آمده از گیاه شاه پسند می توان برای درمان گزیدگی و برای زخم ها استفاده شده است.

در درد اعصاب و مشکلات مرتبط هم مفید واقع می شود. یک دهان شویه از آن هم برای زخم های دهان و نرم کردن لثه به کار می رود. این موارد تنها تعدادی از کاربرد های این گیاه می باشند. گفته می شود که گیاه شاه پسند عرق آور و آرام بخش است.

کاشت بذر گیاه شاه پسند (Vervain Seeds, Verbena officinalis)

برای درمان سرفه، سرما خوردگی، آسم، و مشکلات التهابی در سیستم تنفسی هم استفاده می شود. برای همین در برونشیت هم می توان از آن استفاده نمود. گفته می شود که گیاه شاه پسند در درد عضله و اماس مغز هم می توان از آن بهره برد.

به نظر می رسد که خواص گفته شده در شاه پسند وحشی بسیار بیشتر از موارد گفته شده می باشد. اما می توان با کشت گیاه در صورتی که دسترسی به نوع وحشی آن ندارید، به خوبی از مزایای گفته شده بهره مند شود.

امروزه بیماری های زیادی با روش های مدرن درمان می شوند. اما استفاده از این گونه گیاهان هم می تواند برای درمان مفید واقع شود. ما در منابع مختلف نام های مختلفی مانند شاه پسند مرغ یا شاه پسند پرستار شیرین را شنیده ایم که برای ما هنوز معنی آن ها به خوبی واضح نیست و روشن نشده است.

در هر صورت معنی این اصطلاحات هر چه باشد، گیاه شاه پسند یا شاه پسند درختچه ای است که می تواند در هر باغی برای شما زیبایی را به همراه مزایایی برای سلامتی به همراه داشته باشد. اگر چه گل شاه پسند در کنار دیگر گل ها در بستری از انواع گونه های گیاهی زیبا می باشد. اما برگ ها و ساقه های آن هم می توانند برای شما در زمان بی خوابی به عنوان یک چای کمک کنند تا خواب بهتری داشته باشید.

اگر می خواهید بدانید که بذر گیاه شاه پسند کجاست و چگونه می توانید آن را تهیه کنید، می توانید با ما تماس بگیرید و یا با کمی تحقیق در بین فروشنده های مختلف، مقداری بذر تهیه کرده و آن را در باغ خود کشت کنید. در همان سال اول امکان برداشت برگ ها و ساقه های گیاه شاه پسند برای شما مهیا خواهد بود و می توانید از آن ها برای بهبود سلامتی خود بهره مند شوید.

کاشت بذر گیاه شاه پسند (Vervain Seeds, Verbena officinalis)

اگر هم نیاز دارید تا بیشتر در مورد خواص گیاه بدانید می توانید در منابع مختلف با جست و جود درباره ی گیاه شاه پسند یا گیاه شاهپسند garden verbena اطلاعات جامع تری کسب کنید. همان طور که گفته شد و در سر تیتر مشاهده می کنید نام انگلیسی شاه پسند vervain می باشد که با استفاده از آن می توانید به انواع پژوهش های علمی که در مورد این گونه ی گیاهی در مجامع علمی انجام شده است آشنا دست پیدا کنید.

نام های دیگر گیاه

Verbena, Holy Herb, Herb of Grace, Herb-of-the-cross, Fer Faen, Llysiaur Hudol, Enchanting Herb, Lustral Water, Holy Vervain, Enchanter’s Plant, Herb of the Cross, Juno’s Tears, Van-Van, European Vervain, Simpler’s Joy, Herbine, Pigeon Grass, Pigeon’s Meat, Pigeonwood, Herb of Enchantment, Devil’s Hate, Wizard’s Plant, Ma Bian Cao

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: کاشت بذر گیاه شاه پسند (Vervain Seeds, Verbena officinalis)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *