Loading...

نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale) گیاهی چند ساله و مقاوم است که می توان آن را در شرایط مختلفی کشت نمود. گیاه در مناطق کمی گرم بهتر رشد می کند و در زمستان می میرد. نیاز به نور مستقیم آفتاب و آب دارد. می تواند مکان های رها شده در باغ را اگر به حال خود رها شود اشغال کند. پروانه ها، زنبورها و حشرات مفید به آن علاقه دارند.

کامفری دارای ریشه هایی عمیق است. این ریشه ها مواد مغذی را برای برگ ها آورده و می توان بیشترین مقدار مواد مغذی را در همین برگ ها یافت. برای همین بسیاری از مردم این گیاه را به عنوان محصولی بارور، تغذیه کننده و زنده کشت می کنند. می توان برگ ها را چیده و از آن برای تغذیه ی دیگر گیاهان به عنوان مالچ استفاده کرد. برای درمان آسیب های خارجی در بدن هم می توان هماور را یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب دانست.

نیاز به مراقبت کمی دارد و همین که به شرایط پایداری رسید می تواند هم زیبا بوده و هم برای شما مفید واقع شود. بیش از این چه چیزی را از گیاه می توانید انتظار داشته باشید. اگر شما در باغ خود فضای کافی دارید، کامفری گیاهی است که حتما باید در هر باغی باشد. به نظر می رسد که حیواناتی مانند آهو گیاه را نمی خورند.

ویژگی های ظاهری گیاه کامفری یا هماور

گیاهی چند ساله است که در زمستان می میرد و در بهار دوباره جوانه های آن سر بر می آورند. برگ های قرار گرفته در پایه های گیاه می توانند تا ۱۰ اینچ درازا و ۲ اینچ پنها داشته باشند. برگ ها بیشتر به صورت تخم مرغی بوده و می توانند در اندازه های مختلف رشد کنند.

همه ی برگ ها به طور معمول با پرزهایی پوشیده شده اند. برگ ها در نوع خود جالب بوده و دارای رگه های بسیاری هستند. در بهار گیاه با رشد ساقه هایی تو خالی که بین ۲ تا ۳ فوت ارتفاع دارند، می تواند برگ های بسیاری را به بار آورد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گیاه دارویی زنجبیل شامی (Elecampane-Inula helenium)

برگ ها همان طور که گفته شد دارای اندازه های مختلفی هستند. برگ های قرار گرفته در پایین بیشتر کمان مانند هستند. برگ ها با بالا رفتن از ساقه و به وجود آمدن انشعاب های متعدد کوچک تر می شوند. در نهایت هم این شاخه ها به گل ها منتهی می شوند که به صورت خوشه ای در رنگ های صورتی، بنفش یا سفید دیده خواهند شد.

هر گل دارای ساقه ای خاص به خود است و مانند زنگ است. گل ها با از بین رفتن خود، با میوه های گیاه دنبال می شوند. این میوه ها حاوی چهار هسته ی کوچک هستند. گل ها در سال دوم از ابتدای بهار شروع به ظاهر شدن بر روی ساقه های گیاه کرده و تا تابستان هم می توانند به رشد خود ادامه دهند.

کامفری ریشه ای اصلی و ضخیم دارد که توانایی جذب مواد معدنی و املاح را از عمق خاک دارد. برای همین به طور عمده می تواند پتاسیم، را در خود جمع کند. اما نیتروژن و فسفر را هم به خوبی جذب می کند. انواع مختلف میکرو مغذی ها را می توان با این ریشه ها جذب نمود. این مواد مغذی با کمک ریشه ها از دل خاک بیرون کشیده شده و در برگ ها ذخیره می شوند.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت گیاه دارویی رزماری

همین که کامفری رشد کرد تا فرا رسیدن سرما به رشد خود ادامه می دهد. تا این که سرما گیاه را خشک کند. در بهار بعد دوباره گیاه جوانه زدن و شروع به رشد می کند. می تواند از بذرهای خود دوباره گیاهان جدیدی را به بار آورد که در صورت عدم کنترل این گل ها فضای خالی باغ را در بر می گیرند. این گیاه توان پس زدن همه ی علف های هرز را دارد. گل های آن هم توسط پروانه ها و زنبورها و دیگر حشرات مفید احاطه می شوند.

محل کشت و نگه داری از گیاه کامفری

محل کشت کامفری را با احتیاط انتخاب کنید. زیرا که گیاه می تواند هر ساله رشد کند و مجموعه ی بزرگی از ساقه های پر بار از انبوهی از برگ ها را به وجود آورد. امکان رشد خودرو از بذرهای سال قبل هم وجود دارد. برای همین می تواند یک پوشش زمینی عالی به حساب آید. اما از سوی دیگر در صورت عدم کنترل می تواند در بخش های دیگر در باغ رشد کند.

به دلیل دارا بودن ریشه هایی عمیق به طور کلی در آوردن آن با ریشه ها از خاک غیر ممکن است. برای همین نشا کردن آن می تواند غیر ممکن باشد. مگر این که در مراحل ابتدایی رشد خود باشد و ریشه های آن زیاد در دل خاک نفوذ نکرده باشند. گیاه را در مکانی دور از دیگر گیاهان بکارید تا با رشد آن، برگ های گیاه روی دیگر گونه های گیاهی موجود در باغ شما نیفتاده و مزاحم رشد دیگر گونه های گیاهی نشوند.

کامفری در نور کامل آفتاب رشد می کند اما تا حدودی هم توان تحمل سایه را دارد. نیاز به آب نسبتا زیادی دارد و برای همین کشت آن در بسترهای خیس مناسب بوده و بهتر است که به میزان مناسبی کود های ارگانیک هم دسترس ریشه های خود داشته باشد.

اما در عین حال که خیس بودن را دوست دارد، خاک های اشباع شده از آب می توانند ریشه های گیاه را بپوسانند. برای همین هم خاک مورد استفاده باید تا حدی دارای زه کشی باشد. در خاک های شنی مقدار مناسبی مواد ارگانیک اضافه کنید. این مواد ارگانیک می توانند آب را برای ریشه های گیاه در خود نگه داشته از برای گیاه مفید باشد.

هر گیاه را از دیگری باید حداقل با دو فوت فاصله بکارید. بین ردیف ها هم سه فوت فاصله لازم است. همین که گیاه کمی رشد کرد می تواند تمام این فضا را پر کند. اگر چه می توان روی بستر و در زمین محل کشت، فاصله ها را کمتر در نظر گرفت، اما به طور کلی پس از سه سال گیاه رشد کرده و کل فضا را پر می کند.

نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

کامفری در زیر درخت های میوه و در باغ هایی که میزان زیادی نور وجود دارد به خوبی رشد می کند. هم چنین در این مکان ها همین که کمی رشد کرد، دیگر همه ی علف های هرز را پس می زند و از بین می برد. اما قبل از کشت کامفری در این بسترها باید ریشه های دیگر علف های هرز که چند ساله هستند را حذف کنید.

 • بیشتر بخوانید: کاشت گیاه دارویی به لیمو

به دلیل این که در صورت رشد گیاه دیگر امکان حذف علف های هرز به دلیل وجود برگ های آن به سادگی ممکن نیست. به خاک میزان زیادی مالچ، مواد ارگانیک، و کودهای حیوانی اضافه کنید. در زمستان هم در زمانی که گیاه به خواب رفته است می توانید لایه ای از کود حیوانی روی زمین برای تغذیه ی آن قرار دهید.

کاشت بذر گیاه هماور

جوانه زدن بذرهای کامفری می تواند کمی نا منظم باشد. تعدادی از بذرها نیاز دارند تا با قرار گرفتن در شرایط خنک و مرطوب آماده سازی شوند. در حالی که تعدادی از بذرها تنها با قرار گرفتن در دوره ای از سرما می توانند به خوبی جوانه بزنند. بسیاری از فروشنده ها بذر های خود را در مکان سرد قبل از فروش قرار می دهند.

برای همین بذر ها به طور کامل آماده سازی نشده اند اما می توان با نرخ بیشتری شاهد جوانه زنی آن ها بود. برای این گونه بذر ها می توان امید داشت که تا ۸۰ درصد بذرها بتوانند در بهار جوانه بزنند. اگر چه کشت بذر ها در بیرون گزینه ای است که می توانید آن را انتخاب کنید. اما ما توصیه می کنیم به دلیل این که سرعت رشد جوانه ها آهسته است، ابتدا بذر ها را در داخل کشت دهید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه دارویی خلال دندان (Ammi Visnaga)

برای کشت مستقیم بهتر است که بذر ها را در پاییز در بیرون بکارید تا به طور طبیعی بتوانند در طول زمستان برای جوانه زدن در پهار آماده شوند. اگر چه کشت بذر در بیرون هم گزینه ای برای انتخاب است اما ممکن است که همه ی بذر ها توان جوانه زدن را نداشته باشند.

باید بذر ها را در فاصله های دو فوتی از هم بکارید و علف های هرز را تا زمانی که گیاه جان گرفته و بتواند خود آن ها را پس بزند، حذف کنید. می توانید بذر ها را در کنار هم و نزدیک تر به هم بکارید اما پس از جوانه زدن و کمی رشد باید گیاهان را تنک کنید تا به فاصله ی مطلوب برسند.

برای کشت بذر در داخل، که ما توصیه می کنیم از این شیوه استفاده کنید، باید در داخل سلول های جدا در سینی بذر یا در گلدان های کوچک اقدام به کشت آنها بنمایید. باید به جوانه ها اجازه بدهید تا به اندازه ی ۳ اینچ رشد کنند. پس از آن می توانید آنها را به بیرون برده و در محلی مناسب نشا کنید.

بستر مورد نظر را به خوبی آماده کرده و بین هر یک از نشاها را از دیگری در فاصله ای برابر با دو فوت قرار دهید. فاصله ی بین ردیف ها هم باید حدود سه فوت باشد. البته می توانید این فاصله ها را کمتر در نظر بگیرید اما به طور معمول گیاه در مدت سه سال این فاصله ها را پر می کند.

برای همین هم به عنوان یک پوشش گیاهی برای زمین مناسب است. برای کسانی که می خواهند تا تمام بذر های کشت شده در سینی یا در گلدان های کوچک جوانه بزنند، باید این ظرف ها را نگه دارند تا دوباره در فصل زمستان بتوانند بذرها را در بین فضای موجود بین گیاهان جوان برده و بکارند.

با این کار در طول زمستان بذرها به طور طبیعی آماده سازی شده و در بین دیگر گیاهان در سال آینده جوانه خواهند زد. در بیشتر موارد این بذر ها در سال آینده جوانه می زنند و برای همین باید محل کشت آنها را علامت گذاری کنید تا اشتباها به جای علف هرز، آن ها را حذف نکنید.

آیا آماده سازی کامفری ارزش آن را دارد؟

برای بسیاری از گیاهان آماده سازی مهم است و باید انجام پذیرد. در غیر این صورت بذر ها جوانه نخواهند زد. اما برای کامفری ما چنین فکر نمی کنیم. ما به طور مداوم شاهد جوانه زدن ۸۰ درصد از بذرهای خود بدون آماده کردن آنها بوده ایم. این امر طبیعی است و برای هر گونه بذری می توان دید که تعدادی از آن ها جوانه نمی زنند.

نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

دلیل آن هم می تواند به موارد مختلفی بستگی داشته باشد. اگر می خواهید بذر های بیشتری جوانه بزنند، می توانید این کار را بکنید. اما به زمان مورد نیاز برای این کار و صبر نیاز خواهید داشت. این دو هم مواردی هستند که بسیاری از مردم آنها را ندارند. اگر هنوز هم می خواهید بذر های کامفری خود را آماده سازی کنید، می توانید به راهنما های موجود در این زمینه مراجعه کنید.

چرا باید کامفری را پرورش دهم؟

بسیاری از مردم علاقه دارند تا این گیاه را پرورش دهند، تنها به خاطر این که ریشه های عمیق آن می توانند در زمین نفوذ کرده و املاح موجود در آن را در آورند، از آن ها برای تغذیه و تهیه ی کود بهره ببرند. این کار با آوردن مواد مغذی به بالا انجام شده و گیاه آن ها را در برگ ها متمرکز می کند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت نعنای سیبری (Leonurus sibiricus-Siberian Motherwort seeds)

این می تواند برگ ها را به خانه ای از مواد مغذی در گیاه تبدیل کند. این برگ ها می توانند کمپوست هایی بسیار عالی از املاح برای استفاده ی شما باشند. دست یابی به برگ ها می تواند بسیار ساده باشد. هماور یا کامفری دارای موادی مانند فسفر، نیتروژن، پتاس و بسیاری از مواد مغذی تجاری باشد. می تواند تا دو برابر بیش از کودهای حیوانی یا کمپوست ها دارای پتاس باشد.

برای همین می توان برگ ها را چند بار در سال برداشت نموده و از آن ها برای تهیه ی کمپوست به خصوص برای سبزی ها استفاده نمود. می توان برگ ها را چید، خرد کرده و به عنوان مالچ اطراف گیاهان استفاده نمود. با پوسیده شدن برگ ها، مواد مغذی موجود در آن می تواند به زمین منتقل و توسط ریشه ی دیگر گیاهان مورد استفاده قرار گیرد.

می توان برگ ها را به طور کامل یا خرد شده در زمان شخم زدن زمین برای کشت گوجه یا نشای گیاهان استفاده کرد. هم چنین از آن ها در زیر درخت های میوه استفاده می شود تا برگ ها بتوانند به طور طبیعی یا چند بار در سال ریخته شده و برای درخت ها مواد مغذی لازم را فراهم کنند تا بهتر بتوانند میوه های خود را ابرای ما به بار آورند.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر نعنا کوهی (Mountain Mint – Pycnanthemum pilosum)

هم چنین امکان استفاده از آن ها به عنوان فعال کننده ی کمپوست ها وجود دارد. زیرا که گیاه هماور دارای مواد مغذی بسیاری است که محرک میکروب هایی است که مواد گیاهی را تجزیه می کنند. با این میکروب ها می توان با سرعت بیشتری مواد موجود در کمپوست ها را تجزیه کرده و نتیجه ی بهتری به دست آورد.

ممکن است برگ ها را خیس بدهند تا تخمیر شده و چای کمپوست مانندی را برای آب دادن به گیاه به عنوان کود مایع به وجود آورند. این کار می تواند به تقویت گیاهان دارای انرژی بالا و نیاز مند تغذیه ی مناسب برای رشد بهتر کمک کند.

غذای حیوانات

بر اساس گزارش ها برگ کامفری دارای ۲۲ درصد پروتئین است. به هر دلیلی به نظر می رسد که حیوانات خانگی به برگ های آن علاقه دارند. می توان آن را برای تغذیه ی بز، گاو ها، بره ها، مرغ ها، و اردک ها به کار برد. عده ای از تولید کننده های لبنیات ارگانیک گفته اند که این گیاه می تواند تولید شیر و محصولات حیوانی مرتبط را بالا ببرد.

اما آیا این بدان معنی است که حیوانات موجود در حیات وحش هم به کامفری علاقه دارند؟ ما این طور فکر نمی کنیم. با توجه به این که کامفری را در مکان هایی که در دسترس آهو و یا خرگوش ها بوده است کشت نموده اند، گزارشی مبنی بر خورده شده آن ها توسط آهو ها به دست ما نرسیده است.

برداشت گیاه کامفری یا هماور

به دلیل دارا بودن مقداری پرز بر روی برگ های خود، کامفری ممکن است که کمی برای پوست آسیب داشته باشد. برای همین برگ ها را با دستکش بچینید. البته باید ابتدا تصمیم بگیرید که به چه دلیلی گیاه را پرورش می دهید. اگر می خواهید تا گیاه برای حیات وحش گل بدهد، نباید برگ ها را زیاد بچینید. اگر می خواهید گیاه را برای برداشت برگ های آن پرورش دهید، باید ساقه های گل ها را زود بچینید تا انرژی گیاه روی تولید برگ ها متمرکز شود.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بنگ دانه یا بذر البنج (Hyoscyamus niger)

کامفری اگر در شرایط مناسبی قرار داده شود به سرعت رشد می کند. گیاه را تا سال دوم برداشت نکنید. به آن اجازه بدهید تا خود را به خوبی مستقر کند. ممکن است در سال اول وسوسه شوید تا برگ های آن را بچینید، اما اگر آنها را به حال خود بگذارید منجر به رشد بیشتر و قوی شدن گیاه در سال دوم خواهد شد. اما در مواردی اگر گیاه به خوبی در سال اول رشد کند، می توان در پاییز سال اول از برگ های آن برداشت نمود.

در سال دوم برداشت می تواند با ظاهر شدن ساقه های گل ها شروع شود. با استفاده از یک ابزار مناسب مانند چاقو یا قیچی می توانید ساقه ها را از ۶ اینچی سطح زمین ببرید. در طول سال دو تا سه بار می توان ساقه ها را برید. اما این امر به محل زندگی شما و شرایط دیگر هم بستگی خواهد داشت. در بیشتر موارد می توانید تا ۴ پوند برگ در هر دوره برداشت از هر گیاه بالغ به دست آورید.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه مولین (Mullein seeds-Verbascum thapsus)

برداشت برگ ها را در اواخر تابستان و در اوایل پاییز متوقف کنید، تا گیاه بتواند مواد مغذی مورد نیاز را در ریشه ها برای سال آینده ذخیره کند. بریدن بیش از حد گیاه منجر به ضعیف شدن آن ها می شود و حتی منجر به مرگ آن خواهد شد. ریشه ها را می توان در پاییز پس از پژمرده شدن برگ ها برداشت نمود. به دلیل این که ریشه ها در عمق زیادی نفوذ می کنند، این کار می تواند برای شما سخت باشد.

خواص درمانی گیاه کامفری

از کامفری یا هماور برای سال ها به عنوان دارویی شفا دهنده استفاده می شده است. از هر دو بخش برگ ها و ریشه ها به این منظور استفاده شده است و برای درمان زخم ها بسیار مفید است. حاوی ترکیبی با نام آلاتوین است که به تولید سلول ها کمک می کند. برای همین در تسریع روند بهبود بدن کمک خواهد کرد.

نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

این ماده در حال حاضر در صنایع دارویی در کرم های درمان کننده ی زخم ها استفاده می شود. مهم است که قبل از استفاده از این ترکیب، زخم ها را از هر گونه آلودگی و عفونت پاک کنید. زیرا که کامفری می تواند به سرعت رویه ی پوست را درمان و زخم را بهبود بخشد. اما عفونت ها در سطوح زیرین باقی مانده باشند.

می توان از ضماد های به دست آمده از کامفری در درمان بریدگی ها، زخم، شکستگی، رگ به رگ شدن، کوفتگی، اگزما و شکستن استخوان استفاده نمود. می توان در درمان مشکلات عمیق تر در زیر پوست مانند آسیب دیدگی ماهیچه ها، رباط ها، قسمت استخوانی جمجمه و استخوان های دیگر نیز به خوبی از آن استفاده نمود.

استفاده ی داخلی از گیاه هم برای سال ها رواج داشته است. از آن به طور گسترده ای در درمان اختلالات معده و به خصوص زخم معده استفاده شده است. اما به دلیل دارا بودن آلکالوئید پیرولیزیدین در حال حاضر کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده می تواند برای کبد مضر باشد. بیشترین غلظت این ترکیب هم در ریشه ها وجود دارد. این میزان تا ۱۶ برابر میزان آلکالوئید موجود در برگ های مسن گیاه می باشد.

اما برگ های جوان به نظر می رسد که این ماده ی مضر را در خود ندارند. اما با این وجود بر اساس پژوهش های انجام شده باید مقدار زیادی از گیاه را مصرف نمود تا این ماده ی سمی بتواند تاثیرات جانبی حاد در پی داشته باشد. برای همین شاید مزایای آن خیلی بیش از مضرات احتمالی گیاه باشد. در برگ های جوان هم که به نظر می رسد هیچ گونه ماده ی سمی وجود نداشته باشد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت گل رنگ پریده (Pale Jewelweed seeds – Impatiens pallida)

برای همین اخیرا به دلیل پژوهش های جدید صورت گرفته در این زمینه شاهد افزایش استفاده از کامفری یا هماور در این گونه کاربردها بوده ایم. برای همین در بسیاری از داروهای گیاهی دوباره از این گیاه به عنوان ترکیبی مناسب استفاده می شود. اما باید در زمان مصرف بی رویه ی گیاه در خانه محتاط بود. قبل از این که به میزان زیاد از این گیاه دارویی استفاده کنید حتما باید با یک گیاه شناس خبره در این زمینه مشورت کنید.

مصارف خوراکی گیاه کامفری

به دلیل امکان تاثیر روی کبد و سمی بودن آن، کمتر مورد استفاده قرار می گیرد. می توان گیاه را خشک کرده و در چای مورد استفاده قرار داد. می توان ریشه ها را حرارت داده و با سرخ کردن آن به جای قهوه استفاده کرد. برگ های تازه را تنها به عنوان سبزی می توان استفاده نمود. برگ های جوان را می توان خام خورد یا در پخت و پز استفاده کرد.

نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)

اما به دلیل دارا بودن لعاب، بهتر است که ابتدا خرد شده و خام در سالاد استفاده شوند. طعم در هر صورت کمی زننده است و چندان خوشایند نخواهد بود. شاید در زمانی که برای زنده ماندن نیاز به گیاهی باشد بتوان از آن استفاده نمود. در غیر این صورت گزینه های بسیار بهتری برای انتخاب وجود دارد.

نام های دیگر گیاه کامفری

Knitbone, Bruisewort, Healing herb, Miracle herb, Common Comfrey, Knitback, Consound, Blackwort, Bruisewort, Slippery Root, Boneset, Yalluc (Saxon), Gum Plant, Consolida, Ass Ear.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت بذر گیاه کامفری یا هماور (Comfrey، Symphytum officinale)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *