Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed – Asclepias incarnata)

نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed - Asclepias incarnata)

گیاه علف شیر (Swamp Milkweed – Asclepias incarnata) به شما کمک می کند تا پروانه های ملکه را نجات دهید. این گیاه بومی آمریکا بوده و چند سالانه می باشد. به خوبی در باغ رشد کرده و دارای ساقه هایی به هم فشرده است. به نور کامل آفتاب علاقه دارد و به خاک های سنگین و رسی هم برای رشد بهتر نیاز خواهد داشت. بسترهای خیس را ترجیح می دهد و محیط های مرطوب را دوست دارد اما در خاک های دیگر برای این که به خوبی رشد کند باید آب بیشتری دریافت کند.

گل های آن حیرت انگیز و برای ماه ها در طول فصل گل دهی خود می توانند پروانه ها و سهره ها را به خود جذب کنند. علاوه بر آن ها گرده افشان های دیگر هم در اطراف این گل ها مشاهده خواهند شد. کاشت گیاه آسان است و همین که تا اندازه ای رشد کرد دیگر نیاز به مراقبت یادی نخواهد داشت. اگر شما به گرده افشان ها و پروانه ها علاقه دارید، و می خواهید به آن ها کمک کنید، این گیاه گزینه ای مناسب برای انتخاب و کشت در داخل باغ شما خواهد بود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

تنها مشکل آن هم در جوانه زدن بذرهای گیاه است که ممکن است کمی سخت باشد. اما این هم مشکل چندان پیچیده ای نیست. آهو ها و خرگوش ها گیاه علف شیر را نمی خورند و در باغ هایی که همواره بارش باران در آن ها وجود دارد و یا در مکان های مرداب مانند به خوبی می توان آن ها را پرورش داد. ما در ادامه در ارتباط با بذر علف شیر و روش کاشت آن بیشتر خواهیم گفت. اما در ابتدا در مورد ویژگی های ظاهری آن برای شما توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم نمود.

ویژگی های ظاهری گیاه علف شیر

گیاهی مقاوم و بومی آمریکا است که بهتر است در مناطق دارای آب و هوای خنک تر کشت شود. در زمستان می میرد اما در بهار دوباره سر بر خواهد آورد. رشد دوباره ی آن هم با رشد ساقه هایی همراه خواهد بود که ضخیم بوده و بر روی خود برگ هایی به طور متناوب خواهند داشت.

این برگ ها به صورت جفت و در طول ساقه دیده خواهند شد. برگ ها بین ۷ تا ۱۵ سانتی متر اندازه داشته و دارای ۱ تا ۲.۵ سانتی متر عرض می باشند. رنگ آن ها سبز متوسط است و کمی هم خشن بوده و دارای لبه هایی صاف هستند.

نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed - Asclepias incarnata)

ساقه ها برای گیاهانی که به خوبی رشد کرده اند بین ۲ تا ۶ فوت ارتفاع خواهند داشت ولی به طور معمول ارتفاع آن ها بیش از ۴ فوت نمی شود. ساقه ها به طور معمول دارای انشعاب نیستند و تا رسیدن به یک چهارم اندازه ی خود بدون انشعاب هستند. در زمان شروع به رشد خوشه هایی از گل ها خواهند نمود. هر یک از خوشه ها و یا چترهای گل هم شامل تعداد زیادی گل خواهد بود که گلبرگ هایی بیضی شکل دارند.

 • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

این گلبرگ ها می توانند پرچم های گیاه را بپوشانند. رنگ گل ها یکسان نیست و می توان آن ها را در محدوده ای از رنگ ها از صورتی روشن تا بنفش روشن مشاهده کرد. رنگ صورتی تیره هم در این گل ها دیده خواهد شد. علاوه بر این دارای بویی خواهند بود که مانند بوی دارچین است.

گل ها در اواخر تابستان باز شده و برای یک ماه هم بر روی گیاه دیده خواهند شد. محفظه های حاوی بذر هم دارای اندازه ای برابر با ۳ تا ۴ اینچ خواهند بود و باریک بوده و کمی بیضی مانند هستند. رنگ ان ها سبز روشن است و با شروع به رسیدن به رنگ قهوه ای در زمان رسیدن بذرها تغییر خواهند کرد. بذرها دارای پرزها و کرک هایی هستند که ابریشمی مانند بوده و دارای پاراشوت هایی هستند که امکان حرکت آن ها و پخش شدن آن ها را به سادگی با وزش باد می دهد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

برای همین هم می توانند به راحتی در محیط اطراف پخش شوند و در صورتی که شرایط مناسب باشد، به خوبی تشکیل کلونی هایی خواهند داد. از همه ی بخش های گیاه شیره ای چسبنده تراوش می کند که در این گونه با دیگر گیاهان مشابه از این خانواده متفاوت است و شیره ی کمتری دارد. گل ها مورد علاقه ی همه ی انواع پروانه ها هستند و زنبور ها و پرنده ها هم در اطراف ان ها جمع می شوند.

کاشت بذر گیاه علف شیر

در حالی که کاشت گیاه آسان است و پرورش آن هم نیاز به تلاش فراوانی ندارد. در مرحله ی اول نیاز به توجه بیشتری دارد. زیرا که بذرها نیاز دارند تا در رطوبت آماده سازی شوند تا بهتر جوانه بزنند. بسیاری هم می گویند که بذرها را باید در دمای پایین در رطوبت قرار داد تا به خوبی برای این کار آماده شوند.

نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed - Asclepias incarnata)

تجربه های ما هم نشان می دهد که فراهم نمودن این شرایط برای بذرها می تواند جاونه زدن آن ها را بسیار بهبود بخشد. برای همین هم بسیاری از فروشنده ها را می توان یافت که بذرهای خود را در مکانی بسیار سرد قبل از ارسال آن ها برای مشتری ها نگه داری می کنند. اما برای این که از کاشت بذرها بهترین نتیجه را بگیرید، هنوز هم نیاز دارید تا آن ها را در رطوبت آماده کنید.

این کار به خوبی نرخ جوانه زنی را افزایش خواهد داد. برای این کار هم چند روش وجود دارد. می توانید بذرها را به طور مستقیم در بیرون کشت نمایید. یا این که آن ها را در داخل و در مکان مناسب کشت دهید. برای این که بذرها را به طور مستقیم در بیرون کشت دهید، در اواخر پاییز و یا در ابتدای زمستان می توانید به طبیعت اجازه بدهید تا برای شما این کار را انجام بدهد و بذرها را آماده جوانه زدن کند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل ساعتی (Passion Flower-Passiflora Incarnata)

این آماده شدن سخت نیست اما نیاز به کمی صبر دارد. امکان آماده کردن بذرها به طور مصنوعی هم وجود دارد. برای آگاهی از جزییات روش های موجود برای این کار می توانید راهنمایی های موجود در زمینه ی آماده سازی بذرها را مطالعه کنید. کشت بذر ها در داخل پس از آماده کردن آن ها در پی انتخاب روش مورد علاقه ی شما صورت خواهد گرفت.

توصیه ی ما این است که اگر مکان دارد  از سینی های بذر و یا از گلدان های کوچک برای این کار استفاده کنید. در سینی ها هم از سلول های جدا برای بذرها استفاده نمایید. با این کار می توانید بذرها را در صورت جوانه زدن به طور مستقل برای نشا بردارید بدون این که برای دیگر بذرها یا جوانه ها مزاحمتی ایجاد شود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

گیاه بذر علف شیر حداقل ۳۰ روز زمان برای آماده شدن نیاز دارد. اما زمان طولانی تر برای آماده سازی می تواند نرخ جوانه زدن را باز هم بیشتر کند. اگر تمایل دارید هم می توانید سینی ها را در زمستان در گاراژ تا فرا رسیدن بهار نگه داری کنید و در این مدت بذرها به خوبی اماده و جوانه می زنند.

همه ی گونه های علف شیر تمایل دارند تا ریشه های اصلی و عمیقی را در خاک رشد دهند. برای همین هم دوست ندارند تا برای ریشه ها مزاحمتی ایجاد شود. برای همین است که ما توصیه به استفاده از گلدان های جدا برای آن ها می کنیم.

نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed - Asclepias incarnata)

همین که بذرها را از شرایط سرد بیرون آوردید، می توانید آن ها را در محیطی خنک برای جوانه زدن بگذارید. نباید آن ها را در مکان های گرم قرار دهید. اگر دمای خاک به ۲۹ درجه ی سانتی گراد برسد دیگر بذرها جوانه نخواهند زد. برای همین هم کشت در داخل به شما اجازه ی کنترل بیشتر روی شرایط جوانه زنی بذرها را می دهد. هم چنین امکان کنترل بهتر علف های هرز هم وجود دارد و می توان با این کار نشا ها را در زمان مناسب برای رشد بیشتر انتقال داد.

کاشت مستقیم بذر گیاه علف شیر در بیرون

این کار را می توان در اواخر پاییز و یا در اوایل زمستان انجام داد. تصمیم بگیرید که بهترین جا برای رشد گیاه علف شیر کجا است و بذرها را در آن مکان کشت کنید. البته باید ابتدا علف ها را حذف نمایید. هر گونه ریشه ی به جا مانده از گیاهان قبلی را از خاک خارج کرده و آن را برای کشت گیاه جدید آماده کنید. بذرها را به تنهایی یا به صورت جفت در فاصله هایی به اندازه ی دو تا یه فوت از هم بکارید.

می توان بذرها را پس از جوانه زدن تنک کرد. کمی روی بذرها را با خاک بپوشانید و به آن ها به خوبی آب بدهید. مطمئن شوید که محل مورد نظر در طول زمستان به طور کامل خشک نمی شود. اگر هوا ملایم و خشک است مقداری آب به خاک بدهید تا مرطوب بماند. هدف از این کار این است که بذرها را سرد و مرطوب نگه داشت و حتی آن ها را در شرایطی گذاشت که منجمد شوند تا بشکنند و از خواب بیدار شوند.

وقتی که بهار آمد، محل مورد نظر را بررسی کنید و بینید که بذرها جوانه زده اند یا خیر. هم چنین علف ها را از محل کشت آن ها حذف کنید. با جوانه زدن و رشد نشاها، آن ها را در صورت نیاز تنک کنید. اگر هم می خواهید، می توانید نهال ها را نشا کنید، اما مراقب باشید که ریشه های آن ها آسیب نبینند.

نشا کردن و انتقال گیاه علف شیر

برای این که گیاه علف شیر را در محیط بیرون نشا کنید، باید ابتدا آن را با شرایط محل مورد نظر و نور آفتاب سازگار کنید. اگر گیاه را در گلدان های کوچک پرورش داده اید، قبل از این که آن ها را به بیرون انتقال دهید، منتظر بمانید تا ریشه های نشاه در کل فضای گلدان رشد کنند و وقتی که اندازه ی نشاها به حدود ۳ اینچ رسید، آن ها را به محل مناسب انتقال داده و نشا کنید. سعی کنید تا با ریشه ها، تمام خاک های داخل گلدان را به مکان جدید منتقل کنید تا کمترین آسیب و مزاحمت برای ریشه ها به وجود آید.

نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed - Asclepias incarnata)

با انتقال ریشه ها به همراه خاک های موجود در گلدان، محل جدید رشد آن ها را به خوبی آب داده و مرطوب نگه دارید. با این وجود شاید نیاز به مدتی زمان باشد تا گیاه بتواند در محیط جدید خود را احیا کند و دوباره شروع به رشد نماید. در زمان نشا کردن ممکن است که حتی گیاه علف شیر مقداری از برگ های خود را از دست بدهد. البته نا امید نشوید، زیرا که به طور معمول نشاها توان احیای خود را دارند اما در مواردی هم نمی توانند خود را با شرایط جدید وفق دهند.

محل نگه داری و رشد گیاه علف شیر

گیاه به نور آفتاب علاقه دارد. سایه را هم تحمل می کند، اما بهتر است در آفتاب رشد کند. به رطوبت علاقه دارد و در محیط های خیس هم رشد می کند. اما توان تحمل خشکی را ندارد. برای کشت در باغ های دارای بارش فراوان هم ایده ال است. اگر چه در زمان بارش کم، نیاز به آب برای جبران این کمبود دارد. اگر چه خیس بودن ریشه ها را دوست دارد اما در مکان هایی که با آب تامین می شود را هم دوام می اورد. برای همین می توان آن را در بیشتر باغ ها کشت نمود.

 • بیشتر بخوانید: گیاه کوهوش سیاه چیست؟ کاشت بذر کوهوش سیاه، گیاه زنان یا پری شمع

نوع خاک مورد استفاده برای گیاه علف شیر بهتر است رسی باشد. اما در همه ی خاک ها می توان آن را کشت کرد. البته خاک باید توان حفظ رطوبت در خود را داشته باشد. گیاه در خاک های شنی و دارای زه کشی کمترین نشاط را خواهد داشت. اگر خاک شما به گونه ای است که ممکن است گیاه به آن علاقه نداشته باشد، می توانید با کمی تلاش، ان را برای کشت گیاه آماده کنید.

آماده سازی بستر برای خاک های دارای زهکشی

مکانی را که می خواهید برای کشت انتخاب کنید باید در معرض نور کامل آفتاب قرار داشته باشد. هم چنین باید بتوانید به راحتی به آن آب بدهید. همه ی علف ها را حذف کنید و حداقل تا عمق ۸ اینچی خاک را با کمپوست مناسب مخلوط کنید. این کمپوست سنگین باید با خاک قبل از انتقال نشا به زمین مخلوط شود.

نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed - Asclepias incarnata)

اگر هم خاک شما خیلی شنی است، امکان دارد که نیاز داشته باشید تا سدهایی مانند بلوک ها  و یا پارچه های مخصوص را برای ممانعت از عبور آب به لایه های زیرین در کف گودال حفر شده قرار دهید. برای این کار نیاز خواهید داشت تا خاک را تا عمق دو فوتی بکنید و پارچه با بلوک های مورد نظر را در خندق حفر شده و در بستر خاک قرار دهید. بعد از ان خاک را با کمپوست مخلوط کرده و بر روی بستر مورد نظر بریزید.

آبدهی به گیاه علف شیر در محل هایی که اشباع شده از آب نیست، یا در زمان هایی که باران نمی بارد ضروری است. بهترین راه برای این کار هم استفاده از ظرف در کنار گیاه و در بستر آن برای مرطوب نگه داشتن مداوم آن می باشد. می توان ظرف مورد نظر را به سیستم آبرسانی وصل نمود تا به خوبی بتوان آب مورد نیاز برای گیاه را تامین کند.

آبدهی گیاه به طور روزانه در زمان معین می تواند بهترین کم را به منظور مرطوب نگه داشتن بستر به شما بکند. برای باغ های دارای بارش فراوان هم فقط نیاز به آبدهی در زمان هایی خواهد بود که بارش باران کمتر شده است و محیط رو به خشکی رفته است.

نگهداری و مراقبت از گیاه علف شیر

همین که گیاه علف شیر به اندازه ای رشد کرد، دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد. اگر چه گیاه می تواند ارتفاع بیشتری پیدا کند، اما رشد آن قدر سریع نیست که مشکلی برای گیاهان دیگر در باغ به وجود اورد. بریدن سر شاخه های مرده در پاییز و در ابتدای بهار می تواند گیاه را مرتب و زیباتر جلوه دهد. جدای از نیاز به آب دادن به گیاه، وابسته به نوع خاک، گیاه نیاز به نگه داری خاصی ندارد.

البته در محیط های دارای شرایط مناسب و در بسترهای خیس، گیاه ممکن است با سرعت بیشتری در اطراف گسترده شود و نیاز به کنترل آن باشد. اگر شما نمی خواهید تا گیاه در محیط اطراف خود پخش شود می توانید آن را کنترل و محدود کنید. در غیر این صورت گیاه می تواند با گسترش خود و گل های زیبای خود باعث بهتر شدن منظره در داخل باغ شود.

استفاده از علف شیر در پخت و پز

اگر چه گیاه علف شیر به صورت خام سمی است، برگ ها و جوانه های تازه ی آن و محفظه های حاوی بذر را می توان پخت و برای مصارف خوراکی از آن ها بهره برد. اما عده ای هم آن را به عنوان غذایی برای زمان قحطی می دانند. شما هم می توانید آن ها را بخورید، اما مزه ی جالبی نخواهند داشت.

اگر قصد خوردن آن ها را دارید، باید آن ها را در آب سرد قرار داده و بجوشانید تا این که نرم شوند. گفته می شود که علف شیر بدون ضرر است. غنچه ها، شهد گل ها و بذرها هم خوراکی هستند.

خواص گیاه علف شیر

در گذشته ریشه ی گیاه علف شیر برای تهیه ی چای جوشانده می شد و در مقادیر کم برای پاکسازی و دفع کرم ها و انگل ها استفاده می شد.

نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed - Asclepias incarnata)

هشدار: این گیاه سمی محسوب می شود اما میزان سمیت آن کمتر از دیگر گونه ها می باشد. اما عده ای از مردم دریافته اند که شیره ی گیاه باعث آسیب رساندن به پوست آن ها شده است. خوردن گیاه بالغ می تواند باعث اسپاسم، ضعف، استفراغ، و گیجی شود. البته این موارد بیشتر در کودکان دیده می شود. زیرا که افراد بالغ کمتر علاقه ای به خوردن گیاه بالغ دارند.

استفاده های اصلی از گیاه علف شیر

پیاه علف شیر غذای مورد علاقه ی کرم های ابریشم و پروانه های ملکه می باشد و به دلیل همین موجودات است که می توان شاهد کاهش تعداد این گونه های گیاهی در ایالات متحده بود. اما می توان گفت که گل های گیاه مورد علاقه ی دیگر پروانه ها و پرنده ها هم هستند.

زنبور ها و همه ی گرده افشان ها هم به آن علاقه دارند. در اصل گیاه جذب کننده ی گرده افشان ها می باشد. این گیاه را کشت کنید و به بسیاری از گرده افشان ها کمک خواهید کرد تا زنده بمانند و در کنار ان از زیبایی آن هم بهره مند خواهید شد.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه علف شیر (Swamp Milkweed – Asclepias incarnata)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *