Loading...

کاشت بذر گیاه لوزارنگ (Leuzea cahamoides / Rhaponticum carthamoides)

کاشت بذر گیاه لوزارنگ (Leuzea cahamoides / Rhaponticum carthamoides)

گیاه لوزارنگ ( یاLeuzea cahamoides / Maral Root /Rhaponticum carthamoides) واقعا دوست داشتنی بوده و با برگ های خود و گل های بزرگ و بنفش رنگ منحصر به فردش می تواند در بهار زیبایی را در هر باغی به همراه داشته باشد. این تنها زیبایی گیاه نیست که می توان از آن لذت برد و می توان از خواص لوزارنگ هم به خوبی بهره مند شد.

گیاه به خوبی مقاوم است و همین که به شرایط پایدار رسید، می تواند بدون نیاز به مراقبت زیادی به رشد خود ادامه بدهد. نیاز به نور آفتاب و محلی خنک دارد و در مناطق گرم به خوبی عمل نمی کند. با این وجود آهوها دوست دارند از آن تغذیه کنند و در برابر حیوانات باید محافظت شود.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

هیچ باغی که در محیطی سرد و خنک قرار دارد نباید از زیبایی آن بدون بهره بماند و اگر شما هم در مناطق دارای آب و هوای خنک یا سرد زندگی می کنید می توانید آن را در باغ خود پرورش دهید. گیاه دارویی لوزارنگ امکان استفاده در کاربرد های مختلفی را دارد و با توجه به ساده بودن کشت و عدم نیاز به مراقبت فراوان، مزایای فراوانی را برای شما فراهم خواهد کرد.

ویژگی های ظاهری گیاه لوزارنگ

گیاه لوزارنگ گیاهی بزرگ و چند ساله است که در مناطق سرد رشد می کند و برگ هایی بزرگ و با رنگ متوسط را تولید می کند که می توانند تا دو فوت هم رشد کنند. آن ها دارای لبه هایی جهت دار هستند. در اواخر بهار هم می توان بر روی گیاه لوزارنگ شاهد رشد ساقه هایی بلند تا ارتفاع دو متر بود که بر بالای برگ ها رشد کرده و در نهایت در انتهای خود گل های گیاه را نمایان می کنند. گل ها دارای حدود ۳ اینچ پهنا بوده و به رنگ بنفش می باشند.

کاشت بذر گیاه لوزارنگ (Leuzea cahamoides / Rhaponticum carthamoides)

گیاه لوزارنگ در سال دوم پس از کشت بذرها، شروع به گلدهی می کند و با تولید ساقه های زیادی می توان شاهد زیبایی گل های ان بود. هم چنین گیاه دارای ریشه هایی عمیق و تنومند می باشد که در سال اول می توانند به خوبی رشد کرده و گیاه را برای گل دهی در سال دوم آماده کنند. گیاه به طور معمول در مناطق سردتر و معتدل قابل کشت است.

محل کشت و مراقبت از گیاه لوزارنگ

گیاه لوزارنگ گیاه بومی سیبری می باشد و برای همین باید در مناطق سردسیری رشد داده شود. در این مناطق مشکلی برای رشد گیاه در نور کامل آفتاب وجود نخواهد داشت. اما در مناطق گرم تر باید در رشد آن محتاط بود. زیرا که با گرم شدن هوا، شرایط مناسبی را نمی توان برای رشد آن مهیا نمود.

در این حالت باید محلی را که دارای حفاظی در برابر نور خورشید است برای رشد گیاه انتخاب نمایید. این محل در کنار محافظت از گیاه در برابر گرمای تابستان، باید مقداری نور خورشید را هم برای رشد گیاه فراهم نماید. بخش شمالی ساختمان ها می تواند مکانی ایده ال در این گونه مناطق برای رشد و پرورش گیاه باشد. جریان هوا هم می تواند به خنک شدن گیاه در این شرایط کمک کند.

هر تصمیمی که دارید، باید نسبت به انتخاب محل مورد نیاز دقت کنید. اگر گیاه در محل مورد کشت خود خوشحال باشد به خوبی ریشه های خود را در خاک مستقر خواهد کرد. به همین دلیل هم دیگر امکان جا به جا کردن گیاه به سادگی میسر نخواهد بود. گیاه تعداد زیادی ریشه تولید می کند که کندن آن ها می تواند بسیار سخت باشد.

به خاک های غنی و دارای زه کشی مناسب علاقه دارد و اضافه نمودن مواد ارگانیک هم می تواند به رشد بهینه ی آن کمک کند. در هر گونه خاکی به طور معمول در صورت دارا بودن زه کشی دوام می آورد. اما بستر گیاه نباید در زمستان از آب اشباع شود.

در دوره ی رشد خود به مقدار مناسبی آب نیاز دارد و استفاده از یک ظرف در کنار آن برای آب دهی و مرطوب نگه داشتن خاک ایده ال است. در غیر این صورت می توان برای یک بار در هفته به آن آب داد. در تابستان به بستر گیاه اجازه خشک شدن را ندهید و گیاه را در محلی کشت کنید که آهو ها یا دیگر حیوانات نتوانند به آن دسترسی داشته باشند.

هر یک از بوته ها را از دیگری با فاصله ی دو فوت بکارید. زیرا که گیاه لوزارنگ رشد کرده و نیاز به فضای کافی برای رشد برگ ها و ساقه های خود دارد. همین که به وضعیت پایداری رسید، نیاز به نگه داری چندانی ندارد. فقط مطمئن شوید که آب کافی در اختیار آن قرار داده شده است. تنها چیزی که باقی می ماند نگاه کردن به گیاه و لذت بردن از زیبایی آن خواهد بود.

کاشت بذر گیاه لوزارنگ

در اواسط زمستان و یا در ابتدای بهار بذر های گیاه لوزارنگ را در گلدان های جدا بکارید. در دمای کم می توان شاهد جوانه زدن آن ها بود. برای همین نباید آن ها را در محل گرم قرار دهید. محیطی در داخل که گرم نیست و یا داخل یک چهارچوب می تواند مکانی ایده ال برای جوانه زدن بذر های گیاه باشد. بعضی هم می گویند که بهتر است بذر ها را قبل از کشت در مکانی سرد قرار  داد.

در هر صورت جوانه زدن بذر باید بین دو تا سه هفته به طول انجامد. این زمان به شرایط کشت بذر بستگی دارد. بهترین دما بین ۵۰ تا ۶۰ درجه ی سانتی گراد می باشد. با تغییر دما این زمان می تواند کمتر یا بیشتر از دو تا سه هفته شود. اما دمای بالا می تواند بذرها را از جوانه زدن باز دارد. یا این که میزان جوانه زنی را به شدت کاهش دهد. گیاه را رشد دهید تا این که به اندازه ای که توان انتقال دادن را داشته باشند بزرگ شوند.

بهتر است که گیاه را در زمانی که احتمال سرما زدگی در بهار رفع شده است به بیرون انتقال داده و نشا کنید. در محلی که جانوران می توانند آن را بخورند نشا نکنید. محل مناسب را با دقت انتخاب کنید که با استقرار ریشه ها در خاک، دیگر امکان انتقال آن ها به جای دیگر وجود نخواهد داشت.

خواص گیاه دارویی لوزارنگ

گیاه دارویی لوزارنگ را می توان برای کاربرد های درمانی هم مورد استفاده قرار داد. در روسیه برای سال ها از ریشه های آن استفاده های درمانی می شده است. ورزشکاران روسی هم از آن بسیار استفاده می کردند.

  • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

زیرا که گیاه حاوی ترکیبی است که می تواند بدون دارا بودن اثرات جانبی باعث تجدید قوا شود. دلیل آن هم دارا بودن نوعی استروئید می باشد. از این ذرات با نام آداپتوژن هم یاد می شود. این ذرات می توانند به ورزشکاران کمک کنند تا توان و استقامت خود را افزایش دهند. هم چنین به بازیابی انرژی پس از کارهای سنگین کمک می کند.

مطالعه ها نشان داده است که عصاره ی به دست آمده از ریشه ها می تواند بسیار در افزایش توان کاری افراد موثر باشد. هم چنین سطح قند خون را نرمال می کند و به تقویت حافظه و بهبود یادگیری کمک  می کند.

نام این گیاه چیست؟

گیاه لوزارنگ به نظر می رسد که دارای نام های متعددی می باشد. قبل از این گیاه با نام leuzea carthamoides و leuza rhapontica شناخته می شد. حال هم با نام stemmcanatha carthamoides و در مواردی هم با نام rhaponticum carthamoide شناخته می شود.

کاشت بذر گیاه لوزارنگ (Leuzea cahamoides / Rhaponticum carthamoides)

هم چنین در لیست نام های خود تحت centaurea, cirsium و cnicis قرار داده می شود. ما در مورد نام گیاه و این که کدام یک از این نام ها بهتر است هنوز مطمئن نیستیم. اما اگر در مورد نام گیاه اجماعی دیده شود، می تواند برای همه در جهت ساده شدن استفاده از آن و جلوگیری از هر گونه سر در گمی کمک کند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه لوزارنگ (Leuzea cahamoides / Rhaponticum carthamoides)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *