Loading...

خواص و فواید گلرنگ – ۶ فایده گلرنگ برای سلامتی

خواص و فواید گلرنگ : 6 فایده گلرنگ برای سلامتی

ما در مقاله هربال مارکت قصد داریم شما را با خواص و فواید گلرنگ آشنا کنیم. بر اساس مطالعه های صورت گرفتن مشخص شده است که روغن گلرنگ می تواند تعدادی مزیت برای سلامتی انسان به خصوص برای کنترل قند خون، کلسترول و التهاب های پوست داشته باشد.

روغن گلرنگ یک روغن متداول برای استفاده در پخت و پز می باشد. این روغن از دانه های گیاه گلرنگ به دست می آید. بر اساس تعدادی از پژوهش های انجام شده در زمینه سلامتی این محصول، مشخص شده است که این روغن می تواند برای مصرف کننده ها مزایایی برای سلامت پوست در زمان گنجانده شدن در رژیم غذایی افراد داشته باشد.

روغن گلرنگ ممکن است که گزینه ای سالم تر از روغن زیتون برای استفاده باشد. این سلامت استفاده به دلیل امکان به کار بردن آن در پخت و پز در دمای بالا به دلیل نقطه دود بالاتر و طعم خنثی و بی بوی این روغن گیاهی می باشد.

در این نوشته سعی شده است تا مزایای روغن گلرنگ برای استفاده مورد بحث قرار گرفته و تاثیر آن در کاهش وزن مورد بحث قرار گیرد.

شش مزیت استفاده از روغن گلرنگ در رژیم غذایی

روغن گلرنگ همان طور که در ابتدای متن ذکر شد دارای مزیت های بالقوه ای برای سلامتی انسان می باشد که ما شش مزیت کلیدی آن را در ادامه مورد بحش قرار می دهیم.

۱. یک منبع غنی از اسیدهای چرب است

روغن گلرنگ دارای اسید های چرب غیر اشباع فراوانی می باشد که بدن برای سازو کار خود به آن ها نیاز دارد. متخصصان به طور کلی اسید های چرب غیر اشباع را سالم تر از اسید های چرب اشباع می دانند.

استفاده از گونه هایی از چربی ها در رژیم غذایی، مانند گونه هایی از چربی که در روغن گلرنگ یافت می شود، برای تنظیم هورمون ها ضروری هستند و تاثیر زیادی بر حافظه نیز دارند. این چربی ها هم چنین ممکن است که برای جذب ویتامین های قابل حل در چربی حیاتی باشند. این ویتامین ها شامل ویتامین های E, A, D و  K هستند. به علاوه، خوردن مقداری چربی با غذا می تواند به سیر شدن زودتر کمک کند.

روغن گلرنگ دارای میزان کمتری اسید های چرب اشباع است که اغلب به عنوان چربی های بد در نظر گرفته می شوند. این میزان از چربی ها در این روغن از میزان چربی های موجود در روغن زیتون، آووکادو، و روغن آفتاب گردان نیز کمتر است.

خواص و فواید گلرنگ : 6 فایده گلرنگ برای سلامتی

پژو هش ها نشان داده است که یک رژیم غذایی که از نظر دارا بودن چربی های خوب غنی بوده و از نظر دارا بودن چربی های بد دارای میزان کمتری از این چربی ها باشد سالم تر است و می تواند منجر به کاهش التهاب در بدن و بهبود سلامت قلب گردد.

دو گونه روغن گلرنگ وجود دارد: روغن های High oleic و high linoleic. هر دوی این روغن ها دارای اسید های چرب غیر اشباع هستند. مانند روغن زیتون، نوعی از روغن گلرنگ که دارای اولئیک بالاتر است، اسید های چرب تک غیر اشباع را در خود دارد و برای پخت و پز در دمای بالا مناسب است. روغن هایی که دارای لینولئیک بالایی هستند نیز دارای اسید های چرب چند غیر اشباع هستند که برای پخت و پز مناسب نیست و بهتر است که در سالادها استفاده شود.

۲. قند خون را بهبود می دهد

یک پژوهش سیستمی که در سال ۲۰۱۶ انجام شد نشان می دهد که خوردن رژیم غذایی که از لحاظ چربی های غیر اشباع غنی باشد برای بهبود سطح گلوگز خون و کنترل آن مفید واقع می شود.. این مطالعه نشان داد که تعدادی از منابع کربو هیدرات یا چربی های اشباع با اسید های چرب غیر اشباع، به خصوص چربی چند غیر اشباع، دارای تاثیر مفید روی سطح قند خون بوده و نیز می توانند مقاومت انسولین و ترشح آن را تحت تاثیر قرار دهند.

در مطالعه ای در سال ۲۰۱۱ پیشنهاد شد که ۸ گرم از روغن گلرنگ روزانه برای ۴ ماه مصرف شود تا شاید بتواند التهاب را در بیماران کاهش دهد. با این وجود با توجه به نتایج به دست امده مشخص شد که این میزان مصرف می توانست در تعدادی از افراد مبتلا به دیابت نوع دو میزان قند خون را بهبود بخشد.

مهم است که ذکر شود که افراد شرکت کننده در این مطالعه زنانی با دیابت نوع دو بودند که مبتلا به چاقی در گذشته بودند. مطالعه های صورت گرفته مشخص کرده است که مردم با استفاده از رژیم غذایی با کیفیت بالا در کنار درمان دیابت نوع دو می توانند شرایط پیچیده ی حاکم بر این گونه بیماری ها را کاهش دهند.

۳. کلسترول را کاهش و سلامت قلب را ارتقا می دهد

مطالعه مشابهی در سال ۲۰۱۱ نشان داد که شرکت کننده ها با بهبود سطح کلسترول خون خود پس از ۴ ماه رو به رو شدند. این بهبود با استفاده از روغن گلرنگ به دست امده بود. این یافته ها از توصیه های مرکز سلامت قلب آمریکا که گفته بود چربی های غیر اشباع می توانند LDL خون را کاهش دهند پشتیبانی می کند. کلسترول بالا می تواند فاکتوری باشد که باعث به وجود آمدن بیماری قلبی شود.

روغن گلرنگ ممکن است که بتواند در سلامت قلب از راه های دیگری موثر باشد. چربی های غیر اشباع در روغن گلرنگ می توانند خون را رقیق کرده و پلاکت های خون را کمتر چسبنده کنند. این عدم چسبندگی پلاکت ها می تواند از لخته شدن خون که می تواند منجر به حمله ی قلبی شود جلوگیری کند. روغن گلرنگ هم چنین ممکن است که رگ های خونی را با منعطف کردن آن ها در شرایط بهتری قرار داده و فشار خون را کم کند.

۴. با التهاب مبارزه می کند

روغن گلرنگ ممکن است که دارای اثرات ضد التهابی باشد. بر اساس مطالعه ای که در کلینیک های تغذیه انجام شد، مشخص شد که روغن گلرنگ و اسید های چرب غیر اشباع موجود در این روغن علائم التهاب در بدن را بهبود داد. این می تواند در شرایط مختلفی کمک کننده باشد که برای افراد مبتلا به دیابت و بیماری های التهابی مفید واقع می شود.

۵. خشکی پوست را درمان می کند

استفاده ی موضعی از این روغن می تواند پوست ملتهب یا خشک را درمان کرده و به پوست حالتی نرم و ظاهری بهتر بدهد. اگر چه بیشتر مطالعه های صورت گرفته روی روغن گلرنگ و تاثر آن روی پوست جامع نیستند، اما این روغن یک بخش معمول در بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی برای محافظت از پوست است.

خواص و فواید گلرنگ : 6 فایده گلرنگ برای سلامتی

روغن گلرنگ دارای ویتامین E می باشد که ممکن است مسئول حل تعدادی از مشکل های پوستی باشد. این ویتامین برای دهه ها در ترکیبات موجود در محصولات مرتبط با پوست مورد استفاده بوده است. تعدادی از پژوهش های صورت گرفته در زمینه زیبایی و سلامت پوست نشان می دهد که این ویتامین می تواند روی محافظت از پوست در برابر نور آفتاب موثر بوده و از پوست در برابر رادیکال های آزاد محافظت می کند.

این رادیکال های آزاد مولکول های مضری هستند که به سلول ها اسیب می رسانند و در به وجود آمدن بیماری ها دخیل هستند. توجه داشته باشید که قبل از این که از روغن گلرنگ بر روی پوست خود استفاده کنید، باید آن را تست کنید. یک قطره از آن را روی بازوی خود بریزید و برای ۲۴ ساعت صبر کنید. اگر پوست شما به این روغن واکنش نداد، به احتمال زیاد برای استفاده بر روی پوست شما بی خطر است.

۶. برای پخت و پز در دمای بالا مناسب است

همه ی روغن ها برای استفاده در دمای بالا در هنگام پخت غذا مناسب نیستند. دلیل آن هم این است که روغن های حساس در دمای بالا می توانند منجر به تشکیل رادیکال های آزاد شوند.

روغن گلرنگ که دارای میزان بالای اولئیک است برای استفاده در این مصارف ایمن است و می تواند به دلیل دارا بودن چربی های تک غیر اشباع و دمای دود بالاتر  به جای بسیاری از روغن های دیگر که در زیر لیست شده اند برای سرخ کردن استفاده شود:

روغن گلرنگ دارای طعم ملایم تری نسبت به روغن زیتون می باشد. هم چنین از روغن نارگیل نیز ملایم تر بوده و می تواند گزینه ای عالی برای سرخ کردن یا استفاده برای تهیه نان و کیک باشد.

شما نباید روغن گلرنگ با اسیدهای چرب چند اشباع نشده را حرارت دهید. اما می توانید آن را با دیگر غذاها و سبزیجات استفاده نمایید. برای این که روغن گلرنگ از بین نرود آن را در یخچال نگه داری نمایید.

روغن گلرنگ برای کاهش وزن

عده ای از مردم روغن گلرنگ را به منظور کاهش وزن استفاده می کنند. اما در این زمینه پژوهش های کمی انجام شده است. بعضی از مطالعه ها، شامل مطالعه ای که در سال ۲۰۱۱ صورت گرفت، گزارش کرده اند که روغن گلرنگ تاثیر چندانی بر کاهش وزن ندارد. با ۱۲۰ کالری در هر قاشق غذا خوری، روغن زیتون غذایی دارای کالری کم نیست. برای همین خوردن مقدار زیادی کالری بدون توجه به منبع آن می تواند به طور معکوس روی تلاش های شما برای کاهش وزن تاثیر بگذارد.

خواص و فواید گلرنگ : 6 فایده گلرنگ برای سلامتی

اما اضافه کردن میزان کمی روغن گلرنگ به غذا می تواند طعم آن را بهتر کند و احساس سیری را برای مصرف کننده ها به وجود اورد. این کار می تواند تاثیر مثبتی در کاهش وزن داشته باشد. در زمان تلاش برای کاهش وزن، ممکن است که بهتر باشد میزان روغن مصرفی خود را کم کنید، و در عوض روی خوردن غذاهای کامل تمرکز داشته باشید. این غذاها سبزیجات، دانه های کامل، و منابع دارای پروتئین های لاغر کننده می باشد.

برای استفاده ی افراد در رده های سنی مختلف توصیه هایی در مورد میزان روغن گلرنگ مصرفی به طور روزانه بر حسب تعداد قاشق غذاخوری وجود دارد که می توانید در جداول مرتبط با میزان توصیه شده ی مصرف این روغن آن ها را ببنید.

البته با وجود این توصیه ها، بیشتر روغن مصرفی در ایالات متحده در سال های قبل همراه با غذاهای آماده مصرف شده است که شامل موارد زیر می باشد:

  • همراه با سالاد
  • در مایونزها
  • در غذاها (فست فودها) و اسنک ها
  • در چیپس و پفیلا

وقتی که می خواهیم میزان مصرف روزانه چربی را محاسبه کنیم، باید روغن استفاده شده در این غذاها را نیز در نظر بگیریم.

اثرات جانبی استفاده از روغن گلرنگ

بسیاری از مردم با استفاده از این روغن تاثیر جانبی خاصی را مشاهده نمی کنند. البته این تا زمانی است که به میزان توصیه شده از روغن گلرنگ استفاده کنند.

به دلیل این که این روغن می تواند خون را رقیق کند، می تواند در کاهش لخته شدن خون موثر باشد، که می تواند در افزایش ریسک خونریزی موثر باشد و برای افراد زیر توصیه نمی شود که آن را مصرف کنند:

  • کسانی که دارای مشکلات مرتبط با خونریزی هستند
  • کسانی که نیاز به عمل جراحی دارند.

نگاه کلی

می توان روغن های سالم که با نام اسید های چرب غیر اشباع یا اسید های چرب اسباع نشده شناخته می شوند را در روغن گلرنگ پیدا نمود. وقتی که این روغن را به اندازه مناسب مصرف کنید می تواند برای شما مزایایی مانند کنترل قند خون، بهبود سلامتی قلب، و کاهش سطح التهاب داشته باشد.

خواص و فواید گلرنگ : 6 فایده گلرنگ برای سلامتی

می توان از این روغن به صورت موضعی بر روی پوست های خشک استفاده نمود و استفاده از آن برای پخت در دمای بالا ایمن می باشد. می توان روغن گلرنگ را از فروشگاه های مواد غذایی سالم و تعدادی از سوپرمارکت ها و به صورت آنلاین خریداری نمود.

مانند همه ی روغن های دیگر این روغن نیز دارای کالری بالایی است و از لحاظ بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز بدن کمبود دارد. برای همین مردم باید آن را به اندازه کم و در یک رژیم غذایی متعادل استفاده نمایند.

تهیه و تنظیم

  • تهیه و تنظیم از هربال مارکت
  • انتشار این مقاله به هیچ وجه قانونی و انسانی نمی باشد.
  • عنوان مقاله:خواص و فواید گلرنگ: ۶ فایده گلرنگ برای سلامتی
  • پیچ اینستاگرامی ما را دنبال کنید
Avatar for مهدی قنبری
درباره مهدی قنبری

سلام خدمت همه فعالین حوزه گیاهان دارویی من مهدی قنبری کارشناسی ارشد گیاهان دارویی از دانشگاه تربیت مدرس تهران هستم. در مقطع کارشناسی از رشته باغبانی دانشگاه تبریز فارغ التحصیل شده ام. مدتی به عنوان مدیر مرکز خدمات تخصصی گیاهان دارویی فعالیت داشته ام و اکنون در زمینه بازاریابی و فروش و کشت و کار گیاهان دارویی فعالیت می کنم. مطمئنا تمام اطلاعات بدست آمده از تجارب مزرعه ای و بازاری خود را با قلم خود به اطلاع شما خواهم رساند امیدوارم که مورد پسندتان واقع گردد. منتظر نظرات سازنده شما برای بهبود وضعیت سایت هستیم. باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *