Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria) گیاهی است که به محیط های مرطوب تا خیس علاقه دارد. هم چنین دوست دارد تا در مکان های دارای سایه رشد کند. با فراهم نمودن بستر مرطوب می توان همین که گیاه به میزان مناسب رشد کرد، بدون نیاز به مراقبت فراوان، آن را به حال خود رها کرد و از زیبایی آن لذت برد. سر شاخه های سفید تا کرمی آن می توانند دارای گل دهی طولانی بوده و روشنایی و نشاط را به باغ شما هدیه کنند.

گیاه با سازگاری خود با مکان های دارای نیم سایه می تواند گزینه ی مناسبی برای کشت در کنار حصارها باشد. آهوها و خرگوش ها هم تمایلی به خوردن آن ندارند. در کل عروس چمنزار اروپایی در صورتی که شما قادر به فراهم نمودن شرایط گفته شده باشید، خواهد توانست یکی از بهترین منظره ها را برای شما در باغ یا باغچه ی خانه مهیا کند.

ویژگی های ظاهری گیاه عروس چمنزار

برای این که بهتر بدانید که گیاه عروس چمنزار چیست، ابتدا باید با ویژگی های ظاهری آن آشنا شوید. پس از آن هم می تونید با دنبال کردن ادامه ی متن نسبت به خواص گیاه عروس چمنزار، آگاهی بیشتری کسب کرده و در صورت تمایل آن را در محلی مناسب کشت کنید. گیاه به خوبی در مناطق دارای آب و هوای سرد رشد می کند. دارای پوشش گیاهی مانند سرخس می باشد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسم، افوربیا یا فرفیون (Asthma Herb-Euphorbia hurtia)

برگ های آن در بخش بالایی به رنگ سبز تیره بوده و در بخش زیرین خود هم به رنگ سفید و پرزدار است. برگ ها در اصل ترکیبی بوده و دارای ۱ تا ۳ اینچ اندازه می باشند که متشکل از جفت برگچه هایی می باشد که به طور متناوب در آن قرار دارند. این برگچه ها دارای شکلی مانند بیضی و در لبه های خود هم دندانه دار هستند.

نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

برگچه های نهایی هم دارای سه لبه بوده و بزرگ تر می باشند. ساقه های گل ها هم از برگ ها رشد می کنند و می توانند بین ۲ تا ۴ فوت رشد کنند. رنگ گل ها هم به طور معمول بنفش است. گل ها کوچک هستند و دارای پرچم هایی سفید و بلند بوده که به آن ها ظاهری کرک دار می دهد. گل های کوچک با هم در خوشه هایی قرار دارند یا این که به طور نا مرتب بر روی ساقه ها دیده خواهند شد.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه ریحان مقدس (Holy Basil-ocimum sanctum/ ocimum tenuiflorum)

گیاه برای بیشتر فصل تابستان شکوفه خواهد داد و از ماه ژوئن تا سپتامبر می توان شاهد زیبایی گل های آن بود. البته این زمان برای مناطق دارای آب و هوای معتدل می باشد. همه ی بخش های گیاه می تواند دارای بویی خوشایند باشد و جالب است بدانید که برگ ها دارای بویی متفاوت از گل ها هستند. آهوها هم گیاه را نمی خورند.

محل نگهداری و مراقبت از گیاه عروس چمن زار

گیاه عروس چمنزار ترجیح می دهد تا در خاک های مرطوب رشد کند، اما نور کامل آفتاب را هم در صورت فراهم بودن رطوبت و قرار گرفتن در خاک غنی دوست دارد. به آب زیاد علاقه مند بوده و در زمین های مرداب مانند و خیس بهتر رشد می کند. به خصوص علاقه به خاک های سنگین و رسی دارد و در خاک های دارای زه کشی به خوبی این گونه خاک ها رشد نخواهد کرد.

خاک های شنی و دارای زه کشی نیاز به میزان زیادی مواد ارگانیک دارند تا آن ها را اصلاح کند وبرای کشت گیاه عروس چمن زار آماده نماید. برای همین هم گیاه برای کشت در زیر سایه ی درخت ها و  در کنار رودها ایده ال است. در زمین های کنار نهرها و در سایه ی سبک درخت ها می توان بهترین محل را برای کاشت گیاه پیدا کرد. در هر محل دیگری هم در صورت فراهم نمودن میزان زیادی آب می تواند رشد نماید.

گیاه برای کشت در کنار مرزها و در کناره ی نهر ها عالی است. برگ ها تا ارتفاع زیادی رشد نمی کنند، در حالی که ساقه های گل ها تا ارتفاع بیشتری رشد کرده و زیبایی بیشتری را به همراه خواهند آورد. پروانه ها و زنبور ها هم به این گل ها بسیار علاقه دارند.

رشد و پرورش گیاه عروس چمن زار

می توانید گیاه را با استفاده از بذر ان به طور مستقیم در محیط بیرون کشت دهید. این کار در اواخر پاییز باید صورت پذیرد تا گیاه برای جوانه زدن در ابتدای بهار آماده شود. بذر ها نیاز به زمان زیادی برای جوانه زدن دارند که حدود ۳ هفته می باشد، اما این زمان می تواند تا ۳ ماه هم افزایش پیدا کند. این زمان به شرایط مختلف و محل کشت وابسته است.

نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

برای همین ما توصیه می کنیم تا بذرها را در گلدان بکارید و در صورت نیاز آن را نشا کنید. در هر گلدان کوچک دو تا سه بذر را قرار داده و تا جوانه زدن از آن ها مراقبت نمایید. با این کار بهتر می توانید علف ها را هم در طول دوره جوانه زنی بذرها در گلدان کنترل کنید.

بذرها برای جوانه زنی بهتر خود نیاز به دمای کم دارند و برای همین بهتر است گلدان را در بیرون قرار دهید یا این که در مکانی سرد بگذارید. بخش شمالی ساختمان می تواند مکانی مناسب برای جوانه زدن بذرهای عروس چمن زار باشد. بهترین دما برای جوانه زدن بذره بین ۱۰ تا ۱۳ درجه ی سانتی گراد خواهد بود. در دماهای بالا تر هم می توان شاهد جوانه زدن بذر ها بود اما می تواند زمان بیشتری برای جوانه زدن نیاز داشته باشد.

بذرها برای جوانه زدن نیاز به نور دارند و برای همین نباید روی آن ها را بپوشانید. هم چنین بذرها به نظر می رسد که اگر برای دوره ای در مکانی سرد قرار داده شده باشند، بهتر جوانه می زنند. این کار را آماده سازی بذر می گویند. بسیاری از فروشنده ها با توجه به این نکته همواره بذرهای عروس چمن زار را قبل از ارسال برای مشتری در مکان سرد نگه داری می کنند تا به خوبی برای جوانه زدن آماده شده باشند.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

بذر ها در سال اول به آهستگی رشد می کنند و گیاه در این مدت شاید بهتر باشد تا در داخل گلدان نگه داری شود تا به خوبی و به اندازه ی کافی رشد کند تا برای انتقال به بیرون آماده شود. اگر گیاه در سال اول به خوبی رشد نکرد، می توانید آن را در محل مناسبی در طول زمستان قرار دهید تا در سال بعد آن را در بیرون و در مکان مورد نظر بکارید.

اما اگر گیاه کوچک است، شاید بهترین گزینه برای پشت سر گذاشتن زمستان استفاده از یک پلاستیک در محل مورد نظر می باشد. پلاستیک را برداشته و روی لبه های آن را با خاک پر کنید تا در مکان مورد نظر ثابت بماند. سوراخ کوچکی در پلاستیک ایجاد کنید و گیاه را در خانه ی جدید خود نشا کنید. این خانه باید در محلی باشد که دارای سایه باشد.

نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

در سال اول همواره به آن آب بدهید، مگر این که محیط مورد نظر خودش مرطوب باشد. پلاستیک می تواند علف ها را از رشد باز دارد و به گیاه اجازه ی رشد بدهد. البته ممکن است تا سال دیگر طول بکشد تا گیاه به اندازه ای مناسب رشد کند. گیاه را از دیگر گیاهان باید با فاصله ی ۱۸ اینچ بکارید.

خواص گیاه عروس چمنزار

از زمان های خیلی دور از گیاه عروس چمنزار در کاربردهای درمانی استفاده شده است. گل های گیاه عروس چمنزار حاوی اسید سالیسیلیک هستند که یکی از مهم ترین مواد حاضر در آسپیرین است. این ترکیب می تواند التیام بخشی طبیعی برای سر درد باشد و در همه ی مواردی که از آسپیرین استفاده می شود می توان از این گل ها هم استفاده کرد.

این بیماری ها می توانند شامل مواردی از قبیل ورم مفاصل، نقرس و درد های معمولی و سرماخوردگی های همراه با تب باشند. هم چنین در درمان زخم های گوارشی موثر است زیرا که بر خلاف آسپیرین که می تواند منجر به زخم های گوارشی شود، ترکیب مواد موجود در عروس چمن زار می تواند لایه ی داخلی معده و روده به دلیل ویژگی های خود در کنار خواص ضد التهابی آسپیرین محافظت کند.

از آن می توان در درمان زیادی اسید، سوزش سر دل، ورم معده و زخم های گوارشی بهره برد. هم چنین در برابر  ساز و کارهایی که منجر به درد گلو، اسهال خونی، و التهاب ریه می شود مقاومت می کند. با این حال این دارو نباید در افرادی که به آسپیرین حساس هستند برای درمان بیماری هایشان داده شود.

کاربرد های خوراکی

برگ های تازه گیاه عروس چمنزار را می توان برای طعم دادن به سوپ استفاده کرد. این برگ ها می توانند تازه و یا به صورت خشک مورد استفاده قرار گیرند. هم چنین می توان در تهیه ی دمنوش از آن ها بهره برد. دمنوش عروس چمنزار یکی از دمنوش هایی است که توسط عده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

از گل ها هم برای طعم دادن به نوشیدنی ها استفاده شده است. در میوه ها و در شربت های مورد استفاده در نوشیدنی های تابستانی نیز قابل استفاده است. می توان از آن نوشیدنی های سالمی را تهیه کرد و در سالاد های میوه ای و آبمیوه ها هم از آن ها استفاده نمود.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسوگو یا مناردا (Bee Balm-Oswego Tea-Monarda didyma)

شما با نگاهی به عکس گیاه عروس چمنزار می توانید در مرحله ی اول به زیبایی آن پی ببرید و پس از آن هم با کشت و پرورش آن در داخل خانه و در باغ خود، می توانید از زیبایی های گیاه عروس چمنزار از نزدیک لذت ببرید. پس از آن هم با رشد گیاه می توانید با برداشت بخش های مختلف آن مانند برگ و گل عروس چمنزار، از آن ها در کاربردهای متنوعی بهره ببرید.

امیدواریم مطالب گفته شده در این متن برای شما مفید واقع شده باشد. شاید دیگر شما حالا به خوبی می دانید که گیاه عروس چمنزار چیست، و در آینده ای نزدیک هم قصد استفاده از بذر های ان را به منظور پرورش آن در بهترین مکان باغ خود و در کنار نهرهای آب داشته باشید.

نام های دیگر گیاه عروس چمنزار

Filipendula ulmaria, Spiraea ulmaria. Ulmaria pentapetala. Nature’s Aspirin, a-spirea, Queen of the Meadow, Meadow-Wort.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *