Loading...

 چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

کنگر فرنگی یک سبزی خوش طعم است که دارای مزه و عطر خوبی است. اما ظاهر آن ممکن است که  برای عده ای ترسناک باشد. اما از سوی دیگر این ظاهر می تواند به معنی این باشد که در زمان خوردن آن مزه بهتری را حس می کنید.

در مناطق مختلف دنیا از این گونه ی گیاهی استفاده می شود و یافتن آن چندان سخت نیست. وقتی که شما بیشتر با این گونه ی گیاهی آشنا شوید و بدانید که ظاهر آن ها و بو و مزه ی آن ها چگونه است، می توانید بهتر آن هشا را انتخاب و در منزل خود مورد استفاده  قرارد هید. ب

رای داشتن یک کنگر فرنگی خوب، باید ابتدا به خوبی آن را انتخاب کنید. پس از آن هم وقتی آن را به خانه آوردید، باید بدانید که چگونه می توانید از آن نگه داری کنید بهترین طعم را در زمان استفاده در غذا برای شما داشته باشد.

اگر شما با روش درست خرید کنگر فرنگی آشنا نبوده و ندانید که چگونه آن را در خانه ی خود نگه داری کنید در واقع دارید پول و زمان خود را در خرید آن به هدر می دهید. ما در این متن در دو بخش سعی کرده ایم تا به شما در راه انتخاب و نگه داری بهتر از کنگر فرنگی کمک کنیم.

انتخاب کنگر فرنگی

وزن کنگر را بررسی کنید. یک کنگر فرنگی که سالم باشد و هنوز تازه است، دارای وزن بیشتر بوده و اندازه ی بزرگ تری دارد. علاوه بر این محکم تر است. از بین توده ی محصولات، چند کنگر را برداشته و در بین کنگر های موجود به بررسی وزن هر یک از آن ها بردازید.

ممکن است که نیاز به مقایسه وزن هر یک از آن ها با دیگری باشد. کنگرهای جوان هم می توانند دارای طعم و مزه عالی باشند. این در حالی است که اندازه کوچکی دارند. برای همین باید وزن کنگرهای تازه در امده و جوان تر را با هم مقایسه کنید و نه با وزن کنگرهایی که به خوبی رشد کرده و بالغ شده اند.

چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

برگ های کنگر فرنگی را امتحان کنید: اگر کنگر دارای اندازه ی بزرگ و مناسب را انتخاب کرده اید، پس از آن باید برگ ها را چک کنید. یک کنگر فرنگی، که سالم و تازه است، دارای برگ های سبز رنگی است که به طور به هم پیوسته باشند.

تعدادی از برگ ها هم ممکن است که کمی متمایل به بنفش باشند. اما باید مطمئن شوید که بالای برگ ها قهوه ای نباشد. کنگری را که دارای برگ های کم بوده و اسفنجی، خشک، شکاف دار و بریده می باشد نخرید.

چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

برگ ها را فشار دهید. اگر کنگر فرنگی را که انتخاب کرده اید دارای وزن مناسب است و برگ ها و ظاهر خوبی دارد، می توانید با نزدیک کردن آن به گوش خود برگ های آن را فشار دهید. اگر برگ ها با فشار دست شما حالت شکننده داشته و صدا کردند، به این معنی است که تازه بوده و می توانید آن را بخرید. دلیل این صدای برگ ها و شکننده بودن آن ها این است که هنوز خیلی ترد هستند.

مراقبت از کنگر فرنگی

کنگر فرنگی را نشویید. شاید به نظر برسد که با خرید کنگر فرنگی بهتر است که آن را بشویید. اما این ایده ی خوبی نیست و اگر می خواهید آن را برای استفاده در زمانی دیگر نگه داری کنید، شستن آن می تواند باعث از بین رفتن کنگر فرنگی در مدت زمانی کوتاه تر شود.

دلیل آن ها به وجود آمدن رطوبت زیاد در اثر شستن در بین برگ ها می باشد که می تواند فاسد شدن کنگر فرنگی را سریع تر کند. شما تنها باید قبل از این که کنگر فرنگی را بخورید و یا این که در غذا و پخت و پز استفاده کنید به دقت خوبی بشویید.

چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

روی ساقه های کنگر آب بریزید: اگر چه شما نباید برگ های گیاه را در زمانی که می خواهید در آینده از آن استفاده کنید بشویید، اما باید ساقه ها را برای نگه داری از آن در یخچال مرطوب کنید. برای این که از خشک شدن کنگر فرنگی جلوگیری کنید چند قطره آب روی ساقه های آن بریزید. باید مواظب باشید که میزان زیادی آب را برای مرطوب کردن ساقه ها استفاده نکنید.

زیرا که می تواند باعث افزایش قارچ ها بر روی گیاه شود. برای این که از خیس نشدن بیش از حد ساقه های کنگر فرنگی مطمئن باشید بهتر است که از یک اسپری برای پاشیدن آب بر روی آن استفاده کنید. بطری مورد استفاده برای اسپری آب را از فاصل۲۵ سانتی متری نگه داشته و به آرامی با آن روی کنگر فرنگی آب بپاشید.

چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

کنگر فرنگی را در یک پاکت پلاستیکی قرار داده و آن را در داخل یخچال نگه داری کنید. همین که ساقه های گیاه را با استفاده از اسپری خیس کردید، آن را در داخل یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و آن را داخل یخچال بگذارید.

اگر ممکن است آن را در خنک ترین محل داخل یخچال نگه داری کنید. این کار می تواند کنگر ها را برای مدتی طولانی تر تازه نگه دارد. می توان کنگر را در این شرایط تا حدود یک هفته تازه نگه داشت.

آماده کردن کنگر فرنگی برای استفاده در غذا

کنگر فرنگی را آب کشی کنید. برای این کار از آب سرد استفاده کنید و قبل از استفاده از کنگر فرنگی به منظور مصرف با غذاها به خوبی آن را تمیز کنید. هر نا خالصی که در بیرون کنگر با چشم مشاهده می کنید را پاک کنید. البته هنگام تمیز کردن و شستن کنگر فرنگی باید مواظب باشید که به گونه ای روی آن را پاک کنید که به برگ های آن آسیبی وارد نشود.

چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

برگ ها و ساقه های کنگر فرنگی را مرتب کنید: اگر کنگر را تمیز کرده اید، یک چاقوی تمیز و تند را برداشته و حدود ۶ میلی متر از ساقه ها را جدا کنید. پس از آن نوک برگ ها را به خوبی پاک کنید.

ساقه ها را همواره باید با چاقو برید، اما تمیز کردن و چیدن سر برگ ها لزومی ندارد و اختیاری است. این کار می تواند کنگر فرنگی را هنگام استفاده در غذا نرم تر کند. در مواردی هم نیاز دارید تا همه ی ساقه ی کنگر را برای استفاده ی بهتر از آن جدا کنید. با این کار غذایی لطیف تر خواهید داشت.

چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

روی کنگر فرنگی را با چاقو برش بزنید. همین که کنگر فرنگی را مرتب کرده و در صورت علاقه ساقه و سر برگ ها را جدا کردید، باید آن را برش بزنید. با یک چاقوی تمیز کنگر فرنگی را خرد کنید. می توانید با استفاده از لیمو از تغییر رنگ کنگر فرنگی در زمانی که خرد شده است جلوگیری کنید. برای این کار لیموی برش یافته ای را برداشته و کنگر ها را به آب لیمو آغشته کنید تا رنگ آن ها تغییر نکند.

چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟

طبق میل خود کنگر فرنگی را بپزید. پس از شستن، تمیز کردن و برش کنگر می توانید آن را در غذا استفاده نمایید. امکان جوشاندن، سرخ کردن، بخار پز کردن و هر گونه استفاده ای از این گونه ی مفید گیاهی وابسته به نیاز و علاقه ی شما وجود دارد.

  1. نکته ها:

کنگر فرنگی را می توان در اوایل فصل بهار در بازار یافت. البته برای دوره ای کوتاه در فصل زمستان و پاییز هم امکان دارد که برای خرید در بازار یافت شوند. در زمانی که دارید کنگر را آماده می کنید از چاقوی استیل ضد زنگ برای این کار استفاده کنید. زیرا که چاقوهای چدنی، آلومینیوم و استیل کربنی می توانند باعث تغییر رنگ گنکر فرنگی شوند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله: چگونه می توان کنگر فرنگی را انتخاب و نگه داری نمود؟
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *