Loading...

معرفی گیاه سکه یا لوناریا (Money Plant / Honesty Seeds/Lunaria annua)

معرفی گیاه سکه یا لوناریا (Money Plant / Honesty Seeds/Lunaria annua)

 گیاه سکه یا لوناریا (Money Plant / Honesty Seeds/Lunaria annua) گیاهی عالی برای کسانی است که می خواهند تا از نقاط استفاده نشده از باغ خود بهره ببرند. این گیاه به طور معمول به صورت دو ساله کشت می شود. به این معنی که برای دو سال عمر کرده و در سال دوم گل می دهد. همین که گیاه کمی رشد کرد در برابر خشکی مقاوم خواهد بود. نحوه کاشت گیاه سکه در این متن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

گیاه سکه

در سال اول گیاه سکه گروهی از برگ های بزرگ را رشد می دهد که دارای برگ سبز هستند و دارای اندازه ای تا ۳ اینچ می باشند. آن ها دارای لبه هایی دندانه دار هستند و برای بیننده ها بسیار جذاب می باشند.

استفاده از این گیاه برای پوشش زمینی عالی است و در طول فصل زمستان هم سبز باقی خواهند ماند. در سال دوم گیاه در اواسط بهار ساقه هایی بلند را رشد می دهد که تا ۴ فوت هم رشد خواهند نمود.

این ساقه ها دارای شاخه های بسیاری هستند و تبدیل به تعداد بسیار زیادی گل می شوند. این گل ها به رنگ بنفش تا صورتی بوده و بسیار حیرت انگیز خواهند بود. البته زیبایی آن ها بیشتر در زمانی است که به طور انبوه رشد کنند. گل های گیاه سکه می توانند برای مدتی حدود یک ماه دوام بیاورند.

هر گل با محفظه ای بلند همراه خواهد بود که رنگ آن از سبز به قهوه ای تغییر می کند. در این زمان گیاه شبیه یک درخت کریسمس به نظر می رسد و با رسیدن بذرها این محفظه ها به رنگ قهوه ای خواهند بود. پس از آن بذر ها بر روی زمین می ریزند که باعث به وجود آمدن یک رنگ نقره ای در هر گوشه باغ می شوند.

محفظه های حاوی بذر را می توان جمع آوری نمود و با جمع شدن این بخش های نقره ای رنگ می توان از زیبایی آن ها بهره برد که دلیل نامیدن این گیاه با نام سکه شده است. اگر گیاه را به حال خود رها کنید می تواند از بذر های ریخته شده دوباره بروید و گل های بیشتری را رشد دهد. گیاه سکه در مکان های سایه دار بهتر رشد می کند و به خاک های رسی هم علاقه ی بیشتری دارد.

در خاک فقیر گیاه سکه زیاد خوب عمل نمی کند و بهتر است در زیر درخت ها در محل هایی که برگ ها روی زمین می ریزند کاشته شود. همین که کمی رشد کرد، شما یک پوشش گیاهی عالی دارید و دیگر نیز به هیچ کار خاصی نیست. گیاه نمی تواند سایه های سنگین را تحمل کند. ما سایه ی سبک زیر درختان برای رشد آن خوب است.

  • بیشتر بخوانید: نحوه کاشت مرزنگوش یونانی یا ارگانو (Origanum heracleoticum – Oregano, Greek )

در کنار مرزها و در بوته های دیگر هم رشد می کند. در مکان های دارای هوای گرم تر نیاز به سایه ی بیشتر دارد. برای همین هم برای گوشه های سایه دار باغ در این شرایط مناسب است. تنها لازم است تا در ابتدای رشد علف ها ی هرز را از محل کشت آن حذف کنید و گیاه با کمی رشد توان مراقبت از خود را خواهد داشت.

در مناطق با آب و هوای معتدل گیاه سکه بهتر رشد می کند و میزان گل دهی آن به محل کشت آن بستگی دارد. زمان گل دهی به طور معمول در اواسط بهار است و برای مدتی در حدود یک ماه به طول خواهد انجامید. در بعصی مناطق هم در فصل تابستان گل می دهد.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:معرفی گیاه سکه یا لوناریا (Money Plant / Honesty Seeds/Lunaria annua)
  • نویسنده: مهدی قنبری
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *