Loading...

کاشت بذر گیاه مرزه زمستانی (Satureja montana)

کاشت بذر گیاه مرزه زمستانی (Satureja montana)

مرزه زمستانی (Winter Savory Seeds) گیاهی چند ساله و همیشه سبز است که به آسانی می توان آن را پرورش داد. دارای برگ هایی کوچک و به رنگ سبز تیره کمی باشد. این برگ ها جهت دار بوده و بر روی ساقه هایی رو به بالا که تا دو فوت هم رشد می کنند ظاهر می شوند. گیاه در فصل تابستان تعداد زیادی گل اسطوخودوسی یا سفید تولید می کند که از ماه جولای تا اکتبر بر روی بوته ی گیاه دیده خواهد شد.

همه ی بخش های گیاه معطر بوده و برای کشت در کناره ی مرزها بسیار مناسب است. می توان با هرس کردن آن به هر شکلی که علاقه دارید گیاه را در آورید. اما علاوه بر آن امکان کشت آن در گلدان ها و ظرف های دیگر هم وجود دارد. برای همین در صورت علاقه می توانید در داخل خانه و در ایوان خانه هم از زیبایی گیاه لذت ببرید.

برای  کاشت مرزه در منزل باید توجه داشته باشید که در صورت کشت در گلدان باید حداقل برای ۶ ساعت نور آفتاب را دریافت کند. گیاه به خوبی در سایه رشد نخواهد کرد. در کنار این ها باید برای آن بستری دارای زه کشی مناسب فراهم کنید. گیاه به خوبی در برابر کم آبی مقاوم است و رطوبت بالا می تواند آن را از بین ببرید. کاشت مرزه در گلخانه هم می تواند ممکن باشد، اما توصیه می شود که ابتدا کشت آن را در مکان های دیگری که شرایط گفته شده در آن ها مهیا باشد انجام دهید.

همین که گیاه به شرایط پایداری رسید دیگر نیاز به مراقبت فراوانی ندارد و  می توان برای استفاده در مصارف خوراکی و در پخت و پز هم از آن بهره برد. در صورت نیاز می توان از برگ ها برداشت شده در زمان هرس کردن برای استفاده های آینده بهره برد. گفته می شود که برای نگه داری و استفاده از گیاه برای ۳  سال باید به خوبی آن را هرس کرد.

کاشت بذر گیاه مرزه زمستانی (Satureja montana)

پس از آن می توان از گیاهی جدید برای رشد استفاده کرد. اما در صورتی که از مرزه به خوبی نگه داری کنید برای مدتی بیش از این هم می تواند عمر کند. زمان کاشت مرزه مانند بسیاری از دیگر گونه های گیاهی بهتر است تا در ابتدای بهار باشد. اما با توجه به روشی که برای کشت بذر انتخاب می کنید این زمان می تواند کمی تغییر کند.

در صورت نیاز به استفاده از گیاه برای مصارف خوراکی بهتر است آن را قبل از گلدهی برداشت کنید. اما برگ ها را در هر زمان دیگری در طول فصل تابستان هم می توان برداشت نمود. اگر نیاز به برداشت میزان زیادی برگ دارید می توانید ساقه های گیاه را از ۵ اینچی بالای سطح زمین قطع کنید و از برگ های آن برای مصارف خود بهره ببرید.

این کار را درست قبل از گلدهی گیاه انجام دهید. دوباره می توان شاهد رشد جوانه هایی جدید بود که در زمان مناسب امکان برداشت آن ها نیز وجود خواهد داشت. مرزه دارای طعم و مزه ای شبیه به مرزنجوش است. برای همین استفاده از آن در سوپ ها و در غذا ها می تواند باعث افزایش اشتهای شما شود. اما بیشتر از آن در لوبیا و به همراه نخود ها استفاده می شود.

علاوه بر این به همراه عدس و برای طعم دادن به سرکه، روغن های گیاهی، سوپ ها و غذاهای دارای لوبیا هم استفاده نمود. تهیه ی چای هم از این برگ ها ممکن است. البته طعم انواع مرزه می تواند با هم تفاوت هایی داشته باشد. اما به طور کلی همه ی آن ها دارای ویژگی های یکسانی هستند. می توان گونه هایی از گیاه را یافت که به طور سالانه کشت می شوند. اما به نظر می رسد که کشت آن برای چند سال بسیار راحت تر از کشت یک ساله ی گونه های گیاه باشد.

خواص درمانی گیاه مرزه زمستانی

گفته می شود که مرزه می تواند برای سیستم گوارشی مفید واقع شود. بر اساس این گفته ها از مرزه می توان برای درمان قولنج بهره برد.  درمان نفخ هم از دیگر مزایای استفاده از آن است. امکان استفاده از آن در درمان دیگر مشکلات معدی، اختلالات قاعدگی، تهوع، اسهال، مشکلات برونشیتی، و گلو درد هم وجود دارد.  گفته می شود در گزیدگی با نیش زنبور موثر است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

برای این کار تنها لازم است برگ ها را به محل گزیدگی بمالید. از روغن به دست آمده از مرزه هم می توان برای تحریک پوست سر و درمان طاسی در مراحل ابتدایی کمک گرفت. در حالی که از آن به عنوان مرهمی برای درمان درد مفاصل می توان بهره برد. اگر به دنبال پرورش گیاه در خانه یا در باغ خود هستید، باید بدانید که علاوه بر آشنایی با روش کاشت مرزه نیاز درید تا به نکات دیگری هم توجه نمایید.

کاشت بذر گیاه مرزه زمستانی (Satureja montana)

البته نکات گفته شده در این متن می تواند در انتخاب محل مناسب برای این کار به شما کمک کند. برای همین نیاز به مراجعه به منابع دیگر چندان لازم به نظر نمی رسد. البته در این راه نگرانی کمی هم وجود دارد. اگر محل مناسبی برای این کار پیدا نکردید نیازی به نگرانی نیست. زیرا که روش کاشت مرزه در گلدان هم تفاوت چندانی با بیرون دارد و می توانید از یک گلدان با اندازه های مناسب برای کشت گیاه استفاده کنید.

گیاه را به خوبی می توان در مناطق معتدل تا گرم پرورش داد. اما عده ای می گویند که بهترین رشد گیاه در مناطق دارای شرایط آب و هوایی معتدل می باشد. فصل کاشت مرزه هم تفاوت چندانی با دیگر گونه های گیاهی مانند مرزنجوش ندارد. می توانید با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی خود زمان مناسبی را برای این کار پیدا کنید. نحوه کاشت مرزه با استفاده از بذر می تواند به طور مستقیم در بیرون و یا در داخل باشد.

می توانید با امتحان این روش ها بهترین روش را برای کاشت پیدا کنید. ما توصیه می کنیم تا در ابتدا کاشت مرزه زمستانی در گلدان را تجربه کنید تا به خوبی بتوانید آن را در مکان های دیگر به طور انبوه هم پرورش دهید. کاشت بذر مرزه در گلدان یا در هر محل دیگری بدون نیاز به زمان زیاد ممکن است و در پی کاشت بذر مرزه در گلدان شما شاهد جوانه زدن بذر ها خواهید بود.

با رشد بذر ها می توانید گیاه را به گلدان بزرگ تری برای رشد بیشتر منتقل کنید. پس از آن هم می توانید با رشد مناسب مرزه آن را به بیرون برده و در محل مناسبی کشت کنید. یا این که در ایوان و در محلی که حداقل برای ۶ ساعت نور آفتاب دریافت کند، گیاه را نگهداری نمایید. کاشت مرزه زمستانی در باغچه می تواند برای خانه ی شما علاوه بر ایجاد محیطی بهتر، یکی از بهترین سبزه ها را برای استفاده در پخت و پز و برای تهیه ی چای فراهم کند.

کاشت مرزه زمستانی در باغ هم برای شما همین مزایا را در بر خواهد داشت که در صورتی که شما باغی دارید و به دنبال گونه های گیاهی مفید برای کشت در آن هستید، مرزه یکی از گونه هایی است که ما آن را به شما پیشنهاد می کنیم. کاشت داشت برداشت مرزه زمستانی به طور انبوه می تواند برای شما مزایای اقتصادی به همراه داشته باشد.

کاشت بذر گیاه مرزه زمستانی (Satureja montana)

البته برای این کار نیاز به تلاش بیشتر و به دست آوردن داده های بیشتری می باشد تا هر چه بهتر بتوانید گیاه را پرورش داده و از آن بهره مند شوید. اما به طور کلی حتی برای افراد دارای تجربه ی کم در زمینه ی پرورش گیاهان هم یادگیری روش کاشت بذر مرزه زمستانی چندان سخت نیست. برای همین می توانید با آموختن نحوه کاشت بذر مرزه زمستانی، از آن در هر محلی برای کشت استفاده کنید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه عروس چمنزار (MeadowSweet، Filipendula ulmaria)

اما برای استفاده در آشپزخانه و برای مصارف خانگی تنها لازم است تا اقدام به کاشت مرزه زمستانی در خانه در داخل باغچه ی خود یا در ظرفی مناسب در کنار ایوان خانه یا کنار پنجره بنمایید. تا هر زمان که دوست داشتید از برگ های آن برای استفاده در غذا و یا در پخت و پز یا تهیه ی چای استفاده کنید.

نام های دیگر گیاه

Other Common Names: Ajedrea, Ajedrea Fina, Bean Herb, Sariette, White Thyme, Winter Savory, Winter Savoury

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه مرزه زمستانی (Satureja montana)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *