Loading...

نحوه کاشت گیاه پنیرک (Common Mallow/Malva sylvestris)

نحوه کاشت گیاه پنیرک (Common Mallow/Malva sylvestris)

گیاه پنیرک (Common Mallow/Malva sylvestris) گیاهی است که به باغ شما نشاط را هدیه می کند. کشت آن آسان است و همین که به به شرایط پایدار رسید، دیگر نیاز به هیچ گونه مراقبتی ندارد. در برابر خشکی مقاوم است و به طور کلی در هر نوع خاکی توان رشد را دارد. البته باید بستر محل کشت آن دارای زه کشی مناسب باشد. یکی از گیاهان مقاوم چند ساله است که به وفور گل می دهد و هر سال هم انبوهی از پروانه ها در اطراف آن دیده خواهند شد.

اما به دلیل ترکیبات موجود در آن در حیات وحش، موجوداتی مانند خرگوش ها آن را نمی خورند. گیاه را در نور کامل آفتاب بکارید و ساقه های ان را در پایان هر سال قطع کنید و دیگر نیاز به هیچ گونه مراقبتی نخواهند داشت. تنها باید از زیبایی آن ها لذت ببرید. امکان کاشت پنیرک در گلدان هم وجود دارد. ما در مورد شرایط کاشت پنیرک در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

فراهم نمودن این شرایط برای شما سخت نخواهد بود و شما با فراهم کردن آن ها می توانید به خوبی از پس کاشت داشت برداشت پنیرک بر آیید. با این کار علاوه بر لذت بردن از زیبایی گیاه در باغ خود و یا در داخل گلدان در منزل خود، خواهید توانست تا از زیبایی پروانه ها در اطراف آن هم بهره مند شوید.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسم، افوربیا یا فرفیون (Asthma Herb-Euphorbia hurtia)

هم چنین با توجه به امکان استفاده از آن در کاربرد های مختلف، به خوبی می توانید با مصرف آن نسبت به بهبود وضع سلامت خود اقدام کنید. کاشت و برداشت پنیرک یکی از بهترین و آسان ترین کار هایی است که افراد علاقه مند به پرورش گیاهان می توانند آن را در شرایط مختلف دنبال کنند تا از مزایای آن بهره مند شوند.

ویژگی های ظاهری گیاه پنیرک

پنیرک گیاهی است که کمی در رشد خود غیر عادی عمل می کند. در حالی که می توان آن را دید که به صورت بوته ای در حال رشد است. در مواقعی هم تمایل دارد تا  بر روی زمین گسترده شده و مانند یک پوشش گیاهی عمل کند. در بیشتر حالت ها گیاه مانند یک گیاه چند ساله عمل می کند که در فصل زمستان مرده و دوباره در بهار احیا می شود.

اما در مواردی هم مانند یک گیاه دو ساله خواهد بود که تنها قادر به زنده ماندن برای دو سال است. گاهی هم تا ۴ سال دوام می آورد. به احتمال زیاد شرایط کشت آن است که باعث تغییر در زمان رشد و مدت زنده ماندن گیاه می شود. اما در این مورد نیاز به مطالعه های بیشتری برای پی بردن به نحوه ی رشد و مدت زنده ماندن آن می باشد.

اما در بیشتر حالات گیاه مانند گیاهان چند ساله و مقاوم عمل می کند. هم چنین مانند بوته ها رشد خواهد کرد. در اوایل بهار گیاه ساقه های خود را به سمت بالا رشد داده که تا حدود ۴ فوت هم ارتفاع خواهند داشت. ساقه ها در بیشتر موارد به صورت خطی رشد می کنند که دارای انشعاب هایی هم خواهند بود.

برگ ها به رنگ سبز روشن هستند و بسیار صاف هستند و در اطراف خود دندانه دار می باشند. ساقه های بلند و ضخیم هم با پرز هایی پوشانده شده اند. برگ هایی که در قسمت بالای ساقه ها قرار دارند به نظر می رسد که کوچک تر از دیگر برگ ها باشند.

 • بیشتر بخوانید: گیاه یونجه زرد (Bird’s Foot Trefoil-Lotus corniculatus)

برگ ها به صورت متناوب قرار دارند و در مکان هایی هم به صورت جفت هستند. گل ها به وفور در محور ساقه ها رشد می کنند و به طور مستقیم از برگ ها با ساقه هایی کوچک ظاهر می شوند. گل ها دارای ۵ گلبرگ بوده و به طور معمول به رنگ صورتی تا رنگ های تیره تر و بنفش می باشند. رگه های بنفش رنگ هر از مرکز تا بخش های دیگر گل و در پرچم ها دیده می شوند.

گل ها دارای عرض ۲ تا ۵ سانتی متر بوده و از اواسط تا اواخر فصل تابستان شکفته می شوند. البته تعداد آن ها آن قدر زیاد نیست که گل بوته پوشیده از گل به نظر برسد. گل ها با محفظه هایی از بذر ها همراه خواهند بود که دارای شکل خاصی می باشند. همه ی ساقه ها و بخش های گیاه کمی متمایل به سمت پایین به نظر می رسند و کمی لعاب دار ولیز هستند که باعث می شوند حیوانات زیاد به آن ها نزدیک نشوند.

کاشت بذر گیاه پنیرک

روش کاشت پنیرک با استفاده از بذر گیاه چندان سخت نیست که می توانید آن را در مکان های مختلفی انجام دهید. بذر ها به راحتی جوانه می زنند و در حالی که کشت مستقیم آن ها امکان دارد، ما توصیه می کنیم تا بذر ها را ابتدا در داخل کشت دهید و پس از آن، گیاه را پس از جوانه زدن و رشد نشا ها به بیرون منتقل نمایید.

 • بیشتر بخوانید: کاشت بذر گیاه آسوگو یا مناردا (Bee Balm-Oswego Tea-Monarda didyma)

کشت بذر در داخل کنترل بیشتری روی جوانه زدن گیاه به شما خواهد داد. در این زمینه می توانید به دستورات معمول که برای کشت بذرها در داخل مورد استفاده قرار می گیرند مراجعه کنید. با این کار نتیجه ی بهتری از کشت بذر گیاه پنیرک خواهید گرفت.

نحوه کاشت گیاه پنیرک (Common Mallow/Malva sylvestris)

در مورد زمان کاشت پنیرک می توان در هر زمانید در فصل بهار اقدام به این کار نمود. کشت بذر در این فصل دوره رشد بیشتری را برای گیاه فراهم خواهد کرد. جوانه زنی بهتر است تا در دمای بین ۱۵ تا ۲۰ درجه ی سانتی گراد انجام شود. اما بذرها در دمای بالاتر هم جوانه خواهند زد.

همین که بذرها جوانه زده و به اندازه کافی رشد کردند، ان ها را برداشته و در گلدان هایی جدا برای رشد بیشتر قرار دهید. با قوی شدن بیشتر نشاها می توانید آن ها را به بیرون انتقال داده و در زمین مورد نظر کشت کنید. طرز کاشت پنیرک با گیاهان دیگر تفاوت چندانی ندارد.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه آرالیا (American Spikenard-Aralia racemosa)

اما در سال اول نیاز به مراقبت بیشتری خواهد داشت. در این سال گیاه ریشه های خود را گسترش داده و خود را برای گل دهی در سال دوم آماده می کند. با توجه به فصل کاشت پنیرک که بهتر است در اوایل بهار انتخاب شود، شما با کاشت بذر در داخل و نگه داری از آن، امکان انتقال نشاها و کاشت گل پنیرک در بیرون را در زمان مناسب خواهید داشت. پس از آن نیاز به مراقبت چندانی از گیاه نیست و همین که نشاها در محیط بیرون به وضعیت پایداری رسیدند، می توانید در سال های بعد از زیبایی گیاه در باغ خود لذت ببرید.

محل کشت و نگه داری از گیاه پنیرک

بدون انتخاب مکان مناسب برای کشت گیاه و پرورش آن، هر چه قدر هم که در مورد طرز کاشت گل پنیرک اطالاعات کسب کنید، به خوبی قادر به کشت آن و برداشت محصول مناسب از آن نخواهید بود. در حالی که مکان مناسب را برای گیاه انتخاب می کنید به شکل و نحوه ی رشد آن هم فکر کنید.

 • بیشتر بخوانید: طریقه کاشت بذر گیاه قدومه و نحوه مراقبت از آن

زیرا که گیاه تا حدودی قابل پیش بینی نیست. گیاه می تواند به صورت بوته ای رشد نماید یا این که بر روی سطح زمین گسترش یابد. برای همین علاوه بر آگاهی از نحوه کاشت پنیرک، باید مقداری تجربه در زمینه مکان یابی مناسب برای گیاه داشته باشید. در بیشتر موارد گیاه دوست دارد تا در مکان های دارای نور کامل آفتاب رشد کند. اما مقداری سایه را هم تحمل می کند.

برای مناطق گرم تر که آفتاب آن ها سوزان است، مقداری سایه در ساعاتی از روز لازم خواهد بود. بهتر است این سایه در هنگام عصر بر روی گیاه وجود داشته باشد. گیاه در برابر سرما مقاوم است و در دمای منفی ۲۰ درجه ی سانتی گراد هم توان زنده ماندن را دارد.

نحوه کاشت گیاه پنیرک (Common Mallow/Malva sylvestris)

در مناطق گرم تر، بهتر است گیاه را در محل هایی قرار دهید که در گرمای تابستان بتوانید از وزش بادهای گرم به آن جلوگیری کنید. برای محل های دارای آب و هوای معتدل هم نور کامل آفتاب مناسب خواهد بود. کمی سایه در هنگام صبح یا در نزدیکی شب می تواند در این شرایط توسط گیاه تحمل شود.

در مناطق سردتر هم وجود نور کامل آفتاب در همه ی ساعت ها و مالچ پاشی در اواخر پاییز برای کمک به ریشه ها برای پشت سر گذاشتن زمستان توصیه می شود. با کمی مالچ پاشی گیاه برای سال ها به خوبی عمل خواهد کرد. گیاه در زمینه ی خاک مورد استفاده در بستر خود چندان حساس نیست اما این خاک باید دارای زه کشی مناسبی باشد. گیاه توان تحمل خاک های اشباع شده از آب را ندارد.

در فصل زمستان هم نباید ریشه های گیاه در خاکی قرار داشته باشد که آب را در خود حفظ می کند، زیرا که منجر به پوسیده شدن ریشه ها و مردن گیاه می شود. گیاه در خاک های فقیر هم شاداب به نظر خواهد رسید، اما استفاده از کمی کمپوست برای تغذیه ی آن توصیه می شود. اگر هم نیاز به میزان بیشتری برگ بر روی بوته های گیاه دارید، باید از کمپوست مناسب برای پوشاندن روی بستر محل کشت گیاه بهره ببرید تا به رشد بیشتر برگ ها کمک کنید.

استفاده از کودهای غنی از نیتروژن هم توصیه نمی شود، زیرا که گیاه تمایل به افزایش غلظت نیترات ها در برگ های خود خواهد داشت. پنیرک به خوبی در خاک های شنی، و در بین سنگریزه ها رشد می کند و در برابر شوری خاک هم مقاوم است که برای کشت در زمین های ساحلی آن را به گزینه ای مناسب تبدیل خواهد نمود.

نحوه کاشت گیاه پنیرک (Common Mallow/Malva sylvestris)

گیاه در برابر خشکی مقاوم است و همین که به وضعیت پایدار رسید، می تواند در برابر کم آبی هم دوام بیاورد. اما در سال اول باید به خوبی به آن آب داد تا بتواند رشد کرده ریشه های خود را گسترش دهد. آب دهی در سال های آینده می تواند کمتر شده و حتی حذف شود. مگر این که گیاه در محلی بسیار خشک قرار داشته باشد که نیاز به تامین مقداری آب باری آن ضروری خواهد بود.

البته در زمانی که شما نیاز به تولید برگ های بیشتر دارید هم باید به گیاه آب بیشتری بدهید. پنیرک با افزایش عمر خود رشد بیشتری هم می کند و نیاز به فضای بیشتر خواهد داشت. می توان آن ها را با هم و یا در مرزها کشت داد. باید حداقل ۴۸ اینچ فاصله بین بوته ها باشد تا از این که فضای کافی برای رشد دارند مطمئن شوید.

 • بیشتر بخوانید: روش کاشت بذر مارچوبه – بهترین زمان کاشت مارچوبه چه زمانی است؟

در حالتی که گیاه بر روی زمین گسترده می شود، شاید نیاز به فضای بیشتری باشد. این پخش شدن گیاه بر روی زمین می تواند در اثر فقیر بودن خاک هم باشد. اگر دیدید که گیاه بر روی زمین خوابیده است، دلیل ان به احتمال زیاد خاک فقیر می باشد. در هر صورت با توجه به نحوه ی رشد و گسترش ان، می توانید فضای کافی را برای رشد آن فراهم کنید.

آفت ها و بیماری های گیاه پنیرک

گیاه در برابر قارچ ها آسیب پذیر است. برگ ها در این حالت به رنگ قهوه ای یا دارای لکه هایی قهوه ای رنگ خواهند شد. قبل از برداشت برگ ها مطمئن شوید که برگ های چیده شده قهوه ای نباشند و برگ های آفت زده را نیز حذف کنید.

برداشت محصول از گیاه پنیرک

در سال اول هیچ تلاشی برای برداشت محصول از گیاه نکنید. برگ ها از سال دوم بهتر است که از اوایل تا اواسط بهار برداشت شوند. در این زمان گیاه بیشترین تولید برگ را دارد. پس از آن تنها باید برگ های تازه رشد کرده و روشن تر را برداشت کنید. برگ های مسن تر سخت و کمی ناخوشایند خواهند بود.

گل ها هم در هر زمانی در دوره ی گل دهی گیاه قابل برداشت خواهند بود. ریشه های پنیرک هم به طور معمول در پاییز برداشت می شوند و در زمانی که گیاه به خواب رفته است، ان ها را از زمین بیرون می آورند. می توانید گل گیاه را در آورید تا بخشی از ریشه ها را برداشت کنید. یا این که بخشی از ریشه ها را بدون خارج کردن کامل گیاه از زمین بیرون بکشید.

استفاده از گیاه پنیرک در پخت و پز

در بیشتر موارد از برگ ها در پخت و پز استفاده می شود. آن ها خوراکی بوده و دارای طعم خوبی هم هستند. بهتر است آن ها را در سالاد و با کاهو استفاده کنید. می توان آن ها را به طور خام در سالاد استفاده نمود و یا این که در سوپ ها آن ها را پخت.

 • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت بذر گیاه سنبل ختایی (Angelica seeds-Angelica archangelica)

هم چنین در کباب هم می توان از آن ها برای بهبود طعم بهره برد. گل ها هم خوش طعم هستند و باعث بهبود طعم سالاد می شوند. بذرها هم در کنار برگ ها و گل ها دارای طعم خوبی بوده و برای استفاده مناسب هستند. اما جمع آوری آن ها به نظر می رسد که نیاز به زمان خیلی زیادی داشته باشد.

خواص گیاه پنیرک

گل ها و برگ های گیاه برای قرن ها در درمان بسیاری از بیماری ها استفاده شده اند. ماده لزجی که در برگ ها وجود دارد، بسیار مفید بوده و در بهبود بسیاری از بیماری ها توصیه شده است. این بیماری ها شامل انواع مشکلات گوارشی، درد های سینه، سرفه، برونشیت، التهاب دهان، عفونت گلو، و اتصاع اعضا می باشد.

نحوه کاشت گیاه پنیرک (Common Mallow/Malva sylvestris)

البته در بیشتر موارد استفاده از گیاه پنیرک پس از گل ختمی در نظر گرفته می شود. زیرا که گل ختمی دارای ویژگی ها و خواص مشابه اما قوی تری خواهد بود. استفاده از پنیرک در مصارف خارجی برای درمان زخم ها، سوختگی، خارش های پوستی، اگزما، آکنه، التهاب های پوستی، تاول ها و آفتاب سوختگی می باشد.

هشدار

وقتی که گیاه را در خاک های غنی از نیتروژن پرورش می دهید، به خصوص آن هایی که با روش های غیر ارگانیک کشت داده شده اند، گیاه به نظر می رسد که دارای غلظت بالایی از این ترکیبات در برگ های خود باشد که خطرناک به نظر می رسند. در دیگر موارد برگ ها بسیار مفید و خوب هستند.

کاربرد های دیگر گیاه پنیرک

ساقه های گیاه دارای فیبری هستند که در ساخت کاغذ مفید است. در ساخت طناب و پارچه هم می توان از ان ها بهره برد. رنگ های سبز و زرد هم می توانند از گیاه و سر بذرهای آن به دست آیند.

نام های دیگر گیاه پنیرک

Mallow, zebrina mallow, blue mallow, cheese-cake, high mallow, marsh mallow, cheese flower, malva (Spanish), malve (German), rödmalva (Swedish), mauve (French), almindelig katost (Danish). Althaea godronii. Althaea mauritiana. Malva ambigua. Malva erecta. Malva mauritiana.

تهیه و تنظیم

 • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
 • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
 • عنوان مقاله:نحوه کاشت گیاه پنیرک (Common Mallow/Malva sylvestris)
 • نویسنده: مهدی قنبری
 • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *