Loading...

کاشت بذر گیاه وسمه (Woad seeds ،Isatis tinctoria)

کاشت بذر گیاه وسمه(Woad seeds ،Isatis tinctoria)

گیاه وسمه با نام علمی Isatis tinctoria گیاهی است که روشنایی و رنگ را به همراه خود برای باغ شما به همراه دارد. گیاه دو سالانه بوده و در سال دوم خود گل می دهد. به طور معمول در ابتدا تا اواسط ماه می می توان زیبایی گل های آن را در باغ مشاهده کرد. گیاه را می توان در مناطق معتدل به خوبی پرورش داد.

کاشت گیاه وسمه در مناطق سردتر هم به خوبی با استفاده از مالچ برای حفاظت از آن در برابر سرما ممکن است. به همین دلیل در بیشتر مناطق می توان به راحتی گیاه را پرورش داد. همین که کاشته شد هم دیگر نیاز به مراقبت چندانی ندارد. در بسیاری از موارد گیاه پس از گل دادن می میرد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر بن سیاه یا بلک روت (Veronicastrum virginicum، CulversRoot)

برای همین اجازه دادن به بذرها برای رسیدن و پخش شدن در محیط می تواند تا حدودی برای داشتن گیاهی جدید در سال های آینده مفید باشد. با این وجود، احتمال دارد که در بعضی از موارد گیاه تا ۵ سال هم قبل از پژمرده شدن زنده بماند. به نظر می رسد که آهوها و خرگوش ها گیاه وسمه را نمی خورند.

مشخصات گیاه وسمه

گیاه از یک ساقه با برگ هایی در نزدیکی زمین  شروع به رشد می کند. برگ ها کشیده و به رنگ سبز متمایل به آبی می باشند. برگ ها در شرایط مختلف می توانند بین یک تا هفت اینچ اندازه داشته باشند. در اوایل بهار سال دوم گیاه ساقه هایی محکم را رشد می دهد که دارای برگ هایی کوچک تر در امتداد خود هستند.

ساقه ها می توانند تا سه و نیم فوت قد بکشند. اما در بیشتر موارد حدود دو و نیم فوت اندازه دارند. هر یک از گل ها کوچک بوده و دارای چهار گلبرگ کوچک می باشد. گل ها را می توان در خوشه هایی زیبا دید. پروانه ها و زنبورهای عسل این گل ها را بسیار دوست دارند. گل ها از اوایل تا اواسط بهار رشد می کنند.

برای چند هفته هم می توان شاهد گل دهی گیاه بود. گل ها به نظر می رسد که تمایل دارند تا روی ساقه ها باقی بمانند. برای همین در صورت عدم نیاز به بذر ها می توانید آن ها را چیده یا با ساقه ها قطع کنید. زیرا در غیر این صورت بذرها در محیط پخش خواهند شد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر رهمانیا یا فاکس گلو چینی ( Rehmannia elata)

این بسته به تصمیم شما خواهد داشت که پخش شدن بذرها برای شما مشکلی به وجود نیاورد. در بیشتر موارد گیاه پس از گل دادن می میرد. اما در موارد دیگر گیاه به زندگی خود ادامه می دهد. اما اگر می خواهید شاهد گل ها به طور سالانه باشید، بهتر است تا هر ساله تعدادی گیاه بکارید تا شاهد گل ها روی بوته های جدید در هر سال باشید.

پرورش گیاه وسمه

پرورش و رشد گیاه وسمه به آسانی صورت می پذیرد. می توان بذرها را در بیرون در زمانی که خطر هر گونه سرما زدگی رفع شده است کشت نمود. یا این که بذرها را در داخل و در اواخر زمستان یا اوایل بهار کشت نمود. در این مورد می توانید دستورات عمومی موجود در زمینه ی بذرها را برای داشتن بهترین رشد دنبال نمایید.

محل کاشت و مراقبت از گیاه وسمه

به نور کامل آفتاب علاقه دارد. خاک های دارای زه کشی مناسب را ترجیح می دهد. با فراهم نمودن این شرایط به راحتی می توان آن را پرورش داد. گیاه در مناطق معتدل تا کمی گرم به خوبی رشد می نماید. عده ای هم می گویند که گیاه به خاک های قلیایی علاقه ی بیشتری دارد.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

اگر چه این می تواند درست باشد، اما در خاک هایی که ما داشتیم و کمی اسیدی بود به خوبی رشد کرد. این گونه ی گیاهی عضوی از خانواده ی کلم ها می باشد. برای همین در برابر بیماری هایی که منجر به از بین رفتن ریشه های گیاه می شوند حساس است.

کاشت بذر گیاه وسمه(Woad seeds ،Isatis tinctoria)

به همین دلیل در صورتی که می خواهید گیاه جدیدی را کشت کنید توصیه می شود که آن را در محل کشت گیاه قبلی نکارید. با این کار مطمئن خواهید شد که این گونه بیماری ها در خاک گسترش نمی یابند. هم چنین نباید آن را در محلی که یکی از دیگر گونه های خانواده ی کلم ها کشت شده است بکارید.

به دلیل این که آن را بیشتر برای مقاصد تزیینی و گل های زیبای آن در کناره ی مرزها می کارند، برای همین به طور معمول با کلم در یک محل کاشته نمی شود و از این لحاظ مشکل چندانی به وجود نخواهد آمد. گیاه دو ساله است و به این معنی است که تنها برای دو سال دوام می اورد. در سال دوم هم گل می دهد. اما اگر بیش از دو سال دوام آورد، این به محل کشت و خاک مورد استفاده بستگی دارد.

مزایا، مشکلات و بیماری های گیاه وسمه

بیماری های ریشه برای این گونه چندان مشکل ساز نیستند. هم چنین به دلیل ترکیبات موجود در برگ ها کمتر توسط کرم ها و دیگر آفت ها خورده شده یا مورد حمله قرار می گیرند. برای همین در مقایسه با دیگری گونه های خانواده ی کلم ها کمتر از بین می روند. آهو و خرگوش ها هم آن را نمی خورند.

خواص درمانی گیاه وسمه

از آن برای قرن ها به عنوان گیاهی دارویی استفاده می شده است. دارای خواص ضد باکتری فراوانی است. مردم سنتی چین از آن برای درمان گستره ی وسیعی از بیماری ها استفاده می کرده اند که شامل مننژیت، اماس یا ورم مغز، آنفلونزا، خارش، تب های شدید، گوش درد و تشنج می باشد.

کاشت بذر گیاه وسمه(Woad seeds ،Isatis tinctoria)

همه ی بخش های گیاه به نظر می رسد تا دارای ویژگی های ضد سرطانی باشند. هم چنین خواص ضد باکتری قوی دارند. هم برگ ها و هم ریشه ها اغلب در کنار گیاهان دیگر مورد استفاده قرار می گیرند تا زننده بودن گیاه را در زمان مصرف کمتر کند.

برداشت وسمه

برگ ها را می توان از سال اول در طول دوره ی رشد چید. اولین سرما به نظر می رسد که باعث از بین رفتن آن ها شود. اما در مناطق گرم تر ممکن است بتوان در تمام طول سال شاهد آنها بود. برخی از برگ ها می توانند در ابتدای سال دوم زودتر چیده شوند. اما تعداد کمی برگ باید در زمان گل دادن وجود داشته باشد. نباید برگ ها را زیاد برداشت کنید. باید هموراه مطمئن شوید که برگ های کمی برای کمک به رشد بیشتر برگ های جدید گیاه وجود داشته باشد.

اطلاعات بیشتر

این گیاه بومی اروپا است و بیشتر برای رنگ آبی که از برگ های آن به دست می اید شناخته می شود. برگ های تازه و جوان برای به دست آورند رنگ مناسب تر هستند. در زمان های بسیار دور سلت ها از آن برای رنگ کردن اعضای خود استفاده می کردند تا دشمنان خود را در نبرد بترسانند. اگر گیاه را برای برگ های آن می کارید باید مطمئن شوید تا به خوبی به آن کودهای نیتروژن دار بدهید تا برگ های بیشتری به بار اورد.

هشدار: در بسیاری از کشورهای غربی این گونه ی گیاهی به عنوان گونه ای تهاجمی شناخته می شود. برای همین باشد در پرورش آن محتاط باشید.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گل لاله عباسی ( Mirabilis jalapa)

ما در این متن قصد داشتیم تا شما را با گیاه وسمه بیشتر آشنا و نکاتی را برای کمک به شما در جهت پرورش آن بگوییم. با توجه به این نکته ها می توانید در زمان کاشت وسمه با استفاده از بذر آن به خوبی قادر به کشت آن شده و شاهد جوانه زدن گیاه باشید. به طور کلی در هر محلی که قصد کشت گیاه را داشته باشید، روش کاشت وسمه تفاوت چندانی نمی کند.

تنها لازم است تا با فراهم نمودن مقداری بذر، آن را در محل مناسبی  در فصل کاشت وسمه کاشته و منتظر جوانه زدن و رشد آن باشید. اگر چه مطالبی که در این جا مطرح شد می تواند برای شما برای آشنایی با نحوه کاشت وسمه کافی باشد، اما در صورتی که نیاز به اطلاعات بیشتری در این زمینه دارید، می توانید در بسیاری از منابع که در زمینه ی کاشت گیاه وسمه به تفصیل اطلاعات لازم را فراهم نموده اند مراجعه کنید.

این اطلاعات می توانند با توجه به شرایط آب و هوایی محل زندگی شما و دمای هوا بهترین زمان کاشت وسمه را بهتر برای شما مشخص کنند. یا این که نکات بیشتری را در مورد روش کاشت وسمه با استفاده از بذر بیان نمایند. برای همین می توانید با مطالعه ی بیشتر و گرد آوری داده های بیشتر، در فصل کاشت وسمه با کشت و پرورش گیاه برگ های بیشتری را برای برداشت داشته باشید.

  • بیشتر بخوانید: کاشت بذر پیچک لبلب یا لوبیا سنبلی (Lablab purpureus)

اما اگر که موارد ذکر شده در این متن برای شما کافی می باشد، می توانید تنها با در نظر گرفتن نکات گفته شده، اقدام به تهیه ی مقداری بذر نموده و با در نظر گرفتن نحوه کاشت وسمه، ان را در گوشه ای از باغ خود کاشته و با مگه داری از آن موفق به برداشت برگ های پر خاصیت آن بشوید.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:کاشت بذر گیاه وسمه (Woad seeds ،Isatis tinctoria)
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *